Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Když žena vydělává víc než vy

aktualizováno 
Zůstali jste doma s dětmi nebo přispíváte do rodinného rozpočtu spíše symbolickou částkou. Aby vztah nezlikvidovala situace, kdy žena vydělává výrazně víc než muž, je třeba si vyjasnit kompetence, přijmout identitu muže v domácnosti a komunikovat víc než kdy jindy.

Zní to jako ideální situace, partnerka vydělává, vy se nemusíte zatěžovat materiálními starostmi. Jenže v realitě to zdaleka tak růžové není. | foto: Profimedia.cz

"Loni jsem nečekaně zůstal čtyři měsíce bez práce," říká šestatřicetiletý Karel, který pracuje jako projektový manažer v nadnárodní firmě. "První měsíc jsem si to užíval, odpočíval jsem a dělal věci, na které jsem předtím neměl čas, ale ty další tři jsem myslel, že zešílím. Problém nebyl ve financích, protože jsem dostal vysoké odstupné, ale v tom, že jsem si jako chlap připadal k ničemu. Manželka každý den odcházela do práce a já jsem mohl přemýšlet nad tím, jestli utřu prach nebo půjdu na důchodcovskou procházku. Byl jsem protivný, podrážděný a neustále jsme se hádali, protože pocit, že mě nikdo nechce a že bych mohl být do budoucna finančně závislý na své manželce, byl pro moje ego ránou."

Nenechte si rozložit vztah

Jak přežít situaci, kdy vaše partnerka vydělává mnohem víc než vy:

  • Nezapomínejte spolu mluvit a naslouchat jeden druhému. Váš vztah by se neměl smrsknout jen na hovory o složenkách a dalších domácích povinnostech.

  • Peníze vnímejte jako společné a vyvarujte se poznámek o tom, kdo je vydělal a kdo by o nich tedy měl rozhodovat.

  • Vyjadřujte si navzájem podporu a uznání. Je důležité, aby ten druhý věděl, že si ho vážíte a že oceňujete práci, kterou přispívá k chodu domácnosti.

  • Stejné pravomoci. Oba jste dospělí svéprávní lidé, a proto máte oba stejné právo rozhodovat o záležitostech ohledně vašeho vztahu, domácnosti i výchovy dětí. Bez ohledu na to, kolik kdo z vás vydělává.

  • Utrácení peněz by mělo být vaším společným rozhodnutím. Nerozhoduje o něm jen ten, kdo do společného rozpočtu přispívá větším dílem.

A většina odborníků dává v tomto ohledu Karlovi za pravdu. Jednadvacáté století je sice v plném proudu, ale to neznamená, že by se naše vnímání tradičních rolí, podle nichž je muž živitelem rodiny, nějak razantně změnilo. Podle studie z roku 2006 hodnotí svá manželství výrazně lépe ty ženy, jejichž muži vydělávají víc peněz a živí rodinu. Ženy jsou, navzdory emancipaci, stále považovány spíše za ty, na nichž leží zodpovědnost za rodinu a děti. A to navzdory tomu, že podle odhadů v současné době vydělává víc než jejich manželé celá čtvrtina žen.

Vyjasněte si kompetence

Podle výzkumu oxfordské univerzity, který citoval Daily Mail, klesl ve Velké Británii počet pracujících mužů z dvaadevadesáti procent na osmasedmdesát a počet pracujících žen naopak vystoupal z šestapadesáti procent na sedmdesát. Rodiny se stále častěji rozhodují, který plat pro ně bude z finančního hlediska výhodnější, a ten z partnerů, který vydělává méně, zůstává doma s dětmi.

Jenže to ještě neznamená, že jsou s tím muži smířeni. Psycholožka Zdeňka Dušková k tomu podotýká: "Na tom, že s dětmi doma zůstane muž a žena převezme roli živitele rodiny, není samozřejmě nic špatného. Nicméně je určitě nutné, aby šlo o rozhodnutí obou partnerů a oba byli se svou rolí srozuměni. Nejde jen o to, že někteří muži mohou mít například problém s materiální závislostí na ženě, ale pracující ženy na druhou stranu často cítí výčitky, že si nemohou dostatečně užít dětství svých potomků."

Předtím, než se k podobnému kroku rozhodnete, zvažte nejen to, zda se s materiálně "podřízenou" rolí dokáže smířit vaše ego, ale i to, zda dokážete své partnerce poskytnout potřebnou podporu. "Muži mají často pocit, že se jejich hodnota odvíjí od toho, kolik dokáží domů přinést peněz, a z tohoto postoje potom vznikají pocity žárlivosti i spory ohledně kompetencí," upozorňuje psycholožka. Měli byste si proto především s partnerkou vyjasnit, že vaše rozhodovací pravomoci nejsou tak velké jako výše platu a oba dva máte v rámci svého vztahu, domácnosti i dětí stejné kompetence.

Nová identita

Podle sociologů je zase hlavní problém v tom, že se náš sociální a emocionální život nemění tak rychle jako ekonomická a veřejná sféra. To znamená, že si sice dokážeme spočítat, co je pro nás z materiálního hlediska výhodnější a pokud má žena vyšší plat, zůstane doma s dětmi muž, nicméně naše zvnitřněné role jsou jiné, a proto se celá řada mužů nedokáže s představou, že jsou živeni ženou, vypořádat. "Někteří muži mohou jako velmi nepříjemnou pociťovat situaci, kdy přijdou o svou tradiční roli živitele rodiny a připadají si bezprizorní, protože nemají žádnou náhradní roli, která by je uspokojovala," říká psycholožka.

Pokud jste se tedy ocitli v situaci, kdy jste materiálně závislí na své partnerce, snažte si vybudovat novou identitu. Najděte si koníčky, které vás budou bavit, v nichž budete moci vyniknout a pozvednout si tak sebevědomí. To, že nejste momentálně tím, kdo táhne rodinný rozpočet, neznamená, že jste ztratili jako člověk na ceně. Jen je nutné, abyste těžiště svých zájmů přesunuli jinam.

Problém je i v tom, že nás logicky formuje prostředí, v němž jsme vyrostli. Pokud tedy váš otec živil rodinu, zatímco matka se starala převážně o domácnost a výchovu dětí, budou se vám tyto tradiční role opouštět hůře a pomaleji si budete zvykat na nové. Utěšit vás může skutečnost, že ani pro vaši partnerku to není jednoduché, protože podle psychologů jsou pracující ženy pod dvojím tlakem. Jednak na nich leží zodpovědnost za živení rodiny, ale zároveň se často nedokáží vzdát své původní role a cítí zodpovědnost i za chod domácnosti, proto v mnoha případech nastupují po práci na druhou směnu.

Autor:


Nejčtenější

Vyšehradští jezdci: sígři, kteří v padesátých letech děsili Prahu

„Páskovská“ móda Vyšehradských jezdců zahrnovala speciální účes „eman“. Nosil...

Královští vyšehradští jezdci. Skupina sígrů, která se v padesátých letech stala legendou. Frajírci, rebelové, rváči....

VIDEO: Moje sexuální robotka mi bude partnerkou, říká Američan

Toto je Harmony. Sexuální robotka, ale „nejživější“ ze všech.

Před deseti lety se rozvedl a nelituje. Tím spíš, že má novou přítelkyni. Jmenuje se Harmony. Není živá, ale jako by...VIDEO: Foglar ze mě udělal pořádného kluka, řekl Jindra Hojer v Rozstřelu

Chemik Ing. Jindřich Hojer, CSc. inspiroval spisovatele Jaroslava Foglara k...

Šanci vstoupit do příběhů Rychlých šípů považuje za vyznamenání. A velmi si cení zážitků i etiky, kterou mu dal oddíl...

Upalujeme, abychom nabrali ovečky. Studie vysvětluje čarodějnické procesy

Čarodějnické procesy zasáhly na 80 tisíc žen, polovina z nich za ně zaplatila...

Kdo upálí víc čarodějnic, je lepší ochránce lidí. A bude mít víc věřících. Středověké hony na čarodějnice byly...

Lidé neumějí využívat svou sexuální energii, říká MOgirl Klára

„Jsem hrdá na to, že jsem se vydala vlastní cestou a že žiji život podle sebe,“...

Většina lidí neví, co vše jim může dát sexuální energie, a neumějí s ní pracovat, říká MOgirl Klára. Snaží se to proto...

Další z rubriky

Americký obchodník léčil lidi radioaktivní tinkturou, vydělal miliony

Radioaktivní tinktura vynesla podvodnému lékaři miliony.

Měla to být zázračná medicína, místo toho vás postupně kontaminoval radioaktivitou. Počet lidí, kteří líbivé reklamě...

Extrémní gastronomie: rakfisk na vánoční tabuli vás složí zápachem

Zakysaná smetana, kroužky cibule, chléb. A hlavně rakfisk, nakládaná ryba plná...

Ryby hrají v severské kuchyni ústřední roli a norské vnitrozemské specialitě rakfisk tu dokonce přiřkli čestné místo na...

Elektrošoky na násilníky. Stimulace mozku může snížit skony k agresivitě

Násilí sídlí v mozku a elektrickým proudem ho z něj dokážeme vyhnat, naznačují...

Je to zjištění, které rozhodně povede k vášnivým polemikám. Podle vědců lze totiž stimulací mozku snížit pohnutky k...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz