Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jsem jako Forrest Gump, říká ultramaratonec s nejlepší kondicí na světě

  18:00aktualizováno  18:00
Vše začalo pitkou, na níž utápěl depresi z krize středního věku. Druhý den se Dean Karnazes probudil - a rozběhl, aby dal svému životu nový směr. Od té doby, za posledních 15 let, uběhl muž s nejlepší fyzickou kondicí na světě na 160 tisíc kilometrů.

Dean Karnazes při běhu, jímž pokořil Údolí smrti. | foto: www.ultramarathonman.com

"Začalo to špatnou tequilou," vzpomíná Karnazes na oslavu svých třicetin v roce 1992, kdy v alkoholu utápěl sklíčenost z nudného a jednotvárného života, který vedl. Druhý den se tedy, ještě přiopilý, vysvlékl do trenek, obul si staré tenisky a vyrazil na cestu - a neohlížel se zpět.

V současnosti pětačtyřicetiletý Američan již běžel stovky maratonů - závodů na 42,2 kilometru - a zúčastnil se i spousty dalších neobvyklých běžeckých podniků. Jednou například uběhl bez zastávky 563 kilometrů, což mu trvalo přes 80 hodin, a během závodu nespal ani minutu.

"Zajímá mne, jaké jsou limity lidské odolnosti. A pokusím se je poté posunout ještě dál," prohlásil v telefonickém rozhovoru pro agenturu Reuters ze San Franciska, kde jako jeden z vybraných běžců nesl olympijskou pochodeň.

Nedávno zvítězil ve 250kilometrovém vytrvalostním závodě přes vyprahlou poušť Atacama v Chile. V roce 2006 běžel Karnazes 50 maratonů v 50 po sobě následujících dnech v 50 státech Spojených států. Když dokončil poslední, běžel 2091 kilometrů zpátky domů, což trvalo další měsíc.

V noci spí průměrně jen čtyři hodiny, aby tak prý mohl skloubit otcovské povinnosti s tréninkem a svými podnikatelskými zájmy. Za rok údajně vystřídá 30 až 40 párů běžeckých bot.

V roce 2004 zvítězil ve 217 kilometrů dlouhém Badwater ultramaratonu napříč Údolím smrti, považovaném za nejobtížnější závod světa. Při první účasti na zdejším podniku byl tak dehydratován, že trpěl halucinacemi a poté zkolaboval.

Běh napříč nejsušší pouští světa Atacama, krajinou podobnou povrchu Měsíce, byl podle Američana ten nejnamáhavější, jaký kdy podnikl.

"Je to jedno z nejzlověstnějších míst na Zemi… Je to vražedná kombinace přírodních sil, nadmořské výšky a faktu, že si musíte nést všechny zásoby." Na začátku závodu vážil jeho batoh 13 kilogramů.

"Dehydratace naprosto rozhodí elektrolyty v těle," prohlásil Karnazes. Za den musel doplnit pět až sedm litrů tekutin a na nohách měl tolik puchýřů, že je přestal náplastmi ošetřovat.

Na konci každé etapy závodu si nicméně našel čas k psaní blogu, umístěného na své webové stránce www.ultramarathonman.com. Letos plánuje závodit v poušti Gobi v Číně, v Údolí smrti v USA, na Sahaře a v Antarktidě.

S Forrestem Gumpem prý má Karnazes mnoho společného. "Byl to prosťáček, a tak se cítím i já sám. Jsem jen obyčejný, čestný, upřímný a naprosto šťastný chlapík, jenž se jen pokouší užít si života, když vyrazí na cestu," prohlásil.

Je tedy kříženec Forresta Gumpa a Lance Armstronga? "Ano, asi tak. Spojuji mentalitu Forresta Gumpa s elánem Lance Armstronga."

Karnazes pochází z druhé generace Řeků usazených ve Spojených státech a maraton má prý v genech. "Moji předkové žili ve stejné vesnici, z níž pocházel i Feidippidés," řekl Karnazes, a připomenul tak legendárního athénského běžce z dob starého Řecka, jenž podle tradice uběhl 241 kilometrů během dvou dnů, aby v roce 490 před naším letopočtem požádal Spartu o pomoc proti perské armádě. Po uběhnutí dalších 42 kilometrů zemřel vyčerpáním.

Karnazesova odolnost se údajně během let zlepšuje a lékaři zkoumající rentgenové snímky jeho kolen je prý přirovnávají ke kolenům osmnáctiletého chlapce.

V současnosti mu nedá spát myšlenka běhu okolo světa v jediném roce.

"Láká mne to, ale nemohl bych opustit rodinu na tak dlouhou dobu," uvedl maratonec.

"Když budou děti dost velké a pokud mne budou chtít doprovázet v autě - je to docela vzrušující výzva a rád bych ji přijal."

Autoři: ,


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Sebevědomý lev jsem proto, že makám a nepodvádím, říká Terminátor Karlos

Karlose „Terminátora“ Vémolu zpovídal Jakub „Buba“ Ouvín pro pořed televize...

Lvi žerou první, zní jeho heslo, má ho ostatně vytetované na ruce. A není pochyb, že on sám se mezi lvy počítá....

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Další z rubriky

VIDEO: Na prkně stokilometrovou rychlostí. Česko čeká drsný závod

IDF KOZAKOV CHALLENGE

Místy naberou až stokilometrovou rychlost, serpentiny pak prověří jejich technickou zdatnost. Do závodů navíc jezdci na...

VIDEO: Mistři světa vzali na raft reportéra. Začal se topit

Reporér iDNES.tv usedl do raftu s mistry světa. Skončilo to dramaticky.

Říkají o sobě, že nejsou profesionálové. Rafting mají členové RK Troja jako koníček. Přesto dokázali vyhrát mistrovství...

Cyklistické heslo veslaře Synka: Nesmí mě předjet nikdo vyšší a těžší

Ondřej Synek na trati boleslavského závodu seriálu Kolo pro život.

Rozhlédne se po kraji, pozdraví diváky, prohodí slovo se soupeři a ještě zajíždí velmi dobré výsledky. Trojnásobný...

Najdete na iDNES.cz