Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jeff Dunham, otec nejděsivějšího teroristy světa

  12:00aktualizováno  12:00
Vydělává obrovské peníze, sbírá nejprestižnější ocenění. Americký komik z Dallasu udělal z nudné břichomluvecké profese zábavnou show a svým vystoupením oslovuje celý svět. Ve svých scénkách se Jeff Dunham dokáže vysmát islámskému terorismu i vlastnímu komerčnímu úspěchu.

Strašlivý terorista Achmed | foto: Profimedia.cz

Pokud jste jeho humorem pořád ještě nedotčeni, zadejte si ve vyhledávači Dunhamovo jméno a vyberte si některé ze záplavy videí, v nichž ožívají jeho postavičky.

Ve správný čas na správném místě

Tou, která má na jeho úspěchu největší podíl, je  Achmed, strašlivý terorista. Halloweenskou plastovou kostru si Dunham koupil těsně po útocích na newyorská dvojčata. Na hlavu jí přidělal turban a nejprve ji pojmenoval po Usámovi bin Ládinovi. Ani ne rok po útocích z 11. září se plastový Usáma poprvé objevil v komediálním klubu v New York City.

Děsivý terorista, jemuž Dunham později změnil jméno na Achmeda, se přímo na jevišti dovídá, že je mrtvý. Nijak jej to samozřejmě nepotěší, pak si ale vzpomene na 72 panen, které má podle Koránu jako odměnu za svou smrt dostat. Nadšeně se kolem sebe rozhlédne, okamžitě se ale zašklebí. "Vy jste moje odměna?" vyděšeně zírá na diváky. "Doufám že ne, jsou tady i pěkně oškliví chlapi."

Pak se skoro rozbrečí: "Pěkně se mnou vydrbali."

Jeff Dunham a Achmed, strašlivý terorista

Jeff Dunham a Achmed, strašlivý terorista

Islámskému terorismu se v napjaté atmosféře dokázal Dunham vysmát během několika minut.

Tvrdá dřina

Dunham však nepatří mezi superhvězdy, které rychle vzlétnou a pak se ztratí v kosmické prázdnotě. Cesta na vrchol mu trvala přes devatenáct let.

Po studiích na univerzitě začal objíždět komediální kluby po celé Americe. Čtyři vystoupení v týdnu, 145 za jediný rok. Ročně si dokázal vydělat téměř jeden milion dolarů a server Slate.com ho později označil za nejpracovitějšího muže šoubyznysu.

Plány měl však daleko větší.

"Věděl jsem, že když moje vystoupení uvidí širší publikum a ne jen diváci v komediálních klubech, mohl bych prorazit mnohem dál. Když to fungovalo tam, mohlo to fungovat kdekoliv."

Jeff Dunham a zahořklý WalterV roce 1990 se poprvé objevil jako host v televizní show, o patnáct let let později už pracoval na vlastních pořadech Arguing with Myself a Spark of Insanity.

Jenže skutečnou popularitu mu přinesl až internet. Když se scénky z jeho show objevily v roce 2007 na serveru YouTube.com, explodovala hvězda jménem Jeff Dunham naplno.

Na internet pronikl i Achmed. Z jeho intervence ve virtuálním světě však neměl jeho duchovní otec ze začátku žádnou radost. "Měl jsem obavy, že přijdu o peníze. Když ale video s Achmedem zhlédlo 85 miliónů lidí, pochopil jsem, že takovou reklamu bych nikde nekoupil."

Popularita rostla a na začátku tohoto roku se Dunham poprvé vydal na turné po Evropě. A reakce na jeho show jej ohromily.

"Nikdy jsem netušil, že mě pochopí i lidé, pro něž není angličtina prvním jazykem," přiznává. "Nikdy jsem o tom nesnil, nikdy jsem se za to nemodlil. Bylo to neuvěřitelné."

Dvě nejstarščí postavičky Jeffa Dunhama. Peanut (vlevo) a Jalapeno (na tyči)

Dvě nejstarší postavičky Jeffa Dunhama. Peanut (vlevo) a Jalapeno (na tyči)

Peníze a peníze

Za poslední dva roky se kolem Dunhama rozjel kolotoč šoubyznysu na plné obrátky. Čísla prodaných DVD a CD jdou do milionů, včetně zhlédnutých videí na internetu.

Podle serveru Forbes.com byl loni dokonce třetím nejlépe vydělávajícím komikem. Dvakrát obhájil vítězství v americké ceně břichomluvec roku, zvolen byl i Nejlepším mužským komikem roku (American Comedy Awards).

Za poslední rok se jeho zisky vyšplhaly na 30 miliónů dolarů. Má svůj vlastní tým, který mu pomáhá sepisovat scénáře, koupil si nový dům a létá ve dvou helikoptérách vlastní výroby.

Seznam jeho úspěchů a ocenění z poslední doby je dlouhý jako mexická telenovela a vystačil by na další článek. V osobním životě mu ale štěstí nepřeje. O svých postavičkách ostatně říká, že jsou součástí jeho rodiny. Ta už ale nikdy nebude kompletní. S manželkou, s níž vychoval tři dcery, se v těchto měsících rozvádí.

"Jsi

"Jsi děvka"

A ironickým ostnům jeho postaviček neunikne ani on sám. Když si v jedné ze scének povídá s další ze svých postaviček, černošským manažerem Sweet Daddym D, jehož si najal, aby se mu staral o byznys, dovídá se: "Říkej mi pasák. A ty jsi obyčejná děvka."

"Nejsem děvka," brání se Dunham.
"A co děláš?"
"Bavím lidi."
"Děláš to proto, aby se cítili dobře?"
"Správně."
"Tak jsi děvka."
"Ale já to dělám, protože mě to baví a je to nejlepší způsob výdělku!"
"Jsi děvka."
"Moment," usměje se komik. " A co kdybych to dělal jen proto, že mi to přináší radost?"
"Tak bys byl blbá děvka".

Zdá se, že mu to nevadí.

Vkládat hlášky do úst svým neživým společníkům Dunhama baví k zalknutí. "To je ten největší trik, který jako břichomluvec mám. Všechna tabu za mne prolomí někdo jiný."Nejčtenější

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...Monogamie není nadřazená. Ke spokojenosti vedou i otevřené vztahy

Vědecké studie čas od času vystaví otevřeným vztahům dobrozdání.

Otevřené vztahy jsou reakcí na to, že máme od svazků stále větší očekávání, která jeden partner naplní jen těžko....

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Extrémní gastronomie: Rybí hobliny katsuobushi vám zatancují na talíři

Příprava katsuobushi vyžaduje trpělivost a um.

Ryby dokážou plavat a některé i létat, ale jen tuňák pruhovaný vám zatancuje. Jen to chce trochu trpělivosti. Rybí...

Další z rubriky

VIDEO: Žena uřízla manželovi penis. Kvůli nevěře

Žárlivá žena uřízla manželovi penis

Když zjistila, že ji muž podvádí s mnoha ženami, zuřila. A nezvládla se uklidnit. Proto vymyslela plán pomsty. Vykonala...

Pro dcerku bych udělala, co jí na očích vidím, říká MOgirl Hanny

Jsem pro každou špatnost,“ říká MOgirl Hanny.

Svou životní radost začala čekat už v osmnácti a povytaženým obočím nad tím, že se stala maminkou tak mladá, uvykla....

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Najdete na iDNES.cz