Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


„Jsem lenoch,“ říká Čech, který zdolal nejtvrdší ski závod na světě

  14:00aktualizováno  14:00
Závodníci při něm kolabují a občas si přivážejí i omrzliny. Arctic Circle Race má pověst nejnáročnějšího běžeckého závodu na světě. Letos se ho zúčastnili i tři Češi. Stošedesátikilometrovou trasu před pár dny pokořili Jiří Čech, Stanislav Bartůšek a Zdeněk Lyčka. Rodák z Pusté Polomi Jiří Čech si v Grónsku vybojoval neuvěřitelné 16. místo.

Jiří Čech v cíli Arctic Circle Race | foto: archiv Jiřího Čecha

Letos si dal jako tradičně Jizerskou padesátku, spolu se zástupcem šéfredaktora iDNES.cz Petrem Pravdou závod Marcialonga a s hercem Davidem Vávrou Vasův běh. Ten bývá pro většinu běžkařů vrcholem, Jiří Čech ho vzal spíš jako předkrm.

"Řekl jsem si, že přece nebudu sedět doma a houpat nohama. Grónsko pro mě byla výzva, na kterou bych navíc za deset let už asi neměl," povídá aktivní šestačtyřicátník.

Do Grónska nakonec nejel sám. "Jsem lenivý člověk, sám bych se do toho nejspíš nepustil," směje se. "Od známých jsem dostal kontakt na Stanislava Bartůška, sportovního reportéra České televize. Když odpověděl, že se mnou určitě jede, už jsem se nemohl vyvlíknout," dodává. V grónském Sisimiut se oba seznámili s českým velvyslancem Zdeňkem Lyčkou. Ten ale závodil v barvách dánské vlajky.

Arctic Circle Race

Historický ročník

Arctic Circle Race je nejnáročnější běžecký závod na světě. V noci teploty klesají až na minus dvacet, přes den se vyšplhají o deset stupňů výš. Na evropském kontinentu nenajdete místo, kde by se grónské podmínky daly natrénovat. "Tamější sníh je suchý. Vůbec neklouže a netaje. Když jedete, skřípe to, jako byste jeli po slévárenském písku," popisuje nadšený sportovec z Pusté Polomi.

Spal ve stanu na zahradě

Na extrémní podmínky závodu se Jiří Čech začal připravovat už v zimě. "Sousedi se divili, když mě viděli spát ve stanu na zahradě." Nepodcenil ale ani fyzickou přípravu. "Jezdil jsem, kde se dalo. Nejoblíbenější stezky mám na Pradědu a mezi Skřítkem a Karlovem." S tréninkem na Artic Circle Race začal už v srpnu, kdy jezdil na kolečkových běžkách trasu Pustá Polom – Jakubčovice. "Díky nim mám každý rok ještě před prvním sněhem odběhnuto 200 kilometrů."

Pořadatelé navíc už dopředu avizovali, že letošní ročník bude nejtvrdší v celé historii závodu. Nenapadlo dost sněhu a trasa závodu nemohla být vedena přes fjord jako obvykle. Závodníci museli jet přes členité meandry. Celkové převýšení tak dosáhlo čtyř kilometrů.

Každý bojuje hlavně sám se sebou

Už během první etapy se rodák z Pusté Polomi obával, že závod nedokončí. "Dostal jsem křeče do nohou, říká a vzdává hold soupeřům. "Všichni, kteří mě předjížděli, se zastavili a ptali se, zda potřebuji pomoct. A když jsem potkal Španěla, který spadl, udělal jsem totéž. Celý závod probíhá kolegiálně," vypráví Čech a dodává, že během závodu bojuje každý hlavně sám se sebou.

Arctic Circle Race

Závod je plný neočekávaných situací. "Během druhé etapy jsme všichni v čele najeli omylem na špatnou trasu a zajeli si minimálně čtyři kilometry," říká Čech.

Každých deset kilometrů byla pro závodníky připravena občerstvovací stanice. Dostali sladký teplý nápoj a pečivo s kousky čokolády. "Stál jsem na každé, potřeboval jsem doplnit tekutiny," řekl Čech.

Nejistota až do třetí etapy

Z Arctic Circle Race měl velký respekt. "Celou dobu jsem si nebyl jistý, jestli závod dojedu. Až v druhé půli třetí etapy jsem si řekl, že teď už musím, i kdybych měl dolézt po čtyřech," směje se.

"Při dojezdu mi bylo ale opravdu zle," popisuje poslední kilometry Jiří Čech. "I když už jsem měl cíl na dohled, sledoval jsem každý hrb, jestli za ním stezka náhodou neuhýbá a já nemusím jet zase někam jinam."

Doufal v umístění do třicátého místa, dojel šestnáctý. "V cíli mě pořadatelé zabalili do deky, dali mi teplý čaj, pak ještě jeden a konečně jsem si mohl sednout. Jestli jsem něco říkal? Asi ne, byl jsem rád, že to mám za sebou."

Arctic Circle Race

Více než polovina závodníků bývá tradičně z Grónska, zahraniční bývá zastoupeno hlavně Velkou Británií a Německem, účastní se ale i borci ze Španělska, Finska, Švýcarska, Lotyšska, Rakouska, Ruska, Itálie. Na letošním ročníku byli závodníci z celkem 14 zemí.

Arctic Circle Race má dvě trasy. Delší měří 160 kilometrů, kratší 100 kilometrů. Na 160 kilometrů si v zamrzlé grónské pustině troufají hlavně muži, většina žen se účastní kratšího závodu.

V kategorii mužů letos vyhrál Rus Sergej Spirin s celkovým časem 10:08:26, v ženách domácí Niviaq Berthelsenová (12:03:47), Jiří Čech dojel v čase 13:21:55.

Autor:Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

VIDEO: Splašky v puse, červi a tuk. Omdléval jsem při čištění kanálů

Nejužší stoky mají 60 na 110 centimetrů, musíte se v nich plazit a přitom ještě...

Nejen splašky, ale i červi, kameny nebo hroudy tuku. To všechno plave v pražské kanalizaci. Každý den proto vstupuje do...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Další z rubriky

VIDEO: Basejumpeři skočili ze skály a ve vzduchu vpluli do letadla

Podívejte se, jak wingsuitisty nad Alpami vcuclo letadlo

Onen manévr musel být naprosto přesný, jeden po druhém museli ve vzduchu připlachtit k letounu, přiblížit se k němu ze...

VIDEO: Sparring partnera hledám jen těžko, říká český mistr v kickboxu

Daniel Škvor

Loni podstoupil šest zápasů, všechny vyhrál. Vynesly mu dva tituly, na podzim se stal mistrem světa organizace WACO,...

VIDEO: Špičková yoya stojí i tři tisíce korun, říká český mistr

Robert Kučera

Není to jen dětská hračka. Špičková yoya jsou sofistikovanými technologickými kusy a dělají se s nimi složité triky,...

Najdete na iDNES.cz