Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Internet prohloubil mou závislost na sexu, popisuje americká novinářka

  7:00aktualizováno  7:00
Sexem by prý byla posedlá i bez internetu, ten to ale celé jen zhoršil. Jakmile objevila jeho temná zákoutí, stalo se sjednávání si jednorázových milostných eskapád hlavní náplní jejího života. Sex jsem měla třikrát denně, nakonec jsem skončila jako prostitutka, přiznává americká novinářka Emma Lee.

Na čtyřicet procent extrémních uživatelů cyber-sexu jsou podle výzkumu Ala Coopera z San Jose Marital and Sexuality Centre v Kalifornii ženy. | foto: Profimedia.cz

V článku na serveru AlterNet.org vzpomíná, že i svou sexualitu objevila prostřednictvím internetu. Bylo mi třináct a na chatu jsem komunikovala s jiným, údajným, teenagerem, ohlíží se zpět. Konverzace nebyla explicitní, byla však plná necudných emotikonů, při nichž se jí zrychloval dech.

A spojení sexu a internetu se jí stalo nejnávykovější drogou. Též pro to, že ve virtuálním světě mohla vystupovat v podobě ženy, kterou chtějí všichni muži. "On-line jsem neměla nadváhu ani rovnátka, nebyla jsem krátkozraká a nechyběly mi komunikační dovednosti. Uměla jsem si namlouvat muže a přijímat jejich pozornost," vysvětluje.

Speciálně ženy, které nesplňují normy utlačovatelského ideálu krásy a potřebují intimitu, sex a obdiv, se totiž snadno stanou obětí závislosti na internetovém sexu. Nemusejí se přitom přetvařovat. Internet nabízí velmi speciální druhy publika: jedni muži mají rádi boubelky, další zralé ženy či rovnou babičky, jiní třeba ženy s tělesným handicapem.

Oné pozornosti, kterou zprostředkovával internet, bylo víc než dost. A rychle vstoupila do skutečného života.

Pokračování v reálném světě

Na závislosti na internetovém sexu je totiž nebezpečné právě to, že z virtuálního světa jednou vyjdete do reálného. "Po chvíli chcete něco víc. Už vás neuspokojuje, co děláte, chcete to s větší intenzitou – s větší bolestí, frekvencí či větším nebezpečím," vysvětluje psycholožka Leslie Beth Wishová.

Autorce článku otevřelo dveře k bezuzdnému sexu naostro objevení webu Craiglist, na němž se to jen hemží, kromě jiných inzerátů, též místnostmi plnými nabídek na anonymní sex. "Hned napoprvé, kdy jsem si tam dala inzerát, mi účet během pár minut zaplavily stovky odpovědí. Přicházely rychleji, než jsem je stíhala číst," popisuje. Probíráním se návrhy strávila několik hodin… a v budoucnu se to celé mnohokrát opakovalo.

"Klik, klik, klik, obnovit stránku, obnovit, obnovit," směje se jednatřicetiletá Sarah, když vzpomíná na svou vlastní posedlost sexem prostřednictvím internetu.

Internet obsesi exportoval tam, kde už to nebylo jen jako. "Lidi, s nimiž jsem spala, jsem přestala počítat něco po dvaceti. Tehdy jich bylo asi sto," vypočítává sedmatřicetiletá Lucy, o níž autorka prozrazuje, že je už rok hrdá na svou sexuální "střízlivost", "trvalo roky, než jsem zpomalila, takže si nejsem jistá, kolik jich bylo celkem. Byl to nebezpečný a nevědomý sex, který ohrožoval život. Bylo to pro mě donucení – a je stále. Skoro jako neurotický tik."

Sex třikrát denně

Své o tom ví i novinářka. Její sexuální náruživosti internet prohluboval a dával jí stále nekonformnější kontury. "Moje fantazie se stávaly bizarnější, svéráznější a nebezpečnější," přiznává. Organizovala gang bang párty, libovala si v hraní specifických rolí a specifické mluvě. "Lidi jsem používala jen pro ukojení své sexuální neurózy," vzpomíná. "Někdy jsem po setkání s jednou osobou, kterou jsem našla na internetu, ještě se za ní pořádně ani nezavřely dveře, hned letěla k e-mailu k dalším nabídkám. A celé to začalo znovu."

Ne, internet ani sexuální seznamky a sociální sítě za vše nemohou. Sarah přiznává, že by příležitostný sex provozovala se závislostí narkomanky i bez internetu. Ten to celé jen ulehčí a neuvěřitelně zefektivní. "Je to, jako kdybys byla alkoholička. Pila bys jakýmkoli způsobem, ale na internetu se ´opiješ´ prostě mnohem rychleji," řekla autorce článku, která za sebe dodává: "Neznám žádnou jinou závislost, při níž jen stačí napsat pár vět, kliknout na ikonku a nechat se zaplavovat návykovou látkou."

E-mail se pro Emmu stal dealerem její drogy. Vždy, když přišla nová odpověď, nejprve prohledala odeslanou poštu, aby zjistila, zda s dotyčným už nespala. Náhodných "jednohodinových" partnerů totiž měla tolik, že si nevybavovala ani je, ani to, co spolu dělali. "Z hlavy se mi vymazala celá sexuální setkání, bylo to něco jako ztráta paměti. Měla jsem sex s tolika divnými muži, že mi začali splývat do bezejmenné, beztvaré mlhy."

A nebylo snadné přitom zvládat i zaměstnání: "Anonymní sex jsem mívala třikrát denně, ráno před prací, o polední pauze narychlo v hotelu a pak po práci, než jsem se dostala domů." Mezitím neustále prohlížela poštu, zda se neobjevil někdo jiný (a on se vždycky objevil).

Tím to ale nemělo skončit.

Proč ne za peníze?

Další epizoda se odehrávala v sektoru erotických služeb webu Craiglist. Když už častý příležitostný sex narušuje zaměstnání, tak proč to nespojit a nezačít se závislostí živit? zeptala se Emma Lee stejně jako mnoho dalších sexuálně závislých žen, které by se nikdy nepostavily na roh ulice ani nepřihlásily do escort agentury, které se však prostřednictvím internetových sociálních sítí začaly sexem živit.

Zatímco muže totiž stojí závislost na sexu celé jejich výplaty a finančně je ruinuje, ženám závislým na sexu může vynést lukrativní kariéru. Něčím za ni ale zaplatit musejí.

Zaprvé prohloubením závislosti. Vydělané peníze jsou totiž samy o sobě též velmi snadným objektem závislosti, zvlášť když se jimi utišují pocity prázdnosti, které s sebou nejstarší řemeslo přináší.

Hlavním důvodem byznysu sexuálně závislých žen však peníze nejsou, je jím pnutí za dalšími a dalšími sexuálními dobrodružstvími. "Závislost nemůžete inteligentně ovládat," shrnuje Sarah. A právě v tom se ženy jako ona liší od tradičních prostitutek. "Většina sexuálních pracujících spoléhá na pravidelnou klientelu, jsou to podnikatelky. Já ale neviděla žádného muže častěji než jednou. Právě ta jedinečnost mě opíjela. A to je nebezpečné: potkat se s neznámým mužem a zamknout se s ním v pokoji," říká Sarah.

Dvojí život plný studu

Internet a kradmé schůzky se odehrávají za oponou, mimo oficiální život. Jsou něčím výhradně soukromým. To ale neznamená, že by s tím veřejným koexistovaly v harmonii. "Odvrácenou stranou mince je: Bože, já to dělám potají, jako by ve tmě. Mám část sama sebe a svého chování, která je uzavřená, oddělená černou plentou od toho, jak mě vidí jiní lidé a jak se prezentuji," vysvětluje psycholožka Wishová.

A přichází stud. Pro Sarah se dostavil zároveň s tím, jak dostala od administrátora erotické sociální sítě vzkaz, že přichází o status uživatelky, která hledá sex jen tak ze zájmu a ne kvůli penězům. "Jsi prostitutka, stálo v něm. A byla to pravda," říká Sarah.

Tím víc to ale Sarah a ženy v podobné situaci hnalo vstříc náručí tmy a hanby. Jak roste pocit studu, a ten roste spolu s tajnůstkářstvím a dvojím životem, roste i závislost, která s sebou rozdvojenou existenci nese. "Čím víc se stydíte, tím víc děláte věci, které vám pocit zahanbení dávají," vysvětluje psycholožka. "Cítíte se provinile, osaměle, bezcenně, nemáte dost endorfinů, které by vám daly radost, takže se vracíte ke své závislosti, která vás nejen trestá, ale dává vám i potěšení."

Další oběť závislosti na sexu prostřednictvím internetu Carly to potvrzuje: "Když se začínám cítit opět mizerně, jdu do těch hlubokých a temných koutů internetu, abych našla, co hledám."

Boj o to skončit to

Skutečné řešení se hledá těžko. "Mazala jsem si e-mailovou adresu jen proto, abych ji pak zase reaktivovala, potom zase ohlašovala a znovu reaktivovala, trvalo to týdny," vzpomíná na své pokusy o zbavení se závislosti Emma.

Onen tajný svět navíc nemusí být od onoho oficiálního oddělen bezpečnou vzdáleností napořád, dřív či později do sebe mohou narazit. Když si Emma smazala e-mail, který pro sexuální schůzky používala, nenávratně, v záchvatu potřeby sexu využila svůj osobní, oficiální účet. Nejednou ji muž "na druhé straně" vystopoval a vyhrožoval, že pokud se s ním nevyspí, řekne o jejích tajných aktivitách partnerovi a zaměstnavateli.

Úplně na dně jsem byla, když mě jeden muž donutil, abych s ním jela do Central Parku a abych mu poskytla orální sex ve křoví, poblíž něhož si hrály děti, líčí Emma poslední kapku.

Poté se rozhodla jít léčit.

Úspěšně, tajným koutům internetu se ale musí vyhýbat. "Život mi poskytuje spoustu pobídek pro mou závislost na sexu, ale nic není v tomhle ohledu tak po ruce jako internet," říká.

Sandra, která je sexuálně střídmá po dvaadvacet měsíců, souhlasí. S masturbováním a internetem jsem bojovala nejvíc, přiznává.

Sarah je na tom stejně. "Na Craiglistu jsem nebyla hodně dlouho, nešla bych si tam bývala ani koupit gauč. Nemohla bych. Mám z něj zdravý strach," říká žena, která si sexuální "střízlivost" udržela po tři roky.

Autoři: ,
Nejčtenější

Nejsou nároční a lidská velkoměsta jsou k nim navíc více než velkorysá. A...
Krysí apokalypsa: světová města se topí v záplavě hlodavců

V lidských metropolích najdou spoustu potravy i bezpočet bezpečných úkrytů. Jsou pro ně velmi pohostinným domovem. A rychle se v nich množí. Podle odhadů žije...  celý článek

Velká podívaná. Poprava českých pánů v roce 1621 byla událostí. A v jejím...
Jan Mydlář byl celebritou mezi katy a psaly se o něm romány

Byl zámožným a váženým vlastníkem tří domů, ovšem jeho prací bylo mučení a popravy. Nejznámější český kat Jan Mydlář se narodil před 445 lety. Ostří jeho...  celý článek

Neměl žádnou politickou moc a jeho „vliv“ spočíval na tom, že bavil San...
Norton I.: zapomenutý příběh císaře Spojených států

Po dvě desetiletí bylo v devatenáctém století San Francisco sídelním městem císaře Nortona I., na jehož vládu vlídné ruky místní vzpomínají dodnes. Jeho příběh...  celý článek

Další z rubriky

Spokojenost po sexu trvá až dva dny, říká věda.
Sex nás uspokojí na další dva dny, zjistili vědci

Již dávno se ví, že za ni můžeme děkovat endorfinům a oxytocinu. Netušili jsme však, jak dlouho spokojená nálada, ono slastné doznívání, po milostném aktu...  celý článek

Sex dá vztahu mnohé, i do něj je však třeba investovat.
Věda zná recept na sexuální štěstí: obnáší otevřenost a hodně práce

Je vlastně prostý, někoho možná rozhořčí, jak moc je prozaický. Recept na sexuálně šťastný život totiž předepisuje: mějte rozumná očekávání a usilovně pracujte...  celý článek

Věda vzdává hold romantickému aspektu sexuálních hrátek.
Sex přináší štěstí. Jenže orgasmem to není

Je to poetické zjištění, potěší ctitele romantiky. Věda potvrdila, že sex je tak oblíbenou disciplínou proto, že nás dělá šťastnými. To jsme věděli. Autoři...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.