Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kdy vám nevěra může zachránit manželství

  11:00aktualizováno  11:00
Nevěra nemusí mít na vztah jen negativní dopady. V jistých situacích může vaše skomírající manželství dokonce zachránit.

Nevěra může skončit i jinak než rozvodem | foto: Profimedia.cz

Velkou zastánkyní nevěry jako zkoušky, která může partnerský vztah posílit, je manželská terapeutka Mira Kirshenbaumová, autorka kontroverzní knihy When Good People Have Affairs.

Psycholožka s třicetiletou praxí zdůrazňuje, že společnost mluví jen o negativech mimomanželského poměru, ale zcela opomíjí pozitivní dopady, které nevěra může mít.

Nevěra jako defibrilátor

"Někdy může být nevěra tím nejlepším impulsem ke změně," uvedla pro list The Observer. "Tím samozřejmě nechci obhajovat nevěru ani k ní navádět. Chci jen říci, že právě díky nevěře si někteří lidé dokážou uvědomit, co jim ve vztahu chybělo, co nefunguje a kde je potřeba udělat změny. V takovém případě nemusí mít nevěra pouze negativní dopad vrcholící rozvodem, ale může být podnětem k posílení a záchraně manželství."

Mira Kirshenbaumová navíc zdůrazňuje, že většina lidí, kteří se nevěry dopustí, nemá nijak narušený charakter a v podstatě jde o hodné a mravné osoby, které se pouze momentálně potýkají s problémy ve vztahu. "Většina mých klientů má kvůli svým záletům skutečně velké výčitky svědomí, pocity viny a studu. Není to tak, že by nevěru cíleně vyhledávali a užívali si ji. Většinou jde o důsledek dlouhodobých problémů a nespokojenosti ve vztahu. Pokud přirovnáme manželství k srdeční zástavě, může nevěra fungovat jako účinný defibrilátor."

Její názor potvrzuje i pětatřicetiletý Jan, otec dvou malých dětí: "Před svatbou jsem s Evou chodil osm let, takže do manželství jsme nevstupovali s žádnou velkou vášní, ale zase s jistotou, že nás ten druhý ničím zásadním nepřekvapí. Poté, co se nám narodily děti, jsme se paradoxně navzájem odcizili a téměř jsme spolu přestali spát. Nijak zvlášť jsem to neřešil, protože jsem od všech kamarádů slyšel, že jsou na tom podobně."

"Pak ale do práce nastoupila Alena a věci dostaly rychlý spád. Vyspali jsme se spolu hned první týden poté, co jsme urazili pár piv v hospodě po práci. Sex s ní byl naprosto fantastický, ale o to hůř jsem se cítil, když jsem se vracel zpátky domů k rodině.

Nevěra

Pořád jsem žil ve strachu, kdy to praskne. Manželce to donesla jedna naše společná kolegyně asi po půl roce. Byla z toho strašná scéna a myslím, že kdybychom neměli děti, určitě by se se mnou rozvedla.

Když nám ale oběma vychladly hlavy a byli jsme schopni si spolu normálně promluvit, uvědomili jsme si, že tímto způsobem v našem vztahu dál pokračovat nemůžeme. Oba dva jsme formulovali to, co od druhého očekáváme, a snažíme se tím řídit. Naše manželství je od té doby paradoxně mnohem lepší."

Pravidla záchrany

V první řadě byste si měli uvědomit, že nevěra dlouhodobějšího charakteru (tedy nikoli sexuální úlet na mejdanu, na který toužíte zapomenout okamžitě po vystřízlivění) je vždy projevem určité nefunkčnosti vztahu. To nemusí nutně znamenat, že jste v manželství zcela nespokojeni nebo že vůbec nefunguje. Podle psychologů jde často jen o jeden aspekt manželství, který byste chtěli změnit.

Zkuste se proto zamyslet nad tím, co vám vaše aférka přinesla nebo přináší. Šlo čistě jen o sex? Nebo vám dělalo dobře pomyšlení, že vás někdo obdivuje a někomu se líbíte? Sbalila vás na komplimenty a lichotky? Zřejmě to jsou věci, kterých se vám ve vašem manželství nedostává. Právě skrze nevěru si můžete uvědomit, co je ve vašem manželství špatně a zda se chcete pokusit o nápravu a změnu, nebo jestli váš vztah dospěl už do své finální fáze. Této analýze byste přitom svůj vztah měli podrobit i v případě, že se váš mimomanželský poměr ještě neprovalil.

Mira Kirshenbaumová zdůrazňuje, že základním předpokladem pro záchranu manželství je chuť a ochota dělat změny: "Nevěra vám ukáže, co vám v manželství chybí a kterým směrem se vydat. Slouží jako nápověda a jen na vás je, zda ji dokážete využít ve svůj prospěch."

Další výhodou, kterou vám případná odhalená nevěra podle terapeutky přinese, je emotivní výměna názorů, při které oba ztratíte zábrany, přestanete si hrát na dokonalé manželství a upřímně si řeknete, co vás štve a co už nehodláte respektovat. Od toho se potom můžete odrazit do budoucna.

Speciálním případem jsou však podle Kirshenbaumové manželství, která jsou buď citově nebo sexuálně vyhaslá. Manželé nemají žádný zvláštní zájem na zlepšení situace, protože spolu zůstávají typicky jen kvůli dětem (nebo z jiných důvodů). Potom může mimomanželský poměr sloužit k doplnění a dodání toho, co v nefunkčním manželství chybí.

Autoři: ,


Nejčtenější

Poklad! Zlato a stříbro z vraku musel Alex Storm osm měsíců tajit

Alex Storm, hledač pokladů z potopených lodí

Tisíce zlatých a stříbrných mincí vynášeli z oceánského dna dvacet dní. Byl to poklad jako z pohádky. Následujících osm...

Chci karavan a zběsilé jízdy po světě, říká MOgirl Dreya

Jsem sarkastická a tvrdohlavá, říká MOgirl Dreya.

Sarkastická, tolerantní a empatická, ale též tvrdohlavá a zbrklá. Tak se vidí MOgirl Dreya.VIDEO: Lukáš ze sebe dělá Bílou i Vondráčkovou. Podoba je neskutečná

Lukáš ze sebe umí udělat dokonalou Lucii Bílou. I její pohyby a grimasy má...

Už skoro čtvrt století se živí jako travesti umělec. Téměř denně vystupuje po celém Česku a proměňuje se ve známé...

Stelete si postel? Máte víc sexu i přátel, tvrdí výzkum

Naše ranní ložnicové návyky o nás prozradí víc, než myslíme, tvrdí studie.

Jako by ostrým řezem dělil společnost na dvě opravdu odlišné skupiny. Jako by to nebyl jen pouhý ranní návyk. S tím,...

Siláci tahali kamion, zvedali auta. Českým mistrem se stal Jiří Tkadlčík

Je to jednoručka, ale jiná, než jakou znáte z fitka.

Má četné mezinárodní úspěchy, je legendou českých strongmanů, proto byl favoritem. Oprávněně. Jiří Tkadlčík první český...

Další z rubriky

Stelete si postel? Máte víc sexu i přátel, tvrdí výzkum

Naše ranní ložnicové návyky o nás prozradí víc, než myslíme, tvrdí studie.

Jako by ostrým řezem dělil společnost na dvě opravdu odlišné skupiny. Jako by to nebyl jen pouhý ranní návyk. S tím,...

Extrémní gastronomie: prasečí rektum považují Namibijci za pochoutku

Prase savanové (Phacochoerus africanus) je pro kuchaře tuhou výzvou. Vybírají...

Někdy je lepší se moc nevyptávat. Na otázku, která část prasete savanového je nejlepší, vám totiž lidé z namibijského...

Biologický Černobyl: tragický únik antraxu hodili Sověti na šmelináře

Takto vypadá Bacillus anthracis pod mikroskopem.

Z japonských koncentračních táborů přes nakažené hlodavce v kanalizaci pod Kirovem. Bakteriální kmen antraxu s číslem...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz