Drsný iluzionista Sperry: Rozpůlený Copperfield mě vyděsil a inspiroval

aktualizováno 
Své tělo týrá žiletkami a přeřezává zubní nití. Dan Sperry je nejdrsnější ze sedmi kouzelnických špiček, které v Praze představí show The Illusionists. "Viděl jsem, jak na Copperfielda padá kotouč cirkulárky a řeže ho napůl, málem jsem se počůral strachy," popisuje Sperry, co ho k iluzím přitáhlo.

V Česku se představí kouzelnická show skupiny The Illusionists. Dan Sperry je nejdrsnější z nich. | foto: The Illusionists

Máte výjimečné schopnosti. Jak jste je objevil a kdy jste se vlastně rozhodl stát iluzionistou?
Když jsem byl malý, viděl jsem show Davida Copperfielda a strašně mě to vyděsilo. Předváděl číslo, při němž jste jej viděli přeseknutého na poloviny bez jakýchkoli krabic či plent. Vypadalo to jako nehoda, jako by se iluze nepovedla - že na něj padá obří kotouč pily a řeže jej na poloviny. Byly mi čtyři roky a strachy jsem se málem počůral. Myslel jsem, že jsem viděl umírat člověka na pódiu a nechápal jsem to.

To byl moment, který vás ke kouzelnictví přilákal?
Rodiče mi poté koupili sadu kouzelnických triků na hraní. Pochopil jsem, že jde o iluze, že kouzla nejsou reálná, to podnítilo můj zájem. Došlo mi, že když se kouzelné triky naučím, budu ovládat jakýsi druh energie, kterou rodiče nemají. Dospělí dítěti určují, kdy má jít do postele, co jíst k večeři, co si obléci a podobně. Kouzla mi dala něco, čím jsem nad dospělé, rodiče a učitele, vynikal. Mohl jsem udělat něco, o čem neměli tušení, jak se to dělá. Líbilo se mi vidět úžas dospělých nad tím, když něco například zmizelo, nebo se vznášelo ve vzduchu a oni netušili jak. Znovu se stávali dětmi, byl to super pocit.

The Illusionists

Witness The Impossible (Neuvěřitelné svědectví)

Karlovy Vary, KV Aréna, 8. listopadu
Praha, O2 Aréna,
9. listopadu
Pardubice, ČEZ Aréna, 10. listopadu

 • Dan Sperry
  - Anti-iluzionista
 • Mark Kalin - Gentleman
 • Jinger Leighová
  - Čarodějka
 • Andrew Basso
  - Eskapologista/hadí muž
 • Kevin James - Vynálezce
 • Phillip Escoffey
  - Mentalista
 • Jeff Hobson - Trickster
 • Skupina Z

Některé iluze jsou tak opravdové, že je pořadatel doporučuje ke zhlédnutí dětem starším deseti let.

Jak na vaše kouzla reagovali rodiče? Podporovali vás od začátku?
Ano, ale jen do určité míry. Absolvoval jsem střední školu, protože chtěli, abych si odpočinul od kouzel a získal skutečnou práci. Mí rodiče totiž brali kouzla jako dobrý koníček, ale nejprve jsem podle nich měl jít na vysokou a teprve poté jsem si mohl hrát s kouzly. To ovšem nebylo nic pro mě. Potřeboval jsem dost času, abych mohl pracovat na sebepropagaci a na nových iluzionistických číslech, zkrátka na věcech, které mě od akademiků oddělovaly. Našim se to moc nelíbilo, ale postupem doby připustili, že kouzla a kariéra iluzionisty jsou mým snem a že jsem schopný se zajistit. Viděli, jak tvrdě pracuji. Nyní mají k tomu, co dělám, respekt.

Své tělo vystavujete nebezpečným nástrojům. Nemáte někdy na pódiu strach, že se něco nevyvede a vy se vážně zraníte?
Když vystupuji, nikdy na to nemyslím. Ale mnohokrát se mi na tomto turné stalo, že jsem přišel do zákulisí a uvědomil si, že krvácím. Zjistil jsem třeba, že jsem se pořezal, všude mi teče krev, narazil jsem si kost, nebo tak něco. Ale v momentě, kdy jsem na pódiu a dělám show, na tyto věci nemyslím. To přichází až v zákulisí.

Jak těžké je nacvičit show a jak dlouho vám to obvykle trvá?
Přiznám se, že mám špatné návyky ohledně nacvičování. Pár týdnů, nebo možná měsíců na čísle pracuji, ale nakonec to stejně rozlousknu až na show. Jsem totiž přesně ten typ člověka, kterého hodíte do vody a on plave. Spousta kluků tráví hodiny a hodiny denně prací na čísle, sedí v pokoji a neustále dokola nad tím přemítají. Já většinou přijdu s nápadem a snažím se ho uskutečnit a vyzkoušet na publiku už na další show. Proto dám nejvíce na publikum, síla jejich reakce je mojí stupnicí pro další vývoj čísla.

