Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Inspirováno přírodou: superlepicí páska i samočisticí okna

aktualizováno 
Po milionech let dospěla evoluce u některých forem života takřka k dokonalosti. Není proto divu, že vědci nahlížejí přírodě stále častěji přes rameno. Gekoni je tak inspirovali k ultrasilné lepicí pásce, hlavonožci k dokonalé čočce a uhranul jim i lotos a pevné pavoučí sítě.

Už dávno si nehrají jen s bílými myškami. Vědci vědí, že příroda je pokladnicí mnoha nápadů, které se dají "okopírovat". | foto: Profimedia.cz

Na začátku byla v roce 1941 obyčejná procházka se psem. Když ho pak doma jeho majitel Georges de Mestral naštvaně obíral od semínek lopuchu, divil se, že v jeho srsti tak pevně drží. Nelenil a několik si jich dal pod mikroskop. Výsledkem byl o několik let později suchý zip. Dnes hledají vědci inspiraci v přírodě zcela cíleně.

Přilnavý jako tlapička gekona

Pobíhají po skalách, stromech, po kolmé zdi, po stropech a nezastaví je ani sklo. A víme proč – neuvěřitelným schopnostem gekonů přišli totiž na kloub vědci z Kalifornské univerzity v Berkeley. Mohou za ně miliony keratinových chloupků, jimiž jsou tlapičky gekonů posety, a van der Waalsova síla, která působí mezi molekulami. Díky tomuto "koktejlu" se gekon dokáže udržet i na skle a chloupky by tam unesly i pořádně obézního gekona o váze 130 kilogramů.

Gekonovi nedělá problém přichytit se k žádnému povrchu.

To zaujalo výzkumníka Andre Geima a výsledkem je speciální páska. Po mnoha marných pokusech vyleptal se svými kolegy na jeden centimetr čtvereční 100 milionů umělých chloupků o délce dvou tisícin milimetru. Páska ale zatím udrží jen kilogramovou zátěž. Dosud tedy gekonům konkurovat nemůžeme, v budoucnosti však najdou tyto materiály uplatnění třeba jako superlepicí pásky, pomůcky na čištění oken či nové typy pneumatik.

Ostrý jako oko hlavonožce

I když možnosti optických přístrojů sprintují v mílových botách, současné kamery a fotoaparáty používají pořád zakřivené čočky. Můžete se stavět na hlavu, ostrý obraz po celé ploše z nich ale nedostanete, v rozích bude mít vždy horší zaostření. Řeší se to tak, že špičkové fotoaparáty používají soustavu i osmi čoček. Optici se ale vyvinutí dokonalé optické čočky nevzdali a inspiraci hledají pod mořskou hladinou. Naději totiž ukrývají hluboké oči chobotnic.

Do očí hlavonožců hledí vědci s nadějí.

Tito mořští obyvatelé mají vyvinutou strukturu čočky, která je několikrát silnější než u člověka. Tvoří ji mnoho tenkých vrstev o různé hustotě. Jak světlo prochází z jedné vrstvy do druhé, postupně se zaostřuje. Právě to zaujalo Erika Baera a jeho tým z americké Námořní výzkumné laboratoře. Chce vytvořit levnou plastovou čočku, která by byla schopna superpřesného zaostření. Výsledkem by měla být soustava složená z velkého množství tenkých plastických plátků s různou hustotou.

Tato dokonalá čočka by měla být dostatečně tenká na to, aby mohla být použita v malých kamerách, ale i v chirurgických nástrojích. Kromě toho chtějí vědci vyvinout též pružnou verzi této čočky, která bude schopna měnit ohniskovou vzdálenost. Na trhu by se měly obě čočky objevit během několika let.

Čistý jako list lotosu

Lotos se nestal posvátnou rostlinou buddhismu pro nic za nic, vždy fascinoval svou skvoucí se čistotou, kterou si udržoval za každého počasí. Její tajemství rozlouskla až moderní věda: vodní rostliny, a lotos mezi nimi, mají na svých listech "povoskovanou" vrstvu z miniaturních hrbolků, která odpuzuje vodu. Její kapky pak nemají žádnou šanci se na listech udržet, a jak se kutálejí dolů, strhávají s sebou i malé částečky nečistot.

Vědce fascinuje i lotosový květ.

Právě tenhle princip aplikovali výzkumníci ze Státní univerzity v Ohiu na skleněný povrch a vynalezli tak sklo odpuzující vodu. Tato technologie by nás přitom mohla dovést k samočisticím oknům nejen v automobilovém průmyslu, ale i v domácnostech, ale též ke snížení tření součástek uvnitř mikropřístrojů.

Pevný jako pavučina

Pavoučí vlákno křižáka obecného je v přepočtu na hmotnostní jednotku pětkrát pružnější než ocel a pavučiny jsou třikrát pevnější než kevlar. Není proto divu, že se nad nimi brzy začali se zájmem sklánět vědci i armádní odborníci. Zajímá je hlavně závěsné vlákno, po němž se pavouci spouštějí a jímž upoutávají své pavučiny na místo.

Pevnost tohoto vlákna je obdivuhodná. Využití bychom pro něj měli, hodilo by se v medicíně, stavebnictví, v armádě i v průmyslu, zatím se však potýkáme se základní věcí, jak ho vyrobit. Synteticky se to nedaří a získání přirozenou cestou je velice náročné a drahé. V současné době proto najdeme pavoučí vlákna jen v optických přístrojích. Díky své tenkosti a pevnosti se používají coby nitkovité zaměřovací kříže nebo stupnice v dalekohledech či mikroskopech.

Autoři:Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

VIDEO: Splašky v puse, červi a tuk. Omdléval jsem při čištění kanálů

Nejužší stoky mají 60 na 110 centimetrů, musíte se v nich plazit a přitom ještě...

Nejen splašky, ale i červi, kameny nebo hroudy tuku. To všechno plave v pražské kanalizaci. Každý den proto vstupuje do...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Další z rubriky

Říkejte mi Rihanna. Honduraské volby provětrala transsexuálka

Krásná žena se šmrncem, kterou prozradí hluboký hlas.

Chce změnit konzervativní, odmítavý postoj obyvatel středoamerického Hondurasu vůči sexuálním menšinám, i proto se...

VIDEO: Sedí mi sexy, dominantní role, říká tanečnice burlesky Angelina

Burleska má i usměvavou tvář.

Burleska ji zlákala zdůrazněním ženskosti, fantazií. „Líbí se mi, že jejím ideálem je sebevědomá žena, která má šmrnc a...

CIA v Himálaji: američtí špioni na střeše světa ztratili plutonium

Zvládneme to také! Čínští technici a dělníci oslavují úspěšný jaderný test....

Aby mohla sledovat první čínské krůčky na poli jaderného zbrojení, spustila CIA v polovině šedesátých neobvyklou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz