Jste masochista, nebo sadista? Diagnostikujte se

aktualizováno 
Když si při sexu necháte svázat ruce šátkem nebo uštědříte přítelkyni výprask, masochistu či sadistu to z vás ještě nedělá. Tyhle sexuální úchylky se od trochu odvážnějších, ale pořád běžných hrátek liší vzrušením ze ztráty kontroly, ze studu a z bolesti. I délkou bolesti a její intenzitou.

Domina je masochistova vládkyně, jíž slepě důvěřuje a pro kterou rád trpí | foto: Profimedia.cz

Podle výzkumu psychologa Roye F. Baumeistera si mírné formy sexuálního masochismu, jako jsou spanking (bití), svazování rukou nebo zakrývání očí, vyzkoušelo pět až deset procent populace. Skutečný sexuální masochismus praktikuje pravidelně a důsledně méně než jedno procento lidí. I když je masochismus jednou z mála sexuálních úchylek, kterou trpí i ženy, je častější mezi muži.

Výzkum, který provedl v roce 1997 Baumeister se svou kolegyní Jennifer L. Butlerovou mimo to zjistil, že si v sadomasochistických aktivitách libují spíše lidé z vyšších socioekonomických tříd.

K tomu, abyste se ale mohli za masochistu hrdě prohlásit, je potřeba, aby vás při sexuálních aktivitách vzrušovala následující trojice faktorů: prožívání bolesti, ztráta kontroly nad situací i nad sebou a pocit studu a ponížení. Nestačí jen představy, musí se jednat o reálné prožitky a ve hře musejí být všechny tři náležitosti.

Pokud jste se sice například nechali svou partnerkou svázat, splnili jste jen jeden z aspektů masochismu, ztrátu kontroly. Z pohledu sexuologů si tak jen hrajete a do skutečného masochismu máte ještě velmi daleko.

Oproti obecnému přesvědčení musí masochista vnímat bolest jako nepohodlnou, ale stále snesitelnou. Její intenzita i délka je většinou předem dohodnutá. V menší míře se masochismus vyskytuje samostatně, obvyklejší je jeho kombinace se sadismem.

Masochistu vzrušuje ztráta kontroly nad sebou samým i celou situací i pocit ponížení

U skutečných masochistů se masochistické fantazie objevují obvykle už v dětství, v dospělosti se realizují a masochistické tendence potom přetrvávají po celý život.

Agresivní se souhlasem

Úchylka, která získala jméno po markýzovi de Sade, spočívá v uspokojení z působení bolesti a ponižování druhých. I tady ale platí: jestliže se chcete zařadit do party sexuálních sadistů, nesmíte jen snít, je zapotřebí konat. Bolestivé podněty a ponížení, které vyprodukujete, musí přitom mít alespoň střední intenzitu. Mírné kousnutí nebo chycení pod krkem v průběhu soulože se nepočítá.

Na rozdíl od sexuálně agresivních nebo psychopatických lidí se většina sadistů věnuje tomuto typu hrátek po domluvě a se souhlasem své submisivní polovičky. Důležitý je pro ně pocit převahy, kontroly nad situací a dominance. Nemusí si k tomu nutně pořizovat mučírnu a latexové oblečky pro otroky, uspokojí je například i sehraná scénka zlobivé žačky a jejího přísného učitele.

Samozřejmě ale může přijít na řadu i tvrdší žánr. Zraněním nebo dokonce smrtí submisivní partnerky či partnera však končí sadistické aktivity většinou pouze v případě, kdy se k sadismu připojí ještě nějaká duševní porucha.

Ovšem pozor, sadistické chování se může časem stupňovat. Podle výzkumů začínala řada sadistů sbíráním sadisticky orientovaných pornografických materiálů. Po čase zkoušela jemně sadistické techniky na své partnerce a postupem doby zvyšovala jejich intenzituě. Jestliže se řadíte mezi sadisty, tento typ fantazií se u vás, podobně jako u masochistů, objevoval nejspíše už v raném dětství.

Autoři: ,

Nejčtenější

VIDEO: Vyzkoušeli jsme první český nevěstinec se silikonovými pannami

Rebecca má mírně vyděšený výraz.

Netradiční nevěstinec otevřeli začátkem listopadu v centru Prahy. Na toho, kdo si přijde užít, čekají místo živých žen...

Sexuální závislost se šíří jako epidemie, varuje výzkum

O závislosti na sexu se vedou vědecké pře.

Jsou v téměř nepřetržitém souboji s myšlenkami na sex, vynakládají enormní množství energie na to, aby svůj sexuální...

Společnost nás stresuje požadavky na výkon, tak pijeme, říká terapeut

„Abyste se stali závislými, musíte stejně jako olympijský vítěz intenzivně a...

Narušené vztahy, odcizení, ale též stres z diktátu výkonnosti. Tam leží kořeny závislostí. „Společnost je ráda, když...

I na orální sex je třeba inteligence. Erotické hračce pomohla ta umělá

Brian Sloan a Autoblow AI. Stroj vypadá tak trochu jako varná konvice, dokáže...

Nový orální masturbátor má nabídnout co nejlidštější sex. Vyžádal si spolupráci s vědci, kteří na základě 109 hodin...

OBRAZEM: Nahota, krása, neřest, nevinnost. Česko hostilo burlesku

Dýchá z ní svět zašlé dekadence, ale i komiky, politické angažovanosti a...

Dýchá z ní svět zašlé dekadence, ale i komiky, politické angažovanosti a radikality. A stále víc se zabydluje i v...

Další z rubriky

Sexuální jiskru do dlouhodobého vztahu dokáže vrátit každý, tvrdí studie

Akrobacie v posteli netřeba, sex v posteli dlouhodobého páru oživí společně...

Je to jednodušší, než jste mysleli. Rutinu ze sexuálního života nemusíte vyhánět na drahé dovolené uprostřed Karibiku,...

Ohledně sexu se velmi pleteme a nejvíc v tom, kolik ho mají ženy

Muži si myslí, že ženy mají sexu víc, než kolik ho mají v realitě.

Mohou za to naše křehká ega a také to, jak jsou ženy představovány v médiích a kultuře obecně. Následkem jsou...

Co chceme v sexu: trojku, mocenské hrátky, zvláštní místa

Sex ve třech je mezi našimi sexuálními fantaziemi favoritem.

Přišel i na opravdu originální fantazie, ty nejčastější však nepřekvapily. Rozsáhlý výzkum toho, o čem toužíme v sexu,...

Najdete na iDNES.cz