Neházet flintu do žita. Okruh míst, kde lze narazit na novou lásku, se sice s...

Neházet flintu do žita. Okruh míst, kde lze narazit na novou lásku, se sice s přibývajícím věkem zužuje, šanci však máte i po pětatřicítce. | foto: Profimedia.cz

Nový vztah ve středním věku: neztrácejte naději

  • 19
Už vám dávno není dvacet a rádi byste si našli novou partnerku, do klubů už ovšem nechodíte a většina žen z vašeho okolí je už zadaná. Zapátrejte na internetu nebo mezi kamarádkami svých kamarádů a kamarádek a hlavně se nebojte začít nový vztah v kterémkoli věku, radí výzkumy.

V současné době se rozvádí každé druhé manželství, před problém, jak navázat nový partnerský vztah jsou tedy postaveny statisíce lidí ve středním věku. A mají to těžší než mladší. "U mladších lidí je okruh sociálních kontaktů obvykle otevřenější a prostupnější než u lidí ve středním a starším věku," potvrzuje psycholožka Marcela Vojířová. "Ti už se obvykle stýkají s ustáleným okruhem přátel, víceméně neměnný je i jejich pracovní kolektiv a příliš se nemění ani jejich koníčky." Přesto mají šanci.

Internet, hospody i společní kamarádi

Podle výzkumu, jehož závěry zveřejnila v roce 2011 agentura Reuters, hledá více než třetina lidí ve středním věku svůj nový vztah na internetu. Výzkumu se zúčastnilo dvanáct tisíc párů z osmnácti zemí ve věku od čtyřiceti do devětašedesáti let a z toho celých šestatřicet procent zkoušelo najít novou lásku pomocí internetu. Překvapilo to samotné autory výzkumu, kteří předpokládali, že internetu využívají k hledání nových známostí především mladší ročníky.

Navíc se ukázalo, že počet čtyřicátníků a starších, kteří hledají nový vztah na sociálních sítích, se stále zvyšuje. Například mezi roky 2000 a 2005 se zdvojnásobil a podle autorů výzkumu tak sociální sítě přebírají roli při seznamování, kterou v minulosti hrály například návštěvy kostela, velké rodinné sešlosti, sdílené zájmy a podobné aktivity.

I přes nárůst obliby seznamování na sociálních sítí však podle průzkumu většina lidí ve středním věku nerezignovala ani na tradiční cestu. Sedmašedesát procent uvedlo, že potkalo někoho zajímavého přes kamarády svých kamarádů a devětašedesát procent má zase alespoň jednu pozitivní zkušenost se seznámením v hospodě, baru nebo koncertě.

"Seznamování přes sociální sítě může určitě vést k plnohodnotnému a dlouhodobému vztahu," potvrzuje psycholožka, "nicméně oproti fyzickému kontaktu má řadu nevýhod a nedostatků. Stejně důležitou, a často i důležitější, než verbální složka komunikace je komunikace neverbální. A právě ta při internetovém kontaktu chybí, což vede k množství komunikačních šumů a absenci určitého typu informací." Internet tedy může být prospěšný a funkční pro první kontakt, ale poté byste se měli snažit co nejrychleji převést svůj vztah do reálné roviny.

Sexuální život čtyřicátníků

Častým problémem při navazování nového vztahu ve středním a starším věku jsou podle odborníků negativní minulé zkušenosti, které člověku snižují sebevědomí a mohou ho stavět do poněkud apatické pozice. "Je normální, že se po rozvodu člověk potýká s pocity viny, selhání, úzkosti i výčitek z toho, že selhal, zejména v případech, kdy k rozvodu nedošlo z jeho iniciativy," říká psycholožka. "V některých případech se může objevit kratší či delší nechuť k navazování nových vztahů, protože člověk má pocit, že jde o zbytečný krok, který skončí novým neúspěchem."

Jenže na navázání nového vztahu není nikdy pozdě a vyplatí se vám do něj investovat v kterémkoli věku. Například studie, jejíž výsledky citoval server BBC, dokázala, že navzdory všeobecnému přesvědčení si lidé ve středním a starším věku dokáží velmi užít erotiku a se svým sexuálním životem jsou většinou spokojeni. Dle výsledků výzkumu, jehož se zúčastnilo sedmadvacet tisíc respondentů, si většina lidí užívá sexu až do osmdesáti let. Jestliže tedy uvažujete o tom, zda má vůbec cenu navazovat například v padesáti letech nový vztah, uvědomte si, kolik let aktivního partnerského života máte ještě před sebou.

A samozřejmě nejde jen o sex. Studie, jejíž výsledky zveřejnil v roce 2011 Daily Mail, zjistila, že pro muže ve středním věku jsou z hlediska dlouhodobého vztahu a ve srovnání s mladšími kolegy podstatnější něžnosti a vzájemná blízkost. Hrají pro ně dokonce větší roli než pro ženy. Podle vědců se u mužů středního věku spokojenost se vztahem odvíjí především od množství doteků, polibků a mazlení. Navíc není podle autorů studie řešením navazovat ve středním věku množství krátkodobých vztahů, protože výzkum ukázal, že čím větší množství sexuálních partnerek muži uváděli, tím nižší byla jejich sexuální spokojenost.