Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


John Stetson: dvorní stylista Divokého západu

aktualizováno 
Ukázal kovbojům a zlatokopům, že mývalem vodu do kotlíku nenalijí, a vyhrál. Jeho klobouk, který to dokázal, se stal ikonou celého Divokého západu. Pátého května by se dožil 180 let John Batterson Stetson, průmyslník, jehož zboží se stalo symbolem zlaté éry pistolníků stejně jako výrobky Samuela Colta.

Statson nosil samozřejmě i William Cody alias Buffalo Bill | foto: Profimedia.cz

Narodil se v New Jersey, neúspěšně zkoušel vydělat jmění výrobou cihel v Missouri, nakonec mu ale jeho lékař doporučil, že jeho špatnému zdraví pomůže západní ovzduší.

Tak se John ocitl mezi zlatokopy a dobrodruhy v Coloradu. A právě tam našel štěstí. Nemělo však podobu blyštivých valounků, ale hrdé pokrývky hlavy, bez níž by obraz Divokého západu nebyl úplný.

Klobouk do nepohody

Označovat ale Johna Stetsona za jakéhosi Paula Gaultiera americké druhé poloviny 19. století není na místě. Stetsonova novinka se musela prosadit v drsném světě praktických mužů, které víc než harmonické linky jejich zevnějšku zajímalo, zda se dá do hučky na hlavě otřít pusa od fazolí.

A to se do páchnoucích kožešin z mývala, které v oné době letěly nejvíc, dala.

Bez chyby ale tehdejší modely nebyly, promokly, dlouho schly, v létě v nich bylo vedro. Proto si John vzpomněl na to, co se v mládí naučil v rodinné výrobně klobouků. Vzal bobří kožešiny a vařením, ochlazováním, sušením i hnětením z nich vypracoval voděodolný materiál. A z něj si ušil nezvykle velký klobouk.

Statson a John Wayne

Svých patnáct centimetrů do výšky ale neměla pokrývka hlavy jen pro parádu. Prostor mezi hlavou a kloboukem udržoval v zimě teplo, v létě naopak bránil zapaření. Úctyhodná střecha nepromokavého klobouku chránila jeho nositele před kapkami deště, ale i před dotěrnými slunečními paprsky. A bez problémů jste v něm donesli do tábora vodu z potoka a rozfoukali s ním oheň.

Praktické vlastnosti Stetsonova klobouku jeho parťáky ohromily a zanedlouho se stala novinka tématem hovorů u táborových sezení. Když však Stetson svůj prototyp prodával za zlatý kamínek v hodnotě pěti dolarů jednomu z drsných chlapíků, netušil, že se široký klobouk do jeho života ještě vrátí.

Nová profese, nová image

On sám si to roku 1865 namířil z Divokého západu do Philadelphie. V kapse stodolarovou bankovku, v hlavě plán zřídit si výrobu klobouků. Osud se ale nenaplnil okamžitě, nejdřív se Stetson prostě pokoušel trefit se do módy společnosti z východního pobřeží. Neúspěšně, neprorazil.

Až poté si vzpomněl na svůj zápaďácký klobouk, který prošel zkouškou tamního tvrdého života tak úspěšně. A teď už si s citem image-makera našel pro svůj produkt i příhodnou společenskou třídu: kovbojové. Sebranka lidí ze všech koutů světa, bez tradic bude jistě snadným terčem praktického doplňku, který jí dá kolektivní, svébytnou identitu.

A tehdy vsadil John Stetson vše na jednu kartu. Sestavil si kompletní seznam obchodníků s klobouky na Jihozápadě a každému z nich poslal po jednom kusu svého modelu nazvaného případně Pán plání. Zadlužil se a riskoval, ale vyhrál.

Stetson a Paul Newman

Během několika týdnů mu začaly chodit spousty objednávek, některé s hotovostí, aby se jim dostalo přednosti před ostatními. Klobouk od Stetsona přišel na deset, dvacet i víc dolarů, což byla v oné době pěkná suma, vydržel ale déle než chlapův život, což v době pistolníků nebylo vlastně až tak moc těžké.

Klobouk na louku, do baru i před kameru

Sláva širáku stoupala a Stetsonova firma rostla. Když v roce 1906 John Stetson zemřel, vyráběla jeho firma dva miliony kusů ročně a měla hodnotu sedmi milionů dolarů.

Továrna v Philadelphii chrlila Pána plání i další modely až do roku 1970, poté práva na jejich produkci koupila jiná značka.

Jméno Stetson jim už však nikdo neodpáře. Právem, protože John Stetson byl mužem, který dal kovbojům klobouk. A jemuž tak mají za co být vděčni i zpěváci country, američtí prezidenti objíždějící při volebních kampaních Texas a hollywoodské hvězdy.

Autoři: ,Nejčtenější

Sex s pěti lidmi za 24 hodin. Máme právo být coury, říká provokatérka

Je inteligentní, sebevědomá, nenapodobitelná. A hlásá „Všechnu moc courám“. Na...

Chce zbavit slovo běhna špatných konotací. „Coura je někdo, kdo nestaví mezi sebe a svou touhu užít si sex morální...

Operace Pandora: jak chtěli Sověti rozpoutat občanskou válku v USA

Oleg Kalugin šéfoval řadu let operacím KGB na ruském území. Právě on o tajné...

Pomocí cílených dezinformací se KGB po dvacet let pokoušela vyvolat ve Spojených státech rasové nepokoje, které by...Mileniálové se bojí sahat na maso. Obchody to stojí víc obalů

Mladá generace si podle průzkumů britského obchodního řetězce nechce přiznávat,...

Ať se zvířata zabíjí, porcují, ať se kusy jejich těl prodávají. Jen ať to nepřipomíná maso. A hlavně abychom se toho...

Erotické mobilní seznamky jsou jako flirtování na baru, říká studie

Mobilní erotické seznamky jsou jen náhražkou pokukování po náhodné známosti na...

Nejsou pohromou pro veřejnou morálku, nevedou k šíření promiskuity a nevěry. Mobilním aplikacím pro erotické...

OBRAZEM: Až se tají dech. Odvážné krásky pózují se šelmami

Sází na přirozenou ženskou krásu a její kontrast s divokými šelmami. Výsledkem...

Sází na přirozenou ženskou krásu a její kontrast s divokými šelmami. Výsledkem práce ruské fotografky Olgy Barentsevové...

Další z rubriky

OBRAZEM: Až se tají dech. Odvážné krásky pózují se šelmami

Sází na přirozenou ženskou krásu a její kontrast s divokými šelmami. Výsledkem...

Sází na přirozenou ženskou krásu a její kontrast s divokými šelmami. Výsledkem práce ruské fotografky Olgy Barentsevové...

Extrémní gastronomie: tacos s kravským mozkem jsou pochoutka

Cabeza, maso okrájené z lebky, najdete na každém mexickém tržišti.

Plná, hustá chuť doplněná bylinkami. Jet však za ní musíte do Mexika, jinde by vám totiž konzumaci Tacos de Sesos...

OBRAZEM: Kupte si prsten KGB s foťákem jako z bondovek. Stojí 550 tisíc

Vypadá honosně. Aby také ne, když je prsten vyroben ze čtyřiadvacetikarátového...

Vypadá honosně. Aby také ne, když je prsten vyroben ze čtyřiadvacetikarátového zlata. Navíc ukrývá i miniaturní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz