Vyčerpání za monitorem. Častá práce s počítačem se ale na našem organismu

Vyčerpání za monitorem. Častá práce s počítačem se ale na našem organismu podepisuje i jinak. | foto: Profimedia.cz

Jak vám počítače zničí zdraví: deprese, nespavost, bolení kloubů

  • 39
Právě on může likvidovat vaši plodnost, možná zrovna kvůli němu vidíte dvakrát a on je pravděpodobně příčinou vašeho syndromu karpálního tunelu. Zjišťovali jsme, za co všechno může váš počítač.

Způsobují depresi a nespavost

Pokud sedíte před počítačem víc než pět hodin denně, dramaticky vzrůstá riziko deprese a nespavosti. Dokázal to výzkum, jehož se zúčastnilo 25 tisíc respondentů a jehož výsledky byly prezentovány v American Journal of Industrial Medicine (citoval jej Daily Mail). Ti z nich, kteří trávili denně u počítače víc než pět hodin, si stěžovali na pocity úzkosti, izolace, deprese a podrážděnosti. Vyskytovaly se u nich také problémy se spánkem, respektive nespavost.

Lidé, kteří trávili denně zíráním do monitoru počítače menší počet hodin, se s takovými problémy nepotýkali. Psychologové upozorňují, že ačkoli jsou tyto potíže často podceňovány, příliš mnoho času stráveného u počítače skutečně vede k vyššímu riziku mentálních potíží.

Likvidují vaši plodnost

V zajetí monitoru

Před monitorem počítače a obrazovkou televize trávíme podle výzkumu, jehož výsledky v roce 2010 zveřejnil Daily Mail, denně v průměru sedm hodin. Vzhledem k tomu, že průměrný dospělý člověk je vzhůru 15 hodin a 45 minut, jsme s očima "přilepenýma" na obrazovku téměř polovinu své bdělosti.

Kromě toho se podle výsledků výzkumu nevěnujeme v daném okamžiku jedné moderní technologii, ale tříštíme svou pozornost mezi několik z nich. Lidé tak obvykle píší e-maily, zatímco periferně sledují televizi, nebo píšou textové zprávy na mobilu a současně surfují na internetu.

Výzkum z roku 2004 ukázal, že intenzivní používání laptopů může zasadit smrtelnou ránu vaší plodnosti. Jde o to, že teplo produkované laptopy v chodu zvyšuje teplotu varlat (samozřejmě za předpokladu, že máte laptop položený na klíně). K produkci zdravých spermií je však zapotřebí teploty o něco nižší, než je teplota těla, a právě proto jsou varlata umístěna mimo tělesné dutiny.

Podle autorů výzkumu stačí, abyste měli zapnutý laptop na klíně pouhých patnáct minut, a už se teplota vašich varlat zvedne o téměř tři stupně Celsia. Přitom stačí, aby se zvedla o pouhý jeden stupeň a koncentrace spermií v ejakulátu poklesne o 40 procent.

Syndrom počítačového vidění

Computer vision syndrome (CVS) neboli syndrom počítačového vidění se objevuje u lidí, kteří tráví zíráním do monitoru počítače hodiny denně. Projevuje se rozostřeným, případně dvojitým viděním, suchýma a začervenalýma očima, bolestmi hlavy a bolestmi krční páteře i zad. Jde o důsledek toho, že se při sledování monitoru oči méně pohybují i mrkají, a tudíž vysychají a jsou unavené. Syndromem počítačového vidění trpí podle statistik 50 až 90 procent lidí, kteří pracují dlouhodobě na počítači.

Únavová zranění

Spočtěte si, kolik hodin strávíte u počítače a kolikrát za den provedete naprosto stejný pohyb rukou. Syndrom karpálního tunelu, bolesti ramen, páteře, zápěstí i další únavová zranění trápí podle výzkumu z roku 2000 více než polovinu všech pravidelných uživatelů počítačů. Například stresové zranění krční páteře nebo ramenního kloubu se objeví u 95 procent lidí, kteří pracují na počítači. Chronickými bolestmi zápěstí pak trpí 60 procent s počítačem pracujících lidí.

Nebezpečí pro děti

Počítače neohrožují jen zdraví svých uživatelů, ale mohou být nebezpečné i pro vaše potomky. Podle výzkumu z roku 2009 se od roku 1994 sedmkrát znásobil počet dětských úrazů spojených s počítači. Nejčastěji je to zranění v důsledku zakopnutí o počítačové kabely nebo zranění hlavy v důsledku pádu monitoru počítače.

Plných 93 procent těchto zranění se přitom odehraje v domácím prostředí a jejich nejčastější obětí jsou děti kolem věku pěti let. Pamatujte na to při umisťování počítače a jeho příslušenství v domácnosti, kde se vyskytují děti.