Jarní únava: jak ji zvládnout

aktualizováno 
Jaro v plném proudu, všichni se tváří, že mají energie na rozdávání, ale vy máte problémy přinutit se vůbec vstát z postele. Pátrali jsme, co je příčinou jarní únavy a jak s ní můžete zatočit.

Jarní únava dá zabrat. | foto: Profimedia.cz

Příčiny jarní únavy a výkyvů nálad zatím nejsou úplně jasné a odborníci mají hned několik teorií, proč se s příchodem paprsků jarního slunce cítíme jako pod sedativy. Například podle studie z roku 2011 jarní výkyvy nálad přímo souvisí s alergií, která u řady lidí propuká v plné síle právě na jaře. Podle jejích autorů se u alergiků mnohem častěji vyskytují pocity smutku, letargie, únava i problémy se spánkem.

Navíc se prokázalo, že alergie zhoršuje průběh symptomů u lidí, kteří trpí depresí. A právě ochromující únava je jednou z typických charakteristik deprese. Autoři studie navíc upozorňují na to, že mezi dubnem a červnem se vyskytuje největší počet sebevražd. Připočtěte si k tomu ještě vedlejší účinky antihistamik (léků užívaných na alergii), k nimž patří otupělost, spavost a poruchy koncentrace, a dostanete dokonalý obrázek jarní únavy.

Podle jiné teorie má únava hormonální původ. V průběhu zimních měsíců reaguje naše tělo na chlad a nedostatek světla snížením tělesné teploty, zvýšením krevního tlaku a zvýšenou produkcí spánkového hormonu melatoninu. Spolu s jarním sluncem dochází k hormonálním a metabolickým změnám.

Tělesná teplota stoupá, krevní cévy se rozšiřují a krevní tlak klesá. Místo melatoninu začíná stoupat produkce hormonu serotoninu. Jarní únava je pak jakousi "kocovinou" po zimním režimu. Všechny tyto změny organismus vyčerpávají a adaptace může, podle odborníků, trvat od dvou týdnů do jednoho měsíce. Ještě další teorie tvrdí, že jarní únava je důsledkem vyčerpaného imunitního systému, který je po zimních měsících oslabený.

Odlehčený jídelníček, pohyb a voda

Kromě ochromující únavy se k problémům typicky přidává podrážděnost, nespavost, apatie a nechutenství, což se samozřejmě odrazí na vaší výkonnosti. Jarní únava obvykle odezní sama během několika týdnů (pokud obtěžující příznaky trvají déle než měsíc, měli byste vyhledat lékařskou pomoc, protože v tom případě se velmi pravděpodobně jedná o jiné onemocnění), jestliže však nehodláte čekat a chcete její průběh maximálně zmírnit, nejste v tomto ohledu bezmocní. Soustředit byste se měli především na změny životního stylu.

V první řadě byste měli změnit svůj jídelníček, odlehčit ho a zařadit do něj co největší množství ovoce a zeleniny. Pokud už teď protáčíte oči nad obligátním a poněkud nepopulárním doporučením, měli byste vědět, že neexistuje příhodnější období ke změně jídelníčku než jaro. Tvrdí to alespoň studie z letošního roku, jejíž výsledky citoval například magazín The Daily Meal. Podle ní představují stoupající teploty a pěkné počasí pro většinu lidí silnou motivaci k méně kalorickému a lehčímu stravování. Její autoři zjistili, že zatímco v zimním období mají lidé tendenci stravovat se spíše v restauracích a konzumovat těžká a kaloricky vydatná jídla, na jaře preferují lehčí jídla vlastní výroby.

Odborníci zdůrazňují význam dostatečného přísunu ovoce a zeleniny v boji proti jarní únavě, protože váš organismus je po zimě (kdy přirozeně konzumace čerstvého ovoce a zeleniny klesá) vyhladovělý. Pokud se vymlouváte na to, že nemáte čas připravovat si denně do práce čerstvý salát nebo obíhat trhy, stačí, když každý den ráno zahájíte snídani jedním jablkem. Váš organismus vám poděkuje.

V rámci detoxikace svého trávicího systému vynechte bílé pečivo, smažené pokrmy a rychlé občerstvení, místo nich zařaďte do jídelníčku luštěniny, celozrnné pečivo, ryby, drůbeží maso a co nejvíc ovoce a zeleniny. Povzbudíte tak svůj metabolismus a "vyčistíte" trávicí systém. Nezapomínejte ani na pitný režim, měli byste vypít alespoň dva litry vody.

Neocenitelnou službu vám prokáže i tělesný pohyb. Stačí třicet minut denně, aby se vyplavily endorfiny a zajistili jste si tak lepší náladu a příliv energie. Pravidelným pohybem navíc zlepšíte svůj spánek, přičemž nespavost patří k dalším typickým příznakům jarní únavy. Pokud máte možnost, dopřejte si také saunu nebo se alespoň pravidelně sprchujte studenou vodou. Vzhledem k tomu, že na slunci klesá produkce utlumujícího hormonu melatoninu a naopak stoupá množství serotoninu, snažte se vystavovat jeho paprskům co nejvíc.

Autor:


Nejčtenější

Kruté metody poprav: ušlapání slonem a řezání zaživa

Lyngchi bylo jedním z nejnehumánnějších způsobů poprav, které historie přinesla.

Trest smrti je z principu definitivní záležitost. V leckterých společnostech se však nezdál dostatečně uspokojivý....

Studie o intimním životě mužů: první sex mají v průměru v 18 letech

První se si muži dopřávají v průměru v osmnácti letech, tvrdí výzkum.

Trvala po dva roky a vědci při ní vyzpovídali přes 12 tisíc mužů. Zajímal je jejich vstup do sexuálního života, jejich...Agentka Fifi: kráska sváděla britské agenty, aby je prověřila

Byla krásná a provokativní. Marie Christine Chilverová byla pro roli svůdné...

V Británii je vyškolili, naučili šifrovat a slídit. Po technické stránce byli špioni vybaveni na výtečnou, až při...

VIDEO: Různé tváře orgasmu. Jinak vypadá v Evropě a jinak v Asii

Zřetelné výrazy obličeje interpretují bolest i potěšení napříč kulturami.

Bolest se do našich tváří vpisuje docela stejně, bez ohledu na to, z které části planety jsme. Orgasmus však nikoli. My...

Extrémní gastronomie: syrový mořský červ připomíná neklidný penis

Na pohled je to podivný tvor, způsob jeho konzumace bývá ještě bizarnější,...

Při procházce jihokorejským tržištěm je nepřehlédnete. Kádě s jejich bledě růžovými tělíčky přitahují pozornost. Na...

Další z rubriky

OBRAZEM: Tanečnice, kurtizána a špionka Mata Hari byla svůdná i naivní

Vznáší se nad ní aureola snad nejznámější špionky. Femme fatale, podmanivé ženy...

Vznáší se nad ní aureola snad nejznámější špionky. Femme fatale, podmanivé ženy bohyně. Jenže Mata Hari byla spíš...

Nezapomeňte zabít psíka: proč Britové kvůli válce vraždili mazlíčky

Británie své mazlíčky nejen masakrovala. Když panika opadla, přišla řada i na...

Veterináři měli kvůli druhé světové válce ve Velké Británii plné ruce práce. A byla to chmurná práce. Utráceli domácí...

VIDEO: Práci v sexuálním byznysu respektujeme, říká nevládní organizace

Rozkoš bez rizika: Státu jsme ušetřili miliardy

Stát díky ní ušetřil miliardy korun. Veřejnosti pomáhá zbavit se předsudků ohledně žen ze sexuálního byznysu. Nevládní...Najdete na iDNES.cz