Běh a les, jakou lepší kombinaci si přát?

Běh a les, jakou lepší kombinaci si přát? | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Desatero běžce od trenéra Vládi Korbela. Jak se připravit na We Run Prague 2012

  • 0

1. Ještě než začneš s tréninkem, navštiv lékaře a ujisti se, že ti radost a dobrou náladu z běhání nenaruší žádný zdravotní problém.

2. Před každým během věnuj pozornost rozcvičení hlavních svalových skupin a velkých kloubů. V úplných začátcích kombinuj rychlou chůzi s pomalým během. První měsíce běhej pomalu. Po ukončení tréninku se zklidni lehkou chůzí a vyklusáním a protažením.

3. Pořiď si vhodné běžecké boty a oblečení.

4. Počet běhů a jejich intenzitu zvyšuj opatrně. Naslouchej svému tělu a nikdy ho nepřetěžuj.

5. Vytvoř si vlastní tréninkový plán a sleduj, jak se zlepšuješ. Lepší výkony ti budou otevírat nové možnosti.

6. Nepodceňuj lehká onemocnění (rýma, nachlazení ...). V takových případech sniž počet běhů, případně trénink přeruš. Řešení vážnějších zdravotních problémů přenech vždy lékaři.

7. Lepších výsledků dosáhneš nejen samotným běháním, ale i používáním dynamických protahovacích cvičení, pasivnějším strečinkem a kompenzačními cvičeními.

8. Pro zajištění potřebné úrovně síly používej vytrvalostní kruhový trénink s nízkými zátěžemi a větším počtem opakování, rovněž běh s vysokým zvedáním kolen a odrazový způsob běhu do kopců, který přispívá nejen k rozvoji síly dolních končetin, ale i ke zlepšení techniky a koordinačních schopností.

9. Ke každému tréninku patří dostatečný klidový režim, při kterém se organismus zotavuje a vytváří nové rezervy. Věnuj odpočinku stejnou pozornost, jako správné výživě, pitnému režimu a dostatečnému spánku.

10. Běh We Run Prague 2012 je vyvrcholením tvého tréninkového snažení. Běh má mimořádný význam, protože už v jeho přípravě pozitivně měníš svůj životní styl.