Těhotenství je období, které v sobě kombinuje radostné očekávání s nelogickým

Těhotenství je období, které v sobě kombinuje radostné očekávání s nelogickým chováním a náladami. | foto: Profimedia.cz

Jak přežít její těhotenství

  • 74
Je náladová, nenechá na sebe sáhnout a neustále z vás páčí, jestli bude dobrou matkou. Inspirujte se tipy, jak přežít její těhotenství ve zdraví.

1. Změny těla

"Když jsem čekala naši první dceru, trpěla jsem silnými těhotenskými nevolnostmi. Bylo mi prakticky neustále zle, zvracela jsem a byla jsem hrozně unavená. Pamatuji se, jak mě vytáčelo, že ode mě manžel očekával, že budu stejně aktivní jako předtím a neustále se divil, že toho nestíhám tolik," říká dvaatřicetiletá Nikola.

Pravděpodobně nejvýraznější změnou, kterou s sebou z vašeho pohledu její těhotenství přinese, budou změny na jejím těle. Těhotenství představuje čtyřicet týdnů drastických změn, z nichž některé budou pro vaši partnerku nepříliš příjemné (nevolnosti, zácpa, pálení žáhy, nateklá a citlivá prsa, dýchavičnost, otoky...). Navíc k tomu připočtěte její nejistotu ohledně toho, co se s jejím tělem děje.

"Zejména prvorodičky mohou být velmi nejisté a zmatené z toho, jak se jejich tělo najednou chová a co se s ním děje," souhlasí psycholožka Eva Malá. "Protože uvnitř jejich těla roste nový život, za který se cítí zodpovědné, jsou přirozeně mnohem úzkostlivější a pozorně sledují každou změnu, přičemž přemýšlí, zda nemůže ohrozit dítě." Počítejte s tím, že vaše těhotná partnerka bude víc unavená a kvůli řadě tělesných obtíží bude vyžadovat větší klid a ohledy.

2. Chuť na sex

"Na začátku těhotenství mi bylo hrozně špatně, takže jsem na sex neměla ani pomyšlení, ale ve druhém trimestru, když jsem přestala zvracet, jsem naopak měla chuť na sex prakticky nepřetržitě. Můj manžel už se mi dokonce vyhýbal s tím, že si připadá jako sexuální mašina," směje se třicetiletá Lenka.

Počítejte s tím, že těhotenství je jako hormonální uragán a libido vaší těhotné partnerky bude nejvíc ze všeho připomínat aprílové počasí. Zatímco v počátcích těhotenství obvykle tlumí její chuť na sex velká únava a nevolnosti, v pozdějších stadiích hrají do karet vašeho sexuálního života její mimořádně citlivá prsa a větší prokrvení genitálií, které zvyšuje jejich dráždivost.

"Každá žena je jiná a nelze samozřejmě generalizovat," říká psycholožka. "Nicméně pokud má těhotná žena chuť na sex a těhotenství probíhá bez problémů, není důvod si toto potěšení odpírat. Na druhou stranu by měl být muž připraven respektovat i případné odmítnutí."

3. Změny nálad

I kdyby vaší drahé polovičce nerostlo břicho, stoprocentně byste poznali, že je těhotná už kvůli neuvěřitelným výkyvům nálady, na které se v tomto období musíte připravit. Stojí za nimi opět hormonální bouře, která zuří v jejím těle, ale počítejte s tím, že její výlevy mohou být skutečně výživné.

"Momentálně čekám druhé dítě a musím říct, že úplně lituji svého manžela," říká čtyřiatřicetiletá Mirka. "Jsem neustále podrážděná, nervózní a plačtivá. Bezdůvodně se s každým hádám a jsem protivná už i sama sobě. Je mi to vždycky potom líto, ale v daný okamžik se zkrátka nedokážu ovládnout."

Náladovost a naprostá nevyzpytatelnost emocí je pro těhotné ženy typická. "I když jde z tohoto pohledu o svízelné a obtížné období, partner ženy by neměl zapomínat na to, že se jedná o důsledek bouřlivých chemických procesů probíhajících v těhotném těle, a nebrat si tyto scény osobně," radí psycholožka.

4. Nejistota, zda bude dobrou matkou

Po dítěti nejspíš velmi toužila, když otěhotněla, mohla se radostí zbláznit, ale teď se u ní začnou střídat období optimismu a pozitivního uvažování s myšlenkami na to, jestli jste vůbec udělali dobře, jestli to zvládnete a zda bude dobrou matkou. Je to skutečný paradox a mohlo by to být velmi zábavné, kdyby se to nedělo vám.

"Když jsem byla těhotná se synem, dokázala jsem probrečet půlku noci kvůli tomu, že jsem si nedokázala představit, jak ho utiším, když bude plakat," říká osmadvacetiletá Simona. "Samozřejmě to byla úplná blbost. Jakmile se malý narodil, všechno jsem se naučila nebo se spolehla na instinkty a zkrátka jsme to zvládli."

Psycholožka Eva Malá zdůrazňuje, že právě při těhotenství partnerky musíte dávat víc než kdy jindy najevo, že jste jí oporou: "Pochyby o tom, jaký bude člověk rodič, jsou zcela normální, zejména pokud se jedná o první dítě. Je také logické, že tuto nejistotu prožívají výrazně víc ženy, protože na nich obvykle spočívá hlavní díl péče o dítě a trápí se proto obavami, zda všechno zvládnou tak, aby jejich dítě nestrádalo. Nikdo z okolí nastávající matky zároveň nemůže tyto obavy rozptýlit lépe než otec dítěte, který jí dá najevo, že jí naprosto důvěřuje, stojí po jejím boku a může se na něj kdykoli spolehnout." Zároveň je mimořádně důležité, abyste obavám své partnerky popřáli sluchu a ona měla pocit, že ji vnímáte a její pocity jsou pro vás důležité.

5. Nejistota, jestli je přitažlivá

"Možná existují na světě ženy, které si těhotné připadají přitažlivé, ale já jsem k nim tedy rozhodně nepatřila. Připadala jsem si permanentně jako kombajn: nemotorná, tlustá a celkově odpudivá. Stačilo, aby se manžel podíval na jinou ženu, a propadala jsem hysterii, že už se mu nikdy nebudu líbit a zcela jistě mě opustí," směje se třicetiletá Dita.

Chvalte, chvalte, chvalte a pamatujte si, že v žádném jiném období vašeho partnerského života nemá být toto heslo naplněno tolik, jako právě v těhotenství. "Nejistota ohledně vlastního vzhledu má opět spojitost s hormonálními změnami i změnami, které prodělává těhotné ženské tělo. Pro řadu žen může být šokem, do jaké míry se jejich postava změnila. Mají obavy z toho, že už se nikdy nevrátí do původního stavu nebo že se svému partnerovi nebudou líbit," vysvětluje psycholožka. I když vám to může připadat malicherné a dětinské, v těhotenství vaše partnerka ocení komplimenty a pozornosti dvojnásobně. A vy se tak vyhnete zbytečným depresivním scénám.