Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jste masochista, nebo sadista? Diagnostikujte se

aktualizováno 
Když si při sexu necháte svázat ruce šátkem nebo uštědříte přítelkyni výprask, masochistu či sadistu to z vás ještě nedělá. Tyhle sexuální úchylky se od trochu odvážnějších, ale pořád běžných hrátek liší vzrušením ze ztráty kontroly, ze studu a z bolesti. I délkou bolesti a její intenzitou.

Domina je masochistova vládkyně, jíž slepě důvěřuje a pro kterou rád trpí | foto: Profimedia.cz

Podle výzkumu psychologa Roye F. Baumeistera si mírné formy sexuálního masochismu, jako jsou spanking (bití), svazování rukou nebo zakrývání očí, vyzkoušelo pět až deset procent populace. Skutečný sexuální masochismus praktikuje pravidelně a důsledně méně než jedno procento lidí. I když je masochismus jednou z mála sexuálních úchylek, kterou trpí i ženy, je častější mezi muži.

Výzkum, který provedl v roce 1997 Baumeister se svou kolegyní Jennifer L. Butlerovou mimo to zjistil, že si v sadomasochistických aktivitách libují spíše lidé z vyšších socioekonomických tříd.

K tomu, abyste se ale mohli za masochistu hrdě prohlásit, je potřeba, aby vás při sexuálních aktivitách vzrušovala následující trojice faktorů: prožívání bolesti, ztráta kontroly nad situací i nad sebou a pocit studu a ponížení. Nestačí jen představy, musí se jednat o reálné prožitky a ve hře musejí být všechny tři náležitosti.

Pokud jste se sice například nechali svou partnerkou svázat, splnili jste jen jeden z aspektů masochismu, ztrátu kontroly. Z pohledu sexuologů si tak jen hrajete a do skutečného masochismu máte ještě velmi daleko.

Oproti obecnému přesvědčení musí masochista vnímat bolest jako nepohodlnou, ale stále snesitelnou. Její intenzita i délka je většinou předem dohodnutá. V menší míře se masochismus vyskytuje samostatně, obvyklejší je jeho kombinace se sadismem.

Masochistu vzrušuje ztráta kontroly nad sebou samým i celou situací i pocit ponížení

U skutečných masochistů se masochistické fantazie objevují obvykle už v dětství, v dospělosti se realizují a masochistické tendence potom přetrvávají po celý život.

Agresivní se souhlasem

Úchylka, která získala jméno po markýzovi de Sade, spočívá v uspokojení z působení bolesti a ponižování druhých. I tady ale platí: jestliže se chcete zařadit do party sexuálních sadistů, nesmíte jen snít, je zapotřebí konat. Bolestivé podněty a ponížení, které vyprodukujete, musí přitom mít alespoň střední intenzitu. Mírné kousnutí nebo chycení pod krkem v průběhu soulože se nepočítá.

Na rozdíl od sexuálně agresivních nebo psychopatických lidí se většina sadistů věnuje tomuto typu hrátek po domluvě a se souhlasem své submisivní polovičky. Důležitý je pro ně pocit převahy, kontroly nad situací a dominance. Nemusí si k tomu nutně pořizovat mučírnu a latexové oblečky pro otroky, uspokojí je například i sehraná scénka zlobivé žačky a jejího přísného učitele.

Samozřejmě ale může přijít na řadu i tvrdší žánr. Zraněním nebo dokonce smrtí submisivní partnerky či partnera však končí sadistické aktivity většinou pouze v případě, kdy se k sadismu připojí ještě nějaká duševní porucha.

Ovšem pozor, sadistické chování se může časem stupňovat. Podle výzkumů začínala řada sadistů sbíráním sadisticky orientovaných pornografických materiálů. Po čase zkoušela jemně sadistické techniky na své partnerce a postupem doby zvyšovala jejich intenzituě. Jestliže se řadíte mezi sadisty, tento typ fantazií se u vás, podobně jako u masochistů, objevoval nejspíše už v raném dětství.

Autoři: ,


Nejčtenější

Poklad! Zlato a stříbro z vraku musel Alex Storm osm měsíců tajit

Alex Storm, hledač pokladů z potopených lodí

Tisíce zlatých a stříbrných mincí vynášeli z oceánského dna dvacet dní. Byl to poklad jako z pohádky. Následujících osm...

Chci karavan a zběsilé jízdy po světě, říká MOgirl Dreya

Jsem sarkastická a tvrdohlavá, říká MOgirl Dreya.

Sarkastická, tolerantní a empatická, ale též tvrdohlavá a zbrklá. Tak se vidí MOgirl Dreya.VIDEO: Lukáš ze sebe dělá Bílou i Vondráčkovou. Podoba je neskutečná

Lukáš ze sebe umí udělat dokonalou Lucii Bílou. I její pohyby a grimasy má...

Už skoro čtvrt století se živí jako travesti umělec. Téměř denně vystupuje po celém Česku a proměňuje se ve známé...

Stelete si postel? Máte víc sexu i přátel, tvrdí výzkum

Naše ranní ložnicové návyky o nás prozradí víc, než myslíme, tvrdí studie.

Jako by ostrým řezem dělil společnost na dvě opravdu odlišné skupiny. Jako by to nebyl jen pouhý ranní návyk. S tím,...

Siláci tahali kamion, zvedali auta. Českým mistrem se stal Jiří Tkadlčík

Je to jednoručka, ale jiná, než jakou znáte z fitka.

Má četné mezinárodní úspěchy, je legendou českých strongmanů, proto byl favoritem. Oprávněně. Jiří Tkadlčík první český...

Další z rubriky

Spokojenému sexuálnímu životu svědčí nemonogamní vztahy, tvrdí věda

Jednou z mediálních tváří polyamorie je brazilská tanečnice samby a modelka...

Stoupenci nemonogamních vztahů mohou otevírat šampaňské. Jakkoli je jejich životní styl tradičními konvencemi...

Sex v letadle: vedou toalety, sex s cizím pasažérem není výjimkou

Sex v letadle je velmi výjimečný. Přesto se však odehrává a rozhodně ne vždy je...

Nejčastěji se sex v letadle podstupuje se stálým partnerem, hned poté je to však cizí spolucestující, člen nebo členka...

Já, ty a masturbátor. Nové zařízení umožní virtuální sex reálných lidí

Jedna z robotek firmy RealDoll. I ta vám může zprostředkovat virtuální sex.

Webkamera a na jedné straně živá placená modelka s vibrátorem, na druhé uživatel se sexuální robotkou a brýlemi pro...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz