Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Japonci připravují svůj vlastní virtuální svět

  16:21aktualizováno  16:21
Spořádaný, bez pornografie a bezpečný pro děti, takový má být nový interaktivní virtuální svět "meet-me", který je japonskou odpovědí na americký Second Life. Podle agentury AP v to alespoň doufají jeho tvůrci.

Japonský virtuální svět

Kunimasa Hamaoka, který dohlíží na tento projekt společnosti Transcosmos Inc., sází na kulturní rozdíly mezi Japonci a Američany.

Podle něj jsou Japonci tak způsobní a konformní, že dají přednost předvídatelnějšímu a bezpečnějšímu prostředí před volnomyšlenkářským Second Life vytvořeným sanfranciskou společností Linden Lab.

V "meet-me" jsou avatary - počítačem vytvořené druhé já hráče - kulatější a měkčí, dosti podobné postavičkám Pokémonů. Nejsou tak realistické jako postavy v Second Life.

V "meet-me" slunce zapadá i vychází podle tokijského času. Postavy hráčů se pak v tomto virtuálním světě, který v mnohém připomíná skutečné Tokio, musejí pohybovat pomocí vlaků a dalších vozidel nebo jednoduše chodí, na rozdíl od Second Life, kde postavy mohou libovolně "přeskakovat" z místa na místo.

Americké internetové stránky a programy, které měly v USA i ve světě úspěch, se v Japonsku setkaly s různým přijetím. Například videoserver YouTube zde uspěl. To se ale nezdařilo dalším internetovým fenoménům, což přimělo japonské programátory k vyvinutí místní verze, která většinou obstála dobře.

Například japonský společenský internetový server Mixi zaujal 11,1 milionu lidí, zatímco japonské ztvárnění stránky MySpace mělo jen mírný úspěch v podobě 1,4 milionu návštěvníků.

Japonská společnost Sony, která je jedním z hlavních vývojářů počítačových her, odložila otevření virtuálního světa Home.

Předpokládá se, že je to způsobeno skutečností, že od vydání herního zařízení PlayStation 3 na konci loňského roku se těchto stanic zatím prodalo jen pět milionů, což by omezilo vyhlídky Home již při jeho spuštění.

Něco jako Disneyland

Hamaoka tvrdí, že chce z "meet-me" udělat pouze japonskou záležitost, přestože jsou zahraniční návštěvníci vítáni.

"Bude to místo, kde si lidé budou moci užívat s pocitem bezpečí. Podobně jako v Disneylandu. V Second Life je absolutní svoboda jednání, což vyžaduje osobní zodpovědnost. Je to velice americké. Téměř vše je v pořádku, včetně zla," říká.

V ukázce programu "meet-me" se ženský avatar prochází v ulicích ve čtvrti Šibuja. Vše je jak ve skutečnosti, včetně obchodů a busty, která je oblíbeným místem schůzek. Ulice, jež jsou obvykle zaplněné automobily, však jsou stále prázdné, protože "meet-me" bude otevřeno až v prosinci.

Podobně jako v Second Life zde budou lidé moci nakupovat a bavit se. Budou si také moci vybrat vzhled své postavy. Hamaoka doufá, že v prvním roce získá "meet-me" milion uživatelů.

Právo a pořádek

Na rozdíl od Second Life bude "meet-me" pod přísnou kontrolou své mateřské firmy. "Japonci nepřijmou kulturu Second Life. To je tím druhem místa, kde vás někdo střelí do zad, jakmile se přihlásíte," říká Hamaoka.

Postava v Second Life sice nemůže zemřít, může však používat zbraně.

Japonsko má však extrémně přísné zákony na držení zbraní. Střelnými zbraněmi jsou vyzbrojeny pouze policie a mafie.

Second Life přesto přilákal pozornost celé řady Japonců, kteří jsou známí svou otevřeností vůči novým technologiím. Z 9,7 milionu "obyvatel" Second Life je plných 561 000 Japonců, kteří jsou na třetím místě za Američany a Brazilci. Vůči obchodu v Second Life je otevřená i řada japonských společností.

Autoři: ,


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Další z rubriky

Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

VIDEO: Žena uřízla manželovi penis. Kvůli nevěře

Žárlivá žena uřízla manželovi penis

Když zjistila, že ji muž podvádí s mnoha ženami, zuřila. A nezvládla se uklidnit. Proto vymyslela plán pomsty. Vykonala...

Na návštěvě v palírně whisky: nejvíc si tu cení měděných sudů

Milovník whisky se tu cítí jako v ráji, ano.

Přízvisko hlavní město skotské whisky mu sluší, v Dufftownu najdeme hned sedm velkých palíren. Navštívili jsme tu...

Najdete na iDNES.cz