Kdy vám nevěra může zachránit manželství

  11:00aktualizováno  11:00
Nevěra nemusí mít na vztah jen negativní dopady. V jistých situacích může vaše skomírající manželství dokonce zachránit.

Nevěra může skončit i jinak než rozvodem | foto: Profimedia.cz

Velkou zastánkyní nevěry jako zkoušky, která může partnerský vztah posílit, je manželská terapeutka Mira Kirshenbaumová, autorka kontroverzní knihy When Good People Have Affairs.

Psycholožka s třicetiletou praxí zdůrazňuje, že společnost mluví jen o negativech mimomanželského poměru, ale zcela opomíjí pozitivní dopady, které nevěra může mít.

Nevěra jako defibrilátor

"Někdy může být nevěra tím nejlepším impulsem ke změně," uvedla pro list The Observer. "Tím samozřejmě nechci obhajovat nevěru ani k ní navádět. Chci jen říci, že právě díky nevěře si někteří lidé dokážou uvědomit, co jim ve vztahu chybělo, co nefunguje a kde je potřeba udělat změny. V takovém případě nemusí mít nevěra pouze negativní dopad vrcholící rozvodem, ale může být podnětem k posílení a záchraně manželství."

Mira Kirshenbaumová navíc zdůrazňuje, že většina lidí, kteří se nevěry dopustí, nemá nijak narušený charakter a v podstatě jde o hodné a mravné osoby, které se pouze momentálně potýkají s problémy ve vztahu. "Většina mých klientů má kvůli svým záletům skutečně velké výčitky svědomí, pocity viny a studu. Není to tak, že by nevěru cíleně vyhledávali a užívali si ji. Většinou jde o důsledek dlouhodobých problémů a nespokojenosti ve vztahu. Pokud přirovnáme manželství k srdeční zástavě, může nevěra fungovat jako účinný defibrilátor."

Její názor potvrzuje i pětatřicetiletý Jan, otec dvou malých dětí: "Před svatbou jsem s Evou chodil osm let, takže do manželství jsme nevstupovali s žádnou velkou vášní, ale zase s jistotou, že nás ten druhý ničím zásadním nepřekvapí. Poté, co se nám narodily děti, jsme se paradoxně navzájem odcizili a téměř jsme spolu přestali spát. Nijak zvlášť jsem to neřešil, protože jsem od všech kamarádů slyšel, že jsou na tom podobně."

"Pak ale do práce nastoupila Alena a věci dostaly rychlý spád. Vyspali jsme se spolu hned první týden poté, co jsme urazili pár piv v hospodě po práci. Sex s ní byl naprosto fantastický, ale o to hůř jsem se cítil, když jsem se vracel zpátky domů k rodině.

Nevěra

Pořád jsem žil ve strachu, kdy to praskne. Manželce to donesla jedna naše společná kolegyně asi po půl roce. Byla z toho strašná scéna a myslím, že kdybychom neměli děti, určitě by se se mnou rozvedla.

Když nám ale oběma vychladly hlavy a byli jsme schopni si spolu normálně promluvit, uvědomili jsme si, že tímto způsobem v našem vztahu dál pokračovat nemůžeme. Oba dva jsme formulovali to, co od druhého očekáváme, a snažíme se tím řídit. Naše manželství je od té doby paradoxně mnohem lepší."

Pravidla záchrany

V první řadě byste si měli uvědomit, že nevěra dlouhodobějšího charakteru (tedy nikoli sexuální úlet na mejdanu, na který toužíte zapomenout okamžitě po vystřízlivění) je vždy projevem určité nefunkčnosti vztahu. To nemusí nutně znamenat, že jste v manželství zcela nespokojeni nebo že vůbec nefunguje. Podle psychologů jde často jen o jeden aspekt manželství, který byste chtěli změnit.

Zkuste se proto zamyslet nad tím, co vám vaše aférka přinesla nebo přináší. Šlo čistě jen o sex? Nebo vám dělalo dobře pomyšlení, že vás někdo obdivuje a někomu se líbíte? Sbalila vás na komplimenty a lichotky? Zřejmě to jsou věci, kterých se vám ve vašem manželství nedostává. Právě skrze nevěru si můžete uvědomit, co je ve vašem manželství špatně a zda se chcete pokusit o nápravu a změnu, nebo jestli váš vztah dospěl už do své finální fáze. Této analýze byste přitom svůj vztah měli podrobit i v případě, že se váš mimomanželský poměr ještě neprovalil.

Mira Kirshenbaumová zdůrazňuje, že základním předpokladem pro záchranu manželství je chuť a ochota dělat změny: "Nevěra vám ukáže, co vám v manželství chybí a kterým směrem se vydat. Slouží jako nápověda a jen na vás je, zda ji dokážete využít ve svůj prospěch."

Další výhodou, kterou vám případná odhalená nevěra podle terapeutky přinese, je emotivní výměna názorů, při které oba ztratíte zábrany, přestanete si hrát na dokonalé manželství a upřímně si řeknete, co vás štve a co už nehodláte respektovat. Od toho se potom můžete odrazit do budoucna.

Speciálním případem jsou však podle Kirshenbaumové manželství, která jsou buď citově nebo sexuálně vyhaslá. Manželé nemají žádný zvláštní zájem na zlepšení situace, protože spolu zůstávají typicky jen kvůli dětem (nebo z jiných důvodů). Potom může mimomanželský poměr sloužit k doplnění a dodání toho, co v nefunkčním manželství chybí.

Autoři: ,

Nejčtenější

VIDEO: Vyzkoušeli jsme první český nevěstinec se silikonovými pannami

Rebecca má mírně vyděšený výraz.

Netradiční nevěstinec otevřeli začátkem listopadu v centru Prahy. Na toho, kdo si přijde užít, čekají místo živých žen...

Sexuální závislost se šíří jako epidemie, varuje výzkum

O závislosti na sexu se vedou vědecké pře.

Jsou v téměř nepřetržitém souboji s myšlenkami na sex, vynakládají enormní množství energie na to, aby svůj sexuální...

VIDEO: Takový je osud plastu ze žlutých popelnic. Půlka končí na skládce

Díky třídicí lince a jejím pracovnicím dokážeme plasty recyklovat. I když ne...

Když vyhodíme plastový výrobek do třídicího kontejneru, máme dobrý pocit. Reportér iDNES.tv Matěj Smlsal vyrazil do...

Prodávám v sexshopu a baví mě to, říká MOgirl Lucka

MOgirl Lucka miluje tetování a sama ráda kreslí.

Původem je holka z vesnice, po zastavení v Praze však skončila v Liberci. A zamilovala si ho. Plánuje vysokoškolské...

Mrtví králíci a Five Points: mýty i realita gangů newyorského slumu

Bill Cutting z Gangů New Yorku měl svůj předobraz ve skutečné historické...

Bowery Boys z vysokými cylindry a v červených košilích, Mrtví králíci divošského vzezření. Známe je z Gangů New Yorku...

Další z rubriky

Hon na tygra: jak britský technik ulovil Hitlerův smrtící tank

Tiger měl renomé nezničitelného tanku.

Mezi spojeneckými vojáky vzbuzoval paniku. Oprávněně. Nacistický tank Tiger, šedesátitunové monstrum, se zdál...

Je to poslání, říká o své práci sexuální asistentka

Vladana Augstenová pracuje od roku 2016 jako sexuální asistentka pro...

O sexuálních potřebách hendikepovaných lidí nemluvíme, přehlíží je rodiče, popírají sociální i zdravotní pracovnice....

Udávání po našem. Nacistům Češi donášeli na kolegy i příbuzné

Brněnská manifestace českého lidu pro Říši. (12. června 1942)

Nacistické úřady za protektorátu byly mnohdy zavaleny udáními. Donášelo se na sousedy, příbuzné, kolegy. Z...

Najdete na iDNES.cz