Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Japonský nálet na Los Angeles: nikdy se neodehrál, přesto za sebou nechal 6 mrtvých

Je to asi nejbizarnější bitva druhé světové války. Americké vojsko urputně sestřelovalo celou noc japonské bombardéry, přestože na obloze žádný nebyl. Na konci bitvy, která se vlastně neodehrála, bylo šest padlých, spousta zraněných a poškozené domy.

Poničený hangár v Pearl Harboru. Tehdy byl však útok Japonců reálný. | foto: Profimedia.cz

Los Angeles Times bezprostředně poté napsaly, že exploze propichovaly temnotu jako vybuchující malé hvězdy. Konkurenční list Los Angeles Examiner vzal věc od podlahy, nad hlavičkou bylo obrovskými písmeny vysázeno Válečné zvláštní vydání a pod tím křičel hlavní titulek Nad Los Angeles zuřila letecká bitva.

Ve skutečnosti se střílelo jen pánubohu do oken. Důvod byl zcela prostý: psal se 25. únor 1942, od Pearl Harboru uplynulo jen pár týdnů a Amerika měla strach. A ten má velké oči.

Při zpětném pohledu to vypadá jednoduše. Japonci napadli Havaj, pak se půl roku nedělo nic, potom dostali se štěstím napráskáno u Midwaye a poté už to bylo jen otázka času. Ale tehdy to vypadalo úplně jinak. Japonci vítězili na všech frontách: už obsadili Malajsko a právě padl "nedobytný" Singapur, stejně tak už drželi Manilu, velkou část Indonésie a Hongkong, zrovna začali bombardovat Darwin, což vypadalo jako předehra k invazi do Austrálie. Vtrhli do Thajska, Barmy a na Novou Guineu. A Američané, kteří byli momentálně zbaveni ochrany své pacifické flotily, jež dostala tak zabrat v Pearl Harboru, vážně počítali s tím, že Japonci se mohou kdykoliv objevit i před obnaženými kalifornskými plážemi.

A taky že ano. Před Vánocemi 1941 vyslali devět ponorek, jež měly v noci na Boží hod ostřelovat pobřeží od San Franciska po Los Angeles. A 23. února, těsně před bitvou o Los Angeles, se hned vedle, u Ellwoodu, vynořila další ponorka, která ostřelovala tamní zařízení na těžbu ropy. Nic sice netrefila, jen poškodila molo a zasáhla jeden ranč, ale pro Američany to bylo potvrzení toho, co jim právě ten den natvrdo sdělil prezident Roosevelt: kdysi je širé oceány chránily z obou stran před přímým napadením, ale už to neplatí.

Čekalo se, kdy to přijde.

A přišlo to pár hodin poté.

Cílem útoku se staly dva miliony lidí. I když žádný nebyl, rozhodně tomu věřily.

Nálet, který nebyl

Stejně jako vojáci u jednoho z radarů, když 25. února 1942 ve tři čtvrtě na dvě ráno uviděli, jak se nad Pacifikem cosi blíží. Hodinu poté už nad L. A. houkaly tisíce sirén a obsluhy protiletadlových děl hleděly do tmy.

Před čtvrtou nepřítel přiletěl. Dělostřelci 37. pobřežní brigády si to aspoň mysleli. Zahájili přehradnou palbu, a jak napsal dobový tisk, vzduch explodoval jako sopka. Stovky granátů letěly do tmy a tam vybuchovaly. Vše osvěcovaly tisíce světlometů, které se snažily najít japonské letouny. A to se jim dařilo.

Los Angeles Examiner přinesl speciální vydání.

Čím víc totiž vojáci stříleli, tím víc Japonců viděli. Střepiny, které na zlomek sekundy zazářily ve světlometech, považovali za letadla. Důstojníci hlásili celé roje strojů, jeden plukovník napočítal dokonce pětadvacet bombardérů najednou.

Rádia popisovala v přímém přenosu letecké souboje, hlásila, že už byla sestřelena čtyři letadla a další v plamenech přistálo přímo na Hollywood Boulevardu, zrovna tam, kde jsou otisky hvězd. Nic nebyla pravda.

Desetitisíce Kaliforňanů vyběhly do kopců, aby sledovaly, jak se bitva vyvíjí. Viděli balony, oranžové objekty, cokoliv.

Palba pokračovala až do čtvrt na pět ráno. Před půl osmou byl vyhlášen signál, že vzduch je čistý. Zůstalo šest mrtvých. Tři zabila palba, tři dostali infarkt.

Bitva skončila. Vlastně ne tak úplně. Roky se vyšetřovalo, co se stalo. Podle hodnocení amerického námořnictva za vše mohly úzkost a válečná nervozita. Ale armáda tvrdila něco jiného: Letadla tam byla. Dopravní, a poslal je nepřítel, aby vyvolal paniku. Objevily se i spiklenecké teorie. Třeba ta, podle níž to bylo vše zinscenované, aby měly zbrojovky výmluvu, proč se budou přemísťovat do vnitrozemí a připraví své zaměstnance o práci. Mluvilo se i o tajné japonské základně v severním Mexiku.

Vyšetřování bylo uzavřeno – a to není překlep – v roce 1983. Armádní historici vydali definitivní závěr, že za všechno kromě pochodujících nervů mohl meteorologický balon.

Ale ti nejbystřejší Američané vědí dobře, že i tohle je lež jako věž. Nezpůsobil to žádný balon ani Japonci, nýbrž Marťani. To, po čem se tehdy střílelo, bylo UFO. Dokazují to tisíce článků a několik knih. A protože úřady chtějí ufouny pokaždé utajit, přišla jim možnost svést to na Japonce jako spása z nebe.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Cvičit ráno, nebo večer? Při obezitě hraje načasování roli, říká studie

19. dubna 2024

Přínosná je fyzická aktivita v jakoukoli dobu, pomáhá duševnímu i tělesnému zdraví, vyplatí se....

Vidí lidi jako démony. Vzácná choroba deformuje pohled na tváře ostatních

18. dubna 2024

Jako by se jednoho dne probudili do světa, v němž žijí démoni. Lidi kolem sebe vidí s ústy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyvrcholení ženy neočekávají. Studie zkoumala příčiny orgasmické nerovnosti

15. dubna 2024

Nemůže za to jen technika, ani pouze přehlíživost, sobeckost některých pánů. Problém orgasmické...

Už nakoupili hroby na těla zavražděných. Vaňura nejen o nástupcích Stodolových

18. dubna 2024

Premium Kdysi vsadil na to, že diváky bude bavit pořad o tom, jak policie něco dělá dobře. Teď Mirek Vaňura...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Občas se najde hlupák, který cizincům radí, aby mluvili hezky česky, říká etnolog

15. dubna 2024

Premium Etnolog Leoš Šatava přes půl století putuje za nejrůznějšími etniky, regionálními skupinami a...

Cvičit ráno, nebo večer? Při obezitě hraje načasování roli, říká studie

19. dubna 2024

Přínosná je fyzická aktivita v jakoukoli dobu, pomáhá duševnímu i tělesnému zdraví, vyplatí se....

Děs z nástrah digitální doby? Možná trpíte neofobií či technostresem

18. dubna 2024

Premium Říkal jsem, že to bude k ničemu. Hele, zase jim to spadlo. My, kteří používáme starou dobrou tužku...

Vidí lidi jako démony. Vzácná choroba deformuje pohled na tváře ostatních

18. dubna 2024

Jako by se jednoho dne probudili do světa, v němž žijí démoni. Lidi kolem sebe vidí s ústy...

Už nakoupili hroby na těla zavražděných. Vaňura nejen o nástupcích Stodolových

18. dubna 2024

Premium Kdysi vsadil na to, že diváky bude bavit pořad o tom, jak policie něco dělá dobře. Teď Mirek Vaňura...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...