Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


„Jsem lenoch,“ říká Čech, který zdolal nejtvrdší ski závod na světě

  14:00aktualizováno  14:00
Závodníci při něm kolabují a občas si přivážejí i omrzliny. Arctic Circle Race má pověst nejnáročnějšího běžeckého závodu na světě. Letos se ho zúčastnili i tři Češi. Stošedesátikilometrovou trasu před pár dny pokořili Jiří Čech, Stanislav Bartůšek a Zdeněk Lyčka. Rodák z Pusté Polomi Jiří Čech si v Grónsku vybojoval neuvěřitelné 16. místo.

Jiří Čech v cíli Arctic Circle Race | foto: archiv Jiřího Čecha

Letos si dal jako tradičně Jizerskou padesátku, spolu se zástupcem šéfredaktora iDNES.cz Petrem Pravdou závod Marcialonga a s hercem Davidem Vávrou Vasův běh. Ten bývá pro většinu běžkařů vrcholem, Jiří Čech ho vzal spíš jako předkrm.

"Řekl jsem si, že přece nebudu sedět doma a houpat nohama. Grónsko pro mě byla výzva, na kterou bych navíc za deset let už asi neměl," povídá aktivní šestačtyřicátník.

Do Grónska nakonec nejel sám. "Jsem lenivý člověk, sám bych se do toho nejspíš nepustil," směje se. "Od známých jsem dostal kontakt na Stanislava Bartůška, sportovního reportéra České televize. Když odpověděl, že se mnou určitě jede, už jsem se nemohl vyvlíknout," dodává. V grónském Sisimiut se oba seznámili s českým velvyslancem Zdeňkem Lyčkou. Ten ale závodil v barvách dánské vlajky.

Arctic Circle Race

Historický ročník

Arctic Circle Race je nejnáročnější běžecký závod na světě. V noci teploty klesají až na minus dvacet, přes den se vyšplhají o deset stupňů výš. Na evropském kontinentu nenajdete místo, kde by se grónské podmínky daly natrénovat. "Tamější sníh je suchý. Vůbec neklouže a netaje. Když jedete, skřípe to, jako byste jeli po slévárenském písku," popisuje nadšený sportovec z Pusté Polomi.

Spal ve stanu na zahradě

Na extrémní podmínky závodu se Jiří Čech začal připravovat už v zimě. "Sousedi se divili, když mě viděli spát ve stanu na zahradě." Nepodcenil ale ani fyzickou přípravu. "Jezdil jsem, kde se dalo. Nejoblíbenější stezky mám na Pradědu a mezi Skřítkem a Karlovem." S tréninkem na Artic Circle Race začal už v srpnu, kdy jezdil na kolečkových běžkách trasu Pustá Polom – Jakubčovice. "Díky nim mám každý rok ještě před prvním sněhem odběhnuto 200 kilometrů."

Pořadatelé navíc už dopředu avizovali, že letošní ročník bude nejtvrdší v celé historii závodu. Nenapadlo dost sněhu a trasa závodu nemohla být vedena přes fjord jako obvykle. Závodníci museli jet přes členité meandry. Celkové převýšení tak dosáhlo čtyř kilometrů.

Každý bojuje hlavně sám se sebou

Už během první etapy se rodák z Pusté Polomi obával, že závod nedokončí. "Dostal jsem křeče do nohou, říká a vzdává hold soupeřům. "Všichni, kteří mě předjížděli, se zastavili a ptali se, zda potřebuji pomoct. A když jsem potkal Španěla, který spadl, udělal jsem totéž. Celý závod probíhá kolegiálně," vypráví Čech a dodává, že během závodu bojuje každý hlavně sám se sebou.

Arctic Circle Race

Závod je plný neočekávaných situací. "Během druhé etapy jsme všichni v čele najeli omylem na špatnou trasu a zajeli si minimálně čtyři kilometry," říká Čech.

Každých deset kilometrů byla pro závodníky připravena občerstvovací stanice. Dostali sladký teplý nápoj a pečivo s kousky čokolády. "Stál jsem na každé, potřeboval jsem doplnit tekutiny," řekl Čech.

