Kazatel kalašnikov: jak polepšený drogový dealer zachraňoval Afriku

aktualizováno 
Motorkář s temnou minulostí vyvolal kontroverze, ale na druhé straně je fakt, že sirotčinec, který Sam Childers postavil na jihu Súdánu, opravdu zachránil životy dětí před šílenci.

V mládí byl jako pitbul: drogy, násilí, sex. Pak se ale Sam Childers obrátil k Bohu a nakonec nastoupil na své svérázné africké křižácké tažení. | foto: Profimedia.cz

Říká, že v roce 1992 našel Boha a v roce 1998 objevil Ďábla. Ale potom i předtím se stala také spousta zajímavých věcí.

Sam Childers je bývalý narkoman, obchodník s drogami a násilník, člen motorkářského gangu, který se polepšil a stal se samozvaným duchovním, jenž zachraňuje Afriku. Se zbraní v ruce.

Proto mu říkají Kazatel s kulometem, což ovšem není přesné, protože obvykle jezdí s kalašnikovem nebo brokovnicí. Dal jí přezdívku Výrobce vdov.

Ale jestli je všechno úplně pravda, to je ve hvězdách, které visívají nad savanami jižního Súdánu, kde se to všechno mělo a má odehrávat. Co je nezpochybnitelné, je sirotčinec, který tam stojí.

Sam Childers ho založil, shání na něj peníze, kvůli němu se zadlužil a pohřbil syna, na kterého neměl čas. Ročně potřebuje asi 600 tisíc dolarů. Je to jeden z největších sirotčinců v této části Afriky. Prošlo jím pěkných pár stovek dětí, které by jinak zřejmě už nežily. Podle papírů jich byly asi dva tisíce, to je dobré skóre. Přesto po Childersovi nyní jdou jeho kritici. Možná proto, že je to poněkud nepravděpodobný zachránce.

Kdysi měl smečku patnácti pitbulů a sám vypadá jako šestnáctý. Má trestní rejstřík dlouhý jako nákupní seznam pro školní jídelnu a potetované a namakané paže, protože pořád zvedá činky. Revolver magnum po ruce, chundelaté kotlety a mroží kníry, takže vypadá jako vysloužilý Napoleonův kanonýr. Maskáče a tričko s nápisem Harley-Davidson. Celkově z toho vychází vizáž chlapa, který po desátém pivu vždy vybílí hospodu.

Jenže Childers zachraňuje děti. A přišel k tomu úplně náhodou: řekl mu to Bůh.

Drogy, sex a rock and roll aneb mládí svatého muže

Když se Childersovi spolužáci ze základní školy doslechli, že Sam je kazatelem a zachraňuje děti v Africe, mysleli, že je to nějaký vtip. Ve třídě nebyl nikdo horší. Sam od jedenácti kouřil marjánku a pil, jako osmák už jel v LSD, amfetaminech a heroinu. Když mu bylo šestnáct, vysloužil si hrdou přezdívku Doktor, protože nikdo v celém Grand Rapids v Minnesotě neuměl tak dobře najít žílu na zapíchnutí jehly s drogou jako on.

Fotogalerie

Zhruba v té době si také pořídil brokovnici s upilovanou hlavní, utekl z domova a začal se živit prodejem narkotik. "Můj život byl v té době žumpa a mně se z něj líbila každá minuta," řekl po letech časopisu Vanity Fair. "Moje divokost přitahovala ženské. Bylo to šílené. Měl jsem pět holek za noc a mohl jsem mít vaši matku, kdybych ji chtěl."

Childers byl obávaný násilník. Je docela zvláštní, jak se to stalo, ale v Americe, zemi psychoanalytiků, to zase tolik nepřekvapuje: měla v tom prý prsty matka, protože když bylo Samovi pět, provedla něco hrozného. Když šel na indiánský karneval, oblékla ho do kovbojského. Tahle maska se malým indiánkům z pochopitelných důvodů moc nelíbila, tak ho zmlátili. No a v něm to nějak zůstalo.

On sám se ve své knize Válka jiného muže líčí jako muž pod vlivem základního přikázání otce, bývalého mariňáka: "Řekl mi, že mě seřeže, když nějakou rvačku začnu, a že mě seřeže úplně stejně, když z nějaké uteču." Ale jeho spolužáci mají ve vzpomínkách trochu jiného Sama. Líčí ho jako rváče, který k někomu přišel a začal ho mlátit, aniž potřeboval důvod.

Ale to všechno se mělo změnit. Sam měl být napravený hříšník, ale ještě to nevěděl. Všechno se v dobré obrátilo, když si na přelomu 80. a 90. let vzal floridskou striptérku Lynn, kterou při dodávce drog poznal v baru Liščí doupě v Orlandu. Byla věřící, a protože nemohla přijít do jiného stavu, slíbil jí, že pokud se to podaří, obrátí se k Bohu.

I stalo se. Obojí.

Childers hodil za hlavu zločin a drogy, založil docela prosperující stavební firmu a začal chodit do kostela. Tam jednoho dne zavítal jako host reverend z Jižní Afriky, aby povyprávěl o tom, jak to mají těžké křesťané v jižním Súdánu, kde zuří už pár desítek let občanská válka. Childerse to zaujalo a rozhodl se, že zajede do Ugandy, kde u súdánských hranic stavějí příbytky pro súdánské uprchlíky. Je stavař, tak tam pár týdnů pomůže.

Jenže když už tam byl, rozhodl se, že se podívá přes hranice do Súdánu. Jen nakoukne, hned za hranicí je město Nimule, to bude stačit. Opravdu to stačilo.

Zajel tam a byl chycen. Co uviděl, ho šokovalo. Když se vrátil do Ameriky, věděl, že udělá dvě věci: postaví doma kostel a v Nimule sirotčinec. Jenže kvůli tomu druhému si musel opatřit také kalašnikov a další zbraně. Aspoň to tak vypráví.

Tím, co ho změnilo, byl, jak to napsal ve své knize, "kovový disk velikosti talíře". Mina. Držel v ruce dítě, kterému urvala obě nohy. Rozhodl se, že za tohle musí někdo zaplatit.

Pět proti dvěma stovkám

Kdyby si peklo chtělo ještě před pár lety otevřít na Zemi filiálku, bylo by to na pomezí Súdánu a Ugandy. V Súdánu bojovali Súdánci mezi sebou a v tomto zmatku ještě brousili podivní bandité jménem Armáda božího odporu. Jejich šéf se jmenoval Joseph Kony a možná jste o něm už slyšeli. Před časem oběhlo jeho jméno kvůli filmovému dokumentu opět svět.

Cvok, který věřil, že ho Bůh povolal, aby svrhl ugandskou vládu a nastolil teokracii založenou na deseti přikázáních. Vtip byl v tom, že on sám je nedodržoval. Hlavně to páté, tedy Nezabiješ. To mu vysloveně nesedělo. Terorizoval celý kraj, přepadával vesnice a unášel děti, aby si z chlapců dělal dětské vojáky a z dívek matrace. Aby chlapcům spálil všechny mosty, nechával je často zabít vlastní příbuzné. Tak unesl na 30 tisíc dětí. Proto bylo zvykem, že vesnické děti každé odpoledne odcházely přespat do měst, nebo velkých vesnic, kam si Kony netroufl.

Přesně to zažil Childers v Nimule. A tak nejdřív založil sirotčinec, pak jezdil zachraňovat děti s oddílem súdánských povstalců a nakonec se rozhodl, že zabije Konyho.

Jeho akce byly motorkářsky divoké. Takto vypadala jedna, kterou popsal ve své knize. Byla zvláštní tím, že vyrazil v pěti lidech proti dvěma stům ozbrojenců. Zrovna překračoval hranice a voják u závory mu řekl, že dál nemůže, protože Konyho lidé právě ničí vesnici dál po cestě a je třeba čekat, až přijedou vojáci, kteří by zakročili.

"My jsme vojáci," řekl Childers a ukázal na kalašnikov, který měl na klíně. "Nemusíme na nikoho čekat."

"Pastore, ale jich jsou dvě stovky."

Childers, jak píše, se rozhodl, že on a každý z jeho čtyř mužů vydá za čtyřicet Konyho lidí. "Tenhle poměr se mi líbil. Bylo to tak akorát."

A vyrazil. Jak píše, Bůh mu říkal, aby jeli rychleji. A ještě rychleji. A ještě rychleji. To není nic divného, protože Bůh mu prý také často radil, kdy má začít střílet. Když se blížili k vesnici, zjistil, že jak se řítí kupředu, zanechávají za sebou obrovské kotouče prachu. Za pár vteřin to mělo mít svůj význam.

Povstalci si mysleli, že se řítí celá armáda, a začali prchat. Jak se ukázalo, navíc jich nebylo dvě stě, ale asi tak třicet.

Pro něj to byl všední zážitek. V knize má věty jako "kdykoliv cestuju po téhle oblasti, očekávám, že budu přepaden" nebo "byl jsem přepaden tolikrát, že mi jednotlivé přepady už splývají". A dává najevo, že tyto akce vítá, protože to je příležitost, jak zničit co nejvíc Konyho bojovníků. "Vyjížděl jsem ven v naději, že budeme přepadeni, protože kdykoliv to udělali, dali mi další šanci někoho z nich odstranit. A tím měl Kony míň o jednoho člověka, který mohl škodit jiným."

Zní to jako neuvěřitelný příběh. Taky je, dokonce natolik, že Hollywood o Childersovi natočil film (mihnul se i u nás pod jménem Kazatel kalašnikov). To z něj udělalo celebritu a pomohlo mu plnit kufry penězi, které potřeboval na chod sirotčince. Už se kvůli němu zadlužil a prodal i svoji sbírku historických pušek. V průměru strávil sedm měsíců v Africe a zbylých pět měsíců v Americe sháněním dolarů.

Ale sláva taky přitáhla pozornost těch, jimž se zdálo jeho líčení přehnané nebo měli výhrady k tomu, co dělá kromě řízení sirotčince.

Kde je pravda?

Ozvali se dva jihosúdánští generálové: Childerse si vážíme, ale nikdy se neúčastnil našich bojových akcí a nikdy neviděl jediného z Konyho vojáků. Objevila se tvrzení jeho bývalých spolupracovníků, že fotky z bojů či zachraňování dětí ze spárů Konyho jsou nahrané, pózují na nich děti ze sirotčince a byly pořízeny hned za plotem. Místní honorace v Nimule včetně pastora napsala, že by sirotčinec měl být uzavřen a předán místním úřadům. Jeden americký lékař, který přes Nimule projížděl, napsal, že děti jsou ve špatném stavu, podvyživené, nemocné a že sirotčinec nemá žádné zásoby potravin. Humanitárním pracovníkům se nelíbil nepopiratelný fakt, že Childersova partyzánština silně ohrožuje také je, protože teď si rebelové myslí, že i oni jsou vlastně jacísi ozbrojení žoldnéři.

Ale na druhé straně v Childersově příběhu nenašel díry reportér New York Times, který do Nimule přijel. Jiný reportér tam viděl zásoby jídla na týden. V tomto případě nelze dělat soudce.

Možná si Childers vymýšlel, ale sirotčinec fungoval. A lepší podvyživené děti než mrtvé. Je skvělé, že se v Nimule s americkými novináři roztrhl pytel. Jen tam přijeli trošku pozdě. Škoda, že nedorazili, když Childers sháněl peníze a zastavil kvůli nim i dům. Kdyby měl publicitu, třeba by nemusel.

A kdyby šlo všechno líp, třeba by nepřišel o dospívajícího syna, kterého doma zabil heroin, zatímco táta zachraňoval děti v Súdánu, aby je tam nezabil Kony.

Autoři: ,


Také výrobci motorek bojují s emisemi. V Kolíně bodoval Indian s Katanou

Novinka Indian FTR 1200 a 1200s

Hlavní novinka Intermotu, japonský roadster Suzuki Katana, symbolizuje celou letošní výstavu v...

Na svátku harleyů jsme prohnali napjatě očekávaného svalovce FXDR

Záď stroje FXDR 114

Přestože svítí sluníčko, už několik kilometrů před cílem vnímáte tlumené hřmění. Pochází ze silných...

Ženy v Saúdské Arábii už mohou řídit, teď chtějí i závodit a driftovat

Třicetiletá saúdská automobilová závodnice Raná Mímúníová (19. července 2018)

VIDEO Na automobilovém okruhu v Rijádu burácí motor sportovního vozu. Za volantem sedí s přilbou na hlavě...

Američana podezřelého z vraždy čtyř lidí v Brně zatkli ve Washingtonu

Američan Kevin Dahlgren je podezřelý z vraždy čtyřčlenné rodiny v Brně.

VIDEO Dvacetiletého Američana podezřelého z vyvraždění čtyřčlenné rodiny v brněnských Ivanovicích dopadla...

Stíhaný Novák žije v luxusu, jeho rodina má nový dům a prodává harleye

Alexandr Novák u Krajského soudu v Ústí nad Labem (červenec 2012)

VIDEO Bývalý senátor Alexandr Novák, který je stíhaný kvůli dotačním podvodům v kauze ROP Severozápad,...

V Plzni se představují skvosty s vůní benzinu. Auto Baarové i Masaryka

Až do neděle jsou v plzeňském DEPO2015 k vidění automobilové skvosty. Na snímku...

VIDEO Auto, které vezlo prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, herečku Lídu Baarovou nebo takzvané Porsche...

Harley-Davidson vyzraje na Brusel. Přesune část výroby, ceny nezvýší

Z filmu Bezstarostná jízda (Peter Fonda, Dennis Hopper)

VIDEO Americký výrobce motocyklů Harley-Davidson se kvůli evropským clům uvaleným na dovoz výrobků ze...

Nejčtenější

Každý je světec. Než ke mně přijde s kapavkou, říká dermatovenerolog

"Můj obor je vedle plastické korektivní dermatologie či kosmetologie popelkou...

Je to pohyb na tenkém ledu. Diagnóza pohlavně přenosné choroby je velmi intimní verdikt. I proto je většinou reakcí...

Miluji kuře na paprice od mamky a pět knedlíků, říká MOgirl Lenka

Touhy, sny, plány mám, ale žiji současným dnem, říká MOgirl Lenka.

Podle vlastního soudu je neústupná, sebevědomá, energická. A nezastírá, že též tvrdohlavá a sarkastická. „Jsem taková,...Udělat vibrátor nebo tramvaj je podobné, říká designérka Marešová

Anna Marešová získala za designovou kolekci erotických pomůcek pro ženy hlavní...

Její vibrátory byly oceňované a nepřehlédnutelné. Nemá však pocit, že by její práci přespříliš poznamenaly, že by...

VIDEO: Různé tváře orgasmu. Jinak vypadá v Evropě a jinak v Asii

Zřetelné výrazy obličeje interpretují bolest i potěšení napříč kulturami.

Bolest se do našich tváří vpisuje docela stejně, bez ohledu na to, z které části planety jsme. Orgasmus však nikoli. My...

Sexuální jiskru do dlouhodobého vztahu dokáže vrátit každý, tvrdí studie

Akrobacie v posteli netřeba, sex v posteli dlouhodobého páru oživí společně...

Je to jednodušší, než jste mysleli. Rutinu ze sexuálního života nemusíte vyhánět na drahé dovolené uprostřed Karibiku,...

Další z rubriky

OBRAZEM: Těla jako plátna. V Londýně se konal festival tetování

Někteří měli na těle víc inkoustových ploch než míst nedotčených tetováním....

Někteří měli na těle víc inkoustových ploch než míst nedotčených tetováním. Mnozí další ho doplnili modifikacemi...

Kruté metody poprav: ušlapání slonem a řezání zaživa

Lyngchi bylo jedním z nejnehumánnějších způsobů poprav, které historie přinesla.

Trest smrti je z principu definitivní záležitost. V leckterých společnostech se však nezdál dostatečně uspokojivý....

Šlofík není lenošení. Dopřávejte si ho, pomáhá rozhodování

Šlofík pomáhá výkonnosti, tvrdí věda.

Není to lenost, není to pohodlnost. Schrupnout si po obědě je velmi racionální, zdravé, pragmatické rozhodnutí. Šlofík...Najdete na iDNES.cz