Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak zvládnout krizi na zimní horské túře: vyhrabte si „hrob“ a přežijete

aktualizováno 
I na našich českých kopečcích umírají v zimě lidé. Loni jich bylo dvacet osm. Většinou se ztratili a bloudili tak dlouho, až vyčerpáním zmrzli. Někdy přitom byli už jen pár kroků od chaty. Náčelník Horské služby proto radí: "Raději si vyhrabte bezpečný úkryt a v něm počkejte na pomoc."

Čekání na pomoc přečkáte ve vánici snáz v záhrabu | foto: Profimedia.cz

"Všichni si na horách musí uvědomit jedno. Rychle se tu mění počasí," upozorňuje na největší nebezpečí Jiří Brožek, náčelník Horské služby České republiky. Během hodiny se tu může modré nebe změnit v husté sněžení, ve kterém není vidět ani na krok.

Sám Brožek takovou náhlou změnu počasí s tragickým koncem zažil ještě jako student s lyžařským výcvikem v Krkonoších. Se skupinou lyžařů se tenkrát vraceli z Míseček na Labskou boudu. "Než jsme došli na Vrbatovu boudu, padla mlha, silný vítr a sněžení," vypráví náčelník. Zbytek trasy už absolvovala skupina v bezpečném doprovodu Horské služby, bez níž by cestu nenašli. Jeden z nich se však za skupinou opozdil, přesto se ale rozhodl vyrazit v onom počasí zpět na chatu na vlastní pěst. Nalezli ho za dva dny. Zmrzlého pod stromky na polské straně.

Vyrážejte ve třech a s nabitým mobilem

Tento smutný příběh je ukázkovým příkladem, jak lidé dokážou naprosto nerespektovat pravidla pohybu v horách. Nejčastěji se turisté dostanou do krizových situací proto, že přecení své síly, ztratí orientaci, zabloudí a naprosto se vyčerpají.

Smutná statistika

V loňské sezóně u nás na horách zemřelo podle statistik Horské služby ČR 28 lidí. Dalších 91 turistů se ztratilo a 42 muselo být odněkud vyprošťováno.

Přitom stačí respektovat dvě základní pravidla, která vaše šance na přežití mnohonásobně zvýší. "Po horách byste měli chodit minimálně ve třech," začíná tím prvním zkušený horal a lyžařský instruktor Eda Zíka z Brádlerových bud v Krkonoších. Pokud se jeden z vás zraní, druhý zůstane u něj a třetí může běžet pro pomoc. Pokud je zraněného třeba odtransportovat do bezpečí, unesou jej dva snáze než jeden.

Druhým zásadním pravidlem je mít s sebou vždy plně nabitý mobil s číslem na nejbližší stanici Horské služby. Pak už jen stačí zavolat a pomoc je u vás maximálně do čtyřiceti minut. Horská služba si vás dokonce najde i jen podle signálu mobilního telefonu.

"Pokud ale neznáme přesné místo, můžeme ztracené turisty hledat i hodiny," upozorňuje náčelník na nebezpečí hrozící turistům bez mobilu. Pro přežití je však nejdůležitější dodržení obou těchto pravidel najednou.

V horách se nicméně nedá spolehnout jen na signál mobilního telefonu, proto vždy informujte někoho z chaty nebo zapište do knihy túr, kam vyrážíte a kdy se vrátíte. Jen tak si vaší případné nepřítomnosti někdo všimne a pošle vám pomoc.

Hlavní je nezmrznout

Horská služba by k vám měla v každém případě dorazit nejdéle do pár hodin. Jídlo a pití pro vás tedy nejsou otázkou života a smrti. Vaší hlavní starostí je nezmrznout.

Počasí se na horách může změnit během okamžiku

V zimě je pro zachování tělesné teploty nejdůležitější se co nejdříve schovat před větrem a sněžením. Jeden z nejlepších úkrytů vám poskytne vlastnoručně vykopaný jednoduchý záhrab ve sněhu. Vlastně takový mělký hrob, do kterého si zalezete, aby na vás nefoukalo.
"Pravděpodobně s sebou nebudete mít žádnou vhodnou lopatu, ale hrabat se dá i dětskými boby, ešusem, tvrdými deskami na papíry," radí, jak improvizovat, horský instruktor Eda. Záhrab každopádně kopejte v pravém úhlu na směr větru, ať vám do něj nefouká a vítr vám zbytečně nebere teplo.

Pokud po ruce nic vhodného na hrabání není, nezbude vám, než se schoulit pod větve stromu, vyvrácené kořeny, skalní převis nebo i na dno nějaké jámy. Než tam však zalezete, přesvědčte se, že nehrozí pád stromu, zavalení či jiné nebezpečí. V těžkém terénu, kdy není skoro vidět, to však nebude lehký úkol.

Štěstí přeje připraveným

V horách se každopádně vyplatí být vždy připraven na nejhorší. Proto byste s sebou měli mít pokaždé veškerou potřebnou výbavu pro možné krizové situace, znát terén, jímž se budete pohybovat, a mít dobrý plán, který počítá i s alternativními variantami zkrácení trasy.

Už jen náhradní čepice vám podle instruktora Edy Zíky podstatně zvýší šance na přežití. "Hlava samotná odvádí z těla nejvíce tepla," vysvětluje horal, který má kromě toho v batohu vždy lékárničku, bivakovací pytel pro dva, čelovku, nůž, hliníkovou fólii, mikinu navíc, náhradní ponožky, rukavice a čepici, lyžařské a sluneční brýle, mapu terénu, provaz, lupu na rozdělání ohně, signalizační světlo a opalovací ochranný krém. Připraven je tedy nejen na nenadálou vánici, ale na i náhlé ostré sluníčko.

Důležité je i zhodnotit, kdy na túru vyrazit a kdy raději zůstat v teple na chatě. Turistům poslouží webové stránky Horské služby ČR (www.horskasluzba.cz), kde je aktualizována předpověď počasí a lavinové nebezpečí v jednotlivých oblastech každý den, a to včetně nákresu, kde případné laviny hrozí.

Tato doporučení se vyplatí vždy respektovat a zbytečně neriskovat. Kdybyste se přes to všechno dostali do krizové situace, nikdy neztrácejte naději. Pomoci se dočkáte.

Co by vám nemělo chybět v batohu při jednodenním výletu:

Mobilní telefon: Plně nabitý mobil s uloženými čísly na horskou službu vám přivolá pomoc.

Oblečení navíc: Přestože vyrážíte za slunka, na hřebeni může být daleko chladněji a nejen to, počasí se může kdykoli změnit. Teplá mikina navíc, čepice a rukavice jsou v zimě na horách nepostradatelné.

Čelovka: Protáhne-li se vaše túra do tmy, posvítí vám na cestu a uchrání vás zabloudění. Případně s ní můžete signalizovat svou polohu záchranářům.

Space blanket: Nic neváží a nezabere žádné místo, přesto vám může tato plachta z hliníku zachránit život. Když se do ní zabalíte, odráží zpět vaše tělesné teplo. Napnete-li si ji nad sebe, ochrání vás před sněhem či deštěm.

Píšťalka: Bývá součástí prsních popruhů batohů. Pomůže vám signalizovat polohu.

Mapa oblasti: Budete moci kontrolovat svůj postup a naleznete správnou cestu do bezpečí.

Zápalky: Noste je ve voděodolném obalu. Oheň vás nejen ohřeje, také na vás upozorní.

Lékárnička: Malá lékárnička s nejnutnější výbavou, jako je obvaz, gáza, náplast, ušetří mnoho bolesti i stresu.

Autor:


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Další z rubriky

VIDEO: Holky pokoří sjezd na longboardech. Tají se při tom dech

Holky na skateboardu se řítí po silnici bez jediného zaváhání

Vítr, který jim čechrá vlasy pod přilbou, krajina, který uhání kolem nich, to je poetika. Jenže jejich jízda je...

VIDEO: Jako James Bond. Český dobrodruh přeskočil na motorce dům

Libor Podmol po vítězství v závodě v Austrálii

Budova byla dlouhá přes deset metrů a freestyle motokrosař Libor Podmol přeletěl docela jako James Bond. A hned...

VIDEO: Na prkně stokilometrovou rychlostí. Česko čeká drsný závod

IDF KOZAKOV CHALLENGE

Místy naberou až stokilometrovou rychlost, serpentiny pak prověří jejich technickou zdatnost. Do závodů navíc jezdci na...

Najdete na iDNES.cz