Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Je těhotná! Co teď?

aktualizováno 
Oznamuje vám to se zářícíma očima, ale vy víte, že je to průšvih. Ve vašem plánu na následujících několik sezon dítě rozhodně nebylo. Najednou však musíte čelit tomu, že uvnitř ní roste váš potomek a vám začínají skutečné starosti.

V první chvíli vám to vyrazí dech, na měnění plenek se přece ještě necítíte. Otázku "Jak dál?" je ale třeba řešit s chladnou hlavou, upřímně a citlivě. | foto: Profimedia.cz

Pomiňme pro tuto chvíli situaci, kdy jste skončili v posteli v alkoholovém úletu po jednom mejdanu a následně jste se oba svorně shodli na ukončení těhotenství. Nechtěné a neplánované těhotenství však pořádně zacloumá i zajetým, dlouhodobým vztahem. Proto je dobré seznámit se s tím, čemu se v takové situaci vyhnout a na co naopak vsadit.

Vše proberte od A do Z

V první řadě se smiřte s tím, že o tom, zda se stanete, nebo nestanete otcem, rozhodne především ona. Je v podstatě úplně jedno, co si myslíte o interrupcích, zda jste smířeni s otcovskou rolí nebo dostáváte jen z té představy kopřivku. Konečné rozhodnutí bude pouze na vaší partnerce. Vážný problém pak nastává v okamžiku, kdy nijak zvlášť nestojíte o dítě, ale zároveň nechcete ztratit ani ji.

"I když máte možná pocit, že máte zcela jasno a dítě nechcete, rozhodně neuškodí, když si uděláte čas sami pro sebe a pokusíte si představit obě dvě varianty spolu s plusy i minusy, které by s sebou potenciálně nesly," radí psycholožka Eva Malá.

Neplánované těhotenství je pro pár vždy těžkým testem, ztratit hlavu však není potřeba.

Vezměte v úvahu své životní priority, cíle a plány. Zapadá do nich dítě? Lze je skloubit s rolí rodiče, nebo se absolutně vylučují? Možná zjistíte, že představa rodinného života není úplně vyloučená.

"Těhotenství a později narození dítěte poznamená partnerský vztah víc než cokoli jiného," říká Eva Malá. "Žádná jiná životní událost neklade na partnery takové požadavky ohledně zodpovědnosti, respektu i schopnosti uzavírat kompromisy."

Nejste si jisti, že chcete váš vztah takové zátěži podrobit? Nejprve se jí zeptejte, jak to vnímá ona a co si o tom myslí. Jednak nebudete vypadat jako arogantní sobec, a navíc si tak vymezíte prostor, zjistíte, na čem jste a čím případně můžete argumentovat.

Volte slova!

Poté, co se vypovídá, přijde okamžik, kdy budete muset kousnout do kyselého jablka a říct, co si o tom všem myslíte vy.

"I v případě, že vidinou rodičovství nejste nadšeni, volte pečlivě slova a v žádném případě se neunáhlujte k výrokům, kterých byste později mohli litovat," varuje psycholožka.

"Pokud se zpočátku budete vyjadřovat o nenarozeném dítěti nelichotivě, nebo mu dokonce budete dávat vulgární jména, váš vztah to poznamená v každém případě. Ať už se rozhodnete si dítě ponechat nebo těhotenství ukončit. Stále mějte na paměti, že jde o vaše dítě, nikoli o obtěžující věc."

V první chvíli vám to vyrazí dech, na měněí plenek se přece ještě necítíte. Otázku "Jak dál?" je ale třeba řešit s chladnou hlavou, upřímně a citlivě.

Těhotné ženy jsou navíc rozněžnělé a pod vlivem hormonů, takže vaše přítelkyně bude pochopitelně reagovat mimořádně citlivě i na skutečnost, pokud budete dítě odcizeně nazývat jako "to".

Nedávejte falešné naděje

Na druhou stranu ale nemá význam balit vaše skutečné pocity do růžové vaty a slibovat jí věci, které nehodláte nikdy plnit. Jestliže jste přesvědčeni o tom, že se na roli otce necítíte a nechcete se o to ani pokoušet, řekněte to na rovinu.

"Nejhorší, co můžete v této situaci udělat, je dávat své partnerce falešné naděje," upozorňuje psycholožka. "Vaše partnerka si zaslouží vědět, na čem je a do jaké míry může s vaší podporou počítat."

Uvědomte si, že otcovství je stav trvající až do konce života. Pokud víte, že nebudete schopni (nebo nechcete) dítě vychovávat, čím dřív to své partnerce sdělíte, tím dřív se podle toho bude moci zařídit a hledat jiné řešení. To vás samozřejmě nezbavuje zodpovědnosti a povinností, které budete muset plnit, vyjasníte si však v rámci svého vztahu pozice.

Na svém stanovisku trvejte a snažte se držet rozhovor v konkrétní rovině. Výčitky, obviňování nebo citové vydírání vás oba jen znechutí a nikam neposunou.

"Právě v této situaci je víc než kdy jindy nutné stanovit si jasná pravidla a domluvit se, jak budete fungovat v budoucnu. V každém případě si však neustále opakujte, že vaše dítě by nemělo vaše případné spory vůbec pocítit," zdůrazňuje psycholožka.

Autoři:


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Hodiny jeho práce smyje déšť. Život je taky jen dočasný, říká umělec

Sklad pro Sněhurku, Mogilovo, Bulharsko: Malba vznikla v prostorách vinařství...

Jezdí po světě a maluje na zdi a chodníky. Jeho projekty vedou diváky k úžasu, ale také nutí přemýšlet nad smyslem...

Další z rubriky

Na návštěvě v palírně whisky: nejvíc si tu cení měděných sudů

Milovník whisky se tu cítí jako v ráji, ano.

Přízvisko hlavní město skotské whisky mu sluší, v Dufftownu najdeme hned sedm velkých palíren. Navštívili jsme tu...

Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Extrémní gastronomie: brouci jumiles se vám snaží utéct z placky

Jumiles se rekrutují například z čeledi kněžicovitých.

Svěží chuť, vynikající aroma a doslova hemživá konzistence charakterizuje regionální mexickou lahůdku jumiles. Viděno...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na iDNES.cz