Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Intimní hrátky Američanů jsou čím dál pestřejší. V posteli si hrají mladí i staří

aktualizováno 
Orální i anální hrátky, vzájemná masturbace. Největší americká studie za posledních dvacet let zjistila, že se v tamních ložnicích dějí mnohem rozmanitější věci než o generaci dříve. Sex v podobě misionářské polohy odchází se scény, dovozuje ze zjištění amerických vědců britský server guardian.co.uk.

Národní výzkum sexuálního zdraví a chování navazuje na zprávy Alfreda Kinseyho, které v padesátých letech šokovaly Ameriku | foto: Profimedia.cz

Ke stotřicetistránkové studii se přistupuje s respektem, mnozí ji označují za nejvýznamnější práci od dvou slavných zpráv legendárního Alfreda Kinseyho, od jejichž vydání uběhlo 60 let.

Bohatší repertoár, víc potěšení pro ženy

Nejvýraznějším zjištěním autorů je, že Američané jsou v posteli podnikavější než dřív. Více než šest procent mužů mezi 25 a 29 lety prozradilo, že když si naposledy užívali sex, dopřávali si všech pět intimních činností, které výzkum jmenoval, tedy vaginální styk, masturbaci, vzájemnou masturbace, orální a anální sex. K témuž se přihlásilo 16 procent dívek mezi 18 a 24 lety, ale také 8 procent žen od 50 do 59 let.

"Výsledky poukazují na velmi různorodý sexuální repertoár," říká Debby Herbenicková z Centra na podporu sexuálního zdraví univerzity v Indianě, která vedla výzkum mezi téměř šesti tisícovkami respondentů o 14 do 94 let.

Nejběžnějším sexuálním chováním mezi muži a ženami je stále vaginální styk. Ovšem jiné aktivity se v postelích odehrávaly daleko více než před pár desítkami let.

Kamera není při sexu nevítaným vetřelcem

Herbenicková zdůrazňuje, že se definice toho, co znamená "mít sex", vyvíjí. Mnohé aktivity, které byly dříve považovány za pouhou předehru, se stávají hlavním dějstvím samotným. "Misionářská poloha nezmizí, určitě už ale nebude začátkem a koncem toho, co jsme znali jako sex," dodává k tomu guardian.co.uk.

Ženy jsou přitom s trendem, jak ho zachytila studie, spokojeny. Vypověděly totiž, že když jejich partner používá více než jednu z uvedených praktik, dosáhnou častěji orgasmu.

Nejen klasika

Téměř nedílnou součástí postelového menu se tak stal například orální sex. Ženu jím uspokojovalo 88 procent respondentů mezi 30 a 39 lety (69 procent z nich přitom v posledním roce) a téměř 20 procent chlapců ve věku 16 až 17 let. Naopak svému partnerovi tento druh sexu dopřálo 12 procent žen ve věku 14 až 15 let, 23 procent ve věku 16 až 17 a více než polovina dotázaných ve věku 18 až 49 let.

Podobně všudypřítomným pomocníkem Američanů a Američanek je masturbace. Ve skupině 14 až 24 let a nad 50 je nejběžnější sexuální činností. Přibližně čtvrtina žen se v posledním měsíci před šetřením oddávala vzájemné masturbaci s přítelem.

Dramaticky se podle pedantických vědeckých čísel zvedla četnost análního sexu. Od Národního průzkumu zdraví a sociálního života z roku 1988 se podle nich téměř zdvojnásobila. Zatímco podle staré studie mělo anální sex v předchozím roce 12 procent amerických žen ve věku 25 až 29 let, aktuální číslo stouplo na 21 procent. Podle studie z roku 1988 mělo alespoň jednu zkušenost s análním sexem 20 procent amerických dívek ve věku 18 až 19 let, podle současného šetření to je 45 procent žen z věkové skupiny 25 až 29 let.

Na vzestupu jsou též sexuální zkušenosti s osobou téhož pohlaví, nebo už alespoň nejsou tak tabu. Kolonka "jiná orientace než heterosexuální" vyhovovala jen asi sedmi procentům dotázaných, téměř 15 procent žen ve třicítce však uvedlo, že poskytovalo orální sex jiné ženě, a 13 procent mužů nad 40 let přiznalo, že dopřávalo totéž jinému muži. Ve věkové skupině 50 až 59 let mělo zkušenost s orálním sexem od muže plných 15 procent respondentů.

Dobrou zprávu přinesl průzkum ohledně sexu starších ročníků. Celých 38 procent mužů a 25 procent žen mezi 60 a 69 lety se podle svých slov v posledních 12 měsících před dotazováním oddávalo orálnímu sexu, tutéž aktivitu si jako pravidelnou součást svého intimního menu vychutnává 19 procent mužů a 8 procent žen starších 70 let.

Autor:


Nejčtenější

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Monogamie není nadřazená. Ke spokojenosti vedou i otevřené vztahy

Vědecké studie čas od času vystaví otevřeným vztahům dobrozdání.

Otevřené vztahy jsou reakcí na to, že máme od svazků stále větší očekávání, která jeden partner naplní jen těžko....

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Další z rubriky

Nebezpečná masturbace: v Německu stojí život sto lidí ročně

Cesta za orgasmem může být i velmi nebezpečná.

V lékařských záznamech za sebou nechávají zápis „úmrtí kvůli autoerotice“. Ano, i touha po co nejintenzivnějším...

Jak dopřát orgasmus ženě: poučit se je třeba z lesbického sexu

Lesbický sex jako inspirace. Může muže přimět k pestřejším praktikám.

Je to cesta, která ženám zajišťuje o 33 procent vyšší šanci dosáhnout orgasmu. Je to však varianta, která na první...

Sexuální roboti už jdou. Budou mít bionické penisy a pohádkovou výdrž

Tyhle sexuální figuríny firma Real Doll již prodává.  Model Nate přijde v...

Loni se svět seznámil s první sexuální robotkou s umělou inteligencí, letos se představí její „mužský“ protějšek. Bude...

Najdete na iDNES.cz