Intimní hrátky Američanů jsou čím dál pestřejší. V posteli si hrají mladí i staří

aktualizováno 
Orální i anální hrátky, vzájemná masturbace. Největší americká studie za posledních dvacet let zjistila, že se v tamních ložnicích dějí mnohem rozmanitější věci než o generaci dříve. Sex v podobě misionářské polohy odchází se scény, dovozuje ze zjištění amerických vědců britský server guardian.co.uk.

Národní výzkum sexuálního zdraví a chování navazuje na zprávy Alfreda Kinseyho, které v padesátých letech šokovaly Ameriku | foto: Profimedia.cz

Ke stotřicetistránkové studii se přistupuje s respektem, mnozí ji označují za nejvýznamnější práci od dvou slavných zpráv legendárního Alfreda Kinseyho, od jejichž vydání uběhlo 60 let.

Bohatší repertoár, víc potěšení pro ženy

Nejvýraznějším zjištěním autorů je, že Američané jsou v posteli podnikavější než dřív. Více než šest procent mužů mezi 25 a 29 lety prozradilo, že když si naposledy užívali sex, dopřávali si všech pět intimních činností, které výzkum jmenoval, tedy vaginální styk, masturbaci, vzájemnou masturbace, orální a anální sex. K témuž se přihlásilo 16 procent dívek mezi 18 a 24 lety, ale také 8 procent žen od 50 do 59 let.

"Výsledky poukazují na velmi různorodý sexuální repertoár," říká Debby Herbenicková z Centra na podporu sexuálního zdraví univerzity v Indianě, která vedla výzkum mezi téměř šesti tisícovkami respondentů o 14 do 94 let.

Nejběžnějším sexuálním chováním mezi muži a ženami je stále vaginální styk. Ovšem jiné aktivity se v postelích odehrávaly daleko více než před pár desítkami let.

Kamera není při sexu nevítaným vetřelcem

Herbenicková zdůrazňuje, že se definice toho, co znamená "mít sex", vyvíjí. Mnohé aktivity, které byly dříve považovány za pouhou předehru, se stávají hlavním dějstvím samotným. "Misionářská poloha nezmizí, určitě už ale nebude začátkem a koncem toho, co jsme znali jako sex," dodává k tomu guardian.co.uk.

Ženy jsou přitom s trendem, jak ho zachytila studie, spokojeny. Vypověděly totiž, že když jejich partner používá více než jednu z uvedených praktik, dosáhnou častěji orgasmu.

Nejen klasika

Téměř nedílnou součástí postelového menu se tak stal například orální sex. Ženu jím uspokojovalo 88 procent respondentů mezi 30 a 39 lety (69 procent z nich přitom v posledním roce) a téměř 20 procent chlapců ve věku 16 až 17 let. Naopak svému partnerovi tento druh sexu dopřálo 12 procent žen ve věku 14 až 15 let, 23 procent ve věku 16 až 17 a více než polovina dotázaných ve věku 18 až 49 let.

Podobně všudypřítomným pomocníkem Američanů a Američanek je masturbace. Ve skupině 14 až 24 let a nad 50 je nejběžnější sexuální činností. Přibližně čtvrtina žen se v posledním měsíci před šetřením oddávala vzájemné masturbaci s přítelem.

Dramaticky se podle pedantických vědeckých čísel zvedla četnost análního sexu. Od Národního průzkumu zdraví a sociálního života z roku 1988 se podle nich téměř zdvojnásobila. Zatímco podle staré studie mělo anální sex v předchozím roce 12 procent amerických žen ve věku 25 až 29 let, aktuální číslo stouplo na 21 procent. Podle studie z roku 1988 mělo alespoň jednu zkušenost s análním sexem 20 procent amerických dívek ve věku 18 až 19 let, podle současného šetření to je 45 procent žen z věkové skupiny 25 až 29 let.

Na vzestupu jsou též sexuální zkušenosti s osobou téhož pohlaví, nebo už alespoň nejsou tak tabu. Kolonka "jiná orientace než heterosexuální" vyhovovala jen asi sedmi procentům dotázaných, téměř 15 procent žen ve třicítce však uvedlo, že poskytovalo orální sex jiné ženě, a 13 procent mužů nad 40 let přiznalo, že dopřávalo totéž jinému muži. Ve věkové skupině 50 až 59 let mělo zkušenost s orálním sexem od muže plných 15 procent respondentů.

Dobrou zprávu přinesl průzkum ohledně sexu starších ročníků. Celých 38 procent mužů a 25 procent žen mezi 60 a 69 lety se podle svých slov v posledních 12 měsících před dotazováním oddávalo orálnímu sexu, tutéž aktivitu si jako pravidelnou součást svého intimního menu vychutnává 19 procent mužů a 8 procent žen starších 70 let.

Autor:


Nejčtenější

Každý je světec. Než ke mně přijde s kapavkou, říká dermatovenerolog

"Můj obor je vedle plastické korektivní dermatologie či kosmetologie popelkou...

Je to pohyb na tenkém ledu. Diagnóza pohlavně přenosné choroby je velmi intimní verdikt. I proto je většinou reakcí...

Miluji kuře na paprice od mamky a pět knedlíků, říká MOgirl Lenka

Touhy, sny, plány mám, ale žiji současným dnem, říká MOgirl Lenka.

Podle vlastního soudu je neústupná, sebevědomá, energická. A nezastírá, že též tvrdohlavá a sarkastická. „Jsem taková,...VIDEO: Různé tváře orgasmu. Jinak vypadá v Evropě a jinak v Asii

Zřetelné výrazy obličeje interpretují bolest i potěšení napříč kulturami.

Bolest se do našich tváří vpisuje docela stejně, bez ohledu na to, z které části planety jsme. Orgasmus však nikoli. My...

V tajze by se hodila mačeta i puška, říká Čech, který obletěl zeměkouli

Dva protagonisté české premiéry, pilot a propagátor českého národního...

Cílem jeho mise nebylo jen obletět jako první český pilot planetu. Též při ní zaznamenával české stopy ve světě. Aby...

Udělat vibrátor nebo tramvaj je podobné, říká designérka Marešová

Anna Marešová získala za designovou kolekci erotických pomůcek pro ženy hlavní...

Její vibrátory byly oceňované a nepřehlédnutelné. Nemá však pocit, že by její práci přespříliš poznamenaly, že by...

Další z rubriky

Ohledně sexu se velmi pleteme a nejvíc v tom, kolik ho mají ženy

Muži si myslí, že ženy mají sexu víc, než kolik ho mají v realitě.

Mohou za to naše křehká ega a také to, jak jsou ženy představovány v médiích a kultuře obecně. Následkem jsou...

VIDEO: Různé tváře orgasmu. Jinak vypadá v Evropě a jinak v Asii

Zřetelné výrazy obličeje interpretují bolest i potěšení napříč kulturami.

Bolest se do našich tváří vpisuje docela stejně, bez ohledu na to, z které části planety jsme. Orgasmus však nikoli. My...

Co chceme v sexu: trojku, mocenské hrátky, zvláštní místa

Sex ve třech je mezi našimi sexuálními fantaziemi favoritem.

Přišel i na opravdu originální fantazie, ty nejčastější však nepřekvapily. Rozsáhlý výzkum toho, o čem toužíme v sexu,...Najdete na iDNES.cz