Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak zvládnout krizi na zimní horské túře: vyhrabte si „hrob“ a přežijete

aktualizováno 
I na našich českých kopečcích umírají v zimě lidé. Loni jich bylo dvacet osm. Většinou se ztratili a bloudili tak dlouho, až vyčerpáním zmrzli. Někdy přitom byli už jen pár kroků od chaty. Náčelník Horské služby proto radí: "Raději si vyhrabte bezpečný úkryt a v něm počkejte na pomoc."

Čekání na pomoc přečkáte ve vánici snáz v záhrabu | foto: Profimedia.cz

"Všichni si na horách musí uvědomit jedno. Rychle se tu mění počasí," upozorňuje na největší nebezpečí Jiří Brožek, náčelník Horské služby České republiky. Během hodiny se tu může modré nebe změnit v husté sněžení, ve kterém není vidět ani na krok.

Sám Brožek takovou náhlou změnu počasí s tragickým koncem zažil ještě jako student s lyžařským výcvikem v Krkonoších. Se skupinou lyžařů se tenkrát vraceli z Míseček na Labskou boudu. "Než jsme došli na Vrbatovu boudu, padla mlha, silný vítr a sněžení," vypráví náčelník. Zbytek trasy už absolvovala skupina v bezpečném doprovodu Horské služby, bez níž by cestu nenašli. Jeden z nich se však za skupinou opozdil, přesto se ale rozhodl vyrazit v onom počasí zpět na chatu na vlastní pěst. Nalezli ho za dva dny. Zmrzlého pod stromky na polské straně.

Vyrážejte ve třech a s nabitým mobilem

Tento smutný příběh je ukázkovým příkladem, jak lidé dokážou naprosto nerespektovat pravidla pohybu v horách. Nejčastěji se turisté dostanou do krizových situací proto, že přecení své síly, ztratí orientaci, zabloudí a naprosto se vyčerpají.

Smutná statistika

V loňské sezóně u nás na horách zemřelo podle statistik Horské služby ČR 28 lidí. Dalších 91 turistů se ztratilo a 42 muselo být odněkud vyprošťováno.

Přitom stačí respektovat dvě základní pravidla, která vaše šance na přežití mnohonásobně zvýší. "Po horách byste měli chodit minimálně ve třech," začíná tím prvním zkušený horal a lyžařský instruktor Eda Zíka z Brádlerových bud v Krkonoších. Pokud se jeden z vás zraní, druhý zůstane u něj a třetí může běžet pro pomoc. Pokud je zraněného třeba odtransportovat do bezpečí, unesou jej dva snáze než jeden.

Druhým zásadním pravidlem je mít s sebou vždy plně nabitý mobil s číslem na nejbližší stanici Horské služby. Pak už jen stačí zavolat a pomoc je u vás maximálně do čtyřiceti minut. Horská služba si vás dokonce najde i jen podle signálu mobilního telefonu.

"Pokud ale neznáme přesné místo, můžeme ztracené turisty hledat i hodiny," upozorňuje náčelník na nebezpečí hrozící turistům bez mobilu. Pro přežití je však nejdůležitější dodržení obou těchto pravidel najednou.

V horách se nicméně nedá spolehnout jen na signál mobilního telefonu, proto vždy informujte někoho z chaty nebo zapište do knihy túr, kam vyrážíte a kdy se vrátíte. Jen tak si vaší případné nepřítomnosti někdo všimne a pošle vám pomoc.

Hlavní je nezmrznout

Horská služba by k vám měla v každém případě dorazit nejdéle do pár hodin. Jídlo a pití pro vás tedy nejsou otázkou života a smrti. Vaší hlavní starostí je nezmrznout.

Počasí se na horách může změnit během okamžiku

V zimě je pro zachování tělesné teploty nejdůležitější se co nejdříve schovat před větrem a sněžením. Jeden z nejlepších úkrytů vám poskytne vlastnoručně vykopaný jednoduchý záhrab ve sněhu. Vlastně takový mělký hrob, do kterého si zalezete, aby na vás nefoukalo.
"Pravděpodobně s sebou nebudete mít žádnou vhodnou lopatu, ale hrabat se dá i dětskými boby, ešusem, tvrdými deskami na papíry," radí, jak improvizovat, horský instruktor Eda. Záhrab každopádně kopejte v pravém úhlu na směr větru, ať vám do něj nefouká a vítr vám zbytečně nebere teplo.

Pokud po ruce nic vhodného na hrabání není, nezbude vám, než se schoulit pod větve stromu, vyvrácené kořeny, skalní převis nebo i na dno nějaké jámy. Než tam však zalezete, přesvědčte se, že nehrozí pád stromu, zavalení či jiné nebezpečí. V těžkém terénu, kdy není skoro vidět, to však nebude lehký úkol.

