Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kdy vám nevěra může zachránit manželství

  11:00aktualizováno  11:00
Nevěra nemusí mít na vztah jen negativní dopady. V jistých situacích může vaše skomírající manželství dokonce zachránit.

Nevěra může skončit i jinak než rozvodem | foto: Profimedia.cz

Velkou zastánkyní nevěry jako zkoušky, která může partnerský vztah posílit, je manželská terapeutka Mira Kirshenbaumová, autorka kontroverzní knihy When Good People Have Affairs.

Psycholožka s třicetiletou praxí zdůrazňuje, že společnost mluví jen o negativech mimomanželského poměru, ale zcela opomíjí pozitivní dopady, které nevěra může mít.

Nevěra jako defibrilátor

"Někdy může být nevěra tím nejlepším impulsem ke změně," uvedla pro list The Observer. "Tím samozřejmě nechci obhajovat nevěru ani k ní navádět. Chci jen říci, že právě díky nevěře si někteří lidé dokážou uvědomit, co jim ve vztahu chybělo, co nefunguje a kde je potřeba udělat změny. V takovém případě nemusí mít nevěra pouze negativní dopad vrcholící rozvodem, ale může být podnětem k posílení a záchraně manželství."

Mira Kirshenbaumová navíc zdůrazňuje, že většina lidí, kteří se nevěry dopustí, nemá nijak narušený charakter a v podstatě jde o hodné a mravné osoby, které se pouze momentálně potýkají s problémy ve vztahu. "Většina mých klientů má kvůli svým záletům skutečně velké výčitky svědomí, pocity viny a studu. Není to tak, že by nevěru cíleně vyhledávali a užívali si ji. Většinou jde o důsledek dlouhodobých problémů a nespokojenosti ve vztahu. Pokud přirovnáme manželství k srdeční zástavě, může nevěra fungovat jako účinný defibrilátor."

Její názor potvrzuje i pětatřicetiletý Jan, otec dvou malých dětí: "Před svatbou jsem s Evou chodil osm let, takže do manželství jsme nevstupovali s žádnou velkou vášní, ale zase s jistotou, že nás ten druhý ničím zásadním nepřekvapí. Poté, co se nám narodily děti, jsme se paradoxně navzájem odcizili a téměř jsme spolu přestali spát. Nijak zvlášť jsem to neřešil, protože jsem od všech kamarádů slyšel, že jsou na tom podobně."

"Pak ale do práce nastoupila Alena a věci dostaly rychlý spád. Vyspali jsme se spolu hned první týden poté, co jsme urazili pár piv v hospodě po práci. Sex s ní byl naprosto fantastický, ale o to hůř jsem se cítil, když jsem se vracel zpátky domů k rodině.

Nevěra

Pořád jsem žil ve strachu, kdy to praskne. Manželce to donesla jedna naše společná kolegyně asi po půl roce. Byla z toho strašná scéna a myslím, že kdybychom neměli děti, určitě by se se mnou rozvedla.

Když nám ale oběma vychladly hlavy a byli jsme schopni si spolu normálně promluvit, uvědomili jsme si, že tímto způsobem v našem vztahu dál pokračovat nemůžeme. Oba dva jsme formulovali to, co od druhého očekáváme, a snažíme se tím řídit. Naše manželství je od té doby paradoxně mnohem lepší."

Pravidla záchrany

V první řadě byste si měli uvědomit, že nevěra dlouhodobějšího charakteru (tedy nikoli sexuální úlet na mejdanu, na který toužíte zapomenout okamžitě po vystřízlivění) je vždy projevem určité nefunkčnosti vztahu. To nemusí nutně znamenat, že jste v manželství zcela nespokojeni nebo že vůbec nefunguje. Podle psychologů jde často jen o jeden aspekt manželství, který byste chtěli změnit.

Zkuste se proto zamyslet nad tím, co vám vaše aférka přinesla nebo přináší. Šlo čistě jen o sex? Nebo vám dělalo dobře pomyšlení, že vás někdo obdivuje a někomu se líbíte? Sbalila vás na komplimenty a lichotky? Zřejmě to jsou věci, kterých se vám ve vašem manželství nedostává. Právě skrze nevěru si můžete uvědomit, co je ve vašem manželství špatně a zda se chcete pokusit o nápravu a změnu, nebo jestli váš vztah dospěl už do své finální fáze. Této analýze byste přitom svůj vztah měli podrobit i v případě, že se váš mimomanželský poměr ještě neprovalil.

Mira Kirshenbaumová zdůrazňuje, že základním předpokladem pro záchranu manželství je chuť a ochota dělat změny: "Nevěra vám ukáže, co vám v manželství chybí a kterým směrem se vydat. Slouží jako nápověda a jen na vás je, zda ji dokážete využít ve svůj prospěch."

Další výhodou, kterou vám případná odhalená nevěra podle terapeutky přinese, je emotivní výměna názorů, při které oba ztratíte zábrany, přestanete si hrát na dokonalé manželství a upřímně si řeknete, co vás štve a co už nehodláte respektovat. Od toho se potom můžete odrazit do budoucna.

Speciálním případem jsou však podle Kirshenbaumové manželství, která jsou buď citově nebo sexuálně vyhaslá. Manželé nemají žádný zvláštní zájem na zlepšení situace, protože spolu zůstávají typicky jen kvůli dětem (nebo z jiných důvodů). Potom může mimomanželský poměr sloužit k doplnění a dodání toho, co v nefunkčním manželství chybí.

Autoři: ,


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Sebevědomý lev jsem proto, že makám a nepodvádím, říká Terminátor Karlos

Karlose „Terminátora“ Vémolu zpovídal Jakub „Buba“ Ouvín pro pořed televize...

Lvi žerou první, zní jeho heslo, má ho ostatně vytetované na ruce. A není pochyb, že on sám se mezi lvy počítá....

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Další z rubriky

Extrémní gastronomie: Rybí hobliny katsuobushi vám zatancují na talíři

Příprava katsuobushi vyžaduje trpělivost a um.

Ryby dokážou plavat a některé i létat, ale jen tuňák pruhovaný vám zatancuje. Jen to chce trochu trpělivosti. Rybí...

Na návštěvě v palírně whisky: nejvíc si tu cení měděných sudů

Milovník whisky se tu cítí jako v ráji, ano.

Přízvisko hlavní město skotské whisky mu sluší, v Dufftownu najdeme hned sedm velkých palíren. Navštívili jsme tu...

Hlasitá hudba svádí k nezdravým jídlům, tvrdí věda

Hamburger? Asi se v restauraci hrálo hodně nahlas.

Zvuková hudební kulisa v restauracích má velký vliv na to, co si objednáte. Ta hlasitá vám napovídá, abyste místo...

Najdete na iDNES.cz