Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jedinečné adrenalinové momenty. Podívejte se na fotky, které berou dech

Exkluzivně aktualizováno 
Vzdali hold extrémním sportovním výkonům, ale také prostředí, v němž se odehrávají. Fotografové, kteří se zúčastnili soutěže Red Bull Illume, hledali dobrodružství a adrenalin ve vlnách, na vodopádech, sněhových svazích i ve velkoměstech. Xman.cz vám exkluzivně nabízí padesát snímků, které se dostaly až do finále.

Kategorie: Illumination. Fotograf: Chris Burkard (USA). Sportovec: Peter Mendia - „Do Chile jsme se rozhodli odjet na poslední chvíli. Celé dny jsme seděli v dešti a čekali na vlny,“ vzpomíná Chris Burkard, vítěz Red Bull Illume 2010, který zvítězil i v kategorii Illumination. Pak však příroda vyšla jezdcům i fotografovi vstříc. „Když jsme se jednoho rána probudili, najednou se zdálo, že celá příroda dosáhla harmonie. Světlo, vítr a vlny byly dokonalé.“ | foto: Chris Burkard / Red Bull Illume

V soutěži se sešlo téměř 23 tisíc fotek, třiapadesátičlenná mezinárodní porota nakonec vybrala nejlepší snímek z každé z deseti kategorií a celkového vítěze. Tyto snímky vám nabízíme níže, padesátku fotek, které se utkaly ve finále, najdete ve fotogalerii.

Kategorie Illumination

"Do Chile jsme se rozhodli odjet na poslední chvíli. Celé dny jsme seděli v dešti a čekali na vlny," vzpomíná Chris Burkard, vítěz Red Bull Illume 2010, který zvítězil i v kategorii Illumination. Pak však příroda vyšla jezdcům i fotografovi vstříc. "Když jsme se jednoho rána probudili, najednou se zdálo, že celá příroda dosáhla harmonie. Světlo, vítr a vlny byly dokonalé."

Kategorie Experimental

Kategorie: Experimental. Fotograf: Daniel Grund (USA). Sportovci: Alex Maclean a Nicolas Ivanoff
"Během příprav na letecký závod Red Bull Air Race v Monument Valley jsem měl možnost popovídat si s místní indiánskou obyvatelkou o tom, co si myslí o konání závodu právě na tomhle posvátném místě. Odpověděla, že bohové jsou nejspíše potěšeni, jinak by soutěži zabránili bouřkou nebo silným deštěm," vzpomíná Daniel Grund na závod, na němž vznikla vítězná fotka v kategorii Experimental. Snímek nafotil z lyžiny helikoptéry, zatímco se k němu letouny blížily rychlostí 350 kilometrů za hodinu. Fotka je též vyjádřením úcty k jednomu z pilotů Alexi Macleanovi, který se letos o prázdninách zabil při pádu letadla.

Kategorie Energy

Kategorie: Energy. Fotograf: Stuart Gibson (Austrálie). Sportovec: Ryan Hipwood
Narodil se v Tasmánii a nevydrží být dlouho od pobřeží a vln. Snímek, na němž Stuart Gibson vyfotil surfera Ryana Hipwooda, podle něj zachycuje jednu z nejtěžších situací, k nimž může při surfování dojít. Porota ho vybrala jako nejlepší v kategorii Energy.

Kategorie Culture

Kategorie: Culture. Fotograf: Vincent Perraud (Francie). Sportovci: Ale Baret a přátelé
Vítězná fotografie v kategorii Culture vznikla v únoru 2008 na BMX akci v Talinu, kde bylo deset stupňů pod nulou. "Po kvalifikacích byli všichni unavení a chtěli už být v hotelu," uvádí ke snímku Vincent Perraud. "Bikeři se tlačili do autobusu, ale ten pořád nechtěl vyjet. Chtěl jsem si udělat fotku na památku. Měl jsem štěstí, že jsem zachytil obličej svého kámoše Alexe Bareta mezi dráty kola. Vždycky měl ten správný rock'n'rollový přístup."

Kategorie Close Up

Kategorie: Close Up. Fotograf: Nathan Smith (Austrálie). Sportovec: Andrew Mooney
"Miluju večerní světlo ve vlnách, vždy z toho jsou skvělé snímky. S tím, jak vyšla tahle fotka, jsem hodně spokojený, pořád bude patřit k mým oblíbeným. Surfařské fotografie jsou právě o takových momentech," říká Australan Nathan Smith, vítěz kategorie Close Up.

Kategorie New Creativity

Kategorie: New Creativity. Fotograf: Eric Berger (Kanada). Sportovec: David Treadway
Při riderské session v kanadském Whistleru napadlo Erica Bergera sestoupit do trhliny ve sněhu, aby tak dosáhl neobvyklé perspektivy při focení. První pokus o snímek ale selhal, jezdec Dan Treadway na něj shodil tolik sněhu, že nic neviděl. "Napodruhé se nám díky komunikaci vysílačkami snímek podařil," dodává Eric Berger, vítěz kategorie New Creativity.

Kategorie Playground

Kategorie: Playground. Fotograf: Tim Korbmacher (Německo), Sportovec: Stefan Lantschner
"Jít ven s kámoši, poznat nová místa a zachytit své pocity, tak pro mě vypadá zábava," vyznává se z lásky k focení Tim Korbmacher. Na své fotce, která vyhrála v kategorii Playground, zachytil řádení bikera Stefana Lantschnera v obřím potrubí.

Kategorie Sequence

Kategorie: Sequence. Fotograf: Miguel Angel López Virgen (Mexiko). Sportovec: Alfredo Salcido
Nechtěl nafotit něco, co lidi viděli již mnohokrát předtím. Když se proto Miguel Angel López Virgen rozhodl udělat rozfázovanou fotku skateboardisty Alfreda Salcida, šel na to jinak. "Použil jsem jen obraz Alfreda, jak je na skatu ve výskoku, a zbytek sekvence jsem sestavil z jeho stínů," vysvětluje. Dostal za ni první místo v kategorii Sequence.

Kategorie Spirit

Kategorie: Spirit. Fotograf: Adam Kokot (Polsko). Sportovec: Michal Krol
"Výstupy kolem slovenské vesničky Spišské Tomašovce jsou extrémně nebezpečné. Největší problém bylo přesvědčit lezce, aby se tam se mnou vůbec vydali," vzpomíná na přípravy na focení svého snímku, kterým vyhrál kategorii Spirit, Adam Kokot. Michal Krol, který se nakonec nechal přemluvit, na fotce odpočívá před posledním náročným úsekem výstupu.

Autor:


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Další z rubriky

Mám za sebou asi dvacet zlomenin, říká biker Maroši

Zlomenin a úrazů měl Michal Maroši nepočítaně. K jeho řemeslu patří.

Léčí si vážnou zlomeninu, letos oslavil čtyřicítku, děti mu rostou jak z vody a veškerou energii teď věnuje přípravám...

Světový rekordman i zázračný mladík: nejlepší skokani Highjumpu 2018

Highjump 2018

I letos přijede světová elita. V zatopeném lomu v Hřiměždicích u Příbrami poměří přední cliffdiveři planety síly při...

Cyklistické heslo veslaře Synka: Nesmí mě předjet nikdo vyšší a těžší

Ondřej Synek na trati boleslavského závodu seriálu Kolo pro život.

Rozhlédne se po kraji, pozdraví diváky, prohodí slovo se soupeři a ještě zajíždí velmi dobré výsledky. Trojnásobný...

Najdete na iDNES.cz