Kdo je tedy váš kritik? Na kom si zkoušíte "wow efekt"?
Největším kritikem jsem si já sám. Nikdy nejsem spokojený. Jsem hodně vybíravý a hodně tvrdohlavý. Všechna vystoupení si nahrávám a jak nesnáším sledovat sám sebe na videu, tak se v duchu trestám za každou maličkost. Jsem si jistý, že 99,9 procenta z těch věcí, s nimiž nejsem spokojený, publikum ani nezaznamená. Ale já o nich vím. A jak se říká, že umělcovo dílo není nikdy hotové, tak se snažím neustále zdokonalovat, představení od představení.

Máte nějaký vzor?
Mám spoustu idolů, hodně na to, abych je tu všechny jmenoval. Za zmínku určitě stojí hudebník Iggy Pop. Vždycky jsem miloval jeho vystoupení, protože byl tak nepředvídatelný, že se z něj cítíte skoro až v nebezpečí. Navíc mám rád jeho hudbu, pomáhá mi.

Kde je nejlepší publikum, těšíte se na to české?
Strašně. Polovinu z naší party techniků totiž tvoří Češi a je to parta zábavných chlápků. S touto show jsme zatím vystupovali v Německu a Velké Británii. Ale musím říct, že ze všech míst, kde jsme dosud byli, je evropské publikum nejlepší. Nejsou to žádní lháři, nekecají vám. Když se jim něco líbí, rozhodně to poznáte. Když se jim něco nelíbí, rozhodně to poznáte také. Jsou intelektuálně založení, a to je pro mě výzva a zároveň zábava. Zároveň vědí, jak si show opravdu užít. Pro živou kouzelnickou show je to perfektní rovnováha.

Nejčtenější

Líbání, sexy esemesky: muži a ženy se neshodnou, kde začíná nevěra

Příliš důvěrné polibky na večírku s cizí ženou? Pro polovinu mužů to není...

Dopustit se opilého líbání s někým cizím na večírku. Z nudy flirtovat na seznamovací aplikaci. Dopřát si intimní...

VIDEO: Svůdná těla, intimní hračky. Prahu navštívil erotický veletrh

V Praze se konal další ročník Erotického veletrhu

Erotické pomůcky, spodní prádlo, ale též šperky, afrodiziaka, moderní aplikace, které spojují erotiku s technologií....

Niño sicario: fenomén dětských vrahů ovládá drogové kartely

Klučina s rukama od krve. Edgar Jimenez Lugo dělal pro kartel tu nejšpinavější...

Jsou mladí, vlastně ještě děti. Přesto už pracují v žoldu drogových kartelů. Nejen jako kurýři nebo pašeráci. Zabíjejí,...

Další ochutnávka z kalendáře Pirelli: dražte ho 19. prosince

Postava zosobněná topmodelkou Gigi Hadidovou čtenářům připomíná, že ne každý...

Je intimní, ale ne lacině. Oslavuje krásu žen, ale i sílu jejich osobností. Kalendář Pirelli pro rok 2019 vypráví čtyři...

Zkáza Franklinovy výpravy: mráz, beznaděj a kanibalismus

Někteří členové výpravy se rozhodli vydat pěšky na jih. Po prvních úmrtích se...

Měla to být výjimečná výprava plná objevů. Jenže britská Franklinova námořní expedice mířící do země arktického ledu...

Další z rubriky

Věřím, že žraloci pod hladinou nečekají na mě, říká česká dálková plavkyně

Když jste sám v oceánu, z arogantního pocitu, že jste pán tvorstva, vás to...

Utkává se silnými vodními proudy, číhají na ni medúzy, hrozí jí setkání se žraloky. Hlavně však ve svých výzvách musí...

V tajze by se hodila mačeta i puška, říká Čech, který obletěl zeměkouli

Dva protagonisté české premiéry, pilot a propagátor českého národního...

Cílem jeho mise nebylo jen obletět jako první český pilot planetu. Též při ní zaznamenával české stopy ve světě. Aby...

Společnost nás stresuje požadavky na výkon, tak pijeme, říká terapeut

„Abyste se stali závislými, musíte stejně jako olympijský vítěz intenzivně a...

Narušené vztahy, odcizení, ale též stres z diktátu výkonnosti. Tam leží kořeny závislostí. „Společnost je ráda, když...

Najdete na iDNES.cz