Nejistota až do třetí etapy

Z Arctic Circle Race měl velký respekt. "Celou dobu jsem si nebyl jistý, jestli závod dojedu. Až v druhé půli třetí etapy jsem si řekl, že teď už musím, i kdybych měl dolézt po čtyřech," směje se.

"Při dojezdu mi bylo ale opravdu zle," popisuje poslední kilometry Jiří Čech. "I když už jsem měl cíl na dohled, sledoval jsem každý hrb, jestli za ním stezka náhodou neuhýbá a já nemusím jet zase někam jinam."

Doufal v umístění do třicátého místa, dojel šestnáctý. "V cíli mě pořadatelé zabalili do deky, dali mi teplý čaj, pak ještě jeden a konečně jsem si mohl sednout. Jestli jsem něco říkal? Asi ne, byl jsem rád, že to mám za sebou."

Arctic Circle Race

Více než polovina závodníků bývá tradičně z Grónska, zahraniční bývá zastoupeno hlavně Velkou Británií a Německem, účastní se ale i borci ze Španělska, Finska, Švýcarska, Lotyšska, Rakouska, Ruska, Itálie. Na letošním ročníku byli závodníci z celkem 14 zemí.

Arctic Circle Race má dvě trasy. Delší měří 160 kilometrů, kratší 100 kilometrů. Na 160 kilometrů si v zamrzlé grónské pustině troufají hlavně muži, většina žen se účastní kratšího závodu.

V kategorii mužů letos vyhrál Rus Sergej Spirin s celkovým časem 10:08:26, v ženách domácí Niviaq Berthelsenová (12:03:47), Jiří Čech dojel v čase 13:21:55.

Autor:Nejčtenější

Masturbace na univerzitě. Seminář o sebeuspokojení rozezlil konzervativce

Ženy masturbují méně než muži, tvrdí aktuální studie.

Měl teoretickou i praktickou část, vzal si k ruce videoklipy, jeho účastnice si naopak měly přinést ručník, zrcadlo a...

Na svém těle si nesu kusy vesmíru i přírody, říká MOgirl Lenia

Je spokojená. Má snoubence, fajn víkendy, domeček za Plzní. „Doufám jen v to,...

Je přátelská, ale taky bláznivá, cílevědomá a panovačná. „Hlavně jsem workoholička,“ prozrazuje na sebe MOgirl Lenia.Mileniálové se bojí sahat na maso. Obchody to stojí víc obalů

Mladá generace si podle průzkumů britského obchodního řetězce nechce přiznávat,...

Ať se zvířata zabíjí, porcují, ať se kusy jejich těl prodávají. Jen ať to nepřipomíná maso. A hlavně abychom se toho...

Operace Pandora: jak chtěli Sověti rozpoutat občanskou válku v USA

Oleg Kalugin šéfoval řadu let operacím KGB na ruském území. Právě on o tajné...

Pomocí cílených dezinformací se KGB po dvacet let pokoušela vyvolat ve Spojených státech rasové nepokoje, které by...

Erotické mobilní seznamky jsou jako flirtování na baru, říká studie

Mobilní erotické seznamky jsou jen náhražkou pokukování po náhodné známosti na...

Nejsou pohromou pro veřejnou morálku, nevedou k šíření promiskuity a nevěry. Mobilním aplikacím pro erotické...

Další z rubriky

VIDEO: Lepší než motorová pila. Malá boxerka porazí strom rukama

Desetiletá boxerka si při tréninku poradí i se stromem.

Boxuje od tří let a chce to dotáhnout do profesionálního ringu. A má šanci, sází kulometné a tvrdé údery, oběma rukama,...

VIDEO: Holky pokoří sjezd na longboardech. Tají se při tom dech

Holky na skateboardu se řítí po silnici bez jediného zaváhání

Vítr, který jim čechrá vlasy pod přilbou, krajina, který uhání kolem nich, to je poetika. Jenže jejich jízda je...

VIDEO: Dvě stě ďáblů sviští na kolech z červené sjezdovky

Jen málokterému jezdci se podařilo ani jednou nespadnout.

Dvě stě jezdců na horských kolech, červená sjezdovka ve Svatém Petru, ale taky nárazový vítr, husté sněžení, minus 12...

Najdete na iDNES.cz