Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak se připravit na nejextrémnější bikový závod v Evropě

aktualizováno 
Sny jsou od toho, aby se plnily, a nikdy není pozdě. Začít sérii článků o mé přípravě na nejextrémnější bikový závod v Evropě Salzkammergut tímhle profláklým klišé je trochu risk, ale podstoupím ho. Protože to tak prostě je. Jedu si splnit sen, jedu poznat sám sebe a svoje limity. Chci být u něčeho velkého.

Marek si vzal do hlavy, že pokoří nejextrémnější evropský bikový závod Salzkammergut Trophy | foto: foceno fotoaparátem Olympus PenXman.cz

Ten nápad se začal v mé hlavě líhnout v roce 2007, kdy jsem na Salzkammergut Trophy pod rakouský Dachstein zavítal. Byl jsem tehdy u vytržení nejen z přírody, ale i z toho, jak si český biker Tomáš Trunchka dojel pro vítězství. Záviděl jsem však nejen jemu, ale všem těm, kteří se na start postavili.

To mě příjemně zamrazilo poprvé.

Podruhé jsem podobné pocity prožíval letos, když jsem sledoval brutální výjezd cyklistů při Tour de France na Mount Ventoux.

Rozhodl jsem se, že podobný extrém musím zažít také. Na Tour mě asi nepustí, takže volby padla právě na závod Salzkammergut, který se pyšní nejdelší tratí ze všech evropských cyklistických podniků.

Jak vidí Markovy šance na zdolání 207 kilometrů jediný český vítěz závodu Salzkammergut Tomáš Trunschka?

Devět měsíců je dost dlouhá doba na to, aby se Marek dokázal na tak těžký závod připravit. Lehce problém může mít s tím, aby dojel v časovém limitu. Pokud bude na sobě opravdu makat a poctivě dodržovat všechny tréninkové pokyny, zvedne se jeho výkonnost opravdu o hodně procent.

Pro Marka to bude u takhle dlouhého závodu velké psychické zatížení. Musí překonat několik krizí, které na něj určitě přijdou. Hlavně hned na začátku je to hodně nahoru a dolů a některá stoupání se jedou kolem hodiny. Je to prostě o morálce.

Ale jak jsem říkal, pokud bude mít dobře natrénováno, správně si rozvrhne síly, pojede si tu "svou" a nebude se za nikým honit, tak věřím, že to dojede. Důležité také je nebláznit ve sjezdech.

Jo, a jedna opravdu dobrá rada na závěr: Nepouštět si před závodem muziku, pak v hlavě uvízne nějaká písnička, a ta se bude neustále vracet, stejně jako mně flák "Denně vožralej, denně vožralej..." A to bylo k zbláznění.

Upřímně řečeno, při představě 207 kilometrů v terénu s celkovým převýšením přes 7 tisíc metrů se mi stále svírá žaludek. Pořád mi běhají mžitky před očima, když si uvědomím, že v sedle bych měl být něco kolem 14 hodin a že letos byl závod přerušen, protože na hřebech napadl sníh.

Ale ta výzva mě láká. Vzrušuje.

Když jsem přemýšlel, co od své účasti vlastně čekám, nejdříve plány sahaly k tomu, ujet co nejvíc: "Sto dvacet kiláků dám a pak vzdám, no a co, i tak dobrý." Pak se mi to začalo zdát málo. Začal jsem chtít závod dojet do konce. A v září jsem si svůj cíl ještě posunul. Chci nejen dojet, ale navíc neskončit poslední. Nechci totiž slyšet, jak mi kámoši budou říkat: "Dobrý, ale slabýýý!"

Symbol Salzkammergut Trophy: skalní stezka Ewige Wand.

Plán jsem tedy měl, kondice průměrná, nadváha lehká. Nebylo potřeba nad tím vším moc dlouho dumat, abych přišel na to, že nejlepší cestou bude příprava pod odborným vedením někoho, kdo má výsledky a hlavně trpělivost do něčeho takového jít. Nechci se deset měsíců plácat v tréninku, který si sestavím sám stylem "něco si někde přečtu, něco mi někdo poradí". Nechci tomu věnovat téměř rok, dřít se před a po práci a pak "chcípnout" na 80. kilometru. To mi přijde škoda.

Nakonec jsem se vydal, na doporučení známého, který se kolem cyklistiky motá fakt dlouho, za Vojtou Beranem z Alltraining.cz. Když jsem mu přednesl svůj sen, trochu mě zaskočil. Nezačalo totiž přesvědčování, že je to celé nereálná hloupost, a přemlouvání, ať si aspoň vyberu mnohem menší sousto.

Týrání začalo zátěžovým testem

Vojta prostě jen prohlásil: "To dáme, to půjde. Budeš makat jako čert, dietolog Mirek Petr ti sestaví výživový program a ono to půjde." Jeho suché konstatování mě lehce uklidnilo, ale strach mám z toho všeho stejně. Snažím se ho vytěsnit z hlavy. To nejrozumnější, co mohu udělat, je zkrátka věřit trenérovi a myslet vítězně.

Jak bude vypadat základní schéma Markovy přípravy

Trénovat jsem začal už během září, to ale bylo jen lehké zahřívání. Na konci října jsem pak absolvoval u Vojty zátěžový test, abychom zjistili pravdu o mé kondici, a stanovili, jak bude trénink vypadat.

Před sebou má Marek devět měsíců přípravy na extrémní závod Salzkammergut Trophy

Celý test je vlastně jedno velké týrání na speciálním kole, kdy vás trenér upřeně pozoruje a po třech až čtyřech minutách vám zvyšuje zátěž a odebere z prstu krev k analýze laktátu. Laktátová křivka slouží k přesnému sledování tréninkového zlepšení, dokáže odhalit jak tréninkové pokroky, tak i případné chyby v tréninkovém procesu. K tomu měří tepovou frekvenci a dosažený výkon. Zátěžovým testem se určí aerobní a anaerobní práh, zjistí výkonnost a stanoví tréninkové zóny.

Navíc si ze zátěžového testu odnesete zkušenost, která vás bude provázet celým tréninkovým programem. Čím více se zvyšuje zátěž, tím nápadnější je trenérova proměna, tím výrazněji ční z jeho tváře sadistický úšklebek.

Optimistickým pokřikem "hop, hop, hop" se mě Vojta snažil dohnat ještě k lepšímu výkonu a k vyrovnané frekvenci šlapání.

Pak jsem se ale s vytřeštěnýma očima nadechl a vypískl: "Ty vole, končím, to nejde!"

Vojta si to očividně nemyslel, nakonec ale jen s úsměvem odtušil: "Za tři měsíce to bude o něco lepší."

Ty vago, za tři měsíce, říkám si, to chci teda vidět. Ale věřím mu.

Celý trénink bude probíhat pod vedením Vojty Berana, který je autorem projektu Alltraining.cz.

V příštích článcích se dozvíte, jak a proč se dělá zátěžový test, jak si vybrat správné kolo, vše o správné výživě a rehabilitaci.

Každý měsíc vám přineseme komentáře odborníků, v nichž budou hodnotit odtrénované období. Připravíme pro vás také dvě speciální poradny: tréninkovou povede Vojta Beran, ve výživové vám bude k dispozici dietolog Miroslav Petr.

Partnerem tréninkového projektu je firma Bretton, dovozce kol Trek a Gary Fisher

Vyhrajte speciální sportovní ponožky a čepice od firmy MOOSE.

Odpovědi na otázku "Kolikátého července se jede Salzkammergut Trophy 2010?" posílejte na redakční email redakce@xman.cz, do předmětu dejte MOOSE.

Soutěž potrvá do 15. prosince letošního roku. Z autorů správných odpovědí vybereme pět, kteří obdrží poukázku na odběr zboží v internetovém obchodě moose.eu v hodnotě 1000 korun.

Hodně štěstí!

Myslíte si, že Marek zvládne extrémních 207 kilometrů na Salzkammergut 2010?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 8. prosince 2009. Anketa je uzavřena.

ano 1259

ne 503
Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

Alenka na Manhattanu: kalendář Pirelli 2018 se uvedl s leskem

Duckie Thotová na galavečeru zářila.

Davy novinářů z celého světa, čekání na superhvězdu Naomi Campbellovou a unavený ruský novinář na podlaze výtahu. Ale...

VIDEO: Špičková yoya stojí i tři tisíce korun, říká český mistr

Robert Kučera

Není to jen dětská hračka. Špičková yoya jsou sofistikovanými technologickými kusy a dělají se s nimi složité triky,...

VIDEO: Parašutistický tandem dělal ve vzduchu kotrmelce

Ano, vidíte dobře. Ten parašutista je vzhůru nohama

Kotrmelců bylo celkem dvacet a tandem parašutistů s nimi začal ve třech stovkách metrů nad zemí. Nad tureckým pohořím...

Najdete na iDNES.cz