Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jízda na vznášedle: divoké zatáčky s pusou plnou prachu

  16:00aktualizováno  16:00
Silná auta, to je odvěká vášeň mnoha mužů. Proč ale skončit jen u nich – a proč se omezovat jen na silnici či lesní cesty? Na takovém vznášedle můžete řádit bez ohledu na to, zda je pod vámi pole, louka nebo vodní hladina. Žádné hranice, zato práce se zatáčením, unavené ruce a bolavá kolena. Nemluvě o špíně od hlavy až k patě. Ale i tak to stojí za to!

Chcete si splnit klukovský sen? Zkuste si osedlat vznášedlo.

Pro nápad ochutnat jízdu na vznášedle jsem bratra nadchl okamžitě: jdeme do toho! Hledám na internetu a se zážitkovou agenturou, v jejíž nabídce vznášedlo je, se domlouvám hladce. S termínem není problém, stačí, když nebude moc špatné počasí.

A tak si jen den předem potvrzujeme, že je vše v pořádku a dohoda platí. Místo, kde se na vznášedle jezdí – nebo spíše létá, je navíc kousek za Prahou, nemusíme se kvůli adrenalinu harcovat kdovíkam.

Malý, ale ďábelský

Máme štěstí. Od rána je hezky a teplo, takže nadšeně vyrážíme. Navigace nás vede mezi vesnicemi k louce, kde na nás čeká instruktor a současně majitel vznášedla. Vznášecí stroj stojí vedle něj, ještě se do něj dolévá benzin.

Jízda na vznášedle

Musím říct, že mě hned překvapilo, jak je tohle vznášedlo malé (cca dva a půl metru na délku). Čekal jsem nejméně dvakrát takové. To ty americké filmy...

Převlékáme se do sportovního a posloucháme rady, jak vznášedlo ovládat, kam se smí a kam ne. Před námi je louka dlouhá asi dvě stě metrů, široká tak sto, od polí kolem oddělená naskládanými pneumatikami. Skoro uprostřed louky je uměle vyrobené obdélníkové jezírko – evidentně největší atrakce pro pilota vznášedla.

Dostávám helmu, která je připoutána k vypínači motoru. Kdybych ze vznášedla spadl, motor se vypne a vznášedlo se během chvilky samo zastaví. Do stroje si mám kleknout – to prý proto, abych mohl lepšímu zatočení pomáhat celou vahou těla.

Beru do ruky řídítka, která jsou pochopitelně bez brzdy, a beru za plyn. Poprvé příliš prudce, takže vznášedlo jen poskočí. Na druhý pokus už pozvolna... a rozjíždím se! Posouvám se o pár centimetrů dopředu, abych zvedl předek vznášedla. Beru za plyn víc a nabírám poměrně vysokou rychlost.

Let nad vodou vede

Svištím přes louku a přichází první zatáčka. Je pro mě velkým překvapením, že zatáčení není tak jednoduché jako ve stroji na čtyřech kolech. Vznášedlu se totiž do zatáčky moc "nechce“.

A tak opisuji příliš velký oblouk. Chce to prostě jiný grif.

Jízda na vznášedle

Na dva pokusy se nakonec otáčím a letím zpět, připravený vybrat druhou otočku daleko lépe.
Podle rad instruktora teď do zatáčky netočím pouze řídítka, ale nahýbám se celým tělem, tlačím na levé koleno. Při vjezdu do zatáčky ubírám plyn, téměř při zatočení plyn přidávám, ze zatáčky vystřeluji a už letím nadšeně zpět – tentokrát přímo nad vodní plochu.

Jakmile se ocitám nad hladinou, stříká voda všude kolem. Křičím nadšením. Let nad vodou je neskutečně hladký, čistý a přitom rychlý.

Lituji, že tu není pořádný rybník nebo řeka. Tohle jezírko má tak pět metrů na délku a tři na šířku, takže ho člověk přesviští za dvě vteřiny.

Ale i tak se po zbytek mého řádění se vznášedlem stává mou nejoblíbenější atrakcí. Na louce opisuji osmičky, menší a menší oblouky a cestou z jednoho konce na druhý nikdy neopominu přeletět nad hladinou.

Kdo se špíny nebojí

Bratrovo nadšení z letu je dokonce ještě větší než moje. Prolétává těsně kolem mě jak namydlený blesk a ječí jako blázen. Když ho fotím, jak letí nad vodou, pochopitelně si neodpustí, aby projel tak blízko, že mě pokropí. Třikrát jsme se na vznášedle vystřídali a hodina je pryč. Veselí, trochu polámaní a špinaví se těšíme na čisté oblečení a na sprchu.

Pobavilo mě, když po nás přijel na louku starší pán s mladou manželkou či milenkou. Ne, nejde o věk ani o povahu jejich vztahu: oba měli světlounké čisté oblečení a nic na převlečení.

Do vznášedla tak důstojně nasedá nastrojený šedesátník v béžových kalhotách a světle zelené košili s vestičkou... jak asi bude vypadat za půl hodiny, říkám si v duchu s úsměvem na tváři.

Jízda na vznášedle

TIPY:
- cena hodiny na vznášedle přijde na 3 – 4 000 korun
- vyplatí se vybrat si provozovatele v blízkém dosahu, jet přes celou republiku kvůli hodině zážitku se nevyplatí
- myslete na sportovní oblečení, které si můžete umazat, vezměte si pohodlné pevné boty
- je na místě vzít si s sebou vodu a mýdlo na omytí
- nejezděte hned od začátku za každou cenu co nejrychleji, při rychlosti 50 km za hodinu může být nehoda více než bolestivá
-  do zatáček pomozte stroji náklonem celého těla, zatočit řídítka nestačí
- najděte si ve vznášedle ideální polohu, budete-li klečet příliš vpředu, budete drhnout předkem po zemi a naopak

Autoři: ,Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

OBRAZEM: Nahá jóga vás zbaví stresu a zlepší sex, věří její učitelka

Jejím studiem už prošly stovky žen. Nedopřává se jim v něm však jógy v...

Jejím studiem už prošly stovky žen. Nedopřává se jim v něm však jógy v tradičním balení, před lekcí se totiž svlékají....

Další z rubriky

Čelíte obřímu tlaku, říká muž, co uletěl tisíc kilometrů ve větrném tunelu

Na první pohled to celé vypadalo jako meditace ve vzduchu.

Ve wingsuitu letěl šest a půl hodiny a vysekl tak nejdelší let na světě. Jarno Cordia při něm urazil vzdálenost 924,42...

OBRAZEM: Bojové umění silek sloužilo při vojenských nájezdech

Nízké postoje, perfektní práce nohou, důraz na kopy, právě tím se vyznačuje...

Nízké postoje, perfektní práce nohou, důraz na kopy, právě tím se vyznačuje bojové umění silek ze západní Sumatry. Je...

VIDEO: Špičková yoya stojí i tři tisíce korun, říká český mistr

Robert Kučera

Není to jen dětská hračka. Špičková yoya jsou sofistikovanými technologickými kusy a dělají se s nimi složité triky,...

The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata
The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata

Představte si, že jste mladý pár, rozhodnete se pro miminko a narodí se vám dcerka. Po chvíli se shodnete, že by malá měla mít sourozence, ale namísto jednoho jí dopřejete hned tři. A všechny tři naráz

Najdete na iDNES.cz