Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Balte až dva dny před odletem, radí odborníci přes cestování nalehko

aktualizováno 
Tři trička, jedny kalhoty, mikina a větrovka jim stačí i na pár měsíců. Petrovi se vejdou věci na půlroční prázdniny do batohu o objemu 55 litrů. Matouš si zas na cestu z Thajska až do Austrálie nevezme ani svetr. Zato výbavu na přípravu kávy si přibalí vždy. A někdy i gymnastické kruhy.

Petr Novák a Matouš Vinš pracují oba na volné noze. Od jara do podzimu většinou doma v Česku, ale jakmile rtuť teploměru klesne pod deset stupňů Celsia a nebe je více zamračené než modré, roztahují křídla zaoceánských aerolinek a odlétají na pár měsíců za teplem. Za mořem, za horami, za cestovatelskými zážitky i za levnějším živobytím do jihovýchodní Asie.

O tom, jak levně a dlouho cestovat, napsali celou Travel Bibli plnou rad a přikázání. Jedním z nich je cestovat nalehko. Protože pokud se při několikaměsíčním cestování budete vláčet s dvacetikilovým batohem, den za dnem, bude to hodně těžká zkušenost. Když navíc půlku z těch věcí z báglu ani nevytáhnete, není už to ani k zasmání. Tito dva zkušení cestovatelé to dobře vědí.

Fotogalerie

Teď už jste oba zkušení cestovatelé, ale zavzpomínejte, prosím, na vaše batohy na první delší cestě.
Matouš: Když jsem byl poprvé měsíc ve Skotsku, kde jsem dost chodil a cestoval stopem, měl můj batoh i s vodou a jídlem kolem třiceti kil. Já vážím šedesát. Bylo to peklo. Těžký stan, těžký spacák, těžký vařič, těžký stativ, zbytečné oblečení a k tomu ještě fotobrašna. Naštěstí byl ten batoh alespoň pohodlný. Dneska by i se stanem vážil maximálně patnáct.
Petr: První bágly jsou vždy nejtěžší. Balit opravdu jen to nejnutnější jsem se naučil při tůrách po horách. Když přecházíte Alpy a celý den si vše musíte nést, vyškolí vás to. Je fajn udělat si po návratu sebereflexi, pěkně vše z batohu vybalit, podívat se, co jsem skutečně použil, co jsem tahal pro jistotu a co zcela zbytečně.

Dnes už jste zkušení cestovatelé. Poraďte začátečníkům, jak balit.
Petr:
Nejdřív ze všeho si napište checklist. Usnadní vám balení a eliminuje zbytečnosti. My už máme jeden univerzální, který jen obměňujeme podle destinace a toho, co tam chceme dělat.
Matouš: Balte ale až dva dny před odletem, to vám ušetří nervy a přitom dá dost času vyprat, co máte špinavé, a sehnat to, co zjistíte, že chybí.

Petr Novák

Je mu čtyřicet let, cestování je pro něj drogou a postupně mu přizpůsobil osobní i pracovní život. Je tvůrcem funkčních webů a autor úspěšného kurzu Travel Hackingu. Každý rok musí navštívit minimálně jednu zemi, ve které nikdy nebyl. Zatím plní plán na 600 procent . Na cestách tráví několik měsíců v roce.

Na konečnou hmotnost zavazadla má určitě velký vliv jeho objem. S čím cestujete?
Matouš:
Čím menší batoh, tím lépe. Nebudete si chystat zbytečnosti jen proto, že vám přijdou pod ruku. Já mám klasický velký batoh, do kterého se ale vejde i moje příruční zavazadlo – fotobatoh.
Petr: My máme se ženou na několikaměsíční cestu pětapadesátilitrový batoh, na který se dá připnout druhý menší. Ten nám slouží jako příruční zavazadlo.

Jaký je váš osvědčený způsob balení věcí do batohu, aby zabraly co nejméně místa?
Matouš:
Začnu balit od těch největších věcí. Malými docpávám prostor kolem. A z oblečení udělám jeden velký balík tím, že ho zabalím do sebe, jinak má tendenci neustále se nafukovat.

Když se cestuje ve dvou, dá se ušetřit nějaké to kilo sdílením věcí?
Petr:
Určitě ano. Foťák mám jen já, opalovací krém se ženou sdílíme též. U oblečení to bohužel nejde, a to přitom zabírá asi nejvíc místa. Proto nad každým kouskem prádla přemýšlím, jak moc ho skutečně využiji a zda ho potřebuji.

Matouš Vinš

Jednadvacetiletý cestovatel, fotograf, on-line marketér a novinář. Žije jako digitální nomád, v létě se většinou pohybuje mezi Brnem, Prahou, Plzní a Berlínem, v zimě ho lze potkat v Asii. Snaží se myšlenky a principy digitálního nomádství šířit dál lidí a inspirovat hlavně své vrstevníky k cestování, o kterém sní. Sám začal cestovat už jako malý kluk.

Máte v batohu ještě vůbec něco, co zůstává permanentně nevyužité?
Matouš:
Zatím naštěstí obsah lékárničky. To je jediná výjimka, kterou si beru pro všechny případy. A občas nevyužiju nějaké ponožky, které zapadnou na dno a nevšimnu si jich. Jinak se mi už dlouho nestalo, že bych vezl něco vyloženě zbytečného.
Petr: Někdy filtr na vodu, ale hlavně lékárnička. Naštěstí. Do hor si beru často věci, které nevyužiji, ale jsou podobně jako lékárnička bezpečností pojistkou. Pár metrů parašutistické šňůry a univerzální kus igelitu. Kdyby člověk potřeboval přespat v divočině, dá se z toho postavit slušný přístřešek.

Ve své Travel Bibli píšete, že při letech po Evropě cestujete zásadně jen s příručním zavazadlem, jehož váhový limit je u většiny aerolinek jen sedm kilogramů.
Matouš: Při cestě na víkend po Evropě se vejdu i do nižší váhy. Je to ale většinou za cenu investice do kvalitního a ultralehkého vybavení, takže to trochu zatěžuje peněženku. Patří mezi ně ultralehký ručník, několik merino vrstev, batoh váží 1,05 kilogramu, větrovka 130 gramů, jde sbalit do kapsy a je částečně nepromokavá. Ultra lehký baťůžek pro cestování v lokalitě, kam se chystám, mini skládací nádobí pro kemping a spousty jiných.
Petr: Většinu nejobjemnějších věcí se snažím mít na sobě. Cestuji v kalhotách s odepínacími nohavicemi, ze kterých jednoduše udělám kraťasy.

Co s sebou na cestu

seznam základních věcí na libovolně dlouhou cestu z Travel Bible

 • batoh s pláštěnkou
 • malé zavazadlo pro krátké výlety
 • doklady
 • předměty osobní hygieny a lékárnička
 • rychleschnoucí ultralehký ručník
 • dezinfekční gel na ruce
 • lehká nepromokavá bunda
 • rolák nebo tenký svetr
 • trika z merino vlny - dvě s krátkým rukávem a jedno s dlouhým
 • polyesterové odepínací kalhoty
 • max. 5 kusů spodního prádla
 • max. 5 párů ponožek
 • plavky
 • šátek
 • žabky nebo sandály + jedny boty na sebe podle destinace
 • špunty do uší a maska na spaní
 • ultralehký hygienický spací vak a polštářek
 • skrytá tělová ledvinka
 • placatka s kvalitní pálenkou
 • čtečka na knihy nebo lehký tablet
 • mobil s dostatkem hudby + sluchátka
 • foťák
 • powerbanka
 • malý zápisník + propiska
 • malá svítilna (čelovka)
 • sluneční brýle
 • nůž
 • lžíce
 • šitíčko
 • zámek
 • dárky pro místní
 • padákový provaz (hodí se např. jako šňůra na prádlo)
 • alespoň 50 dolarů nebo 50 eur poslední záchrany v hotovosti

Matouši, teď žijete, pracujete a cestujete po Jihovýchodní Asii jako digitální nomád. Možná se vydáte až do Austrálie. Co míváte jako dnes již zkušený cestovatel na několikaměsíční cestu s sebou?
Matouš:
V odbaveném zavazadle pár triček s košilí, kraťasy, nějaké spodní prádlo, maličká nepromokavá bunda, rychleschnoucí ručník a hygienické potřeby, lékárnička, filtr na vodu, mlýnek na kávu, půl kila kávy, aeropress a malý stativ. Váha odbaveného zavazadla je kolem osmi kilo. Ve fotobatohu na palubu bývá fullframe zrcadlovka, dva pevné objektivy, bezzrcadlovka, notebook, tablet, všemožné nabíječky, doklady, kartáček s minipastou a deodorant. Váha něco přes šest kilo.

Jak to, že na tak dlouhou cestu stačí tak málo oblečení?
Petr:
Všude v Asii fungují prádelny, kde vám oblečení vyperou i vyžehlí za pár drobných. A oblečení se tam dá levně nakoupit a v případě potřeby na místě zase nechat.

Matouši, zmiňoval jste, že s sebou vozíte i výbavu na kávu. To pro vás není zbytečná váha navíc?
Matouš:
Na delší cesty ji vozím vždy s sebou. Kávu prostě zbožňuju, je to pro mě denní rituál. A vzhledem k tomu, že pár minut po namletí začíná káva ztrácet velkou část své vůně i chuti, není moc jiná cesta, jak to udělat. Aeropress spojuje výhody louhované a filtrované kávy a do jisté míry i espressa, zároveň je skutečně malý.

Petře, chystáte se na půlroční cestu se ženou. Budete mít také něco ne vyloženě nutného navíc?
Petr:
Přiznávám, že aeropress s sebou vozím i já! Kromě něj přitom povezu ještě jednu pro většinu lidí zcela zbytečnou záležitost, gymnastické kruhy. Už nějaký měsíc se na nich učím a pětiměsíční výpadek v tréninku je nemyslitelný.

Vraťme se k obecně potřebnějším věcem. Hodně se řeší nůž. Kam s ním, když na palubu se nože brát nesmějí?
Matouš:
Do letadla by měla projít čepel, která není větší než dlaň (od ukazováčku k malíčku). Klasický švýcarák do letadla teoreticky projde, prakticky většinou ne.
Petr: Nůž je možné na palubu dostat, ale švýcarák to není. Existuje malý nožík o velikosti čepele tak na tři prsty, který je schován v klíči. Jmenuje se SWISS key. Klíč je možné rozevřít jako nůžky a jedna část obsahuje čepel. Druhá pak šroubovák a jako bonus je otevírání lahví. Připne se jednoduše na klíče a žádný scanner na letišti ho nenajde. Vypadá prostě jako obyčejný klíč. Absolvoval se mnou již nespočet letů.

Máte s sebou ještě nějaké vychytávky?
Matouš:
Hodí se zámek na skříňku v hostelu nebo na zipy zavazadla při transportu. A obrázkový slovník Point It, obsahuje obrázky téměř všeho, co byste mohli na cestách potřebovat. Je to ideální doplněk ke komunikaci rukama nohama.
Petr: Špunty do uší a klapky na oči jsou podle mě naprostá nezbytnost. Nafukovací polštář do letadla. A vždy si s sebou mimo Evropu vozíme dolarové bankovky. Ty se nikdy neztratí, i když dolar zrovna není oficiální měna dané země. Deseti a dvacetidolarové bankovky se vám budou hodit i na úplatky. Bankovky však musejí být v perfektním stavu, jinak vám je nemusí vzít.

Co hygienické potřeby? Taháte šampon?
Matouš:
Na vše mi stačí jedno univerzální koncentrované mýdlo, jedlá soda a malá zubní pasta.
Petr: Všechny tekuté přípravky, které jdou do příručního zavazadla, přeléváme do 100 ml lahviček. Větší objem najednou se na palubu nesmí vzít. Průhledný sáček je navíc mnohem lehčí a přehlednější než běžné tašky na toaletní potřeby.

Autor:

Nejčtenější

Elitní base jumper Rus Rozov zahynul v Himálaji

B.A.S.E. jump

Rus Valerij Rozov, který se věnoval extrémnímu base jumpingu z velehor, zahynul o víkendu při nehodě v Himálajích....

Kalendář Pirelli 2018 se představil: zbavuje Alenku v říši divů nevinnosti

Alenka zbavená nevinnosti: Duckie Thotová

Je průkopnický, excentrický, magický. Kalendář Pirelli pro rok 2018 nabídne příběh Alenky v říši divů, se surreálnou...Nahota je pro mě přirozená, svoje tělo mám ráda, říká MOgirl Ilona

„Ráda si dělám radost,“ říká MOgirl Ilona.

Je upřímná a přiznává, že automaticky očekává, že od druhých se jí dostane téhož. „S každým člověkem se pro mě otevírá...

Zdravá síla. Cvičení s činkami i vlastní vahou sníží riziko rakoviny

Síla je dobrá ve všech směrech. Snižuje riziko předčasného úmrtí i rakoviny,...

Kliky, dřepy, mrtvé tahy jsou cestou k delšímu a zdravějšími životu. Takové je poselství aktuální rozsáhlé studie....

VIDEO: Jak spolu mít sex přes oceán, i to ukáže erotický veletrh v Praze

Technologie vstupuje víc a víc i do říše erotických hraček.

Pornobrýle, nebo třeba umělá vagina a vibrátor, které rozehrají intimní partie muže a ženy synchronizovanými záchvěvy a...

Další z rubriky

Čeká nás bouřlivé období, teď jsme na vrcholu, říká egyptolog Bárta

Rozstřel s ředitelem Českého egyptologického ústavu Miroslavem Bártou (26. 6....

Naši společnost čeká velká proměna, a to nejspíš už za pár let. Neznamená to, že vymřeme a svět zanikne, ale musíme...

Šimpanzi jsou cholerici, říká jejich ošetřovatel

„Pro mě je to práce snů,“ říká ošetřovatel primátů v hodonínské zoo Lukáš...

Jejich křehkou důvěru si vydobyl až po několika letech, ve střehu však musí být stále. Jeho svěřenci jsou silní,...

Svou whisky si najde každý. Musí se k ní ale propít, říká expert

Whisky není jen pro snoby a boháče, snaží se bourat mýtus Václav Rout.

Pít whisky na večírku s přáteli je jako pustit si hudbu kvůli kulise. Ovšem degustovat ji je jako návštěva koncertu,...

Ford Mondeo 2.0 TDCI 2015 ·
Ford Mondeo 2.0 TDCI 2015 ·

r.v. 2015, naj. 40 256 km, diesel
600 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.