Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jsem jako Forrest Gump, říká ultramaratonec s nejlepší kondicí na světě

  18:00aktualizováno  18:00
Vše začalo pitkou, na níž utápěl depresi z krize středního věku. Druhý den se Dean Karnazes probudil - a rozběhl, aby dal svému životu nový směr. Od té doby, za posledních 15 let, uběhl muž s nejlepší fyzickou kondicí na světě na 160 tisíc kilometrů.

Dean Karnazes při běhu, jímž pokořil Údolí smrti. | foto: www.ultramarathonman.com

"Začalo to špatnou tequilou," vzpomíná Karnazes na oslavu svých třicetin v roce 1992, kdy v alkoholu utápěl sklíčenost z nudného a jednotvárného života, který vedl. Druhý den se tedy, ještě přiopilý, vysvlékl do trenek, obul si staré tenisky a vyrazil na cestu - a neohlížel se zpět.

V současnosti pětačtyřicetiletý Američan již běžel stovky maratonů - závodů na 42,2 kilometru - a zúčastnil se i spousty dalších neobvyklých běžeckých podniků. Jednou například uběhl bez zastávky 563 kilometrů, což mu trvalo přes 80 hodin, a během závodu nespal ani minutu.

"Zajímá mne, jaké jsou limity lidské odolnosti. A pokusím se je poté posunout ještě dál," prohlásil v telefonickém rozhovoru pro agenturu Reuters ze San Franciska, kde jako jeden z vybraných běžců nesl olympijskou pochodeň.

Nedávno zvítězil ve 250kilometrovém vytrvalostním závodě přes vyprahlou poušť Atacama v Chile. V roce 2006 běžel Karnazes 50 maratonů v 50 po sobě následujících dnech v 50 státech Spojených států. Když dokončil poslední, běžel 2091 kilometrů zpátky domů, což trvalo další měsíc.

V noci spí průměrně jen čtyři hodiny, aby tak prý mohl skloubit otcovské povinnosti s tréninkem a svými podnikatelskými zájmy. Za rok údajně vystřídá 30 až 40 párů běžeckých bot.

V roce 2004 zvítězil ve 217 kilometrů dlouhém Badwater ultramaratonu napříč Údolím smrti, považovaném za nejobtížnější závod světa. Při první účasti na zdejším podniku byl tak dehydratován, že trpěl halucinacemi a poté zkolaboval.

Běh napříč nejsušší pouští světa Atacama, krajinou podobnou povrchu Měsíce, byl podle Američana ten nejnamáhavější, jaký kdy podnikl.

"Je to jedno z nejzlověstnějších míst na Zemi… Je to vražedná kombinace přírodních sil, nadmořské výšky a faktu, že si musíte nést všechny zásoby." Na začátku závodu vážil jeho batoh 13 kilogramů.

"Dehydratace naprosto rozhodí elektrolyty v těle," prohlásil Karnazes. Za den musel doplnit pět až sedm litrů tekutin a na nohách měl tolik puchýřů, že je přestal náplastmi ošetřovat.

Na konci každé etapy závodu si nicméně našel čas k psaní blogu, umístěného na své webové stránce www.ultramarathonman.com. Letos plánuje závodit v poušti Gobi v Číně, v Údolí smrti v USA, na Sahaře a v Antarktidě.

S Forrestem Gumpem prý má Karnazes mnoho společného. "Byl to prosťáček, a tak se cítím i já sám. Jsem jen obyčejný, čestný, upřímný a naprosto šťastný chlapík, jenž se jen pokouší užít si života, když vyrazí na cestu," prohlásil.

Je tedy kříženec Forresta Gumpa a Lance Armstronga? "Ano, asi tak. Spojuji mentalitu Forresta Gumpa s elánem Lance Armstronga."

Karnazes pochází z druhé generace Řeků usazených ve Spojených státech a maraton má prý v genech. "Moji předkové žili ve stejné vesnici, z níž pocházel i Feidippidés," řekl Karnazes, a připomenul tak legendárního athénského běžce z dob starého Řecka, jenž podle tradice uběhl 241 kilometrů během dvou dnů, aby v roce 490 před naším letopočtem požádal Spartu o pomoc proti perské armádě. Po uběhnutí dalších 42 kilometrů zemřel vyčerpáním.

Karnazesova odolnost se údajně během let zlepšuje a lékaři zkoumající rentgenové snímky jeho kolen je prý přirovnávají ke kolenům osmnáctiletého chlapce.

V současnosti mu nedá spát myšlenka běhu okolo světa v jediném roce.

"Láká mne to, ale nemohl bych opustit rodinu na tak dlouhou dobu," uvedl maratonec.

"Když budou děti dost velké a pokud mne budou chtít doprovázet v autě - je to docela vzrušující výzva a rád bych ji přijal."

Autoři: ,



Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...



Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

OBRAZEM: Nahá jóga vás zbaví stresu a zlepší sex, věří její učitelka

Jejím studiem už prošly stovky žen. Nedopřává se jim v něm však jógy v...

Jejím studiem už prošly stovky žen. Nedopřává se jim v něm však jógy v tradičním balení, před lekcí se totiž svlékají....

Další z rubriky

VIDEO: Basejumpeři skočili ze skály a ve vzduchu vpluli do letadla

Podívejte se, jak wingsuitisty nad Alpami vcuclo letadlo

Onen manévr musel být naprosto přesný, jeden po druhém museli ve vzduchu připlachtit k letounu, přiblížit se k němu ze...

VIDEO: Parašutistický tandem dělal ve vzduchu kotrmelce

Ano, vidíte dobře. Ten parašutista je vzhůru nohama

Kotrmelců bylo celkem dvacet a tandem parašutistů s nimi začal ve třech stovkách metrů nad zemí. Nad tureckým pohořím...

Rapeři v ringu. Marpo vyslyšel Rytmusovu výzvu a utká se s ním

Velký zápas. Duel mezi Marpem a Rytmusem znamená velké peníze a velkou...

„Takže Marpo, vyzývám tě na boxerský zápas,“ zaznělo z jednoho rohu pomyslného ringu. „Přijímám – a začni trénovat,...

"2018", rok kdy se stanu maminkou!
"2018", rok kdy se stanu maminkou!

Deníček mladé maminky, která popisuje, jaké to je stát se maminkou.

Najdete na iDNES.cz