Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Japonské delikatesy: živé rybky v ústech nebo tančící chobotnice

Rybu fugu, která vás při nesprávné přípravě může zabít, zná leckdo. Ale co tančící chobotnice na talíři, chytání živých rybek v míse do hůlek nebo smažené kobylky? Seznamte se se svéráznými delikatesami Japonska.

Ústa plná tančících soust

Slovo „odorigui“ znamená „tančící jídlo“ a napovídá velmi výstižně, jaké pokrmy představuje. Ano, odkazuje na konzumaci živých plodů moře nebo jejich částí, které se stále hýbají. Může to být například chobotnička. Dobrou zprávou je, že recept na katsu ika odoridori začíná jejím usmrcením, nejprve jí kuchař odřízne hlavu. Tělo poté instaluje do mísy s rýží a poté již přichází čas na velké kouzlo. Chapadélka se polévají sójovou omáčkou a sodík v omáčce způsobí reakci svalů, takže se pokrm roztančí, líčí server Izanau. Kniha Why Fish Fart: Gross but True Things You’ll Wish You Didn’t Know poté dodává jedlíkův barvitý postřeh, že se při konzumaci chapadélka přisávají na patro. Pro unikátní zážitek si můžete zajít, budete-li v Japonsku, například do restaurace Ikkatei Tabiji ve městě Hakodate na ostrově Hokkaidó.

Prohlédněte si neobvyklé japonské speciality

Živé se servírují i rybičky Leucopsarion petersii z čeledi hlaváčovitých. Dopřejete-li si shirouo no odorigui, budete mít plnou pusu tančících rybiček. Objednat si ho můžete například v restauraci Koharu ve městě Fukuoka. Ovšem pouze zkraje jara, s koncem sezony shirouo se totiž provizorní placatá budova zase rozebere.

Dostanete velkou mísu plnou hemžících se rybek, které padly za oběť rybářům uprostřed svého období námluv. K tomu máte na stole křepelčí vajíčko, které rozklepnete do jiné misky a smícháte s octem. Pomocí speciálního nástroje, který je napůl naběračkou a napůl sítem, vylovíte několik rybiček a hodíte je do menší misky. Ocet způsobí, že se hemží ještě urputněji. Chytnout ji do hůlek může vyžadovat něco umu, odměnou vám však bude masáž ústní dutiny. „Malí ďáblové mohou ve vašich ústech objevit zóny rozkoše, o nichž jste nikdy nevěděli,“ popisuje redaktor serveru Japan Visitor. A dodává, že na otázku, zda kousat, nebo ne, mají Japonci odpověď jasnou: rybky se mají polykat živé. A protože vám pak brouzdají v útrobách nějaký čas živé, dodají, že je třeba živá sousta zapíjet notnou dávkou silného destilátu shochu.

A možná připojí i legendu o vzniku pokrmu. Asi před třemi sty let prý přikázal místní feudál vesničanům, aby odklidili následky jarních záplav. A k práci je vybavil i několika sudy saké. Opilí farmáři prý poté lovili rukama z řeky malé rybičky a pojídali je živé.

Podobné pokrmy podle knihy How to Eat Ethically in a World of Vanishing Seafood Taras Grescoe patří v Japonsku do kategorie zankoku ryori, což v překladu znamená „krutá kuchyně“. A to naznačuje, že i tradice chápe, že tento způsob přípravy jídel není zrovna etický.

Inago no tsukudani: rolníci vzali kobylky útokem

Na počátku tohoto pokrmu pro fajnšmekry byla zničená pole a bída. S kobylkami bojovali zemědělci na celém světě, v Japonsku však válka proti kobylkám vedla k neobvyklému gastronomickému počinu. Když totiž hejna kobylek zpustošila pole a nenechala za sebou žádné plodiny, pustili se tamní rolníci do kobylek. Ostatně, jsou bohatým zdrojem proteinu.

Příprava inago no tsukudani začíná v pytlíku, kde jsou kobylky na noc bez jídla uvězněny, to aby se jejich těla zbavila výkalů. Poté jsou usmrceny ve vařící vodě a osušeny, následně smaženy na pánvi bez oleje, aby se z jejich schránek dostala veškerá voda. Poté se podlijí olejem, přidá se sójová omáčka a cukr a smaží se do křupava.

Inago no tsukudani, křupavý hmyz na talíři

Pokrm je doma v rolnických oblastech prefektur Jamagata, Nagano a Gunma, dopřát si ho však můžete po celém Japonsku.

Zazamushi: ještě jednou hmyz

Kořeny pokrmu zazamuschi leží u řeky Tenryū. I když je dnes servírování larev rozšířeno po celé zemi, právě tam se psaly jeho počátky. Zatímco však podle autorky Jacqueline M. C. Thomasové na talířích nejprve dominovaly larvy jepic, zájmu dnešních gurmánů se těší řád chrostíků, konkrétně larvy Stenopsyche marmorata.

Příprava je jednoduchá, larvy se uvaří se sójovou omáčkou, cukrem a saké, podstatně složitější je však jejich sběr. Sezona je poměrně krátká, trvá tři měsíce a začíná zkraje prosince. Podle odborníků z oblasti řeky Tenryū je to nejvhodnější doba proto, že larvy jsou tlustší a chutnější než jindy.

Sběr je však více než pracný a má dvě metody. Rozšířenější je sběr hůlkami, kdy lovec larev chodí podél břehu, obrací kameny a z doupat vybírá larvy. Postoupit může i metr dva do řeky, šanci pochytat prchající oběti má ovšem jen tam, kde není příliš hluboko. Zatímco na takový sběr není potřeba oficiální povolení, druhý způsob si žádá speciální licenci. Rybář při něm chytá larvy přímo v proudu řeky s použitím síťovaného krychlového naběráku s jednou stranou volnou pro vplutí larev, jemuž se říká yotsude-ami, jak prozrazuje studie věnovaná „obchodování a sběru zazamushi v centrálním Japonsku“ vydaná v magazínu Journal of Ethnobiology and Ethnomedicine.

Konzumovat však nemusíte jen chrostíky, japonská kuchyně nabízí i křupavé hachinoko, včelí larvy fritované rovněž se sójovou omáčkou a cukrem. Autor webu The Japan Guy prozrazuje, že chutnají sladce, škrobovitě s trochou kouřového dojezdu. A server Compathy.net dodává, že si na hachinoko pochutnával například císař Hirohito.

Jibachi senbei: vosy v sušence

A hmyz si dáme ještě jednou, tentokrát v keksu. Třicet sušenek vás přijde v přepočtu na přibližně 45 korun, proteinů však dostanete nepočítaně a vážnou výzvu svému žaludku k tomu navrch. Uvnitř čajového pečiva na vás totiž čeká zhruba pět až šest vos.

Specialita jibachi senbei pochází z města Omachi, zhruba dvě stě kilometrů severozápadně od Tokia. Než se chycené vosy umístí do těsta, je třeba je uvařit a osušit. Prezident klubu milovníků krekrů s vosami z Omachi pan Torao Kayastsu agentuře Reuters přiznal, že mladí lidé vidí vosy a senbei odmítají pozřít. „Ale důchodci to milují. Máme dokonce objednávky z domova důchodců,“ pochlubil se.

Pokud jde o chuť svérázného produktu, je trochu tajemná. „Je obtížné to popsat. Musíte to ochutnat sami,“ uvedl.

Sašimi a ikizukuri: syrové maso, dokonce i živé

Servíruje se tak losos, tuňák či treska, ale i platýs, bělice, cejn nebo jehlice rohozubá, přikládá se sójová omáčka, pasta wasabi a zázvor. To, co hraje hlavní roli, jsou plátky syrového rybího masa, a kuchařovo umění naporcovat rybu na plátky, jejichž tloušťka podle druhu ryby kolísá od dvou milimetrů do jednoho centimetru.

