Pod zámek, panenství je přece znakem čistoty! Kořeny fenoménu panenství sahají až do starověku.

Pod zámek, panenství je přece znakem čistoty! Kořeny fenoménu panenství sahají až do starověku. | foto: Profimedia.cz

Když jste její první aneb fenomén panenství

  • 68
Celá staletí se jim přisuzovala zázračná moc. Byly považovány za bohem obdarované, vyvolené a požívaly zvláštních výsad. Posedlost pannami však není věcí minulosti, kult panenství dnes ožívá například ve Spojených státech.

Jde o malou kožní blanku umístěnou přibližně dva centimetry od vchodu do vaginy. Většina žen ji má od narození, ty, které se narodí bez ní, však rozhodně nejsou výjimkou.

Panenská blána má naprosto unikátní postavení. Věřilo se a věří, že jde o výjimečný dar, symbol čistoty, ale i o zázrak. Kvůli ní se ženy prohlašovaly za svaté, ale i zatracovaly a zabíjely.

Záruka neposkvrněnosti

Jako panny ("virgo") se označovaly v řecké mytologii bohyně Artemis a Hestia, které jako jedny z mála žen dokázaly odolat svádění Dionýsa, řeckého boha vína a milostných hrátek. Právě díky nim získaly panny přívlastek silných a nezávislých žen, které jsou povzneseny nad svádění mužů.

Sexu s pannou byl ve starověku přisuzován posvátný význam a panenství bylo největší obětí, kterou mohla žena přinést. Například vestálky, římské kněžky, které sloužily v chrámech bohyně Vesty, pečovaly o věčný oheň a složily slib panenství, pocházely z nejvýznamnějších rodin a požívaly nejvyšších poct.

Pokud však své panenství ztratily, byly potrestány pohřbením zaživa, zatímco jejich svůdce přišel o hlavu. Mohly totiž kopulovat pouze s bohy, nikoli se smrtelníky.

Ve středověku se význam panenství poněkud proměnil. Bylo vnímáno jako dar od boha: a právo odejmout ho ženě měl zase jen bůh, zastoupený manželem.

Očekávalo se, že žena zůstane neposkvrněná až do manželství. Pokud se prohřešila, uvrhla tím na svou rodinu hanbu a mohla být přísně potrestána. Muž také mohl vyžadovat přezkoušení panenství své budoucí manželky – tento test se přitom v různých obměnách uchoval v řadě kultur až do současnosti.

Podle křesťanství je panenství darem, který je vyhrazen jen manželovi (který zastupuje boha)

Marie a spol.

Nepochybně nejznámější pannou v historii je Panna Marie. I když dosáhla největšího věhlasu, nelze říci, že by neposkvrněné početí bylo originálním nápadem křesťanů. Panna Marie měla celou řadu pohanských předchůdkyň, které také porodily coby panny (z neposkvrněného početí se údajně narodil například bůh Mithra).

Odborníci tvrdí, že kult Panny Marie pravděpodobně vznikl jako náhrada za kulty pohanských bohyň. Juno, Minerva, Isis, Diana a další božské postavy pohanů, které byly panny, se totiž mezi lidmi těšily takové oblibě, že je bylo prostě potřeba nahradit jinou nástupkyní.

Panny měly v náboženství vždy roli ochránkyň a jakýchsi přímluvkyň.

Této tradici zůstala věrná i další slavná panna, Johanka z Arku. Ta byla údajně k obraně Francie vybrána bohem právě kvůli své tělesné čistotě.

V duchu těchto přesvědčení vyznívá poněkud paradoxně lékařský směr, který nastoupil v osmnáctém století. Tehdy lékaři tvrdili, že dlouhotrvající panenství a sexuální abstinence jsou známkou nemoci. Nedostatek sexu byl spojován s celou řadou chorob a panenství se ze zdravotního hlediska vyloženě nedoporučovalo.

Kdo je vlastně panna?

Význam panenství se v některých kulturách uchoval až do současnosti. Například v subsaharské Africe se úřady už několik let marně snaží vymýtit přesvědčení, že sex s pannou léčí AIDS.

Na druhou stranu je v současné době poměrně těžké rozhodnout, která žena pannou ještě je a která už nikoli.

Naši předkové to měli ohledně identifikace panen značně jednodušší. Panna byla zkrátka žena, která měla panenskou blánu. Jenže v okamžiku, kdy lékaři zjistili, že část žen se rodí bez ní, se začala klasifikace panen komplikovat.

Je pannou i žena, která nikdy nesouložila s mužem, ale narodila se bez panenské blány? Nebo ta, jejíž panenská blána je od narození tak tenká, že k jejímu protržení není potřeba penis, ale stačí běžná fyzická aktivita, jako je například běh, jízda na koni nebo jiný sport?

Staré Řecko panny uctívalo, protože byly na rozdíl od ostatních žen povzneseny od pletek s muži

Pokud je určujícím činitelem panenství přítomnost panenské blány, měla by se pannou znovu automaticky stát i žena, která podstoupí obnovení blány, takzvanou hymenoplastiku.

Sexuologové navíc upozorňují na to, že při klasifikaci panenství se nelze spoléhat ani na to, že panna je taková žena, která nebyla dosud penetrována. Zatímco v západní společnosti se tento termín obvykle omezuje na penis, v jiných kulturách se vztahuje i na použití prstů, jazyka nebo na masturbaci.

Nezodpovězená zůstává rovněž otázka, zda je možné považovat za pannu ženu, která má již zkušenost s análním sexem. Hranici panenství tak není možné jednoznačně určit.

Panny jsou v módě

I když se zdálo, že význam panenství je v současné době už jen přežitkem, nové módní trendy mluví o opaku.

Mezi Američany se například rozmáhá nová móda, kdy spolu páry před svatbou přestanou na několik měsíců sexuálně žít. Svatební noc potom pojímají, jako by žena znovu přicházela o panenství.

Stále větší oblibě se těší i již zmíněná hymenoplastika. Už poměrně dlouho je po ní značná poptávka v Latinské Americe, Asii a na Blízkém východě, kde se ztráta panenství rovná zhanobení rodiny. A ženy, které se proviní, čeká přísný trest.

V poslední době se však poptávka velmi zvedá také v USA a Kanadě. Přibližně dvouhodinová procedura prováděná v lokální anestezii vyjde v přepočtu na sto tisíc korun. Při sexu potom žena krvácí a cítí stejnou bolest jako při prvním protržení panenské blány.

Přijde vám to jako nesmyslná investice? Potom byste měli vědět, že podle Wall Street Journal byla hymenoplastika v roce 2005 nejrychleji rostoucím segmentem plastické chirurgie.