Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jsme gayové a lesbičky a jsme na to hrdí! skandovalo Los Angeles

aktualizováno 
Sjela se nakonec jen polovina z očekávaného počtu, i tak ale ulicemi Los Angeles pochodovalo 200 tisíc lidí. A jednalo se o největší oslavu hrdosti homosexuálů a lesbiček v Americe.

Kožené čepice, řetězy a piercing. Gaye a lesbičky přišli podpořit i sadomasochisté. | foto: Aja Bufka

Už devětatřicátý ročník pochodu L. A. Pride se přitom odehrával ve stínu květnového rozhodnutí Nejvyššího kalifornského soudu, který odmítl povolit manželství mezi osobami stejného pohlaví.

A to gay a lesbickou komunitu zmobilizovalo. Proto se tady o druhém červnovém víkendu sešli dobrovolníci pochodující v průvodu i davy nadšeného publika.

Ale nejen to, zviditelnění a důležitost akce přilákaly též skoro všechny místní politiky i kandidáty na příštího kalifornského guvernéra.

Nemáme se za co stydět, přišli do Los Angeles říci homosexuálové

Patřili k nim především starostové dvou největších měst Zlatého státu, losangeleský Antonio Villaraigosa a sanfranciský Gavin Newsom, který nedávný soudní výnos veřejně odsoudil: "Kalifornie se stala prvním státem unie v historii, který použil ústavu k diskriminaci práv určité skupiny lidí."

V průvodu nechyběl ani policejní šéf Los Angeles William J. Bratton, jehož předchůdci v uniformách vztahům mezi stejným pohlavím příliš nepřáli a celou tuhle zábavu v roce 1969 policejním zásahem v gay klubu v newyorském Greenwich Village nechtěně odstartovali.

PŘEČTĚTE SI, JAK VYPADALA ČERVNOVÁ QUEER PRIDE V ČESKÉM TÁBOŘE

Tehdejší události vešly ve známost jako Stonewall riots a právě tam leží kořeny všech pochodů, na nichž sexuální minority svou orientaci hrdě oslavují. V Hollywoodu se průvod koná od roku 1970 každoročně, s výjimkou roku 1973.

Pochod L. A. Pride nabídl ty nejextravagantnější modely

Letos byl velkolepý průvod součástí třídenních oslav, zdolával přibližně tříkilometrovou trasu, trval tři a půl hodiny a nescházeli na něm ani transsexuálové a bisexuálové.

V jedenáct hodin dopoledne začala celá akce pod taktovkou maršálky, kterou byla komička a bavička z televizního kanálu E! Entertainment Chelsea Handlerová. Organizátoři z koalice United Together West si ji vybrali "pro její viditelnou a hlasitou podporu rovnoprávnosti menšinových komunit".

V poledne davy ztichly a průvod byl přerušen minutou ticha na vzpomínku na osobnosti, které za práva sexuálních minorit bojovaly, i obětí AIDS.

Tempo pochodu za práva sexuálních menšin udávalo nespočet dechovek

Potom se na pochod po bulvárech vydalo 125 přihlášených organizací, které tvořily barevné alegorické vozy, kapely řízně vyhrávající do pochodu, umělci a akrobati. Nechyběli ani učitelé, policisté, hasiči a politici jedoucí v otevřených historických i moderních kabrioletech.

Na jednom z přívěsů se vezl ohromný nafouknutý svalovec z gumy, na prsou nápis s požadavkem na bezpečný sex a apelem na používání kondomů, kolem něj pobíhali mladíci, kteří do přihlížejících davů právě tyhle produkty házeli, a to v červených obalech s nápisem Love. Dárková balení často ani nestačila dopadnout na zem.

Na L. A. Pride se nezapomnělo ani na bezpečný sex

Nafukovacími balonky v duhových barvách byl ozdoben dvoupatrový londýnský autobus, který si pronajal Metropolitní kostel gay komunity.

V dlouhé řadě účastníků nechyběla ani pódia, na nichž předváděli svoji zábavu nadšenci z řad sadomasochistů, chlupáčů přezdívaných Bears (Medvědi) a nádherně nalíčení transsexuálové, kteří své původní pohlaví dokázali dokonale uschovat.

Samozřejmostí byla účast motorkářů na strojích Harley-Davidson, nechyběli ani kovbojové z populárních rodeí a vlajkonoši spřízněných organizací z celých Spojených států.

Obří paruky, plavky a flitry. Účastníci a účastnice pochodu v Los Angeles si celý den užili.

"Je to pro nás skvělá příležitost oslavovat, užít si zábavu a společně se vykřičet," okomentovala slavnostní průvod Christina Balyová, jedna z přihlížejících.

Hlavní organizátor akce Rodney Scott byl, s ohledem na soudní rozhodnutí, vážnější: "Ohromná účast na pochodu je pro nás hořkosladkým okamžikem. Trápíme se a máme zlomená srdce kvůli tomu, že se obyvatelům Kalifornie po dlouhé měsíce před volbami lhalo. Čtyřicet milionů bylo utraceno na lži o naší komunitě a o tom, co jsme."

Většina zdejších liberálů má stejný pocit a věří, že právo na manželský svazek má každý, i sexuální menšiny.

Autoři:


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Další z rubriky

Hlasitá hudba svádí k nezdravým jídlům, tvrdí věda

Hamburger? Asi se v restauraci hrálo hodně nahlas.

Zvuková hudební kulisa v restauracích má velký vliv na to, co si objednáte. Ta hlasitá vám napovídá, abyste místo...

Jak šíříme paniku: zlé události vnímáme zásadněji, proto je nafukujeme

Svět není tak špatný, společnost však má tendenci negativní informace zesilovat.

Negativním informacím přikládáme větší význam, proto je zdůrazňujeme, zveličujeme. Realitu nakonec překrucujeme k...

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

Najdete na iDNES.cz