Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Když evoluce dovádí: ptáci, kteří nelétají, a mláďata ve vacích

aktualizováno 
Odtrhly se od svých mateřských kontinentů, a tak se v nich příroda po desítky milionů let vyvíjela v úplné izolaci. Na Madagaskaru, Novém Zélandu a v Austrálii za sebou evoluční mejdan nechal zvířata, která jinde nenajdete.

Ďábel medvědovitý neboli tasmánský čert má v poměru mezi silou skusu a velikostí těla největší relativní sílu v čelistech mezi žijícími savci. Jeho pozůstatky lze nalézt všude po Austrálii, žije už ale jen v Tasmánii. | foto: Profimedia.cz

Madagaskar: pokusná ostrovní laboratoř

Je to čtvrtý největší ostrov světa a leží u východního pobřeží Afriky, od níž se oddělil během druhohor. Dodnes se od ní vzdaluje rychlostí asi dvou centimetrů za rok. I když z Madagaskaru je to k Africe pouhé čtyři stovky kilometrů, tamní zvířena se od té africké dost liší.

Fosa madagaskarská loví lemury, ale nepohrdne ani slepicemi.
Hatérie novozélandská žije na planetě Zemi už od druhohor. Nový Zéland je domovem asi padesáti tisíc exemplářů téhle živoucí zkaměněliny.
Tahle kulička létat rozhodně nebude: kivi
Ptakopysk podivný má na zadních nohách jedové ostruhy. Jed není pro člověka smrtelný, způsobuje však nesnesitelnou bolest a otoky. Psa a menší domácí zvířata zabít může.

Fauna odříznutá od okolního světa předlouhých 160 milionů let totiž zažila svou vlastní evoluci. Díky neviditelné ruce přírody tu na vrcholu potravního řetězce stanula fosa madagaskarská, a to přesto, že váží maximálně pouhých 12 kilogramů. Jak si své zvířecí kolegy a kolegyně dokázal podmanit tenhle drobeček? Jednoduše, madagaskarská příroda mu totiž neztrpčila život žádnou konkurencí. Fosa je v podstatě jedinou šelmou na ostrově.

V jejích spárech končí například i lemuři. Zatímco nikde jinde na světě je nenajdete, v "přírodní laboratoři", jak je Madagaskar právem nazýván, evoluce vyšlechtila hned dvacítku druhů. Není proto divu, že Madagaskar byl mezi prvními státy světa, které začaly systematicky budovat chráněná území.

Nový Zéland: osmý div světa

Zhruba před devadesáti miliony let se s Austrálií rozloučil kousek země, který jeho maorští obyvatelé později nazvou Aotearoa čili Země dlouhého bílého oblaku a který dnes známe pod jménem Nový Zéland. Příroda tak měla dost času na to, aby se se zdejší flórou a faunou dosyta "vyblbla".

Díky tomu, že po zemi tu původně neběhali žádní savci, bylo na ní relativně bezpečno. Výsledek? Spoustě novozélandských ptáků zakrněla křídla. Nejznámějším zástupcem je kivi a pták moa. Zatímco ptáci moa to díky Maorům na Novém Zélandu "zabalili" patrně už kolem roku 1500, kivi se zarputile drží dodnes. Dalšími typickými opeřenci Nového Zélandu jsou slípky takahe a nejtěžší papoušci světa kakapo soví. I těm ale příroda schopnost létat odňala, takže jsou při své velikosti vděčnou kořistí kun a dalších šelem, které sem zavlekli kolonizátoři.

Pouze na Novém Zélandu najdeme rovněž pravěkého plaza haterii novozélandskou, kterou můžeme považovat za živoucí fosilii. Už totiž ve druhohorách, tedy asi před 170 miliony lety, se pletla pod nohy dinosaurům. Od té doby se přitom vůbec nezměnila.

Novozélandští ptáci moa vážili 250 kilogramů a byli vysocí 3,6 metru. Vyhynuli kolem roku 1500, podle některých spekulací však pár exemplářů mělo přežívat v odlehlých oblastech ostrova do 18., či dokonce do 19. století. Za jejich vyhubení mohli Maoři.

Novozélandští ptáci moa vážili 250 kilogramů a byli vysocí 3,6 metru. Vyhynuli kolem roku 1500, podle některých spekulací však pár exemplářů mělo přežívat v odlehlých oblastech ostrova do 18. či dokonce do 19. století. Za jejich vyhubení mohli Maoři.

Na Novém Zélandu byste také marně hledali hady. Evoluce tu s nimi prostě nepočítala, stejně jako s jedovatými živočichy. Jedinou výjimkou je šestimilimetrový pavouk katipo. Kvůli rozmanité floře i fauně a nádherné přírodě bývá Nový Zéland často nazýván osmým divem světa.

Austrálie: kontinent, jemuž vládnou vačnatci

Podobně jako se nevděčně zachoval Nový Zéland k Austrálii, otočila se o třicet milionů let poté Austrálie zády k Antarktidě. Odtrhla se od ní v době, kdy se na území dnešní Belgie proháněla stáda iguanodonů a v oblasti Mexického zálivu se začala tvořit bohatá ložiska ropy.

Těch šedesát milionů let na "geografické samotce" Austrálii rozhodně prospělo. Vždyť ji díky tomu obývá spousta unikátních organismů. Nechme promluvit čísla: 85 procent australských rostlin, 84 procent savců, více než 45 procent ptáků a 89 procent příbřežních ryb nenajdete nikde jinde než na australském kontinentu.

Australská evoluce zkrátka běžela podle svých pravidel. Austrálie se navíc trhla ještě před tím, než se rozšířili takzvaní placentální savci, tedy savci, kteří plod živí pomocí placenty, takže před příchodem člověka byste tam hledali tahle zvířata marně. Zatímco ve všech ostatních koutech světa placentálové válcovali své rivaly vačnatce (ti rodí mláďata ve velmi raném stádiu a vyživují je ve vaku), a to tak rázně, že žádní nepřežili, v Austrálii si vačnatci mohli v klidu lebedit. Žádní placentální savci jim tu po krku nešli.

Australské fauna tak nabízí pestrý tým vačnatců, mezi něž patří třeba klokani, medvídci koala či vombati obecní, které jinde nenajdete. A jediným domovem zůstává Austrálie i pro ptakořitné ptakopysky podivné, ježury australské nebo ptáky emu.

Autoři:Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

Extrémní gastronomie: bosintang je opravdu silný psí vývar

Mnozí Korejci se bosintangu nechtějí vzdát.

Jen v samotném Soulu se kvůli masu zabijí dva miliony psů ročně. Je to především kvůli pokrmu bosintang, psímu vývaru....

Čech prodal Eiffelovu věž. Viktor Lustig inovoval klasický podvodný trik

„Nejslizčí fixlař, který kdy žil.“ Tak popsali tajní agenti českého podvodníka...

Na začátku se králík v pytli měnil v kočku, později se prodávaly falešné zlaté cihly nebo housle od Stradivariho. Onen...

CIA v Himálaji: američtí špioni na střeše světa ztratili plutonium

Zvládneme to také! Čínští technici a dělníci oslavují úspěšný jaderný test....

Aby mohla sledovat první čínské krůčky na poli jaderného zbrojení, spustila CIA v polovině šedesátých neobvyklou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz