Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Karel Steigerwald: ... olympijské hry nemají smysl. Nejen v Česku

  13:00aktualizováno  13:00
Někteří Češi z hlavního města se zajímají o olympijské hry. Rádi by je v budoucnu uspořádali v Praze a okolí, přičemž okolím je v malé zemi celý stát. Venkovani na ně hledí s podezřením, že si zase ta Praha chce něco uškubnout pro sebe - což je normální česká podebranost, hnací síla všeho zlého.

Olympiáda v Praze 2016 | foto: KRESBA: ŠTĚPÁN MAREŠ

Nabízí se úvaha. Proč chce olympijské hry pořádat země, která si neví rady se svým správním aparátem, která pár kilometrů dálnic chaoticky staví celá desetiletí, která má zanedbané všechno, co olympionici potřebují, která má líné, obhroublé a chaotické státní úřednictvo, která místo přesné organizace složitých dějů plodí chuchvalce protichůdných a nesrozumitelných pravidel.

Olympiáda je organizačně i finančně složitý podnik, který je očividně nad síly zdejšího zmatku i zdejší peněženky.

Ale důležitější než tyto technické a finanční problémy je sám smysl her. A nejen v Česku. Už dlouhá léta je to poměrně nejasné. Olympijské hry jsou propletencem zpozdilé nacionální pýchy a většinou ztrátových kšeftů, které platí voliči.

Jasno o olympijských hrách měli jen Hitler a Brežněv - udělali ze sportu propagační humbuk svým hnusným režimům. Ale i slušné státy mají sklon si myslet, že hry znamenají nějaký reklamní přínos - známost země a úcta k ní se zvětší, přijedou cizinci, bude zisk i sláva.

Praha, olympijské hry

Hloupá idea, že stát, kde někdo vyskočí nejvýš či nejrychleji běží, je stát dobrý, je idea věčná - vzpomeňte na bastardní NDR: co tam bylo olympijských mistrů a stát vyhlížel stejně odporně jako tehdejší ČSSR, kde bylo mistrů málo! Idea, že olympiáda dává zemi geniální svit, je dobrá jedině pro ty blbečky, kteří po vítězství (jiných lidí) opilí poskakují po ulici a demolují auta, protože jsou Češi, hop, hop, hop..

Když někdo chce cvičit, soutěžit, plavat, házet kladivem, ať to dělá. Je to zábava jako každá jiná. Když má i diváky, kteří rádi platí za to, že vidí jiné skákat nahoru, tím lépe.

Když tuto lidskou (celkem nesmyslnou, ale někdy i veselou) zábavu zapřahují státy do svých kočárů, je to komické. Dal branku ve prospěch státu, běžel státní rychlostí - to jsou absurdní věty, ale platí. Češi porazili Filipínce - a přitom mezi Čechy je hejno sportovců z jiných zemí, Filipínský tým je také samý cizinec.

Olympijské hry vznikly v dobách, kdy se lidé zabíjeli ručně, a museli proto být silní, hbití a rychlí. Pro tehdejší armády to bylo důležité, a proto se sportu věnovala i státní ideologie. Dnes se lidé zabíjejí pomocí strojů a mrštní musí být hlavně duševně, aby včas spustili ty stroje, které druhé lidi zabíjí.

Fotbaloví hooligans

Sport je dnes dosti nečistá věc - v lidech probouzí ne hrdost a čest, nýbrž pohrdání a vztek. Kolem sportovišť se shlukují individua, odjinud většinou už vytlačená. Organizovat jim k tomu olympiádu je podivné. Je spousta velkých témat - důležitějších pro život víc než běh, vrh a hod - těm by se naše úřady měly věnovat se vší silou.

Tříštit síly nad pochybným tématem olympijských her je škoda. Voliči potřebují čistší zemi, fungující a laskavé úřednictvo, bezpečí a vládu zákona, terén pro rozkvět ducha, pokud se dnes ještě na něco takového věří.

Když už olympiádu v Praze, tak matematickou, fyzikální a básníků. Tam se tříbí duch. Tělesná cvičení nechme soukromníkům, ať to platí, když chtějí. Soudný stát sport k ničemu nepotřebuje a neměl by si ho všímat.
Nejčtenější

Na svém těle si nesu kusy vesmíru i přírody, říká MOgirl Lenia

Je spokojená. Má snoubence, fajn víkendy, domeček za Plzní. „Doufám jen v to,...

Je přátelská, ale taky bláznivá, cílevědomá a panovačná. „Hlavně jsem workoholička,“ prozrazuje na sebe MOgirl Lenia.

Mileniálové se bojí sahat na maso. Obchody to stojí víc obalů

Mladá generace si podle průzkumů britského obchodního řetězce nechce přiznávat,...

Ať se zvířata zabíjí, porcují, ať se kusy jejich těl prodávají. Jen ať to nepřipomíná maso. A hlavně abychom se toho...Operace Pandora: jak chtěli Sověti rozpoutat občanskou válku v USA

Oleg Kalugin šéfoval řadu let operacím KGB na ruském území. Právě on o tajné...

Pomocí cílených dezinformací se KGB po dvacet let pokoušela vyvolat ve Spojených státech rasové nepokoje, které by...

Erotické mobilní seznamky jsou jako flirtování na baru, říká studie

Mobilní erotické seznamky jsou jen náhražkou pokukování po náhodné známosti na...

Nejsou pohromou pro veřejnou morálku, nevedou k šíření promiskuity a nevěry. Mobilním aplikacím pro erotické...

Vraždící prohibice: vláda úmyslně trávila alkohol, lidé umírali

„Chceme pivo.“ Pochodující pánové to v roce 1919 viděli jasně. Neuspěli však. A...

Stála kolem 10 tisíc lidských životů, osleplých či jinak trvale postižených za sebou nechala dalších více než 30 tisíc....

Další z rubriky

Detektiv Toschi inspiroval Drsného Harryho. Zodiaca však nevypátral

Šifrující sériový vrah, který chtěl do nebe, policistu pronásledoval do konce...

Oním případem byl posedlý, doslova ho vysál. Po sériovém vrahovi skrývajícím se pod přízviskem Zodiac pátral detektiv...

Erotické mobilní seznamky jsou jako flirtování na baru, říká studie

Mobilní erotické seznamky jsou jen náhražkou pokukování po náhodné známosti na...

Nejsou pohromou pro veřejnou morálku, nevedou k šíření promiskuity a nevěry. Mobilním aplikacím pro erotické...

OBRAZEM: Kupte si prsten KGB s foťákem jako z bondovek. Stojí 550 tisíc

Vypadá honosně. Aby také ne, když je prsten vyroben ze čtyřiadvacetikarátového...

Vypadá honosně. Aby také ne, když je prsten vyroben ze čtyřiadvacetikarátového zlata. Navíc ukrývá i miniaturní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz