Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Indická road movie: auto v řece a whisky říznutá pesticidy

aktualizováno 
Jako bych neměl svých starostí dost. Proč se vždycky nechám ukecat? Vlastně to vím. Když člověk sedí pár dní v hotelové nevětrané místnosti, snadno podlehne. Nechat se zlákat na folklórní festival do vesničky v nitru Indie a trochu se provětrat se zdálo jako dobrý nápad. Jenže všechno má své háčky a v Indii jich bývá tolik, že byste si z nich mohli udělat záclonu.

Naše návštěva ve vesnici vyvolala všeobecné opíjení se. O zdravotní likéry se v žádném případě nejednalo | foto: Ruda Havlík

Nějaký čas už se po Indii poflakuju, takže mě nepřekvapilo, když jsem ráno zjistil, že se tam folklórní festival nekoná. Destinace výletu je na opačné straně země, než bylo původně plánováno.

To je tady normální, takže si v klidu sedám do SUV indické výroby.

I když nikoho v autě neznám, nevadí mi to. To je tady taky normální.

Auto burácí směrem do jižního vnitrozemí. "Tahle kára je lepší než Toyota," prohodí řidič, typický indický macho, jako zkušený tunningář.

A najednou trčíme na docela opuštěné komunikaci. Už nějakou chvilku se zájmem pozoruju, jak se Ind snaží povolit šrouby na ozdobné poklici. Problém v Indii je, že vás k ničemu nepustí, protože mají pocit, že umíte používat maximálně ovladač na televizi.

Nakonec jsme kolo společně vyměnili. "To kolo musíme během oběda nechat opravit, abychom neměli po cestě problém," poznamenal řidič. Jsem šokován. Tolik zodpovědnosti by tu našinec nečekal.

Avšak netřeba propadat panice. Po celé dva následující dny výletu jsme kolo nevyměnili.

čtěte Kouzlo Indie se skrývá ve splaškách, zápachu a bídě

Cesta do osamocené vesničky pod horami vede skrz neudržovanou polopoušť. Díry jsou místy tak hluboké, že přesahují průměr nápravy. To Inda samozřejmě nemůže zastavit.

"Ďuznám" se nevyhýbá, protože to zdržuje. A my máme časový deficit. Nadskakujeme na sedadlech, indický podvozek vrže a naříká, moje záda ostatně taky.

Přes tu řeku nevede most? Nevadí

Zastavili jsme uprostřed ničeho. Ind za volantem, kterému říkám Tygr, protože se mu to líbí, přinesl lahev whisky neznámé značky. Dáme si panáka.

Tygr byl typický indický macho

Pít alkohol v Indii je poměrně problematická věc. Aspoň tady na jihu. Obchody s alkoholem má pod kontrolou vláda a není jich zrovna moc. Ale vše se dá zvládnout. Navzdory tomu i navzdory faktu, že by hinduisté kalit neměli, je většinou celé město po týdenních výplatách našrot.

Celá flaška je vypitá. Tygr se zasunul za volant a SUV se zvolna rozjelo zdevastovanou silnicí. Díky tréninku se mnou whisky nic nedělá i když byla hnusná a chutnala jako něco zmixovaného s kyselýma okurkama.

Zato s Indy udělal alkohol hotové divy. Všichni jsme se svlékli do půl těla, zpíváme nějakou indickou odrhovačku a smějeme se na celé kolo. Po třech kilometrech náhle zadní sedadlo utichlo.

Oba pasažéři vzadu synchronizovaně pozvraceli boky auta a Tygr upadl v chmurné mlčení. S nevolností bojoval ještě hodiny. Potom prudce zabrzdil a vzadu se ozval zvuk, jako když do sedadla narazí dva pytle s cementem.

Venku se začalo smrákat. Západy slunce jsou tady úžasné.

Silnice se zvolna stočila z kopce a skrze stádo krav jsme projeli k široké řece. Zdálo se, že Tygr přemýšlí.

Dva žoky s cementem se mezitím odešly opláchnout k řece. Na ožralé lidi, kteří jdou z kopce, je krásný pohled, Vypadá to, jako kdyby neměli klouby, rukama a nohama mávají jako hadroví panáci.

Vydal jsem se k řece taky a užíval si západ slunce. Pak mi to došlo, nikde nevidím most!

"Není tam most," poznamenávám po návratu do vozu. Tygr to přechází mlčením. Pomalu najíždí do říčního koryta.

Západ slunce byl úchvatný. Navzdory lahvi pekelně chutnající whisky

Ve chvíli, kdy voda dosahuje vrcholu kapoty, motor chcípá a SUV se zastavuje. Jaké překvapení.

Tygr neváhá a v mžiku otevírá dveře. Ještě že tyhle situace po letech předvídám a čekám na to už s batohem a foťákem nad hlavou.

Auto jsme z řeky vytlačili asi po dvaceti minutách. Vlastně mě tyhle věci docela baví.

Taková normální indická kalba

Indický džíp překvapil a na břehu naskočil. Dorazili jsme do vesnice. Z výhledů nebude nic, protože padla tma. Zastavujeme u cesty, Ind odchází do tmy. Za chvíli se vrací: "Jdeme do baru?" Rozhodně. Pár panáků mi neuškodí.

Hospoda připomíná sklad pneumatik, v němž se nějaký čas připravoval asfalt. Nahrnulo se do něj snad dvacet vesničanů, protože zprávy o bělochovi se šíří rychleji než na Facebooku.

Třetinky s whisky se tu prodávají za babku a vypadají dost archaicky. Pobožní Indové mi stíhají všechno vypít ještě dřív, než se dostanu k lahvi. Ocucáváme hrdla flašek jako banda přátel.

Tygr je totálně našrot. Podpírají ho tři muži a nenápadně se z něj snaží sundat jeho zlaté ozdoby. Hotel tady není a cesta zpátky je v tomhle stavu nemožná. Motám se jako opičák a přemýšlím, kde přespat.

Bělocha je naštěstí ochotný ubytovat kdokoliv. Za bujarého zpěvu jsme dorazili k někomu domů. Vstaly děti, vstala manželka, vstali i sousedi a začala se vařit masala. Spát se bude venku na roztažených igelitech. Zhruba po hodině odpadli poslední zpěváci a já se skulil vedle dvou Indů a přehodil přes sebe pět let nepranou deku.

Tady jsem našel po pařbě ložnici

Strašně mě bolí makovice. A to jsem toho moc nevypil.

Někdo oslepne, někdo umře

Někdy v pět ráno jsem se probudil. Poslední léta nemůžu po chlastu spát. I Tygr se probral a stydlivě posedává na schodech. Proběhla rychlá anketa: kde jsme, co jsme vyváděli a tak. 

Dva Indy z naší posádky, úplně naplech, jsme naložili na zadní sedadla a vyrážíme směr domov. Jenže Tygr si to štráduje zase k řece.

Chvíli mi vrtalo hlavou, co má v rukávu za trumf.

Usoudil, že když se rozjede třikrát rychleji, řeku projet dokáže.

Auto odešlo po pěti metrech. Tygr začal zuřivě otáčet klíčem v zapalování, takže se mu podařilo vypleskat baterku během dvaceti vteřin.

Rozhodil jsem rukama. S ohledem na to, že Tygr odmítl svoje vozidlo opustit a že zezadu se ozývalo jen spokojené chrápání a občasné čvachtnutí, jsem se vydal zpátky do vesnice pro pomoc sám.

Ranní jízda na traktoru vás příjemně osvěží. Na opici je jako dělaná, akorát mě pořád šeredně bolí hlava.

Auto jsme nakonec vytáhli, traktor nás po deseti minutách roztáhl a pak už nás čekala jen tříhodinová cesta děrovanou silnicí a další dvě hodiny po asfaltu.

Do recepce hotelu jsem vešel mokrej, zablácenej a poškrábanej jako po útoku zdivočelých slonů. A ta hlava!

Další dva dny jsem nevstal z postele. Škeble se mi motala a neovládal jsem motoriku. Proč, to jsem zjistil až o pár dnů později.

Není to až tak složité: Vládou řízený prodej alkoholu je příliš nákladná sranda, Indové si proto pálí alkohol sami. A pro lepší účinek do něj přidávají trochu pesticidů, což jsou kumulativní jedy.

Sem tam někdo oslepne, sem tam někdo umře. Tady se to tak nebere.

Obávám se, že jsem do sebe pár dávek toho svinstva nacucal.

Po třech dnech se mi konečně udělalo lépe, jsem si ale zcela jistý, že v Indii nějaký čas kalit rozhodně nebudu.

Další zápisky autora najdete na blogu havlik.blog.idnes.cz.

Autoři:


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Hodiny jeho práce smyje déšť. Život je taky jen dočasný, říká umělec

Sklad pro Sněhurku, Mogilovo, Bulharsko: Malba vznikla v prostorách vinařství...

Jezdí po světě a maluje na zdi a chodníky. Jeho projekty vedou diváky k úžasu, ale také nutí přemýšlet nad smyslem...

Další z rubriky

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Monogamie není nadřazená. Ke spokojenosti vedou i otevřené vztahy

Vědecké studie čas od času vystaví otevřeným vztahům dobrozdání.

Otevřené vztahy jsou reakcí na to, že máme od svazků stále větší očekávání, která jeden partner naplní jen těžko....

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

Najdete na iDNES.cz