Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


José Mourinho: pan Výjimečný

  14:28aktualizováno  14:28
Namyšlený, drzý, temperamentní, elegantní. José Mourinho, jehož nedávný odchod z nejambicióznějšího týmu světa, anglické Chelsea, šokoval fotbalové fanoušky, byl kýmkoli jiným než konvenčním mužem na trenérské židli.

Teoriím pokoušejícím se interpretovat důvody a pozadí jeho odchodu ještě neodzvonilo: jedni komentátoři kladou důraz na nedorozumění s hlavním klubovým hráčem Johnem Terrym, jiné hlasy  zdůrazňují špatné vztahy s bývalým sportovním ředitelem Avramem Grantem, který se nyní nakonec vyšvihl do uvolněné trenérské židle.

Přijde do Chelsea jiný kouč místo Granta?

Podle jedněch se Mourinho vrhl z vysoké konstrukce, která představovala jeho tříletou práci, sám, podle jiných byl spíš k pádu dolů postrčen.

José Mourinho

Ať je to tak, či tak, jisté je, že s Mourinhem přichází anglický fotbal o osobnost, která mu v posledních letech dodávala ten správný říz. A jejíž nepoddajnost se na konci Mourinhova „modrého“ příběhu zcela jistě podepsala též.

Nechci se chlubit, ale...

Že pro anglickou ligu, hráče, fanoušky i novináře bude příchod portugalského šviháka výzvou, bylo jasné už od začátku: ostatně, Mourinho do Anglie nenastoupil, ale vtrhl. „Nepovažujte mě, prosím, za nafoukaného, ale já jsem evropský šampion, jsem ´special one´.“

Už slova, jimiž se představil na úvodní konferenci v roce 2004, naznačovala, že do Chelsea nepřišel trenér, který by se podceňoval.

José Mourinho

A jeho další působení úvodní dojem jen podtrhlo. Zatímco na tiskové konference novináři chodí proto, aby si nahráli nutná klišé od nepříliš výřečných řečníků, při Mourinhových vystoupeních byly kamery i diktafony v pohotovosti. „Pan Výjimečný“ posílal svým trenérským rivalům přes tisk pichlavé vzkazy, nešetřil bonmoty.

CO MOURINHO TAKÉ ŘEKL:
„Je těžké držet krok s mým egem, ale hráči se s tím prostě musejí naučit žít.“

„Kdybych býval chtěl mít pohodovou práci, zůstal bych v Portu... krásná modrá židle, trofej z Ligy mistrů, Bůh – a hned po něm já.“

„Svou osobnost nezměním a své principy také ne.“

„Na vrcholu teď nejsme kvůli finanční síle klubu. O trofeje soupeříme díky mé tvrdé práci.“

Za slovy jsou výsledky...

Silné proklamace, možná sebevědomé, možná velkohubé, však nestály na vodě. Byla za nimi posedlost fotbalem, oddání se práci, disciplína... a hlavně výsledky.

Byl to právě on, kdo přišel v roce 2002 do FC Porto, nevýrazného klubu s ubohými výsledky, aby z něj udělal následujícího roku ligového mistra i vítěze poháru UEFA – a nenechal se zastínit a roku 2004 ligový titul s Portem obhájil a přidal k němu titul z Ligy mistrů.

José Mourinho

Podobně přitom dokázal dát povzbuzující injekci Chelsea, do níž ho angažoval Roman Abramovič právě v roce 2004. Klub, jehož staré dny zašlé slávy si už pamatovali jen důchodci ze zmenšujících se řad fanoušků, dokázal Mourinho postavit na nohy nejen svým důrazem na fungující obranu, týmovou spolupráci a úsilí a nasazení jednoho každého z jedenáctky.

Po padesáti letech dovedl Chelsea znovu k vítězství v anglické lize, aby triumf v loňském roce klub zopakoval. Na zisk trofeje v Lize mistrů, která byla touhou Abramoviče, však nedosáhl ani Mourinho.

… výsledky lemují gesta

Dramatické tažení Chelsea Blues přitom Mourinho nesledoval jako introvertní stratég – v jeho podání byl fotbal něco mezi soubojem v cirku a vaudevillem.

Když loni Chelsea dala v poslední chvíli vyrovnávající gól v zápase s dlouholetým rivalem z Barcelony, neváhal Mourinho, vyběhl na trávník a padl ve svém superdrahém obleku na kolena, se zaťatou pěstí s výrazem gladiátora.

José Mourinho

Věděl, že fotbal patří fanouškům. Když s Chelsea získal ligový titul za loňskou sezonu, vhodil Mourinho medaili i své sportovní sako do davu... a totéž učinil s novou medailí, kterou dostal pár minut nato. Byla tatáž, jako jsem dostal loni, takže jsem ji nepotřeboval – a chtěl jsem odměnit fanoušky za podporu, vysvětlil.

Neskladný i mimo hřiště

Pověsti enfant terrible došel i v ne-fotbalovém životě. S anglickou policií se letos potyčkoval kvůli tomu, zda je jeho pes očkován  - a protože svého jorkšíra Gullita (ano, pojmenovaného po fotbalistovi Ruudu Gullitovi) nechal před rukou zákona za pomocí lsti uprchnout, skončil dokonce na stanici. (Pes je zpátky v Portugalsku, už se nemusíte bát, hrozba je už pryč, konstatoval sarkasticky několik dnů po incidentu.)

V roce 2005 pak neváhal, vystrčil hlavu z mikrokosmu fotbalu – a podepsal dokument, který apeloval na to, aby sport napomohl usmíření nesvárů na Středním východě. V souvislosti s tím  navštívil Centrum pro mír Šimona Perese, které se snaží skrze fotbalové a jiné sportovní projekty o sjednocení palestinských a židovských dětí.

José Mourinho

„Můj sportovní svět je zcela odlišný. Myslíme si v něm, že jsme velmi důležití, jenže skuteční hrdinové jsou lidé, kteří pracují pro tak důležité věci, jako je tato,“ uvedl Mourinho s tím, že „moc změnit svět skrze kopanou, kterou máme, nemůžeme přehlížet“.

„Návštěva mě přiměla k úvahám, že až skončí moje fotbalová kariéra, chci se podílet na podobných věcech, na mnoha různých místech světa,“ dodal tehdy.

Myslel-li svá slova vážně, má na jejich realizaci jistě dost času. Slavným nezaměstnaným jistě dlouho nezůstane.

PROFIL

José Mário dos Santos Mourinho Félix

narozen: 26. ledna 1963

místo narození: Portugalsko

osobní život: od roku 1989 je ženatý s manželkou Matilde, kterou znal od dětství, dvě děti - Matilde a José

kariéra:
2000: Sport Lisboa e Benfica (jen na devět zápasů)
2001-2002: União de Leiria (klub dovedl k jeho nejlepšímu ligovému výsledku, pátému místu)
2002-2004: FC Porto
2004-2007: Chelsea

tituly:
s klubem FC Porto: portugalská liga: 2002/03, 2003/04
   Portugalský pohár: 2002/03 

s klubem Chelsea: Premier League: 2004/05, 2005/06
   Football League Cup: 2004/05, 2006/07

Autoři:Nejčtenější

Nebezpečná masturbace: v Německu stojí život sto lidí ročně

Cesta za orgasmem může být i velmi nebezpečná.

V lékařských záznamech za sebou nechávají zápis „úmrtí kvůli autoerotice“. Ano, i touha po co nejintenzivnějším...

VIDEO: Splašky v puse, červi a tuk. Omdléval jsem při čištění kanálů

Nejužší stoky mají 60 na 110 centimetrů, musíte se v nich plazit a přitom ještě...

Nejen splašky, ale i červi, kameny nebo hroudy tuku. To všechno plave v pražské kanalizaci. Každý den proto vstupuje do...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Rapeři v ringu. Marpo vyslyšel Rytmusovu výzvu a utká se s ním

Velký zápas. Duel mezi Marpem a Rytmusem znamená velké peníze a velkou...

„Takže Marpo, vyzývám tě na boxerský zápas,“ zaznělo z jednoho rohu pomyslného ringu. „Přijímám – a začni trénovat,...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

VIDEO: Sedí mi sexy, dominantní role, říká tanečnice burlesky Angelina

Burleska má i usměvavou tvář.

Burleska ji zlákala zdůrazněním ženskosti, fantazií. „Líbí se mi, že jejím ideálem je sebevědomá žena, která má šmrnc a...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

OBRAZEM: Grid Girls odcházejí. Na svou práci jsme byly hrdé, říkají

Pro jedny je to další malé vítězství moderních hodnot a ženské emancipace, pro...

Pro jedny je to další malé vítězství moderních hodnot a ženské emancipace, pro jiné úzkoprsý diktát, který samotným...

"2018", rok kdy se stanu maminkou!
"2018", rok kdy se stanu maminkou!

Deníček mladé maminky, která popisuje, jaké to je stát se maminkou.

Najdete na iDNES.cz