Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jaký je váš smysl pro humor? Aneb co jste o něm nevěděli

  7:00aktualizováno  7:00
Vtipkujete, hrajete ostatním šaška, nebo jste ostře sarkastický? Váš smysl pro humor vypovídá mnohé nejen o vás, ale i o vašem vztahu k okolnímu světu.

Smích je ve vztahu důležitější než vzhled a inteligence. | foto: Profimedia.cz

Výzkumy ukazují, že jednou z nejvíce ceněných věcí, ať už ve vztahu, u přátel nebo na pracovišti, je smysl pro humor. Hledáme ho u ostatních a jsme pyšní na to, pokud jsme označeni jako jeho majitelé. Ve vztahových dotaznících se smysl pro humor umístil dokonce i před vzhledem a inteligencí.

Psychologové také zjistili, že pokud má někdo smysl pro humor, automaticky předpokládáme, že je také šťastný, sociálně zdatný, spokojený a zdravý, uvádí magazín Psychology Today. Přitom je však oceňování smyslu pro humor v naší kultuře relativně nové. Například staří Řekové věřili, že základem humoru je agrese.

"Naše fascinace smyslem pro humor je velmi mladá a v podstatě neopodstatněná," říká Rod Martin, psycholog na univerzitě v Ontariu, který se zabývá právě smyslem pro humor. "Smysl pro humor rozhodně není indikátorem dobrých sociálních schopností a pohody."

Psychologové také upozorňují na to, že humor je skutečně dvojsečnou zbraní. Může pomáhat v budování vztahů a překonávání problémů, ale stejně tak může zraňovat a ničit mezilidské vztahy.

"Humor je jen další formou komunikace stejně jako řeč, a ta může být používána také různými způsoby," říká Martin.

Smích

To, jakým způsobem používáte humor, vypovídá mnohé o vašem vztahu k sobě i o vztahu k ostatním. Děláte si legraci sami ze sebe? Snažíte se ostatní pobavit? Nebo váš humor spíš zraňuje?

Urážlivý humor

Tento agresivní typ humoru, jehož součástí je sarkazmus a výsměch, používají lidé především ke kritizování a manipulaci s ostatními lidmi. Často je velmi ostrý, agresivní a na mezilidské vztahy má naprosto ničivý dopad.

Typickým příkladem je situace, kdy vyprávíte mezi svými přáteli trapnou historku o někom jiném. Jde o sociálně akceptovaný způsob, jak si vybít agresivitu a přitom si zachovat tvář.

Pokud se proti tomuto humoru ohradíte, "vtipálek" okamžitě odvětí, že jen žertoval a vy nemáte smysl pro humor. Elegantně se tak vyhne odpovědnosti za své výroky. Pro tento humor však žádné omluvy neexistují.

"Lidé, kteří používají tento humor, nejsou obvykle méně sociálně zdatní a velmi dobře si uvědomují důsledky svých výroků. Jen za svůj sarkasmus schovávají agresivitu a používají jej jako zbraň v lidských vztazích," říká Martin.

Humor ala sitkom

Lidé s tímto typem humoru mají jediný cíl a tím je pobavit všechny kolem. Jsou neutuchajícím zdrojem vtipů, vtipných historek, škádlení a jiskřivě dobré nálady. Dokáží se zasmát i svým vlastním chybám a odlehčit tak nepříjemnou situaci. Zdá se, že mají neustále dobrou náladu, dokáží vyjít se všemi a najít vtipný podtext pro každou situaci.

Podle psychologů však jejich humor funguje pouze v situacích, kdy mají dostatečné obecenstvo. V soukromí jim chybí dostatečný nadhled nad sebou samými. Jejich problémem je také to, že nedokáží říkat ostatním pravdu do očí a raději se jim za zády posmívají.

Sebezraňující humor

U tohoto typu humoru jste terčem výsměchu ostatních vy sami, a navíc děláte ještě všechno proto, aby vás ostatní zesměšňovali a ponižovali.

Smích

Podle psychologů se tento humor vyskytuje hlavně u lidí, kteří jsou si sami sebou nejistí a nedokáží navazovat kontakty s ostatními. Protože neví, jak získat přízeň svého okolí, záměrně sami sebe snižují a dělají ze sebe kašpárka pro pobavení.

V malé míře je tento druh humoru neškodný, pokud jej však budete praktikovat dlouhodoběji, výsledkem bude vaše mizivé sebevědomí, deprese a úzkost.
 
Humor s nadhledem

Pokud jste majitelem tohoto smyslu pro humor, máte vzácnou schopnost nazírat na všechno z lepší stránky a nebrat sebe ani život příliš vážně. Tento typ humoru pomáhá překonávat překážky, protože jste schopni odstoupit od problému, zlehčit ho, získat nadhled a uvolnit si tak ruce pro jeho budoucí řešení.

Studie ukazují, že jedině mezi tímto typem humoru a tělesným i duševním zdravím existuje prokazatelná souvislost. Disponují jím pouze duševně vyzrálí lidé, kteří k tomu, aby se zasmáli, nepotřebují publikum, ale dokáží se bavit i sami.

U lidí, kteří se dokáží na problém podívat s odstupem a případně se mu i zasmát, se významně snižuje hladina úzkosti i agresivity.

Autoři:


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Sebevědomý lev jsem proto, že makám a nepodvádím, říká Terminátor Karlos

Karlose „Terminátora“ Vémolu zpovídal Jakub „Buba“ Ouvín pro pořed televize...

Lvi žerou první, zní jeho heslo, má ho ostatně vytetované na ruce. A není pochyb, že on sám se mezi lvy počítá....

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Další z rubriky

Monogamie není nadřazená. Ke spokojenosti vedou i otevřené vztahy

Vědecké studie čas od času vystaví otevřeným vztahům dobrozdání.

Otevřené vztahy jsou reakcí na to, že máme od svazků stále větší očekávání, která jeden partner naplní jen těžko....

Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Extrémní gastronomie: Rybí hobliny katsuobushi vám zatancují na talíři

Příprava katsuobushi vyžaduje trpělivost a um.

Ryby dokážou plavat a některé i létat, ale jen tuňák pruhovaný vám zatancuje. Jen to chce trochu trpělivosti. Rybí...

Volvo XC60 D5 2016 · ČR,DPH
Volvo XC60 D5 2016 · ČR,DPH

r.v. 2016, naj. 44 346 km, diesel
770 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz