Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak rostou vousy a kníry mistrům. Do copánků, do špiček i do koleček

aktualizováno 
Kníry ve stylu Dalího a imperiálních státníků, mušketýrské bradky, licousy i plnovousy podle Verdiho či Garibaldiho. Mistrovství světa majitelů vousů a knírů, které se konalo mezi 14. a 17. květnem v Norsku, dalo vyniknout těm nejbizarnějším ozdobám pánských obličejů.

Zúčastnilo se ho 163 vousáčů z patnácti zemí a soutěžilo se ve skupinách knír, vousy a plnovous, které se dál dělily na jednotlivé kategorie. Organizátoři přitom přistoupili k celé soutěži s téměř olympijskou precizností, pravidla pro design jednotlivých kategorií zněla nesmlouvavě a dokazovala, že se v norském Trondhjemu konala událost skutečně světového významu.

"Knír může být libovolně dlouhý, vyrůstat však může z oblasti přečnívající maximálně jeden a půl centimetru do stran od horního rtu," diktovali pořadatelé například pravidla pro kategorii mušketýr, zatímco v kategorii inspirované španělským surrealistou Salvadorem Dalím mohl knír růst jen z oblasti nad horním rtem.

Vyberte si

Tři základní skupiny zahrnovaly několik kategorií:

kníry: přírodní (bez úprav), anglický, dalíovský, imperiální, maďarský, freestyle

vousy: přírodní kozí bradka (bez úprav), Fu Manchu (podle postavy románů Saxe Rohmera z první poloviny minulého století), imperiální, mušketýrský, licousy a kotlety, freestyle

plnovous: přírodní (bez úprav), přírodní se stylizovaným knírem, verdiovský, garibaldiovský, freestyle

Ani tak se propozice neobešly bez mezinárodní kontroverze. "Proč patří imperiální vousy a vousy pojmenované po komiksovém hrdinovi Fu Manchu do vousů, zatímco by měly spadat pod kníry?" ptali se někteří rozhořčení stoupenci neoholených obličejů. A s prohlášením pořadatelů, podle něhož "se dohodlo", že knír nemůže vyrůstat dál než zmíněný centimetr a půl od konce horního rtu, se nechtěli spokojit. "Kdo takovou dohodu uzavřel?" namítali.

Přesto však na soutěži nakonec zvítězila velkorysost a noblesa reprezentovaná státnickými licousy, ne zatvrzelost, kterou evokuje dlouhý plnovous jaký nosí kanadští dřevorubci či členové motorkářských gangů.

Celkovým vítězem i šampionem v kategorii plnovous – freestyle se stal sedmačtyřicetiletý německý kadeřník Elmar Weisser. Není žádným nováčkem, už před šesti lety se stal v Berlíně světovým šampionem s plnovousem v podobě Brandenburské brány, o dva roky později oslnil londýnské mistrovství vousovou kreací ve tvaru Tower Bridge.

Elmar Weisser se stal celkovým vítězem. Porotu si získal vousovou kreací losa a norskou vlajkou.
Dieter Besuch si pro norské mistrovství upravil vousy do tvaru mohutných kol.
V kategorii vousy - freestyle vyhrál Dieter Besuch z Německa.

Místem konání se inspiroval i letos v Norsku. Po několikahodinové úpravě, o níž se postarala jeho sestra, si podmanil porotu plnovousem, který měl na jedné straně tvar losa, zatímco na druhé vzdával hold vlajce pořadatelské země. "Když nemám vousy načesané, sahají mi až dolů k pasu," prozradil agentuře AFP.

Německo si odvezlo i dalších šest ocenění, pozadu však nezůstali vousáči ze Spojených států.

Rooty Lundvahl z týmu Whisker Club smetl v nejpočetnější kategorii neupravovaný plnovous dvojnásobného obhájce titulu Jacka Passiona, Burke T. Kenny se stal králem kategorie plnovous s upraveným knírem, Bruce Roe měl nejkrásnější maďarský knír, Keith "Gandhi Jones" Haubrich opanoval kategorii knír - freestyle, Bill Mitchell vousy - freestyle a Giovanni Dominice imperiální knír.

Mezinárodní soutěž pro excentrické pány se poprvé odehrála v roce 1990, pravidelně, každé dva roky, se koná od roku 1995.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autoři: ,Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

Extrémní gastronomie: bosintang je opravdu silný psí vývar

Mnozí Korejci se bosintangu nechtějí vzdát.

Jen v samotném Soulu se kvůli masu zabijí dva miliony psů ročně. Je to především kvůli pokrmu bosintang, psímu vývaru....

OBRAZEM: Nahá jóga vás zbaví stresu a zlepší sex, věří její učitelka

Jejím studiem už prošly stovky žen. Nedopřává se jim v něm však jógy v...

Jejím studiem už prošly stovky žen. Nedopřává se jim v něm však jógy v tradičním balení, před lekcí se totiž svlékají....

Říkejte mi Rihanna. Honduraské volby provětrala transsexuálka

Krásná žena se šmrncem, kterou prozradí hluboký hlas.

Chce změnit konzervativní, odmítavý postoj obyvatel středoamerického Hondurasu vůči sexuálním menšinám, i proto se...

Najdete na iDNES.cz