Prostě si neporučíte. Hyperaktivní močový měchýř vůlí neovlivníte a může vás...

Prostě si neporučíte. Hyperaktivní močový měchýř vůlí neovlivníte a může vás dostat do společensky nepříjemných situací. | foto: Profimedia.cz

V zajetí toalety: co se děje při hyperaktivním močovém měchýři

  • 5
Veškeré aktivity plánujete podle toho, jestli stihnete doběhnout na záchod, což je zhruba každou půlhodinu. Váš společenský život je prakticky v troskách. Přečtěte si, jaké to je, když se vám zblázní močový měchýř.

Začne to poměrně nenápadně. Zkrátka začnete častěji chodit na záchod, což připisujete momentálnímu prochladnutí, stresu nebo jiné relativně neškodné příčině. Postupem času chodíte čím dál častěji a nutkání na močení pociťuje už po pár minutách od okamžiku, kdy jste opustili toaletu naposledy. Přitom ze sebe na záchodě dostanete vždy jen pár kapek a mnohdy vám vymočení nepřinese úlevu. Pocit na močení však přichází náhle a je velmi silný. Když mu zkusíte odolávat s tím, že je to nejspíš jen psychická záležitost, velmi pravděpodobně dojde k úniku moči.

Vlastně vás nic nebolí, ale postupem času se stanete zajatcem vlastního močového měchýře. Nemůžete se vydávat na delší cesty, pokud nemáte jistotu, že budete moci zastavit podle potřeby. Na divadlo nebo kino můžete zapomenout, a když se vydáváte ven, máte přesně zmapované, kde jsou místa, kde si můžete ulevit. Váš život se zkrátka točí především kolem toho, kdy a kde si můžete dojít na záchod. A to bez ohledu na to, kolik tekutin vypijete, do jaké míry jste vystresovaní nebo v jaké situaci se aktuálně nacházíte. Vaše prokletí má odborný název: syndrom hyperaktivního močového měchýře.

Svalnatý zásobník

I když se o tomto zdravotním problému příliš nemluví, někdy v průběhu života se s ním potýká přibližně dvacet procent lidí. A ačkoli má většina lidí tuto nepříjemnost spojenou se staršími lidmi, syndrom postihuje i dvacetileté či třicetileté. Abyste pochopili, co se při onemocnění v těle děje, je třeba začít u močového měchýře. Ten slouží jako zásobník moči, který se jednou za čas vyprázdní a tak předchází permanentnímu úniku moči. Velmi zjednodušeně řečeno si ho můžete představit jako balónek tvořený svalovinou a naplněný močí.

Když se měchýř zaplní a dotyčný vyhodnotí situaci jako vhodnou, uvolní se vůlí ovládaný svěrač a močový měchýř se vyprázdní. Močový měchýř zdravého dospělého člověka pojme necelý půllitr moči a to, za jak dlouho se naplní, záleží na tom, kolik toho vypijete, vypotíte a tak dále. Nervy zdravého člověka však vysílají k mozku signály, že je potřeba měchýř vyprázdnit, pouze v situaci, kdy je jeho kapacita z větší části naplněna. Čím je měchýř plnější, tím jsou signály intenzivnější.

Tajemná porucha

U lidí trpících syndromem hyperaktivního močového měchýře je tomu bohužel jinak. Jejich nutkání k močení je velmi intenzivní i v okamžicích, kdy kapacita močového měchýře není ani zdaleka naplněna. V mnoha případech se stěny měchýře stáhnou a dojde i k nechtěnému úniku moči. Přesný důvod, proč močový měchýř vysílá směrem k mozku špatné signály a proč se poté reflexivně stáhne, aby vypudil moč, ačkoli je plný pouze zčásti, zatím není znám. Někdy se syndrom hyperaktivního močového měchýře rozvine po úrazu, jindy jde třeba o zdravotní problém přidružený k Parkinsonově chorobě či roztroušené skleróze. Riziko jeho vzniku zvyšují prodělané infekce močových cest nebo ledvinové kameny.

Léčba syndromu hyperaktivního močového měchýře je značně svízelná. Za jednu z nejúčinnějších metod, jak tyto nepříjemné projevy zmírnit, se považuje posilování svalů pánevního dna (například prováděním Kegelových cviků), ale nutné jsou i určité úpravy životního stylu. Především si uvědomte, že syndrom hyperaktivního močového měchýře je poruchou nervů, a není tedy ovlivnitelný vůli (je to podobné, jako kdybyste si chtěli pevnou vůlí vyléčit zánět slepého střeva). Je proto zbytečné proti nutkání na močení bojovat, naopak byste neměli moč dlouho zadržovat. Na druhou stranu choďte na toaletu pouze tehdy, když skutečně potřebujete, protože řada nemocných si z návštěvy toalety udělá rituál či zvyk a chodí častěji, než je nutné.

Vyhýbejte se kávě, čaji a colovým nápojům, které působí diureticky. Nesnažte se však drasticky omezovat pitný režim, což je chyba, které se dopouští většina nemocných. Může se vám sice jevit jako logické, že když budete méně pít, budete i méně často močit, jenže takováto úměra opět funguje pouze u zdravých lidí. U osob se syndromem hyperaktivního močového měchýře se drastickým omezením pitného režimu nepříjemné příznaky jen zintenzivní, protože moč pak bude mnohem koncentrovanější a bude svaly měchýře více dráždit. V případě, že symptomy obtěžují příliš, lze je v některých případech řešit i medikamenty.