Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak jsem v Alpách utekl všem novinářům z Evropy

  18:37aktualizováno  18:37
Redaktor XMAN.cz zvítězil v alpském hikeovém závodě v kopcích kolem Pillerseetalu. Jeho soupeři byli sportovní novináři z celé Evropy. S absolvováním slavného Dolomitenmanna se sice jeho výkon nedá porovnávat, ale i tak si pořádně hrábl.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Před pár dny jsem nejrychleji zvládl osmi kilometrovou trať s převýšením 600 metrů. Když k tomu připočítáte, že jsme běželi po alpských vrcholcích ve výšce kolem 2000 metrů nad mořem, není to špatný výsledek. Zvládl jsem to za čtyřicet minut.

Když přišla pozvánka na hikeový výlet do Alp, jehož součástí bude účast na čtvrtfinálovém zápase fotbalového Eura, byl jsem, myslím, jedním z prvních, kteří na ni zareagovali. Tyrolsko miluju, fotbal také, nebylo nad čím váhat.

Údolí Pillerseetal je nádherné, klidné místo, kam je radost zamířit a je jedno, jestli v zimě nebo v létě. Turistům nabízí hned pět kopců - Fieberbrunn, Hochfilzen, St. Jakob in Haus, St. Ulrich am Pillersee a Waidring, všechny sjízdné buď na lyžích, případně snowboardu nebo na kole. Cyklisté mají k dispozici 800 kilometrů pěkně upravených tratí, pěší o půlku méně.

Start v pravé poledne
Přestože většina z nás dorazila večer, druhý den byl budíček brzo ráno. Prý proto, abychom nezávodili v tom největším popoledním pařáku, ale stejně jsme se tomu nevyhnuli. Z st. Ulrichu, kde jsme přespali nás na vrchol Buchensteinwand vyvezla lanovka.

Startovní listinu tvořili sportovní novináři z několika evropských deníků, časopisů, internetových serverů a televizí. Start byl vinnou klasických organizačních zmatků přesně v poledne. Ale ve tři čtvrtě na 12 už jsme měli všichni na rukou gps a mohli vyběhnout.

Hikeový závod v tyrolském St. Ulrichu

První část tratě sváděla k lehkému vyklusávání a kochání se okolím. Po necelých dvou kilometrech ale už začalo jít do tuhého. Značení nás navedlo do prudkého svahu, kterým se sebíhalo na lesní cestu. Kdo nepochopil, že na ní musí sebrat co nejvíc sil a zahřát všechny svaly před stoupáním, v půlce nemohl.

Česko-italské přátelství
Na třetím kilometru jsem se spároval s Italkou Veronikou Mazzola z Gazzety de la Sport. Drobnou, štíhlou, krásnou, se svalnatými lýtky, v běžeckém dresu. Věděl jsem, že se se mnou bude chtít střídat v čele, táhnout se do toho příšerného, dlouhého krpálu, jehož konec byl v nedohledu daleko v lese nad námi.

Této taktiky jsme se drželi více méně celé stoupání, než jsem se zhruba půl kilometru před jeho zdolání začínal pomalu utrhávat. Nechtěl jsem se s ní honit po závěrečné rovince. Stehenní svaly mi sice už pěkně tvrdly, ale sil jsem měl pořád dost, dechu také.

Hikeový závod v tyrolském St. Ulrichu

Vyplatilo se. Postupně jsem na Veronicu získal slušný náskok, který jsem si udržoval střídáním klusání a rychlé chůze. Čas od času jsem se otočil, aby ji zkontroloval. Jedna jsem se ujišťoval, že je v závěru opravdu náročné trati v pořádku a za druhé jsem nechtěl náskok ztratit.

V cíli jsem měl na Veronicu náskok skoro minutu, na třetího jedenáct. Nevím, co se dělo za námi. Možná se na to kromě Veronicy a mě vybodli. Ale každopádně mě výhra těší, v klání evropských sportovních žurnalistů se XMAN díky tomu vytáhl.

Autor:


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Sebevědomý lev jsem proto, že makám a nepodvádím, říká Terminátor Karlos

Karlose „Terminátora“ Vémolu zpovídal Jakub „Buba“ Ouvín pro pořed televize...

Lvi žerou první, zní jeho heslo, má ho ostatně vytetované na ruce. A není pochyb, že on sám se mezi lvy počítá....

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Další z rubriky

VIDEO: „Hlavu mi opřeš o rameno.“ Takto se skáče v tandemu z letadla

Reportér rádia Impuls vyzkoušel tandemový seskok

Vypadá to bezpracně, ale i při tandemovém seskoku je třeba vědět, co dělat. Reportér radia Impuls Aleš Růžička musel...

Sebevědomý lev jsem proto, že makám a nepodvádím, říká Terminátor Karlos

Karlose „Terminátora“ Vémolu zpovídal Jakub „Buba“ Ouvín pro pořed televize...

Lvi žerou první, zní jeho heslo, má ho ostatně vytetované na ruce. A není pochyb, že on sám se mezi lvy počítá....

Mám za sebou asi dvacet zlomenin, říká biker Maroši

Zlomenin a úrazů měl Michal Maroši nepočítaně. K jeho řemeslu patří.

Léčí si vážnou zlomeninu, letos oslavil čtyřicítku, děti mu rostou jak z vody a veškerou energii teď věnuje přípravám...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz