Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


I mozek má svůj rytmus. Naučte se ho poslouchat

aktualizováno 
Budete efektivněji pracovat, zlepší se vám koncentrace a nejspíš si i užijete lepší sex. Musíte ale respektovat, že všechno má svůj čas, a řídit své aktivity podle rytmu svého mozku, píše server msnbc.com. A doporučuje následující denní menu.
V různých denních dobách je mozek v různé formě. Vyplatí se vám to respektovat

V různých denních dobách je mozek v různé formě. Vyplatí se vám to respektovat | foto: Profimedia.cz

7:00 až 9:00 - o slovo se hlásí city

"Perfektní čas na intimnosti s partnerkou či partnerem je, právě když se probudíte," říká Ilia Karatsoreos z Rockefeller University. Důvodem jsou vysoké hladiny oxytocinu (známého jako hormon lásky). Právě ty dělají z doby po vstávání ten nejlepší okamžik na intimnosti všeho druhu.

Probudili jste se s chutí dovádět? Máte velkou pravděpodobnost, že vaše partnerka bude na téže vlnové délce.

Ale nejde jen o sex. Budete v tom pravém rozpoložení třeba na to, abyste investovali do vztahu s lidmi, kteří jsou pro vás důležití. Cinkněte rodičům nebo naopak potomkům, kteří jsou přes týden na koleji. Napište e-mail staré kamarádce, kterou jste již léta neviděl.

9:00 až 11:00 - čas na tvůrčí práci

Rozumné množství hormonu kortizol podporuje soustředění mysli – a v tuhle dopolední dobu je ho ve vašem mozku právě tak akorát. Zaměřte se proto na práci, která vyžaduje analýzu a koncentraci, už nikdy během dne nebudete v tomhle ohledu tak ve formě.

Platí to bez rozdílu věku. Nedávná studie michiganské univerzity ukázala, že ráno mívají bystrou mysl jak vysokoškolští studenti, tak důchodci, rozdíl je, že staří lidé o tuhle kvalitu během odpoledne rychleji přicházejí.

Tahle doba je tou pravou na brainstorming či rodinnou domácí poradu, ostatní budou v podobné kondici jako vy. Sedněte si a pusťte se do řešení obtížného úkolu, u něhož jste si lámali hlavu několik předchozích večerů, vrhněte se na odkládanou prezentaci.

11:00 až 14:00 - pusťte se do obtížných výzev

V tuto dobu hladiny hormonu melatoninu znatelně klesají ze svých vysokých večerních a ranních úrovní. Ttakže byste měli být ve správné konstelaci na akci. Je to nejlepší část dne, kdy se můžete pustit do celého balíku úkolů. Ovšem pozor, berte je hezky jeden za druhým. Přeskakování od jednoho k druhému a snaha řešit je simultánně by mozek zbytečně zatížily, přišli byste o koncentraci a dopouštěli se chyb.

Tahle doba je ideální pro probírání se e-maily, pro prezentace klientům či šéfovi, ale třeba i na to, abyste se pokusili vyžehlit problém se svou přítelkyní.

14:00 až 15:00 - zastavte se

Před druhou hodinou byste si měli dát oběd – a to na vašem organismu zanechá stopy. Aby ho strávil, odvádí krev z hlavy, a to se podepíše na biologických hodinách, které během dne ovlivňují bdělost a spánek, vysvětluje Sung Lee z International Brain Education Association.

Vystříhejte se proto pracovní aktivity, brouzdejte po Facebooku, listujte magazíny, vypněte nebo meditujte. Dejte si zkrátka pohov.

Jste-li v práci a musíte-li s dřímotou bojovat, dopřejte si ostrou procházku kolem bloku nebo vypijte něco vody. To zvýší oběh krve a nasměruje ji do hlavy, říká Lee.

15:00 až 18:00 - mozek už nejede na plný plyn

"V tuhle dobu je mozek značně vyčerpaný," vysvětluje Paul Nussbaum, klinický neuropsycholog a autor knihy Your Brain Health Lifestyle.

To ale samozřejmě neznamená, že byste byli zcela vyřazení z provozu. Jen byste se měli přizpůsobit kondici svého mozku. Není tak bystrý jako v předchozích částech dne a máte uvolněnější náladu, zkuste si tedy na dobu po třetí hodině plánovat schůzky, které vás nevystaví takovému tlaku a budou mít snadnější průběh.

Po práci Nussbaum doporučuje aktivitu, která bude co nejvíc odlišná od té pracovní. Ideální je cvičení. Studie totiž ukazují, že manuální obratnost, síla a další fyzické dovednosti jsou navečer na svém nejvyšším bodě. Pokud se ale do tělocvičny vydáte příliš pozdě, může leckomu při usínání dělat problém zbytkový adrenalin. Trénink před večeří to vyřeší.

Autoři: ,Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

OBRAZEM: Nahá jóga vás zbaví stresu a zlepší sex, věří její učitelka

Jejím studiem už prošly stovky žen. Nedopřává se jim v něm však jógy v...

Jejím studiem už prošly stovky žen. Nedopřává se jim v něm však jógy v tradičním balení, před lekcí se totiž svlékají....

Další z rubriky

Pokud je pro vás jazz příliš, možná máte moc testosteronu, říká studie

Neoslovil vás například jazzman Lionel Hampton? Možná za to mohou hormony.

Pro někoho rajská hudba, plná fantazie, pro jiného chaos a cesta do deprese. Naše vnímání hudby, jako je jazz,...

VIDEO: Sedí mi sexy, dominantní role, říká tanečnice burlesky Angelina

Burleska má i usměvavou tvář.

Burleska ji zlákala zdůrazněním ženskosti, fantazií. „Líbí se mi, že jejím ideálem je sebevědomá žena, která má šmrnc a...

Říkejte mi Rihanna. Honduraské volby provětrala transsexuálka

Krásná žena se šmrncem, kterou prozradí hluboký hlas.

Chce změnit konzervativní, odmítavý postoj obyvatel středoamerického Hondurasu vůči sexuálním menšinám, i proto se...

Najdete na iDNES.cz