Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Japonci připravují svůj vlastní virtuální svět

  16:21aktualizováno  16:21
Spořádaný, bez pornografie a bezpečný pro děti, takový má být nový interaktivní virtuální svět "meet-me", který je japonskou odpovědí na americký Second Life. Podle agentury AP v to alespoň doufají jeho tvůrci.

Japonský virtuální svět

Kunimasa Hamaoka, který dohlíží na tento projekt společnosti Transcosmos Inc., sází na kulturní rozdíly mezi Japonci a Američany.

Podle něj jsou Japonci tak způsobní a konformní, že dají přednost předvídatelnějšímu a bezpečnějšímu prostředí před volnomyšlenkářským Second Life vytvořeným sanfranciskou společností Linden Lab.

V "meet-me" jsou avatary - počítačem vytvořené druhé já hráče - kulatější a měkčí, dosti podobné postavičkám Pokémonů. Nejsou tak realistické jako postavy v Second Life.

V "meet-me" slunce zapadá i vychází podle tokijského času. Postavy hráčů se pak v tomto virtuálním světě, který v mnohém připomíná skutečné Tokio, musejí pohybovat pomocí vlaků a dalších vozidel nebo jednoduše chodí, na rozdíl od Second Life, kde postavy mohou libovolně "přeskakovat" z místa na místo.

Americké internetové stránky a programy, které měly v USA i ve světě úspěch, se v Japonsku setkaly s různým přijetím. Například videoserver YouTube zde uspěl. To se ale nezdařilo dalším internetovým fenoménům, což přimělo japonské programátory k vyvinutí místní verze, která většinou obstála dobře.

Například japonský společenský internetový server Mixi zaujal 11,1 milionu lidí, zatímco japonské ztvárnění stránky MySpace mělo jen mírný úspěch v podobě 1,4 milionu návštěvníků.

Japonská společnost Sony, která je jedním z hlavních vývojářů počítačových her, odložila otevření virtuálního světa Home.

Předpokládá se, že je to způsobeno skutečností, že od vydání herního zařízení PlayStation 3 na konci loňského roku se těchto stanic zatím prodalo jen pět milionů, což by omezilo vyhlídky Home již při jeho spuštění.

Něco jako Disneyland

Hamaoka tvrdí, že chce z "meet-me" udělat pouze japonskou záležitost, přestože jsou zahraniční návštěvníci vítáni.

"Bude to místo, kde si lidé budou moci užívat s pocitem bezpečí. Podobně jako v Disneylandu. V Second Life je absolutní svoboda jednání, což vyžaduje osobní zodpovědnost. Je to velice americké. Téměř vše je v pořádku, včetně zla," říká.

V ukázce programu "meet-me" se ženský avatar prochází v ulicích ve čtvrti Šibuja. Vše je jak ve skutečnosti, včetně obchodů a busty, která je oblíbeným místem schůzek. Ulice, jež jsou obvykle zaplněné automobily, však jsou stále prázdné, protože "meet-me" bude otevřeno až v prosinci.

Podobně jako v Second Life zde budou lidé moci nakupovat a bavit se. Budou si také moci vybrat vzhled své postavy. Hamaoka doufá, že v prvním roce získá "meet-me" milion uživatelů.

Právo a pořádek

Na rozdíl od Second Life bude "meet-me" pod přísnou kontrolou své mateřské firmy. "Japonci nepřijmou kulturu Second Life. To je tím druhem místa, kde vás někdo střelí do zad, jakmile se přihlásíte," říká Hamaoka.

Postava v Second Life sice nemůže zemřít, může však používat zbraně.

Japonsko má však extrémně přísné zákony na držení zbraní. Střelnými zbraněmi jsou vyzbrojeny pouze policie a mafie.

Second Life přesto přilákal pozornost celé řady Japonců, kteří jsou známí svou otevřeností vůči novým technologiím. Z 9,7 milionu "obyvatel" Second Life je plných 561 000 Japonců, kteří jsou na třetím místě za Američany a Brazilci. Vůči obchodu v Second Life je otevřená i řada japonských společností.

Autoři: ,Nejčtenější

Nebezpečná masturbace: v Německu stojí život sto lidí ročně

Cesta za orgasmem může být i velmi nebezpečná.

V lékařských záznamech za sebou nechávají zápis „úmrtí kvůli autoerotice“. Ano, i touha po co nejintenzivnějším...

VIDEO: Splašky v puse, červi a tuk. Omdléval jsem při čištění kanálů

Nejužší stoky mají 60 na 110 centimetrů, musíte se v nich plazit a přitom ještě...

Nejen splašky, ale i červi, kameny nebo hroudy tuku. To všechno plave v pražské kanalizaci. Každý den proto vstupuje do...Rapeři v ringu. Marpo vyslyšel Rytmusovu výzvu a utká se s ním

Velký zápas. Duel mezi Marpem a Rytmusem znamená velké peníze a velkou...

„Takže Marpo, vyzývám tě na boxerský zápas,“ zaznělo z jednoho rohu pomyslného ringu. „Přijímám – a začni trénovat,...

Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

Říkejte mi Rihanna. Honduraské volby provětrala transsexuálka

Krásná žena se šmrncem, kterou prozradí hluboký hlas.

Chce změnit konzervativní, odmítavý postoj obyvatel středoamerického Hondurasu vůči sexuálním menšinám, i proto se...

VIDEO: Sedí mi sexy, dominantní role, říká tanečnice burlesky Angelina

Burleska má i usměvavou tvář.

Burleska ji zlákala zdůrazněním ženskosti, fantazií. „Líbí se mi, že jejím ideálem je sebevědomá žena, která má šmrnc a...

CIA v Himálaji: američtí špioni na střeše světa ztratili plutonium

Zvládneme to také! Čínští technici a dělníci oslavují úspěšný jaderný test....

Aby mohla sledovat první čínské krůčky na poli jaderného zbrojení, spustila CIA v polovině šedesátých neobvyklou...

Najdete na iDNES.cz