Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jak má vypadat bikerův tréninkový týden na horách

  10:00
Tréninková příprava se nám přehoupla do nového roku a pozvolna též do druhé poloviny přípravného období. Podíváme se proto, jak naplánovat trénink na leden, ale pokusíme se též ukázat, jak trénovat na zimním, většinou běžkařském, soustředění, které mnozí bikeři právě v lednu absolvují.

Lednový tréninkový program bude zaměřen na celkový rozvoj základní vytrvalosti | foto: foceno fotoaparátem Olympus PenXman.cz

Po dvou měsících tréninku už je tělo dostatečně adaptováno na tréninkové dávky, nemusíte se tedy bát ho pořádně zapřáhnout. V lednu bude mít trénink stále ještě přípravný charakter. Týdenní mikrocyklus se nebude ve srovnání s měsícem minulým nijak výrazně měnit. K tréninku budeme stále ještě využívat nespecifické tréninkové prostředky.

Charakteristickým bude pro tento měsíc trénink zaměřený na celkový rozvoj základní vytrvalosti a všeobecné fyzické kondice. Cíleně začneme rozvíjet také složku silovou. Poměr mezi speciálním zatížením na kole a všeobecnou přípravou může stále být 50 na 50.

Jak tedy na cílený rozvoj síly?

V posilovně využijeme již v předešlých článcích zmiňovanou kruhovou metodu (kruhový trénink), která napomáhá rozvoji silové vytrvalosti. Do tréninku nově zařadíme metodu opakovaných úsilí, která slouží k rozvoji maximální neboli výbušné síly a kterou mnozí znáte pod názvem pyramidový trénink.

Rozdíl od metody kruhové je v tom, že vždy cíleně posilujeme jednu svalovou partii v několika opakovaných sériích v délce zatížení od 10 - 30 s za postupného zvyšování a snižování odporu v každé sérii (čím větší bude odpor, tím kratší volte dobu zatížení).

Rozvoj speciální síly nám dovrší jeden trénink silových intervalů absolvovaný ve většině případů doma na trenažéru, který nejenže eliminuje nepříznivé venkovní počasí, ale má také pozitivní efekt na rozvoj silového kmihu, s nímž má řada sportovců problémy.

Při cílené stimulaci silových schopností dochází k anabolickým procesům (růstu svalové hmoty) a velkým energetickým nárokům na organismus. Je tedy důležité, aby trénink nebyl přehnaně dlouhý, aby měl sval dostatek živin (sacharidů) pro růst svalových vláken a nezbytné množství proteinů, které tvoří výstavbu samotného svalu.

Doporučený příjem by měl činit 1,5 – 2 g bílkoviny na kilo živé váhy sportovce. Jedině tak při frekvenci silového podnětu minimálně třikrát týdně zvýšíte svoji silovou připravenost.

Ve čtvrtém lednovém týdnu by bylo vhodné naplánovat týdenní tréninkový pobyt na horách. Jím vystupňujeme i tréninkový cyklus, který by měl pro leden sumárně zaznamenat zhruba 11 procent celkového ročního tréninkového objemu.

Při vhodné náplni výrazně zlepšíte fyzickou kondici, na čerstvém vzduchu podpoříte imunitní systém a v neposlední řadě narušíte již skoro devadesátidenní ubíjející stereotyp tréninkového zatížení.

Jaký by měl mít týdenní pobyt na horách charakter?

Pokud se rozhodnete zpestřit si přípravu týdnem na horách, je třeba v prvé řadě dodržovat režim dne. Čeká vás téměř jednou tolik tréninkových hodin než normálně, nezapomínejte tudíž na pravidelný spánek, okamžitý strečink nejen po absolvovaném tréninku a dále také na aktivaci organismu a ranní rozcvičky.

Kromě protažení a potřebného zahřátí organismu si krátkým během mírné intenzity (nalačno) nastartujete metabolismus tuků a pomůžete tím adaptaci organismu k využití vlastních energetických zdrojů.

Při samotném tréninkovém procesu pamatujte na to, že na běžkách zapojujete celé tělo a vaše tepová frekvence je proto o něco vyšší. Správné hodnoty dosáhnete tak, že ke svým stávajícím aktuálním fyzickým hodnotám přičtete 5 - 7 TF/min.

Posledním důležitým aspektem je samotné zatížení. V týdenním mikrocyklu rozdělíte dny do dvou skupin po třech dnech s jedním dnem volna. Zamezíte tak možnému přepětí a následnému negativnímu dopadu fyzické zátěže na organismus. Čtvrtý den bude dnem volna. V případě, že se budete cítit dobře, můžete tento den vyplnit volným tréninkem kompenzačního charakteru. Jinak doporučuji udělat si tréninkové volno, absolvovat procházku či volnou regenerační aktivitu.

V případě týdenního tréninkového pobytu vám volný den dá více než volba tréninkového zatížení. Při dnu volna tělo doplní vyčerpané zdroje energie a vy se budete po další tři dny cítit opět fit. Samotný systém tréninkového zatížení zaměřte hlavně na rozvoj vytrvalosti a aerobní kapacity v několika sériích středně dlouhých intervalů.

Vzhledem k zatížení v cyklistice je lepší jezdit na běžkách klasickým stylem. Nezapomeňte si však dobře namazat, jinak byste zapojovali nejvíce horní končetiny, které v mnohých případech využíváte právě při oblíbeném volném stylu. Ať už si ale vyberete styl jakýkoli, dbejte na to, aby hlavní impuls pohybu vycházel právě z dolních končetin.

Pátý lednový týden nechte organismus opět vydechnout ve volnějším kompenzačním týdnu bez intenzivního tréninku. Zaměřte se v něm hlavně na regeneraci, dopřejte si mnohdy opomíjenou masáž a nechte tělo načerpat novou energii na nastávající dva měsíce tréninkové přípravy. V těch vás čeká pozvolné převádění fyzické kondice do speciálního zatížení na kole.

shrnutí

Cílem měsíce leden je stále rozvoj celkové fyzické kondice. Zaměřujte se ale již i na systematický rozvoj síly jak v posilovně, kde zařazením pyramidového tréninku napomáháme budování síly výbušné, tak i ve speciální přípravě na kole, kde dáváme tělu anabolizující impuls. Nedochází jen k nárůstu síly a růstu svalů, které zatěžujeme, anabolický efekt podstupuje celý organismus.

Tento proces je pro tělo energeticky náročný, a proto je tomu třeba podřídit i tréninkový harmonogram v týdenním mikrocyklu. Zatížení je stále rovnoměrně rozděleno půl na půl (specifické/nespecifické).

Lednový trénink tedy spočívá ve třech týdnech objemově se stupňujícího zatížení. Špičku bude tvořit čtvrtý tréninkový týden, v němž je vhodné absolvovat první tréninkový kemp na horách.

vojta beran

Autor článku Vojta Beran je profesionálním trenérem cyklistiky, autorem tréninkového projektu Alltraining.cz, absolventem Fakulty tělovýchovy a sportu UK (držitelem nejvyšší trenérské licence – cyklistika), dlouholetým vrcholovým závodníkem Dukly Praha.

Trenérské úspěchy:
Trenér Jiřího Boušky (aktuálně mistr světa 2009 v dráhové cyklistice, dvojnásobný medailista z Paralympiády 2008 -1x 2. místo, 1x 3. místo, 2x vicemistr světa 2007, 3x mistr světa 2006, aktuální mistr ČR 2009), Katariny Uhlarikové (mistryně SR 2009 v MTB), Daniela Tremla (mistr Evropy v silniční cyklistice 2009 - Masters), Vojtěcha Stránského (3. na mistrovství světa v orientačním závodě MTB 2009, junior) a řady předních amatérských a vrcholových cyklistů.

příklad

Příklad týdenního tréninkového pobytu na horách (pro cyklistu, který trénuje pravidelně 10 – 12 hodin týdně)

Sobota
Dopoledne:
příjezd
Odpoledne: rozvoj základní vytrvalosti (styl klasický, styl volný)
Náplň a charakter: trénink mírné až střední intenzity (důraz na variabilitu zatížení – pohyb v celé tepové zóně základní vytrvalosti)
Délka: 2, 5 hod
Intenzita: celkový průměr okolo 65 procent maximální TF (tepové frekvence)

Neděle
Ráno: rozcvička (cca 30 min, aerobním zatížením)
Cíl: procvičit celé tělo, po úvodním patnáctiminutovém zahřátí lehkým klusem zařadit strečink a následné kondiční posilování - cvičení využívající vlastní váhu těla
Intenzita: celkový průměr okolo 65 procent maximální TF
Dopoledne: rozvoj aerobní kapacity intervalovou metodou – volný styl
Náplň a charakter: rozehřátí organismu 30 min, 4x (5 – 10 minut) intenzivní úsek (80 procent maximálního úsilí, oblast 5TF pod aktuálním anaerobním prahem), odpočinek 1:2 kompenzačního aktivního charakteru, vyjetí alespoň 15 min
Délka: 2 hod
Intenzita: mírná až střední intenzita, profil mírně zvlněný, intervaly: rovina, kopec (do 10 min intenzitou nanejvýš 80 procent maximální TF)
Odpoledne: kompenzační trénink – styl klasický
Náplň a charakter: trénink kompenzačního charakteru (pohyb v horní polovině regenerační zóny)
Délka: 2,5 hod
Intenzita: celkový průměr okolo 65 procent maximální TF

Pondělí
Ráno: rozcvička (cca 30 min, aerobním zatížením)
Cíl: procvičit celé tělo, po úvodním patnáctiminutovém zahřátí lehkým klusem zařadit strečink a následné kondiční posilování - cviky využívající vlastní váhu těla
Intenzita: celkový průměr okolo 65 procent maximální TF
Dopoledne: rozvoj základní vytrvalosti – styl klasický
Náplň a charakter: trénink mírné až střední intenzity (důraz na variabilitu zatížení – pohyb v celé tepové zóně základní vytrvalosti – a celistvost celé tréninkové jednotky – vyvarovat se pauzám)
Délka: 4,5 hod
Intenzita: celkový průměr okolo 65 procent maximální TF (pouze do aktuálního aerobního prahu)
Odpoledne: volno

Úterý
Ráno: rozcvička (cca 30 min, aerobním zatížením)
Cíl: procvičit celé tělo, po úvodním patnáctiminutovém zahřátí lehkým klusem zařadit strečink a následné kondiční posilování – cviky využívající vlastní váhu těla
Intenzita: celkový průměr okolo 65 procent maximální TF
Dopoledne: volný den (procházka, regenerační procedury)
Délka: 1-1,5 hod (intenzita kompenzačního charakteru)
Odpoledne: volno

Středa
Ráno:
rozcvička (cca 30 min, aerobním zatížením)
Cíl: procvičit celé tělo, po úvodním patnáctiminutovém zahřátí lehkým klusem zařadit strečink a následné kondiční posilování – cviky využívající vlastní váhu těla
Intenzita: celkový průměr okolo 65 procent maximální TF
Dopoledne: rozvoj vytrvalosti metodou krátkých anaerobních intervalů – volný styl
Náplň a charakter: rozehřátí organismu 30 min, 12- 15x (15-25 s) intenzivní úsek (95 procent maximálního úsilí, oblast 5-10 TF nad aktuálním anaerobním prahem), odpočinek 1:1 kompenzačního aktivního charakteru, celkové pojetí je velmi intenzivního, skoro maximálního charakteru, vyjetí alespoň 15 min
Délka: 2 hod
Intenzita: mírná až střední, profil mírně zvlněný, intervaly: rovina, kopec, (do 30 min s intenzitou maximálně 90 procent maximální TF)
Odpoledne: kompenzační trénink – styl klasický
Náplň a charakter: trénink kompenzačního charakteru (pohyb v horní polovině regenerační zóny)
Délka: 2, 5 hod
Intenzita: celkový průměr okolo 65 procent maximální TF

Čtvrtek
Ráno:
rozcvička (cca 30 min, aerobním zatížením)
Cíl: procvičit celé tělo, po úvodním patnáctiminutovém zahřátí lehkým klusem zařadit strečink a následné kondiční posilování s využitím cviků využívající vlastní váhu těla
Intenzita: celkový průměr okolo 65 procent maximální TF
Dopoledne: rozvoj základní vytrvalosti – styl klasický
Náplň a charakter: trénink mírné až střední intenzity (důraz na variabilitu zatížení – pohyb v celé tepové zóně základní vytrvalosti – a celistvost celé tréninkové jednotky – vyvarovat se pauzám)
Délka: 5,5 hod
Intenzita: celkový průměr okolo 65 procent maximální TF (pouze do aktuálního aerobního prahu)
Odpoledne: volno

Pátek
Ráno: rozcvička (cca 30 min, aerobním zatížením)
Cíl: procvičit celé tělo, po úvodním patnáctiminutovém zahřátí lehkým klusem zařadit strečink a následné kondiční posilování – cviky využívající vlastní váhu těla
Intenzita: celkový průměr okolo 65 procent maximální TF
Dopoledne: rozvoj aerobní kapacity intervalovou metodou – volný styl
Náplň a charakter: rozehřátí organismu 30 min, 6 x (5 – 10 minut, dle zdatnosti sportovce) intenzivní úsek (80 procent maximálního úsilí, oblast 5TF pod aktuálním anaerobním prahem), odpočinek 1:2 kompenzačního charakteru aktivního, vyjetí alespoň 15 min
Délka: 2 hod
Intenzita: mírná až střední intenzita, profil mírně zvlněný, intervaly (rovina, kopec, do 10 min intenzitou maximálně 80 procent maximální TF)
Odpoledne: kompenzační trénink – styl klasický
Náplň a charakter: trénink kompenzačního charakteru (pohyb v horní polovině regenerační zóny)
Délka: 2,5 hod
Intenzita: celkový průměr okolo 65 procent maximální TF

Sobota
Ráno:
rozcvička (cca 30 min, aerobním zatížením)
Cíl: procvičit celé tělo, po úvodním patnáctiminutovém zahřátí lehkým klusem zařadit strečink a následné kondiční posilování – cviky využívající vlastní váhu těla
Intenzita: celkový průměr okolo 65 procent maximální TF
Dopoledne: rozvoj základní vytrvalosti – styl klasický
Náplň a charakter: trénink mírné až střední intenzity (důraz na variabilitu zatížení – pohyb v celé tepové zóně základní vytrvalosti – a celistvost celé tréninkové jednotky – vyvarovat se pauzám)
Délka: 4 hod
Intenzita: celkový průměr okolo 65 procent maximální TF (pouze do aktuálního aerobního prahu)
Odpoledne: odjezd

Autoři:
  • Nejčtenější

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

18. května 2024

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako...

Kult sexu a rozkoše. Emmanuelle měla svou předlohu, paní Marayat

16. května 2024

Její život je jako z erotického románu. Posedlost rozkoší, spiklenectví volného sexu, orgie spojené...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak dlouho spát, stát, hýbat se. Studie zkoumala optimální denní režim

17. května 2024

Hýbat se je zdravější než sedět, spánek se nemá podceňovat. Základní náhled máme všichni. Jenže jak...

Sadistická show týrala muže přes rok. Japonsko fascinovala, děsila i léčila

14. května 2024

Cyklus oněch reality show v roce 2003 vláda oficiálně postavila mimo zákon. Byly brutální,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Až k orgasmu. Lechtání je nedoceněným fenoménem, existují dva druhy

13. května 2024

Premium Sexuální libůstkou může být cokoli. Zatím jako poslední erotickou kratochvíli věda zkoumala...

Fascinace mimořádnou brutalitou. Mad Frank bral turisty na místa svých zločinů

19. května 2024

Premium Před deseti lety zemřel jeden z nejznámějších gangsterů Frankie Fraser. Člen nechvalně proslulého...

Starým lidem hrozil kletbami. Svého vraha paní proto kryla ze strachu

18. května 2024

Premium Poslední zářijové noci roku 1932 rozzářily noční tmu nad městečkem Rokytnice na Přerovsku plameny...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

18. května 2024

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako...

Jak dlouho spát, stát, hýbat se. Studie zkoumala optimální denní režim

17. května 2024

Hýbat se je zdravější než sedět, spánek se nemá podceňovat. Základní náhled máme všichni. Jenže jak...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....