Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Deset nejhledanějších mužů světa. Neviděli jste je někde?

aktualizováno 
Tenhle žebříček se nějak rozhýbal. Loni zmizela dlouholetá jednička Usáma bin Ládin, teď to najednou vypadá, že by skokanem roku mohl být Uganďan Joseph Kony. Podívejme se, jak letos vidí časopis Forbes seznam nejhledanějších zločinců světa.

Joseph Kony, zločinec a šéf ugandské Armády božího odporu | foto: Profimedia.cz

1. Joaquín Archivaldo Guzmán Loera

Tak po tomhle pase globální spravedlnost nejvíc. Neřekli byste to do něj, vypadá spíš jako zpěvák mexické dechovky, ne jako šéf největšího a nejmocnějšího drogového gangu na světě. Odborníci ho považují za největšího obchodníka s drogami všech dob a za kmotra drogového světa. Skrývá se kdesi v horách ve státě Durango na severovýchodě Mexika. Už ho jednou chytli, ale on jim pláchl z vězení ve voze se špinavým prádlem.

Fotogalerie

Zvláštní znamení: Je nečekaně malý, měří asi 166 centimetrů.

Přezdívka: Neoslovujte ho El Chapo. Takhle se mu sice říká, ale znamená to Prcek. On to nemá rád. Radši mu říkejte seňor Guzmán.

Odměna: Pořádně se rozhlížejte, protože se to vyplatí. Američané na něj vypsali odměnu pět milionů dolarů, Mexičané dokonce 30 milionů dolarů.

Rok narození: 1957

2. Ajmán Zavahrí

Jeho sestra, která je v Káhiře onkoložkou, tvrdí, že je tichý a mlčenlivý, ale svět ho zná jako nástupce Usámy bin Ládina v jeskyni, na níž je nápis Generální ředitel al-Káidy. Vyrostl v intelektuální egyptské rodině, v níž tradičně byli lékaři a vědci, on se však zhlédl v radikálním islámu. Někteří lidé v al-Káidě ho prý nemají rádi.

Ajmán Zavahrí, lékař, básník a terorista

Ajmán Zavahrí, lékař, básník a terorista

Zvláštní znamení: Nosí bílý turban a je lékařem.

Přezdívka: Lékař, Učitel, Abú Muhammad, Abú Fátima, Muhammad Ibrahím. Abú Abdalláh, Abú Muíz, Abú Mohamed Núr a-Dín, Abdal Muáz

Odměna: Celkem je na jeho dopadení vypsáno 25 milionů dolarů.

Rok narození: 1951

3. Davúd Ibrahím

V našich krajích neznámý bandita, ale doma v Indii je proslulejší, než byl v USA svého času Al Capone. Vede zločinecký syndikát známý pod jménem D-Company, který zaměstnává tisíce gangsterů. Syndikát je ve své části světa bezkonkurenční jedničkou v obchodě s drogami, vraždách na zakázku, vymáhání výpalného, pašování zbraní či únosech.

Davúd Ibrahím, mafiánské eso z Indie, se zřejmě skrývá v Pákistánu.

Davúd Ibrahím, mafiánské eso z Indie, se zřejmě skrývá v Pákistánu.

Působí nejen v Indii, ale také v Pákistánu a arabských zemích kolem Perského zálivu. Ibrahím spolupracuje s teroristy z al-Káidy a také s pákistánskými radikály, kteří útočí proti Indii. Nejenže zřejmě asistoval při krvavých atentátech v Bombaji před třemi roky, ale sám prý naplánoval a provedl ve stejném městě útoky v roce 1993, při nichž zahynulo 257 lidí a přes sedm set jich bylo zraněno.

Zvláštní znamení: Je 57. nejbohatším člověkem světa a jeho dcera si vzala syna bývalého kapitána pákistánského kriketového týmu.

Krycí jméno: šejk Davúd

Zvláštní triky: Je synem strážníka. Ač Ind, skrývá se zřejmě v Pákistánu, takže ho hledejte spíš tam.

Odměna: 5 milionů dolarů

Rok narození: 1955

4. Semjon Mogilevič

Konečně stará dobrá Evropa... Tatíkovský typ, ale odborníci jej považují za šéfa všech rusky mluvících mafií po celém světě a podle FBI je nejnebezpečnějším gangsterem světa. Ale není to proto, že by jeho hlavní předností byla nemilosrdná likvidace protivníků (i když to dělá taky).

Semjon Mogilevič, říká se mu Mazaný Semjon.

Semjon Mogilevič, říká se mu Mazaný Semjon.

Tenhle chlapík, který se narodil v roce 1946 na Ukrajině, má totiž přezdívku Chytrý Semjon. Vystudoval ekonomii a má pod kontrolou velké energetické firmy, ale i banky. K majetku se dostal jako vekslák, který v 80. letech sliboval ruským Židům stěhujícím se narychlo do Izraele, že jim zařídí prodej jejich majetku a peníze jim pošle. Nejdřív je však investoval a v roce 1990 byl již milionářem. Nyní žije v Moskvě.

Zvláštní znamení: Vypadá jako předseda kolchozu těsně před odchodem do důchodu.

Přezdívka: Mazaný Semjon

Odměna: Někde se uvádí, že na něj je vypsána odměna 100 tisíc dolarů, podle jiných pramenů je to však dokonce milion.

Rok narození: 1946

5. Násir Vuhajší

Druhý muž, který tady zbyl po bin Ládinovi, jemuž svého času dělal osobního tajemníka. Měl dramatický osud: bojoval v Tora Bora, pak utekl do Íránu, tam ho chytli a strčili za mříže. V roce 2006 se mu podařilo utéct a vrátit se do rodného Jemenu. Když dnes slyšíte, že se něco děje v Jemenu či vůbec na Arabském poloostrově, je to jeho práce, protože vede tamní filiálku al-Káidy.

Zvláštní znamení: Možná je duch. Na seznamu zůstává i přesto, že jemenské úřady loni oznámily, že ho dostaly. Ale al-Káida to popřela.

Přezdívka: Abú Basír, Emír

Odměna: Její výše není známa.

Rok narození: neznámý

6. Matteo Messina Denaro

Hledaní Češi

Soupisy nejhledanějších osob bývají velmi subjektivním pohledem. Interpol žádný podobný žebříček nemá a též česká policie vysvětluje, že všechny podezřelé na útěku hledá se stejným úsilím.

Seznam Interpolu obsahuje čtyřiačtyřicet osob s českým státním občanstvím. Dvě z nich jsou mediálně známé tváře: bývalý zaměstnanec bezpečnostní agentury František Procházka (37) je hledaný kvůli krádeži za půl miliardy korun a podnikatel Radovan Krejčíř (43) kvůli podvodům. Další tváře ale z novin neznáme. Častým důvodem pátrání jsou přitom právě podvody, kvůli nim hledá Interpol i Hanu Matějkovou (59), Jana Jakaba (69), Barboru Černou (39), Renatu Čemusovou (41) či Miroslava Kudrfalce (57).

Konečně normální klasický mafioso přímo ze Sicílie. Za měsíc oslaví padesátku a příští rok, dá-li svatý Antoníček, zapije další výročí – dvacet let, kdy se skrývá před policií. Zdá se, že je to capo di tutti capi,hlava všech odnoží organizace Cosa Nostra.

Je to mafián nového typu: zatímco jeho předchůdci v čele mafie žili podle konzervativních představ o rodině, on je považován za playboye, který rozhazuje peníze za drahá auta a nejlepší a nejznačkovější obleky a střídá dívky jako na běžícím pásu. Hoteliéra, který mu to vytkl, zastřelil.

Zvláštní znamení: Je velmi krátkozraký a rád hraje počítačové hry.

Přezdívka: Diabolik

Odměna: Její výše není známa.

Rok narození: 1962

7. Alimžan Tochtachunov

Původem Uzbek, dnes ale ruský mafián. Je označován za významnou postavu nadnárodního organizovaného zločinu, zabývá se obchodem s drogami, zbraněmi a kradenými auty ve velkém. Má na krku i jedno neobvyklé obvinění, totiž že podplatil rozhodčí na zimní olympiádě před deseti lety v Salt Lake City.

Zvláštní znamení: Má rád sport a velmi dobře se zná se špičkovými ruskými tenisty.

Přezdívka: Tajvanščik, Tchajwanec – důvod pochopí dokonce i policista, jakmile se zahledí na jeho podobenku.

Odměna: Její výše není známa.

Rok narození: 1949

8. Félicien Kabuga

Neznámý, ale pokud jde o zmařené lidské životy, kvůli nimž ho hledají, je v seznamu naprostá jednička. Stačí říct, že pochází ze Rwandy, a už je všechno jasné. Tenhle byznysman a multimilionář má na krku spoluúčast na rwandské genocidě z roku 1993, při níž zahynuly statisíce lidí.

Je obviněn z celkem jedenácti zločinů, které znějí, skoro jako kdyby ho čekal norimberský tribunál. Jádro spočívá v tom, že financoval nákup zbraní, samopalů a hlavně mačet, jimiž potom byly vyzbrojeny milice masakrující své spoluobčany tempem osm tisíc denně. Když se situace obrátila, prchl Kabuga do Švýcarska, kam ho však nepustili. Nyní údajně žije v keňském Nairobi.

Zvláštní znamení: žádné

Přezdívka: Faracean Kabuga, Feresita, Idriss Sudi, Abachev, Straton, Anathase Munyaruga, Oliver Rukundakuvuga

Odměna: pět milionů dolarů

Rok narození: 1935

9. Joseph Kony

Další Afričan, jehož obvinění znějí, jako byl byl pobočníkem Hitlera – je obviněn ze zločinů proti lidskosti a z válečných zločinů. Momentálně se stal asi nejznámějším zločincem světa, když planetu oblétlo video aktivistů, kteří se probudili a popsali to, co svět ví už aspoň deset let.

Kony je fanatik, který založil na severu Ugandy Armádu božího odporu, kterou tvoří či tvořily hlavně děti. V průběhu let se jich vystřídalo na 60 tisíc. Často je donutil zabít jako iniciaci rodiče. Z dívek udělal sexuální otrokyně. Dětské vojáky zpočátku nutil bojovat tím, že na nepřítele stříkali svěcenou vodu, pak ovšem rychle přešli na samopaly.

Někdejší dětští bojovníci Konyho Armádu božího odporu

Někdejší dětští bojovníci Konyho Armádu božího odporu

Taky je přesvědčil, že když se pomažou posvěceným olejem, vyhnou se jim kulky. Jeho aktivita vykořenila dva miliony lidí. Dnes se zřejmě skrývá v nejvýchodnějším cípu Středoafrické republiky.

Zvláštní znamení: Zakazuje jízdní kola a má přes osmdesát manželek, s nimiž má desítky dětí, které však nepovažuje za své potomky, ale bojovníky.

Přezdívka: Tatínek

Odměna: 11 tisíc dolarů vypsaných ugandskou armádou

Rok narození: 1961

10. Doku Umarov

Samozvaný "emír" "Kavkazského emirátu", který sám vyhlásil. Říká si také ruský Usáma bin Ládin. Rusové ho hledají pro únosy, vraždy a velezradu, především však pro teroristické útoky na civilisty – třeba v moskevském metru či o rok později rovněž v Moskvě na letišti Domodědovo. Na druhou stranu však odsoudil útok na školu v Beslanu. Vystudoval stavařinu.

Video-projevy jsou nástrojem mnoha teroristů. Využívá jich i Doku Umarov.

Video-projevy jsou nástrojem mnoha teroristů. Využívá jich i Doku Umarov.

Zvláštní znamení: Nikdo neumírá tak často jako on. Za mrtvého byl už prohlášen přinejmenším šestkrát, ale vždy se ukázalo, že to nebyla pravda. Taky se tvrdilo, že přišel o nohu, když šlápl na minu.

Přezdívka: Emír Doku

Odměna: 5 milionů dolarů, které loni vypsaly Spojené státy

Rok narození: 1964

Autor:


Nejčtenější

Chci karavan a zběsilé jízdy po světě, říká MOgirl Dreya

Jsem sarkastická a tvrdohlavá, říká MOgirl Dreya.

Sarkastická, tolerantní a empatická, ale též tvrdohlavá a zbrklá. Tak se vidí MOgirl Dreya.

Lobotomii v USA podstoupilo 40 tisíc lidí. Ničila životy

Walter Freeman a James Watts přinesli lobotomii do Spojených států. Postup...

Byly to nešetrné zákroky bez sterilních podmínek. Profesor Walter Freeman jich zvládl desítky týdně. Byl showman,...Ohledně sexu se velmi pleteme a nejvíc v tom, kolik ho mají ženy

Muži si myslí, že ženy mají sexu víc, než kolik ho mají v realitě.

Mohou za to naše křehká ega a také to, jak jsou ženy představovány v médiích a kultuře obecně. Následkem jsou...

VIDEO: Seriál Jiné tváře lásky vás provede světem prostituce v Česku

Koncem devadesátých let bylo Česko rájem prostituce. Dnes počty prodejných žen...

Každý den je v Česku připraveno prodávat své tělo v průměru na deset tisíc žen. „Škála je velká. Od holek bez dokončené...

Stelete si postel? Máte víc sexu i přátel, tvrdí výzkum

Naše ranní ložnicové návyky o nás prozradí víc, než myslíme, tvrdí studie.

Jako by ostrým řezem dělil společnost na dvě opravdu odlišné skupiny. Jako by to nebyl jen pouhý ranní návyk. S tím,...

Další z rubriky

VIDEO: Lukáš ze sebe dělá Bílou i Vondráčkovou. Podoba je neskutečná

Lukáš ze sebe umí udělat dokonalou Lucii Bílou. I její pohyby a grimasy má...

Už skoro čtvrt století se živí jako travesti umělec. Téměř denně vystupuje po celém Česku a proměňuje se ve známé...

Stelete si postel? Máte víc sexu i přátel, tvrdí výzkum

Naše ranní ložnicové návyky o nás prozradí víc, než myslíme, tvrdí studie.

Jako by ostrým řezem dělil společnost na dvě opravdu odlišné skupiny. Jako by to nebyl jen pouhý ranní návyk. S tím,...

Lobotomii v USA podstoupilo 40 tisíc lidí. Ničila životy

Walter Freeman a James Watts přinesli lobotomii do Spojených států. Postup...

Byly to nešetrné zákroky bez sterilních podmínek. Profesor Walter Freeman jich zvládl desítky týdně. Byl showman,...

Najdete na iDNES.cz