Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Incest: sexualita, které se děsíme

aktualizováno 
Jen málokterá sexuální praktika vzbuzuje takové opovržení a odpor jako incest. A nemusí se jednat jen o sex mezi příbuznými, tabu je též intimní život s někým, s kým jsme sdíleli společné dětství. Nechte se pozvat do tajných incestních zákoutí.

Incestní vztahy jsou ukryty daleko za třináctou komnatou sexuality naší společnosti | foto: Profimedia.cz

Když se chtěl Jindřich VIII. zbavit své nepohodlné družky Anny Boleynové, vznesl proti ní nejhorší možné obvinění. Tvrdil, že spí se svým bratrem. Už pouhé cizoložství by bylo neodpustitelným zločinem, ale obvinění z incestu vedlo rovnou na popraviště. O život přišla nejen Anna (byla podle historiků nevinná), ale i její bratr a mnoho jejích přátel.

Společné dětství = sexuální tabu

Původem incestního tabu se zabývala a zabývá celá řada antropologů, psychologů a sociologů. O tom, proč na jeho dodržování lidé tak lpí, existuje celá řada teorií, všechny však mají společný předpoklad: incestní tabu je jednou nejvýznamnějších hnacích sil lidstva.

Například antropolog Claude Levi Strausse je přesvědčený, že motivem je především snaha mužů hledat si životní partnerku mimo svůj "klan", což je zárukou různorodosti nejen společnosti, ale i genetického materiálu. Podle výzkumů uvažuje řada primitivních národů stylem: dám ti svou sestru a ty mi na oplátku dáš tu svou.

K tomu se přiklání i finský antropolog Edward Westermarck, který tvrdí, že pojem rodiny je v dětech vytvářen už v průběhu dětství a lidé pociťují sexuální averzi k lidem, s nimiž vyrůstali, případně byli přímým svědkem jejich útlého dětství. Pro otce je tak nutně naprosto nepřijatelná představa sexu s dcerou, s níž strávil první roky jejího života.

Westermarck dělal rozsáhlé studie v izraelském kibucu, kde matky umisťovaly své děti krátce po narození do komunity ostatních dětí. Ačkoli k sobě tyto děti nevázal žádný příbuzenský vztah, nikdy k sobě nepociťovaly sexuální náklonnost.

Podle Westermacka je tedy lhostejné, zda existuje přímá pokrevní příbuznost, či ne. Důležité je, že spolu strávili dětství, a proto se vytvořil psychický vztah na bázi sourozenectví.

Výsledkem je takzvaný kibucový efekt, kdy snoubenci pocházejí v naprosté většině případů z rozdílných komunit.

Postižené děti?

Pravděpodobně nejznámějším důvodem odmítání incestu je teorie, podle níž se snaží lidé instinktivně snížit pravděpodobnost přenosu defektních genů. Podle jejích zastánců mají potomci vzešlí ze spojení pokrevních příbuzných z evolučního hlediska mnohem menší šanci "na přežití".

Pusou v dětství to skončí, incest je tabu, které si naše společnost udržuje pečlivě

DNA je tvořena dvěma sadami po třiadvaceti chromozomech, přičemž jedna sada chromozomů pochází od matky a druhá od otce.

Velmi zjednodušeně řečeno: dejme tomu, že byste měli defektní gen, ale kopie tohoto genu vaší partnerky by fungovala správně. Tento zdravý gen by pak zafungoval jako jakási záloha, která může vaše potomky efektivně chránit před nemocemi, které může způsobovat špatný gen. Pokud si však pořídíte dítě se svou sestrou, drasticky vzrůstá pravděpodobnost, že mu defektní gen zajistíte dvakrát.

Odpůrci této teorie však tvrdí, že v tom případě by lidé měli zábrany pouze při souloži se svými pokrevními příbuznými. Proti tomu stojí Westermarckovy závěry, ale i názory mnoha dalších vědců.

Například antropoložka Liebermanová se pro magazín LiveScience zmiňuje o manželstvích, která se praktikují mezi jedním z původních tahitských kmenů. Manželství je mezi partnery uzavřeno prostřednictvím jejich rodičů hned po narození. Nevěsta je pak ještě jako kojenec umístěna do domu rodičů svého ženicha a spolu s ním vyrůstá doslova "od plenek".

Výsledkem takového manželství jsou však málokdy potomci a manželé spolu často odmítají souložit. Bývalo dokonce běžnou praxí, že novomanžele při svatební noci kontrolovali oba otcové, zda ke konzumaci manželství skutečně došlo.

Liebermanová to opět vysvětluje tím, že novomanželé spolu vyrůstali a vytvořili si tak mezi sebou sourozenecký vztah, ačkoli pokrevně příbuzní nikdy nebyli.

V celé řadě společenství navíc platí zákaz soulože mezi členy vlastního klanu, ačkoli nejsou pokrevně příbuzní. Na druhou stranu například původní obyvatelé Bali sice odsuzovali incest, ale pokud matka hladila synův penis, nepovažovalo se to za intimnější akt než například kojení.

To pro změnu dává za pravdu Freudovi, který tvrdil, že sklon k incestu je univerzální a každý ho má v sobě zakódovaný.

Společnost však tyto choutky musí krotit uměle vytvořeným tabu. Základní jednotkou společnosti je totiž rodina, a kdyby se najednou bratři stali otci a sestry se změnily v matky, šlo by o neudržitelnou komplikaci.

Autoři:Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

VIDEO: Splašky v puse, červi a tuk. Omdléval jsem při čištění kanálů

Nejužší stoky mají 60 na 110 centimetrů, musíte se v nich plazit a přitom ještě...

Nejen splašky, ale i červi, kameny nebo hroudy tuku. To všechno plave v pražské kanalizaci. Každý den proto vstupuje do...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Další z rubriky

Hlavním městem orgasmu je Norsko. Seveřané si ho dopřávají nejčastěji

Sever není vůbec studený. Norsko je podle průzkumu nejštědřejší zemí na orgasmy.

Nejčastější, nejhlasitější, nejintenzivnější. Tyto kategorie si vytyčil výrobce erotických hraček Lelo pro svůj...

Sexuální roboti už jdou. Budou mít bionické penisy a pohádkovou výdrž

Tyhle sexuální figuríny firma Real Doll již prodává.  Model Nate přijde v...

Loni se svět seznámil s první sexuální robotkou s umělou inteligencí, letos se představí její „mužský“ protějšek. Bude...

Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz