Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Já na to mám aneb proč pácháme finanční nesmysly

  12:00aktualizováno  12:00
Jste hloupí. Ale neurážejte se, je to normální. Zatímco ekonomy fascinuje, jakých nerozumností se při zacházení s penězi dopouštíme, psychologové vysvětlují, že jsou do našich mozků napevno „zadrátované“.

S penězi zacházíme méně racionálně, než bychom měli | foto: Profimedia.cz

Pochopte to: jednou utracené peníze jsou definitivně fuč

Poradil vám v servisu zkušený mechanik, abyste místo padesáti tisíc za opravu svého auta utratili ty samé peníze za slušnou ojetinu, která bude spolehlivější? A odpověděli jste mu
"Když už jsem do téhle káry za poslední roky nasypal tolik peněz, byl by hřích ji vyhodit"?

Tenhle rozšířený projev hlouposti má od sedmdesátých let svůj název: iracionální eskalace závazků. Netýká se jen peněz, ale i času. Dopouštíte se jí, třeba když doma hledáte nějakou věc desetkrát déle, než kolik času by vám vzalo půjčit si ji od sousedů nebo znovu koupit na protější straně ulice.

Je vám totiž líto času vyplýtvaného hledáním, a tak jím, naprosto nelogicky a přitom zcela přirozeně, plýtváte dál. Kdyby však šlo jen o peníze a čas! Státy takhle totiž mrhají životy svých obyvatel, když je posílají do válek jen proto, že politici vnímají počet dosud padlých vojáků jako závazek zvítězit.

Smiřte se s tím, že peníze, které jste utratili, jsou definitivně fuč. A to poslední, co vám je vrátí, jsou další rozházené úspory.

Proč si chráníme Masaryka a Destinovou

Sebehloupější desetileté dítě vám potvrdí, že desetkrát sto je to samé jako jedenkrát tisíc. A přesto: když po vás bude chtít jeden obchodník tisíc korun a druhý za to samé deset plateb po stovce, bude se vám druhá možnost skoro určitě líbit víc.

Ekonomové tomu říkají denominační efekt. Dva z nich, Newyorčané Priya Raghubir a Joydeep Srivastava, přišli na to, jak s jeho pomocí mnoho lidí šetří. A vy můžete taky. Až půjdete příště k bankomatu, nevybírejte balík menších bankovek. Zvolte takovou částku, aby vám vyjely tisícovky, dvoutisícovky nebo pětitisícovka. Účastníci pozorování provedeného ve Spojených státech měli totiž zábrany v rozměňování velkých peněz, takže si s velkou bankovkou v kapse odpustili zbytečné nákupy.

Příčiny může mít tahle lidská vlastnost dvě. První je, že peníze s portrétem Masaryka a Destinové vnímáme jako vzácnost. Zatímco z balíku stokorun se to tahá snadno, hodnotných bankovek se nechceme vzdát. Druhou může být docela obyčejný strach z toho, co nám řekne prodavačka v trafice, když budeme chtít zaplatit žvýkačky pětitisícikorunou.

Lidská mysl má tendenci vnímat lépe sérii menších částek, i pokud mají dohromady vyšší hodnotu než jedna velká platba. Toho využívají nejrůznější leasingové společnosti nabízející notebooky "jen za 500 korun měsíčně" a nová auta "za pouhé 3 tisíce korun každý měsíc". Dávejte si pozor. Tahle hloupost může k vašim dveřím přilákat exekutora rychleji, než byste čekali.

Článek vznikl ve spolupráci se serverem psychologie.cz

Autoři:


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Hodiny jeho práce smyje déšť. Život je taky jen dočasný, říká umělec

Sklad pro Sněhurku, Mogilovo, Bulharsko: Malba vznikla v prostorách vinařství...

Jezdí po světě a maluje na zdi a chodníky. Jeho projekty vedou diváky k úžasu, ale také nutí přemýšlet nad smyslem...

Další z rubriky

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

Na návštěvě v palírně whisky: nejvíc si tu cení měděných sudů

Milovník whisky se tu cítí jako v ráji, ano.

Přízvisko hlavní město skotské whisky mu sluší, v Dufftownu najdeme hned sedm velkých palíren. Navštívili jsme tu...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na iDNES.cz