Speciální variantou sašimi je ikizukuri. Kromě přívlastku „unikátní“ k němu ovšem patří i adjektivum „neetická“. V principu vám totiž kuchař naservíruje rybu, krevety nebo chobotnice, které jsou ještě živé. Zvíře, které pošlete pod nůž, si v restauraci vyberete z akvária. Rybu vám obvykle nabídne kuchař na talíři s hlavou, abyste se mohli „kochat“ pohyby žaber, které tělo pořád vykazuje.

Sašimi se však dá kromě ryb připravovat například i z koňského masa, pod názvem basashi ho najdete například v oblasti Tohoku.

Krychlový meloun: nekutálí se zpod nože

Kvůli oddechnutí si naši japonskou výpravu uzavřeme bizarní roztomilostí, která nevyzve na souboj ani váš žaludek, ani váš morální kodex. Meloun známe – je to kulatá zelenina z čeledi tykvovitých s osvěžující chutí. Kulatá. Jenže v Japonsku ne nutně kulatá.

Na počátku byla výzva a inovativní farmář. Výzva si přiznávala, že může být poměrně náročné rozkrojit docela tvrdou zelenou kouli. A farmář, podle agentury BBC z ostrova Šikoku, měl nápad, jak těžkost obejít: co kdyby se pěstovaly melouny ve tvaru krychle, příhodně stabilního tvaru? A onomu bystrému rolníkovi z prefektury Kagwa se kubické formy skutečně podařilo dosáhnout. Vlastně jednoduše, pěstoval je ve skleněných krychlích, v nichž si do požadovaného tvaru našly plody cestu samy (na webu Instructables.com najdete návod).

Jediný problém je, že melouny ve tvaru krychle stojí dvakrát až třikrát víc než ty přírodní. Prodávají se na trendy trzích pro bohaté v Tokiu a Ósace.

Autoři:
  • Nejčtenější

Vyvrcholení ženy neočekávají. Studie zkoumala příčiny orgasmické nerovnosti

15. dubna 2024

Nemůže za to jen technika, ani pouze přehlíživost, sobeckost některých pánů. Problém orgasmické...

Občas se najde hlupák, který cizincům radí, aby mluvili hezky česky, říká etnolog

15. dubna 2024

Premium Etnolog Leoš Šatava přes půl století putuje za nejrůznějšími etniky, regionálními skupinami a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prodloužené lebky, pilované zuby. Vikingům sloužily modifikace i jako znamení

14. dubna 2024

Dokazovaly absolvování iniciačních rituálů, ale sloužily i jako tajná poznávací znamení, která...

Bestie z And. Pedro López zneužil, mučil a zavraždil více než sto nezletilých dívek

16. dubna 2024

Premium Po hrůzné noci zabíjel schválně tak, aby s příchodem nového dne zanikla u obětí poslední naděje....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Hrál v pornu, utkal se s triádou. Jackie Chan slaví sedmdesát

13. dubna 2024

V dětství prodělal nejpřísnější výuku ve škole čínské opery, poté se objevil v pornu, nato měl...

Vidí lidi jako démony. Vzácná choroba deformuje pohled na tváře ostatních

18. dubna 2024

Jako by se jednoho dne probudili do světa, v němž žijí démoni. Lidi kolem sebe vidí s ústy...

Už nakoupili hroby na těla zavražděných. Vaňura nejen o nástupcích Stodolových

18. dubna 2024

Premium Kdysi vsadil na to, že diváky bude bavit pořad o tom, jak policie něco dělá dobře. Teď Mirek Vaňura...

OBRAZEM: Bunkr pro celý Kongres. Obří skrýš utajila Amerika tři desetiletí

17. dubna 2024

Veřejné tajemství. Lepší ztělesnění ono úsloví nemůže mít. Bunkr z éry studené války, v němž měl...

Bestie z And. Pedro López zneužil, mučil a zavraždil více než sto nezletilých dívek

16. dubna 2024

Premium Po hrůzné noci zabíjel schválně tak, aby s příchodem nového dne zanikla u obětí poslední naděje....

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...