Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak rostou vousy a kníry mistrům. Do copánků, do špiček i do koleček

aktualizováno 
Kníry ve stylu Dalího a imperiálních státníků, mušketýrské bradky, licousy i plnovousy podle Verdiho či Garibaldiho. Mistrovství světa majitelů vousů a knírů, které se konalo mezi 14. a 17. květnem v Norsku, dalo vyniknout těm nejbizarnějším ozdobám pánských obličejů.

Zúčastnilo se ho 163 vousáčů z patnácti zemí a soutěžilo se ve skupinách knír, vousy a plnovous, které se dál dělily na jednotlivé kategorie. Organizátoři přitom přistoupili k celé soutěži s téměř olympijskou precizností, pravidla pro design jednotlivých kategorií zněla nesmlouvavě a dokazovala, že se v norském Trondhjemu konala událost skutečně světového významu.

"Knír může být libovolně dlouhý, vyrůstat však může z oblasti přečnívající maximálně jeden a půl centimetru do stran od horního rtu," diktovali pořadatelé například pravidla pro kategorii mušketýr, zatímco v kategorii inspirované španělským surrealistou Salvadorem Dalím mohl knír růst jen z oblasti nad horním rtem.

Vyberte si

Tři základní skupiny zahrnovaly několik kategorií:

kníry: přírodní (bez úprav), anglický, dalíovský, imperiální, maďarský, freestyle

vousy: přírodní kozí bradka (bez úprav), Fu Manchu (podle postavy románů Saxe Rohmera z první poloviny minulého století), imperiální, mušketýrský, licousy a kotlety, freestyle

plnovous: přírodní (bez úprav), přírodní se stylizovaným knírem, verdiovský, garibaldiovský, freestyle

Ani tak se propozice neobešly bez mezinárodní kontroverze. "Proč patří imperiální vousy a vousy pojmenované po komiksovém hrdinovi Fu Manchu do vousů, zatímco by měly spadat pod kníry?" ptali se někteří rozhořčení stoupenci neoholených obličejů. A s prohlášením pořadatelů, podle něhož "se dohodlo", že knír nemůže vyrůstat dál než zmíněný centimetr a půl od konce horního rtu, se nechtěli spokojit. "Kdo takovou dohodu uzavřel?" namítali.

Přesto však na soutěži nakonec zvítězila velkorysost a noblesa reprezentovaná státnickými licousy, ne zatvrzelost, kterou evokuje dlouhý plnovous jaký nosí kanadští dřevorubci či členové motorkářských gangů.

Celkovým vítězem i šampionem v kategorii plnovous – freestyle se stal sedmačtyřicetiletý německý kadeřník Elmar Weisser. Není žádným nováčkem, už před šesti lety se stal v Berlíně světovým šampionem s plnovousem v podobě Brandenburské brány, o dva roky později oslnil londýnské mistrovství vousovou kreací ve tvaru Tower Bridge.

Elmar Weisser se stal celkovým vítězem. Porotu si získal vousovou kreací losa a norskou vlajkou.
Dieter Besuch si pro norské mistrovství upravil vousy do tvaru mohutných kol.
V kategorii vousy - freestyle vyhrál Dieter Besuch z Německa.

Místem konání se inspiroval i letos v Norsku. Po několikahodinové úpravě, o níž se postarala jeho sestra, si podmanil porotu plnovousem, který měl na jedné straně tvar losa, zatímco na druhé vzdával hold vlajce pořadatelské země. "Když nemám vousy načesané, sahají mi až dolů k pasu," prozradil agentuře AFP.

Německo si odvezlo i dalších šest ocenění, pozadu však nezůstali vousáči ze Spojených států.

Rooty Lundvahl z týmu Whisker Club smetl v nejpočetnější kategorii neupravovaný plnovous dvojnásobného obhájce titulu Jacka Passiona, Burke T. Kenny se stal králem kategorie plnovous s upraveným knírem, Bruce Roe měl nejkrásnější maďarský knír, Keith "Gandhi Jones" Haubrich opanoval kategorii knír - freestyle, Bill Mitchell vousy - freestyle a Giovanni Dominice imperiální knír.

Mezinárodní soutěž pro excentrické pány se poprvé odehrála v roce 1990, pravidelně, každé dva roky, se koná od roku 1995.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autoři: ,


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...Sebevědomý lev jsem proto, že makám a nepodvádím, říká Terminátor Karlos

Karlose „Terminátora“ Vémolu zpovídal Jakub „Buba“ Ouvín pro pořed televize...

Lvi žerou první, zní jeho heslo, má ho ostatně vytetované na ruce. A není pochyb, že on sám se mezi lvy počítá....

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Další z rubriky

Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Extrémní gastronomie: Rybí hobliny katsuobushi vám zatancují na talíři

Příprava katsuobushi vyžaduje trpělivost a um.

Ryby dokážou plavat a některé i létat, ale jen tuňák pruhovaný vám zatancuje. Jen to chce trochu trpělivosti. Rybí...

Jak šíříme paniku: zlé události vnímáme zásadněji, proto je nafukujeme

Svět není tak špatný, společnost však má tendenci negativní informace zesilovat.

Negativním informacím přikládáme větší význam, proto je zdůrazňujeme, zveličujeme. Realitu nakonec překrucujeme k...

Najdete na iDNES.cz