Dítě je velkým darem, ale též zkouškou, která prověří vztah.

Dítě je velkým darem, ale též zkouškou, která prověří vztah. | foto: Profimedia.cz

Jak si uchránit partnerský vztah, když do něho vstoupí děti

  • 12
Přivezli jste si z porodnice mimino a čekáte na rodinnou idylku, která bude následovat. Dítě však může vaším vztahem pořádně otřást. Víme, jak se mrňavým likvidátorům bránit.

Ohledně vlivu narození dítěte na partnerský vztah nedospěli vědci k nijak optimistickým závěrům. Například studie z letošního roku tvrdí, že bezdětné páry jsou spokojenější a více si váží jeden druhého. Navíc spolu tráví víc času, mají bohatší intimní život a popisují svůj vztah jako idyličtější.

Výzkum z roku 2010 zase zjistil, že největší zátěž pro partnerský vztah představuje první dítě. A to zejména kvůli spánkové deprivaci rodičů. Pokud se vám tedy čistě náhodou podařilo zplodit spavé dítě, pravděpodobnost, že váš vztah nedozná větší újmy, výrazně stoupá.

Snižte očekávání

Pokud chcete minimalizovat negativní dopad dětí na váš vztah, v první řadě snižte své očekávání. "Reklamní snímky nám denně servírují nerealistickou podobu rodičovství. Pod jejich tlakem snadno můžete uvěřit tomu, že rodičovství sestává z prosluněných okamžiků, idylky a nekonečného porozumění," říká psycholožka Zdeňka Dušková. Reklamy už nemluví o počtu probdělých nocí, o chaosu, který zavládne ve vaší, doposud spořádané a organizované, domácnosti. O tom, jak si začnete lézt navzájem na nervy poté, co pět hodin v kuse posloucháte dětský řev.

Podle výzkumu z roku 2008 se nejčastější hádky novopečených rodičů týkají odlišného pohledu partnerů na to, kdo z nich vykonává víc domácích prací a tráví péčí o dítě víc času. Na druhém místě jsou nerealistická a rozdílná očekávání ohledně rodičovství, třetí příčku nejčastějších příčin rodičovských hádek obsadilo plačtivé dítě, následuje pocit, že k rodičovství vlastně vůbec nemáte vlohy, a páté místo patří problémům ve vztahu, které existovaly už před narozením dítěte.

"Rozpor mezi nerealistickým očekáváním před narozením dítěte a skutečností po porodu je zdrojem mnoha konfliktů," upozorňuje psycholožka. "Soustřeďte se proto raději pouze na podstatné věci, jako je vztah s dítětem a partnerkou, a rezignujte na ty podružné, jako je například uklizená domácnost nebo teplé večeře." Smiřte se s tím, že váš domov a život už vůbec nikdy nebude stejný jako před narozením potomka, a nesnažte se za každou cenu dosáhnout standardů a servisu, na který jste byli zvyklí coby bezdětní. Předejdete tak zbytečnému zklamání a konfliktům.

Mluvte spolu

Ano, je jasné, že spolu rozebíráte, jak je váš prvorozený potomek geniální, když poprvé udělal "paci paci", ale tyto hovory mají, při vší úctě, k plnohodnotné, dospělé konverzaci značně daleko. "Problémem řady rodičů je skutečnost, že spolu přestanou komunikovat. Jsou částečně vyčerpaní péčí o dítě a zároveň přináší potomek do jejich života obrovské množství nových podnětů a zážitků, takže konverzace má přirozenou tendenci zúžit se pouze na téma dítěte," varuje psycholožka.

Jenže funkční vztah potřebuje mnohem pestřejší potravu, než jsou pouze znečištěné plínky. "Je potřeba, aby si partneři udržovali dál své koníčky, alespoň v minimálním rozsahu, sledovali dění kolem sebe a stýkali se i jinými bezdětnými dospělými. Pouze tak si udrží okruh konverzačních témat i mimo oblast dětí." To se vám, podle psycholožky, bude hodit nejen po narození dítěte, ale i v budoucnu, až vaše děti opustí rodný dům a vy k sobě se svou partnerkou budete hledat zase cestu zpátky.

Oceňte se navzájem

Klasická situace: Vaše partnerka je celý den zavřená doma s ječícím a maximálně protivným dítětem, kterému se prořezávají zuby. V řídkých momentech, kdy ho zrovna nenosila na rukou, se snažila uvést do přijatelného stavu domácnost a její jediný kontakt s dospělým člověkem obstaralo převzetí reklamních letáků od listonošky. Vy se vracíte večer domů po obtížném dni v práci, během něhož jste absolvovali několik vyčerpávajících porad, museli jste vyřešit řadu konfliktních situací a jediné, po čem toužíte, je půlhodina klidu. Jakmile ovšem vkročíte do dveří, v náručí vám přistane svíjející se dítě a jeho matka vás zahrne výčitkami ohledně toho, že jste si vůbec nevšimli čerstvě vytřené podlahy, které jste si opravdu nevšimli. Oba dva jste právem naštvaní a výsledkem je atmosféra hustější než krupicová kaše.

"Velmi častými stížnostmi párů je absence uznání a ocenění ze strany partnera. Zjednodušeně lze říci, že každý z partnerů se soustředí jen na své vlastní starosti a povinnosti a nedokáže se vžít do postavení toho druhého," říká Zdeňka Dušková. "Snažte se všímat si toho, co ten druhý dělá pro fungování rodiny a navzájem své zásluhy ocenit."

Dejte si pauzu

Poměrně smutnou kapitolou manželství s dětmi je sex. Podle již citovaného výzkumu patří mezi nejvýznamnější překážky v této oblasti nedostatek času, spánková deprivace rodičů a nespokojenost žen se vzhledem svého těla po porodu.

"Zejména novopečení rodiče se často domnívají, že je jejich povinností obětovat dítěti veškerý volný čas. Pro funkční vztah a především jeho intimitu je však důležité, aby měli rodiče čas i jeden pro druhého," říká psycholožka.

Zároveň však také upozorňuje na to, že společné sledování televize ve vašem obýváku tento účel rozhodně nesplní: "Čas od času by si rodiče měli od dětí i domácnosti odpočinout. I pouze několikahodinová změna prostředí a možnost věnovat se pouze jeden druhému má obvykle na vztah velmi očistný vliv."