Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak má táta mluvit s dětmi o sexu

aktualizováno 
Necháváme to na manželkách, podceňujeme to a odkládáme. A děláme velkou chybu. Role táty je při sexuální výchově dětí v jistém ohledu dokonce větší než mámy, upozorňuje sexuolog Petr Weiss.

Sexuální osvětu nechává řada otců na partnerkách. Podle sexuologů je to velká chyba. | foto: Profimedia.cz

Muž se totiž i v téhle oblasti může opřít o skutečnost, že je ve většině manželství nositelem racionálních, pravdivých a ověřených zpráv. Matka je na druhé straně tou, která zprostředkovává citové a sociální kontakty s vnějším světem, její postavení je spíše emocionální. "Role otců je v sexuální výchově jak synů, tak dcer naprosto nezastupitelná," zdůrazňuje Petr Weiss.

Mnozí z nás však vůbec nevědí, jak na to.

O sexu už s prvňáky

Základní pravidlo přitom podle sexuologa zní: hlavně včas. Zprvu se totiž většinou domníváme, že na rozhovor o sexu je pořád ještě čas, abychom následně zjistili, že jsme na vedlejší koleji, že tohle téma řeší naše děti se svými vrstevníky a s námi se už o něm bavit prostě nechtějí.

Podle sexuologa by měli rodiče začít s racionální sexuální výchovou už v raném školním věku. Optimální věk je ještě před devátým rokem dítěte. Budeme-li se držet "pravidla první třídy" a otevřeme-li téma sexu při nástupu do školy, chybu rozhodně neuděláme.

"To je věk, kdy se děti ještě nestydí o těchto záležitostech otevřeně mluvit a kdy se také úplně bez zábran vyptávají. Mluvit o genitáliích je pro ně totiž totéž jako vést hovor o vnitřním uchu," přirovnává Petr Weiss.

A kam až zajít? Již v tomto věku je na místě osvětlit dětem anatomii mužských i ženských pohlavních orgánů, vysvětlit, jak dochází k oplodnění. Tématem hovoru by se mělo stát i nebezpečí nechráněného styku a nechtěného otěhotnění. "Je potřeba mluvit o pohlavních chorobách včetně AIDS, ale též o tom, jak se chránit před sexuálním zneužitím," shrnuje sexuolog.

S chlapci jako s dívkami

S dítětem by se mělo mluvit věcně a pravdivě a neměl by se dělat rozdíl mezi kluky a děvčaty. Pokud se tak rodiče dohodnou, může si nejprve promluvit matka s dcerou a otec se synem.

Nevezmete-li sexuální výchovu svých dětí do rukou vy, udělají to za vás jejich kamarádi a kamarádky nebo filmy pro dospělé

Dál by se ale žádné rozdíly mezi pohlavími dělat neměly.

Vše má probírat společně celá rodina, otevřeně a bez servítků. Samozřejmě, pro dceru bude příjemnější, když se při hovoru o menstruaci ujme hlavního slova matka, zatímco chlapecká onanie je tématem spíše pro otce, syn však má znát vše o ženském těle a sexualitě a naopak.

Přitom je celkem jedno, k jakým slovíčkům se uchýlíme. "Ať si používá každý, co chce," míní Petr Weiss. "Nakonec se však beztak dříve či později nevyhneme tomu, pojmenovávat vše správnými termíny."

Samozřejmostí je ale vyhnout se hned zpočátku vulgárním výrazům, respektive upozornit na pravý význam sprostých slov a zdůraznit, že jsou nevhodná.

Otcům chybí sebedůvěra

Zanedbaná sexuální výchova v dětství může vést k mnohým potížím v dospělosti, k narušenému sexuálnímu sebevědomí, promiskuitě, ale též k závislostem, nevyrovnané osobnosti a dalším psychickým problémům.

Mnohým z těchto nepříjemností přitom může táta předejít, najde-li v sobě dost chlapské síly a sebedůvěry na to, aby se nestyděl poprat se i se sexuální osvětou.

Statistiky však podle Petra Weisse naznačují, že sexuální výchova zatím selhává ve většině rodin. Z výzkumu sexuálního chování české populace, který se od roku 1993 provádí vždy po pěti letech, vyplývá, že sexuální výchovy se od rodičů dostalo pouhé desetině dotázaných. Naprostá většina respondentů měla informace z nejméně důvěryhodného a spolehlivého zdroje, od svých vrstevníků či o pár let starších kamarádek a kamarádů.

Autoři:Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

VIDEO: Park plný penisů. Korejská atrakce oslavuje sexualitu a plodnost

V parku Haesindang jsou penisy mnohých barev i velikostí. O samotě, nebo ve...

Padesát soch ve tvaru penisu je unikátem. Mají podobu totemů, laviček, lamp, zvonů, v některých jsou vyřezaná znamení...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Najdete na iDNES.cz