Jízda na vznášedle: divoké zatáčky s pusou plnou prachu

  16:00aktualizováno  16:00
Silná auta, to je odvěká vášeň mnoha mužů. Proč ale skončit jen u nich – a proč se omezovat jen na silnici či lesní cesty? Na takovém vznášedle můžete řádit bez ohledu na to, zda je pod vámi pole, louka nebo vodní hladina. Žádné hranice, zato práce se zatáčením, unavené ruce a bolavá kolena. Nemluvě o špíně od hlavy až k patě. Ale i tak to stojí za to!

Chcete si splnit klukovský sen? Zkuste si osedlat vznášedlo.

Pro nápad ochutnat jízdu na vznášedle jsem bratra nadchl okamžitě: jdeme do toho! Hledám na internetu a se zážitkovou agenturou, v jejíž nabídce vznášedlo je, se domlouvám hladce. S termínem není problém, stačí, když nebude moc špatné počasí.

A tak si jen den předem potvrzujeme, že je vše v pořádku a dohoda platí. Místo, kde se na vznášedle jezdí – nebo spíše létá, je navíc kousek za Prahou, nemusíme se kvůli adrenalinu harcovat kdovíkam.

Malý, ale ďábelský

Máme štěstí. Od rána je hezky a teplo, takže nadšeně vyrážíme. Navigace nás vede mezi vesnicemi k louce, kde na nás čeká instruktor a současně majitel vznášedla. Vznášecí stroj stojí vedle něj, ještě se do něj dolévá benzin.

Jízda na vznášedle

Musím říct, že mě hned překvapilo, jak je tohle vznášedlo malé (cca dva a půl metru na délku). Čekal jsem nejméně dvakrát takové. To ty americké filmy...

Převlékáme se do sportovního a posloucháme rady, jak vznášedlo ovládat, kam se smí a kam ne. Před námi je louka dlouhá asi dvě stě metrů, široká tak sto, od polí kolem oddělená naskládanými pneumatikami. Skoro uprostřed louky je uměle vyrobené obdélníkové jezírko – evidentně největší atrakce pro pilota vznášedla.

Dostávám helmu, která je připoutána k vypínači motoru. Kdybych ze vznášedla spadl, motor se vypne a vznášedlo se během chvilky samo zastaví. Do stroje si mám kleknout – to prý proto, abych mohl lepšímu zatočení pomáhat celou vahou těla.

Beru do ruky řídítka, která jsou pochopitelně bez brzdy, a beru za plyn. Poprvé příliš prudce, takže vznášedlo jen poskočí. Na druhý pokus už pozvolna... a rozjíždím se! Posouvám se o pár centimetrů dopředu, abych zvedl předek vznášedla. Beru za plyn víc a nabírám poměrně vysokou rychlost.

Let nad vodou vede

Svištím přes louku a přichází první zatáčka. Je pro mě velkým překvapením, že zatáčení není tak jednoduché jako ve stroji na čtyřech kolech. Vznášedlu se totiž do zatáčky moc "nechce“.

A tak opisuji příliš velký oblouk. Chce to prostě jiný grif.

Jízda na vznášedle

Na dva pokusy se nakonec otáčím a letím zpět, připravený vybrat druhou otočku daleko lépe.
Podle rad instruktora teď do zatáčky netočím pouze řídítka, ale nahýbám se celým tělem, tlačím na levé koleno. Při vjezdu do zatáčky ubírám plyn, téměř při zatočení plyn přidávám, ze zatáčky vystřeluji a už letím nadšeně zpět – tentokrát přímo nad vodní plochu.

Jakmile se ocitám nad hladinou, stříká voda všude kolem. Křičím nadšením. Let nad vodou je neskutečně hladký, čistý a přitom rychlý.

Lituji, že tu není pořádný rybník nebo řeka. Tohle jezírko má tak pět metrů na délku a tři na šířku, takže ho člověk přesviští za dvě vteřiny.

Ale i tak se po zbytek mého řádění se vznášedlem stává mou nejoblíbenější atrakcí. Na louce opisuji osmičky, menší a menší oblouky a cestou z jednoho konce na druhý nikdy neopominu přeletět nad hladinou.

Kdo se špíny nebojí

Bratrovo nadšení z letu je dokonce ještě větší než moje. Prolétává těsně kolem mě jak namydlený blesk a ječí jako blázen. Když ho fotím, jak letí nad vodou, pochopitelně si neodpustí, aby projel tak blízko, že mě pokropí. Třikrát jsme se na vznášedle vystřídali a hodina je pryč. Veselí, trochu polámaní a špinaví se těšíme na čisté oblečení a na sprchu.

Pobavilo mě, když po nás přijel na louku starší pán s mladou manželkou či milenkou. Ne, nejde o věk ani o povahu jejich vztahu: oba měli světlounké čisté oblečení a nic na převlečení.

Do vznášedla tak důstojně nasedá nastrojený šedesátník v béžových kalhotách a světle zelené košili s vestičkou... jak asi bude vypadat za půl hodiny, říkám si v duchu s úsměvem na tváři.

Jízda na vznášedle

TIPY:
- cena hodiny na vznášedle přijde na 3 – 4 000 korun
- vyplatí se vybrat si provozovatele v blízkém dosahu, jet přes celou republiku kvůli hodině zážitku se nevyplatí
- myslete na sportovní oblečení, které si můžete umazat, vezměte si pohodlné pevné boty
- je na místě vzít si s sebou vodu a mýdlo na omytí
- nejezděte hned od začátku za každou cenu co nejrychleji, při rychlosti 50 km za hodinu může být nehoda více než bolestivá
-  do zatáček pomozte stroji náklonem celého těla, zatočit řídítka nestačí
- najděte si ve vznášedle ideální polohu, budete-li klečet příliš vpředu, budete drhnout předkem po zemi a naopak

Autoři: ,


Nejčtenější

Každý je světec. Než ke mně přijde s kapavkou, říká dermatovenerolog

"Můj obor je vedle plastické korektivní dermatologie či kosmetologie popelkou...

Je to pohyb na tenkém ledu. Diagnóza pohlavně přenosné choroby je velmi intimní verdikt. I proto je většinou reakcí...

Miluji kuře na paprice od mamky a pět knedlíků, říká MOgirl Lenka

Touhy, sny, plány mám, ale žiji současným dnem, říká MOgirl Lenka.

Podle vlastního soudu je neústupná, sebevědomá, energická. A nezastírá, že též tvrdohlavá a sarkastická. „Jsem taková,...Udělat vibrátor nebo tramvaj je podobné, říká designérka Marešová

Anna Marešová získala za designovou kolekci erotických pomůcek pro ženy hlavní...

Její vibrátory byly oceňované a nepřehlédnutelné. Nemá však pocit, že by její práci přespříliš poznamenaly, že by...

VIDEO: Různé tváře orgasmu. Jinak vypadá v Evropě a jinak v Asii

Zřetelné výrazy obličeje interpretují bolest i potěšení napříč kulturami.

Bolest se do našich tváří vpisuje docela stejně, bez ohledu na to, z které části planety jsme. Orgasmus však nikoli. My...

VIDEO: Bez sil. Reportér zkusil práci hasiče, muže nechal ležet v kouři

Reportér iDNES.tv Matěj Smlsal si zkusil výcvik, kterým procházejí letištní...

Je to náročná prověrka fyzičky, ale i orientace v zakouřeném prostředí či zacházení s dýchací technikou. Test na...

Další z rubriky

VIDEO: Podívejte se na zápasy Vémoly, Ondruše a Muradova z XFN Plzeň

Zápas měl Vémola pevně v rukou.

Bomby létaly při každém duelu v kleci, tři souboje však byly nejsledovanější. Vítězně z nich na plzeňském galavečeru...

Do Ruska přijedete jako maso pro tamní zápasníky, říká Patrik Kincl

Kincl dokázal jako jediný Čech s Vémolou bojovat po všechna tři kola.

Dostal nabídku na souboj v prestižní soutěži UFC, kvůli zápasu s Karlem Vémolou ji však nepřijal. Snu o účasti v UFC se...

Neznámé sporty: famfrpál z Harryho Pottera má svou profi ligu

Svůj famrpálový tým má i vídeňská univerzita.

Vyklouzl z pohádkového světa a vkročil do reálného. Ano, sportu kouzelnických adeptů z příběhů Harryho Pottera se...Najdete na iDNES.cz