Japonci připravují svůj vlastní virtuální svět

  16:21aktualizováno  16:21
Spořádaný, bez pornografie a bezpečný pro děti, takový má být nový interaktivní virtuální svět "meet-me", který je japonskou odpovědí na americký Second Life. Podle agentury AP v to alespoň doufají jeho tvůrci.

Japonský virtuální svět

Kunimasa Hamaoka, který dohlíží na tento projekt společnosti Transcosmos Inc., sází na kulturní rozdíly mezi Japonci a Američany.

Podle něj jsou Japonci tak způsobní a konformní, že dají přednost předvídatelnějšímu a bezpečnějšímu prostředí před volnomyšlenkářským Second Life vytvořeným sanfranciskou společností Linden Lab.

V "meet-me" jsou avatary - počítačem vytvořené druhé já hráče - kulatější a měkčí, dosti podobné postavičkám Pokémonů. Nejsou tak realistické jako postavy v Second Life.

V "meet-me" slunce zapadá i vychází podle tokijského času. Postavy hráčů se pak v tomto virtuálním světě, který v mnohém připomíná skutečné Tokio, musejí pohybovat pomocí vlaků a dalších vozidel nebo jednoduše chodí, na rozdíl od Second Life, kde postavy mohou libovolně "přeskakovat" z místa na místo.

Americké internetové stránky a programy, které měly v USA i ve světě úspěch, se v Japonsku setkaly s různým přijetím. Například videoserver YouTube zde uspěl. To se ale nezdařilo dalším internetovým fenoménům, což přimělo japonské programátory k vyvinutí místní verze, která většinou obstála dobře.

Například japonský společenský internetový server Mixi zaujal 11,1 milionu lidí, zatímco japonské ztvárnění stránky MySpace mělo jen mírný úspěch v podobě 1,4 milionu návštěvníků.

Japonská společnost Sony, která je jedním z hlavních vývojářů počítačových her, odložila otevření virtuálního světa Home.

Předpokládá se, že je to způsobeno skutečností, že od vydání herního zařízení PlayStation 3 na konci loňského roku se těchto stanic zatím prodalo jen pět milionů, což by omezilo vyhlídky Home již při jeho spuštění.

Něco jako Disneyland

Hamaoka tvrdí, že chce z "meet-me" udělat pouze japonskou záležitost, přestože jsou zahraniční návštěvníci vítáni.

"Bude to místo, kde si lidé budou moci užívat s pocitem bezpečí. Podobně jako v Disneylandu. V Second Life je absolutní svoboda jednání, což vyžaduje osobní zodpovědnost. Je to velice americké. Téměř vše je v pořádku, včetně zla," říká.

V ukázce programu "meet-me" se ženský avatar prochází v ulicích ve čtvrti Šibuja. Vše je jak ve skutečnosti, včetně obchodů a busty, která je oblíbeným místem schůzek. Ulice, jež jsou obvykle zaplněné automobily, však jsou stále prázdné, protože "meet-me" bude otevřeno až v prosinci.

Podobně jako v Second Life zde budou lidé moci nakupovat a bavit se. Budou si také moci vybrat vzhled své postavy. Hamaoka doufá, že v prvním roce získá "meet-me" milion uživatelů.

Právo a pořádek

Na rozdíl od Second Life bude "meet-me" pod přísnou kontrolou své mateřské firmy. "Japonci nepřijmou kulturu Second Life. To je tím druhem místa, kde vás někdo střelí do zad, jakmile se přihlásíte," říká Hamaoka.

Postava v Second Life sice nemůže zemřít, může však používat zbraně.

Japonsko má však extrémně přísné zákony na držení zbraní. Střelnými zbraněmi jsou vyzbrojeny pouze policie a mafie.

Second Life přesto přilákal pozornost celé řady Japonců, kteří jsou známí svou otevřeností vůči novým technologiím. Z 9,7 milionu "obyvatel" Second Life je plných 561 000 Japonců, kteří jsou na třetím místě za Američany a Brazilci. Vůči obchodu v Second Life je otevřená i řada japonských společností.

Autoři: ,


Nejčtenější

Každý je světec. Než ke mně přijde s kapavkou, říká dermatovenerolog

"Můj obor je vedle plastické korektivní dermatologie či kosmetologie popelkou...

Je to pohyb na tenkém ledu. Diagnóza pohlavně přenosné choroby je velmi intimní verdikt. I proto je většinou reakcí...

Miluji kuře na paprice od mamky a pět knedlíků, říká MOgirl Lenka

Touhy, sny, plány mám, ale žiji současným dnem, říká MOgirl Lenka.

Podle vlastního soudu je neústupná, sebevědomá, energická. A nezastírá, že též tvrdohlavá a sarkastická. „Jsem taková,...VIDEO: Různé tváře orgasmu. Jinak vypadá v Evropě a jinak v Asii

Zřetelné výrazy obličeje interpretují bolest i potěšení napříč kulturami.

Bolest se do našich tváří vpisuje docela stejně, bez ohledu na to, z které části planety jsme. Orgasmus však nikoli. My...

Udělat vibrátor nebo tramvaj je podobné, říká designérka Marešová

Anna Marešová získala za designovou kolekci erotických pomůcek pro ženy hlavní...

Její vibrátory byly oceňované a nepřehlédnutelné. Nemá však pocit, že by její práci přespříliš poznamenaly, že by...

VIDEO: Bez sil. Reportér zkusil práci hasiče, muže nechal ležet v kouři

Reportér iDNES.tv Matěj Smlsal si zkusil výcvik, kterým procházejí letištní...

Je to náročná prověrka fyzičky, ale i orientace v zakouřeném prostředí či zacházení s dýchací technikou. Test na...

Další z rubriky

Kruté metody poprav: ušlapání slonem a řezání zaživa

Lyngchi bylo jedním z nejnehumánnějších způsobů poprav, které historie přinesla.

Trest smrti je z principu definitivní záležitost. V leckterých společnostech se však nezdál dostatečně uspokojivý....

Extrémní gastronomie: syrový mořský červ připomíná neklidný penis

Na pohled je to podivný tvor, způsob jeho konzumace bývá ještě bizarnější,...

Při procházce jihokorejským tržištěm je nepřehlédnete. Kádě s jejich bledě růžovými tělíčky přitahují pozornost. Na...

Šlofík není lenošení. Dopřávejte si ho, pomáhá rozhodování

Šlofík pomáhá výkonnosti, tvrdí věda.

Není to lenost, není to pohodlnost. Schrupnout si po obědě je velmi racionální, zdravé, pragmatické rozhodnutí. Šlofík...Najdete na iDNES.cz