Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jízda na vznášedle: divoké zatáčky s pusou plnou prachu

  16:00aktualizováno  16:00
Silná auta, to je odvěká vášeň mnoha mužů. Proč ale skončit jen u nich – a proč se omezovat jen na silnici či lesní cesty? Na takovém vznášedle můžete řádit bez ohledu na to, zda je pod vámi pole, louka nebo vodní hladina. Žádné hranice, zato práce se zatáčením, unavené ruce a bolavá kolena. Nemluvě o špíně od hlavy až k patě. Ale i tak to stojí za to!

Chcete si splnit klukovský sen? Zkuste si osedlat vznášedlo.

Pro nápad ochutnat jízdu na vznášedle jsem bratra nadchl okamžitě: jdeme do toho! Hledám na internetu a se zážitkovou agenturou, v jejíž nabídce vznášedlo je, se domlouvám hladce. S termínem není problém, stačí, když nebude moc špatné počasí.

A tak si jen den předem potvrzujeme, že je vše v pořádku a dohoda platí. Místo, kde se na vznášedle jezdí – nebo spíše létá, je navíc kousek za Prahou, nemusíme se kvůli adrenalinu harcovat kdovíkam.

Malý, ale ďábelský

Máme štěstí. Od rána je hezky a teplo, takže nadšeně vyrážíme. Navigace nás vede mezi vesnicemi k louce, kde na nás čeká instruktor a současně majitel vznášedla. Vznášecí stroj stojí vedle něj, ještě se do něj dolévá benzin.

Jízda na vznášedle

Musím říct, že mě hned překvapilo, jak je tohle vznášedlo malé (cca dva a půl metru na délku). Čekal jsem nejméně dvakrát takové. To ty americké filmy...

Převlékáme se do sportovního a posloucháme rady, jak vznášedlo ovládat, kam se smí a kam ne. Před námi je louka dlouhá asi dvě stě metrů, široká tak sto, od polí kolem oddělená naskládanými pneumatikami. Skoro uprostřed louky je uměle vyrobené obdélníkové jezírko – evidentně největší atrakce pro pilota vznášedla.

Dostávám helmu, která je připoutána k vypínači motoru. Kdybych ze vznášedla spadl, motor se vypne a vznášedlo se během chvilky samo zastaví. Do stroje si mám kleknout – to prý proto, abych mohl lepšímu zatočení pomáhat celou vahou těla.

Beru do ruky řídítka, která jsou pochopitelně bez brzdy, a beru za plyn. Poprvé příliš prudce, takže vznášedlo jen poskočí. Na druhý pokus už pozvolna... a rozjíždím se! Posouvám se o pár centimetrů dopředu, abych zvedl předek vznášedla. Beru za plyn víc a nabírám poměrně vysokou rychlost.

Let nad vodou vede

Svištím přes louku a přichází první zatáčka. Je pro mě velkým překvapením, že zatáčení není tak jednoduché jako ve stroji na čtyřech kolech. Vznášedlu se totiž do zatáčky moc "nechce“.

A tak opisuji příliš velký oblouk. Chce to prostě jiný grif.

Jízda na vznášedle

Na dva pokusy se nakonec otáčím a letím zpět, připravený vybrat druhou otočku daleko lépe.
Podle rad instruktora teď do zatáčky netočím pouze řídítka, ale nahýbám se celým tělem, tlačím na levé koleno. Při vjezdu do zatáčky ubírám plyn, téměř při zatočení plyn přidávám, ze zatáčky vystřeluji a už letím nadšeně zpět – tentokrát přímo nad vodní plochu.

Jakmile se ocitám nad hladinou, stříká voda všude kolem. Křičím nadšením. Let nad vodou je neskutečně hladký, čistý a přitom rychlý.

Lituji, že tu není pořádný rybník nebo řeka. Tohle jezírko má tak pět metrů na délku a tři na šířku, takže ho člověk přesviští za dvě vteřiny.

Ale i tak se po zbytek mého řádění se vznášedlem stává mou nejoblíbenější atrakcí. Na louce opisuji osmičky, menší a menší oblouky a cestou z jednoho konce na druhý nikdy neopominu přeletět nad hladinou.

Kdo se špíny nebojí

Bratrovo nadšení z letu je dokonce ještě větší než moje. Prolétává těsně kolem mě jak namydlený blesk a ječí jako blázen. Když ho fotím, jak letí nad vodou, pochopitelně si neodpustí, aby projel tak blízko, že mě pokropí. Třikrát jsme se na vznášedle vystřídali a hodina je pryč. Veselí, trochu polámaní a špinaví se těšíme na čisté oblečení a na sprchu.

Pobavilo mě, když po nás přijel na louku starší pán s mladou manželkou či milenkou. Ne, nejde o věk ani o povahu jejich vztahu: oba měli světlounké čisté oblečení a nic na převlečení.

Do vznášedla tak důstojně nasedá nastrojený šedesátník v béžových kalhotách a světle zelené košili s vestičkou... jak asi bude vypadat za půl hodiny, říkám si v duchu s úsměvem na tváři.

Jízda na vznášedle

TIPY:
- cena hodiny na vznášedle přijde na 3 – 4 000 korun
- vyplatí se vybrat si provozovatele v blízkém dosahu, jet přes celou republiku kvůli hodině zážitku se nevyplatí
- myslete na sportovní oblečení, které si můžete umazat, vezměte si pohodlné pevné boty
- je na místě vzít si s sebou vodu a mýdlo na omytí
- nejezděte hned od začátku za každou cenu co nejrychleji, při rychlosti 50 km za hodinu může být nehoda více než bolestivá
-  do zatáček pomozte stroji náklonem celého těla, zatočit řídítka nestačí
- najděte si ve vznášedle ideální polohu, budete-li klečet příliš vpředu, budete drhnout předkem po zemi a naopak

Autoři: ,


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Sebevědomý lev jsem proto, že makám a nepodvádím, říká Terminátor Karlos

Karlose „Terminátora“ Vémolu zpovídal Jakub „Buba“ Ouvín pro pořed televize...

Lvi žerou první, zní jeho heslo, má ho ostatně vytetované na ruce. A není pochyb, že on sám se mezi lvy počítá....

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Další z rubriky

VIDEO: Budujeme funkční sílu, která si rozumí se zdravím, říká instruktor

Pavel Macek je prvním certifikovaným instruktorem systému StrongFirst v Česku.

Sílu neodděluje od správného pohybu a fyzickou kondici od dlouhodobého zdraví. „Fitness by mělo znamenat, že vše je...

VIDEO: Jako James Bond. Český dobrodruh přeskočil na motorce dům

Libor Podmol po vítězství v závodě v Austrálii

Budova byla dlouhá přes deset metrů a freestyle motokrosař Libor Podmol přeletěl docela jako James Bond. A hned...

VIDEO: Zápasy v kleci se v Praze představí s famózní sestavou

Petr „Monster“ Kníže je legendou českého MMA. Nebude scházet ani na jedenáctém...

Největšímu taháky bude jistě Sandra Mašková, policista Jaroslav Pokorný a Ivan Buchinger, který se utkal s Conorem...

Najdete na iDNES.cz