Štěstí přeje připraveným

V horách se každopádně vyplatí být vždy připraven na nejhorší. Proto byste s sebou měli mít pokaždé veškerou potřebnou výbavu pro možné krizové situace, znát terén, jímž se budete pohybovat, a mít dobrý plán, který počítá i s alternativními variantami zkrácení trasy.

Už jen náhradní čepice vám podle instruktora Edy Zíky podstatně zvýší šance na přežití. "Hlava samotná odvádí z těla nejvíce tepla," vysvětluje horal, který má kromě toho v batohu vždy lékárničku, bivakovací pytel pro dva, čelovku, nůž, hliníkovou fólii, mikinu navíc, náhradní ponožky, rukavice a čepici, lyžařské a sluneční brýle, mapu terénu, provaz, lupu na rozdělání ohně, signalizační světlo a opalovací ochranný krém. Připraven je tedy nejen na nenadálou vánici, ale na i náhlé ostré sluníčko.

Důležité je i zhodnotit, kdy na túru vyrazit a kdy raději zůstat v teple na chatě. Turistům poslouží webové stránky Horské služby ČR (www.horskasluzba.cz), kde je aktualizována předpověď počasí a lavinové nebezpečí v jednotlivých oblastech každý den, a to včetně nákresu, kde případné laviny hrozí.

Tato doporučení se vyplatí vždy respektovat a zbytečně neriskovat. Kdybyste se přes to všechno dostali do krizové situace, nikdy neztrácejte naději. Pomoci se dočkáte.

Co by vám nemělo chybět v batohu při jednodenním výletu:

Mobilní telefon: Plně nabitý mobil s uloženými čísly na horskou službu vám přivolá pomoc.

Oblečení navíc: Přestože vyrážíte za slunka, na hřebeni může být daleko chladněji a nejen to, počasí se může kdykoli změnit. Teplá mikina navíc, čepice a rukavice jsou v zimě na horách nepostradatelné.

Čelovka: Protáhne-li se vaše túra do tmy, posvítí vám na cestu a uchrání vás zabloudění. Případně s ní můžete signalizovat svou polohu záchranářům.

Space blanket: Nic neváží a nezabere žádné místo, přesto vám může tato plachta z hliníku zachránit život. Když se do ní zabalíte, odráží zpět vaše tělesné teplo. Napnete-li si ji nad sebe, ochrání vás před sněhem či deštěm.

Píšťalka: Bývá součástí prsních popruhů batohů. Pomůže vám signalizovat polohu.

Mapa oblasti: Budete moci kontrolovat svůj postup a naleznete správnou cestu do bezpečí.

Zápalky: Noste je ve voděodolném obalu. Oheň vás nejen ohřeje, také na vás upozorní.

Lékárnička: Malá lékárnička s nejnutnější výbavou, jako je obvaz, gáza, náplast, ušetří mnoho bolesti i stresu.

Autor:Nejčtenější

Nebezpečná masturbace: v Německu stojí život sto lidí ročně

Cesta za orgasmem může být i velmi nebezpečná.

V lékařských záznamech za sebou nechávají zápis „úmrtí kvůli autoerotice“. Ano, i touha po co nejintenzivnějším...

VIDEO: Splašky v puse, červi a tuk. Omdléval jsem při čištění kanálů

Nejužší stoky mají 60 na 110 centimetrů, musíte se v nich plazit a přitom ještě...

Nejen splašky, ale i červi, kameny nebo hroudy tuku. To všechno plave v pražské kanalizaci. Každý den proto vstupuje do...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Rapeři v ringu. Marpo vyslyšel Rytmusovu výzvu a utká se s ním

Velký zápas. Duel mezi Marpem a Rytmusem znamená velké peníze a velkou...

„Takže Marpo, vyzývám tě na boxerský zápas,“ zaznělo z jednoho rohu pomyslného ringu. „Přijímám – a začni trénovat,...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

VIDEO: Parašutistický tandem dělal ve vzduchu kotrmelce

Ano, vidíte dobře. Ten parašutista je vzhůru nohama

Kotrmelců bylo celkem dvacet a tandem parašutistů s nimi začal ve třech stovkách metrů nad zemí. Nad tureckým pohořím...

Rapeři v ringu. Marpo vyslyšel Rytmusovu výzvu a utká se s ním

Velký zápas. Duel mezi Marpem a Rytmusem znamená velké peníze a velkou...

„Takže Marpo, vyzývám tě na boxerský zápas,“ zaznělo z jednoho rohu pomyslného ringu. „Přijímám – a začni trénovat,...

OBRAZEM: Bojové umění silek sloužilo při vojenských nájezdech

Nízké postoje, perfektní práce nohou, důraz na kopy, právě tím se vyznačuje...

Nízké postoje, perfektní práce nohou, důraz na kopy, právě tím se vyznačuje bojové umění silek ze západní Sumatry. Je...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz