Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jste masochista, nebo sadista? Diagnostikujte se

aktualizováno 
Když si při sexu necháte svázat ruce šátkem nebo uštědříte přítelkyni výprask, masochistu či sadistu to z vás ještě nedělá. Tyhle sexuální úchylky se od trochu odvážnějších, ale pořád běžných hrátek liší vzrušením ze ztráty kontroly, ze studu a z bolesti. I délkou bolesti a její intenzitou.

Domina je masochistova vládkyně, jíž slepě důvěřuje a pro kterou rád trpí | foto: Profimedia.cz

Podle výzkumu psychologa Roye F. Baumeistera si mírné formy sexuálního masochismu, jako jsou spanking (bití), svazování rukou nebo zakrývání očí, vyzkoušelo pět až deset procent populace. Skutečný sexuální masochismus praktikuje pravidelně a důsledně méně než jedno procento lidí. I když je masochismus jednou z mála sexuálních úchylek, kterou trpí i ženy, je častější mezi muži.

Výzkum, který provedl v roce 1997 Baumeister se svou kolegyní Jennifer L. Butlerovou mimo to zjistil, že si v sadomasochistických aktivitách libují spíše lidé z vyšších socioekonomických tříd.

K tomu, abyste se ale mohli za masochistu hrdě prohlásit, je potřeba, aby vás při sexuálních aktivitách vzrušovala následující trojice faktorů: prožívání bolesti, ztráta kontroly nad situací i nad sebou a pocit studu a ponížení. Nestačí jen představy, musí se jednat o reálné prožitky a ve hře musejí být všechny tři náležitosti.

Pokud jste se sice například nechali svou partnerkou svázat, splnili jste jen jeden z aspektů masochismu, ztrátu kontroly. Z pohledu sexuologů si tak jen hrajete a do skutečného masochismu máte ještě velmi daleko.

Oproti obecnému přesvědčení musí masochista vnímat bolest jako nepohodlnou, ale stále snesitelnou. Její intenzita i délka je většinou předem dohodnutá. V menší míře se masochismus vyskytuje samostatně, obvyklejší je jeho kombinace se sadismem.

Masochistu vzrušuje ztráta kontroly nad sebou samým i celou situací i pocit ponížení

U skutečných masochistů se masochistické fantazie objevují obvykle už v dětství, v dospělosti se realizují a masochistické tendence potom přetrvávají po celý život.

Agresivní se souhlasem

Úchylka, která získala jméno po markýzovi de Sade, spočívá v uspokojení z působení bolesti a ponižování druhých. I tady ale platí: jestliže se chcete zařadit do party sexuálních sadistů, nesmíte jen snít, je zapotřebí konat. Bolestivé podněty a ponížení, které vyprodukujete, musí přitom mít alespoň střední intenzitu. Mírné kousnutí nebo chycení pod krkem v průběhu soulože se nepočítá.

Na rozdíl od sexuálně agresivních nebo psychopatických lidí se většina sadistů věnuje tomuto typu hrátek po domluvě a se souhlasem své submisivní polovičky. Důležitý je pro ně pocit převahy, kontroly nad situací a dominance. Nemusí si k tomu nutně pořizovat mučírnu a latexové oblečky pro otroky, uspokojí je například i sehraná scénka zlobivé žačky a jejího přísného učitele.

Samozřejmě ale může přijít na řadu i tvrdší žánr. Zraněním nebo dokonce smrtí submisivní partnerky či partnera však končí sadistické aktivity většinou pouze v případě, kdy se k sadismu připojí ještě nějaká duševní porucha.

Ovšem pozor, sadistické chování se může časem stupňovat. Podle výzkumů začínala řada sadistů sbíráním sadisticky orientovaných pornografických materiálů. Po čase zkoušela jemně sadistické techniky na své partnerce a postupem doby zvyšovala jejich intenzituě. Jestliže se řadíte mezi sadisty, tento typ fantazií se u vás, podobně jako u masochistů, objevoval nejspíše už v raném dětství.

Autoři: ,Nejčtenější

Nebezpečná masturbace: v Německu stojí život sto lidí ročně

Cesta za orgasmem může být i velmi nebezpečná.

V lékařských záznamech za sebou nechávají zápis „úmrtí kvůli autoerotice“. Ano, i touha po co nejintenzivnějším...

VIDEO: Splašky v puse, červi a tuk. Omdléval jsem při čištění kanálů

Nejužší stoky mají 60 na 110 centimetrů, musíte se v nich plazit a přitom ještě...

Nejen splašky, ale i červi, kameny nebo hroudy tuku. To všechno plave v pražské kanalizaci. Každý den proto vstupuje do...Rapeři v ringu. Marpo vyslyšel Rytmusovu výzvu a utká se s ním

Velký zápas. Duel mezi Marpem a Rytmusem znamená velké peníze a velkou...

„Takže Marpo, vyzývám tě na boxerský zápas,“ zaznělo z jednoho rohu pomyslného ringu. „Přijímám – a začni trénovat,...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

VIDEO: Sedí mi sexy, dominantní role, říká tanečnice burlesky Angelina

Burleska má i usměvavou tvář.

Burleska ji zlákala zdůrazněním ženskosti, fantazií. „Líbí se mi, že jejím ideálem je sebevědomá žena, která má šmrnc a...

Další z rubriky

Klíčem k našemu uspokojení jsou doteky, polibky, vzkázaly ženy mužům

Předehra není méněcennou fází intimních hrátek, říká studie.

Zapomeňte na exotické sexuální praktiky, cirkusové polohy, neobvyklá místa. Zapamatujte si, že sex nerovná se pouze...

Víme, jak dlouhý sex ženy chtějí. Uspokojí je 26 minut, tvrdí studie

„Ta správná“ délka sexu neexistuje, výzkumy o tom, jak dlouho se milujeme, však...

Nepočítala se předehra, na to výzkumníci výslovně upozornili. Zajímala je jen délka pohlavního styku. Mezinárodní...

Přes rauš až na vrchol. Kuřáci marihuany mají více sexu, říká studie

Konzumace marihuany podle vědců souvisí s častějším sexem. Proč to tak je, však...

Lidé, kteří si dopřávají marihuanu, mají o dvacet procent více sexu než ti, kteří se droze zcela vyhýbají. Tvrdí to...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz