Jsou žaloby, které by zamotaly hlavu každému soudci

Jsou žaloby, které by zamotaly hlavu každému soudci | foto: Profimedia.cz

Jsem bůh a David Copperfield mi krade nadpozemskou sílu aneb bizarní žaloby

  • 9
Krádeže, podvody, neplacení alimentů. Nudná klasika. Co třeba pedofilní kněz, který žaluje svou oběť, filuta, který dal žalobu na Michaela Jordana za to, že se mu podobá, nebo tlouštík, jehož nevarovali, že jídlo z fast foodů není zdravé? Lidé zkoušejí přijít k penězům nejbizarnějšími právními spory. Mnohdy se jim to povede.

Pedofilní kněz s obchodnickým duchem

Kněz David Hanser byl jedním z prvních katolických hodnostářů, kteří byli usvědčeni ze sexuálního zneužívání. V roce 1990 se s jednou ze svých obětí dohodl na mimosoudním vyrovnání ve výši 65 tisíc dolarů. Součástí dohody bylo i to, že pedofilní kněz už nebude nikdy pracovat s dětmi. Jenže Hanser svou libůstku nehodlal opustit a tuto část dohody porušil.

Jeho oběť tedy podala stížnost Hanserovým nadřízeným, když však na apely, že by pedofil neměl přicházet do styku s dětmi, nereagovali, obrátila se na média a varovala veřejnost. Fikaný kněz však nelenil a svou někdejší oběť briskně zažaloval právě o oněch 65 tisíc dolarů kvůli tomu, že odškodněný porušil mimosoudní dohodu. Její součástí totiž bylo, že o ní obě strany zachovají mlčenlivost.

Hladověním k odměně

Když čtyřiačtyřicetiletá Wanda Hudsonová přišla v roce 2001 kvůli nesplácení hypotéky o dům a svůj majetek musela uložit v kontejneru ve skladišti, vypadalo to jako tragédie. Nakonec však měl příběh dobrý konec.

Jednoho večera se totiž do skladiště vypravila "podívat se na nějaké papíry", a když si noční hlídač všiml otevřených dveří, zamkl je. A paní zůstala uvnitř. Nejen pro onen večer. Ve skladu trčela zůstala i po rozednění, i po dalším rozednění… Nebudeme to prodlužovat, byla tam zavřená třiašedesát dnů.

Zhubla na poloviční váhu, přesto se na svou situaci nesnažila nijak upozornit. Nebouchala jsem do dveří ani nevolala o pomoc, potvrdila u soudu hlídačova slova. Přesto jí soud přiznal odškodné. A ne ledajaké, paní Hudsonová dostala rovných sto tisíc dolarů.

Fast food nabízí nezdravé jídlo. Překvapilo mě to

Šestapadesátiletý Caesar Barber z New Yorku žaloval v roce 2002 čtyři velké řetězce fast food restaurací (McDonald, Burger King, Wendy´s a KFC) za to, že mu způsobily obezitu a zničily mu zdraví. V době podání žalovy Barber vážil sto dvacet dva kilogramů, trpěl cukrovkou a onemocněním srdce.

Za to všechno podle něj mohly fast foody, v nichž se postižený muž stravoval minimálně pětkrát do týdne. Caesar Barber si stěžoval, že uvedené řetězce svým zákazníkům dostatečně nezdůrazňují, že jejich tučné jídlo má negativní dopad na lidské zdraví. V tomhle případě se překvapení nekonalo, obézní žalobce ani v jedné při neuspěl.

Odčerpávají božskou sílu. A ta patří mně

Nad jejich kouzly se tají dech, popírají přírodní zákony a rozhodně tak nemohou být pozemského původu. Musejí využívat božskou energii! A proto by mi oba kouzelničtí filutové měli platit. Zhruba o tuhle argumentaci se opírala žaloba, kterou podal Christopher Roller z Minnesoty před šesti lety na Davida Copperfielda a Davida Blaina. Proč by ale měli mágové zaplatit deset procent ze svých tehdejších zisků právě jemu?

Protože bohem a vlastníkem síly, kterou oba bez náhrady zneužívají, jsem já, odtušil Roller. A na svém webu vysvětluje, že se jím samozřejmě nestal najednou, ale postupně, a že nejdůležitějším mezníkem je zatím 31. říjen 2002, kdy dosáhl druhé boží úrovně. Proto se právem cítí být kouzelníky šizen a proto po Copperfieldovi požaduje deset milionů dolarů, po Blainovi dva.

Přes veškerou tíhu šprýmařových argumentů u úzkoprsého minnesotského soudu zvítězil právní názor obhajoby, která zdůraznila, že Roller není s žalovanými v žádném pracovněprávním vztahu, a připomněla, že Rollerova žaloba je vlastně pokusem nárokovat si boží sílu, což je mimo jurisdikci jakéhokoli soudu na zemi.

Že to nebyl chirurg? Spletl mě telefonní seznam

Michelle Knepperová z Vancouveru se v roce 2005 rozhodla, že podstoupí liposukci. Nalistovala si v telefonním seznamu sekci plastických chirurgů, jednoho si vybrala a operaci u něj podstoupila. Problém byl v tom, že zmíněný lékař nebyl plastický chirurg, ale dermatolog. Když se potom vyskytly komplikace, nežalovala dotyčná dáma lékaře, jak by se mohlo jevit logické, ale vydavatele telefonního seznamu. Stěžovala si, že kontakt nebyl uveden pod dermatology, ale v rubrice plastických chirurgů.

Obhájce vydavatelů telefonního seznamu argumentoval, že se pacientka mohla na jeho kvalifikaci zeptat samotného lékaře, připomněl, že lékařská vysvědčení visela i v jeho ordinaci, a zdůraznil, že kvalifikace dermatolog svítila na dveřích i vizitkách dotyčného lékaře. Přesto neuspěl. Pacientka vysoudila 1,2 milionu dolarů, uvádí server stellaawards.com, který kontroverzní soudní pře, v nichž jde o statisíce, zaznamenával.

Zkusil to

O plných 832 milionů dolarů žaloval v červenci 2006 basketbalistu Michaela Jordana, hvězdu NBA, Američan Allen Heckard.

Vypadá stejně jako já, psal soudu žalobce s tím, že proto podstupuje obrovské emocionální trauma, celý jeho život se prý totiž smrskl jen na to, že cizím lidem vysvětluje, že skutečně není Michael Jordan.

U oregonského soudu potom vytáhl nešťastný Heckard z rukávu eso: vůbec nejhorší prý je, když hraje basketbal, protože mu přihlížející tvrdí, že hraje úplně stejně jako jeho slavný dvojník.

Jeho traumatu ubírala na věrohodnosti skutečnost, že chodil oblékaný úplně stejně jako Jordan, nosil tytéž značky, jimž dělal basketbalista reklamu, to však žalobce s elegancí vysvětlil tím, že se v nich zkrátka cítí nejpohodlněji. "Přesto" nevysoudil ani cent.