Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Klausova fiktivní přiznání: Rád nosím košili přes kalhoty

  4:30aktualizováno  4:30
Bylo to docela překvapení. Zavolali z Hradu, že pan prezident chce u příležitosti svých sedmdesátin poskytnout opravdu otevřený rozhovor médiu, jehož si skutečně váží. Vybral si právě Xman.cz. Zarazilo nás to.

Václav Klaus musí oficiality dodržovat, prý při nich však trpí. Pod konzervativní maskou v něm dřímá rozevlátý rebel. | foto:  David Neff, MAFRA

Xman.cz: Pane prezidente, proč jste si vybral v záplavě všech médií zrovna Xman.cz? Je to proto, že tam pracuje vaše sestřenice?
VK: Ne, bylo to proto, že přestávám věřit médiím a už mě nebaví je číst. Vymýšlejí si a nehrají čestnou hru. Byl jsem opravdu rád, když jsem narazil na Xman.cz a zjistil, že se s ním v mnoha věcech ztotožňuji. Třeba článek Gorilí maso bych nejedl, říká ředitel pražské zoo. Přesně totéž bych za sebe řekl i já, kdyby se mě na to někdo zeptal. Konečně jsem našel médium, které je mi hodnotově blízké.

Xman.cz: Pane prezidente, přichází otázka, kterou nemohu nepoložit, byť se za ni omlouvám. Jak to bylo s tím perem v Chile?
VK:
To bylo velké, ale opravdu velké nedorozumění. Fakt jsem ho nechtěl ukrást. Je to úplně absurdní. Skutečně mě to uráží. To pero jsem si nechtěl nechat. Byl to omyl. Ve skutečnosti jsem si chtěl odnést ten popelníček, co byl na stole.

Xman.cz: Pane prezidente, mohl byste mi, prosím, vrátit moji propisku, co jsem s ní teď psal? Mám jenom jednu a neměl bych si čím zapisovat vaše odpovědi…
VK:
Jak se vám podařilo dát ji do náprsní kapsy mého saka? Tady ji tedy máte. To by byla škoda, kdybyste nemohl pro veřejnost a budoucnost zapisovat mé pěkné odpovědi, že?

Margaret na snowboardu nedrandila. Bohužel

Xman.cz: Pane prezidente, obraťme list. Jaký je váš nejoblíbenější sport? Lyžování, nebo basketbal?
VK:
Snowboarding.

Xman.cz: Ale vy jste přece několikrát řekl, že snowboard je levičácký dopravní prostředek.
VK:
A taky jsem řekl, že vám prozradím, jaký opravdu jsem. Tohle je můj coming-out. Pochopte, politika je věc, kvůli níž musím obětovat a potlačit i to, co mám rád. Jako prezident nemůžete říct, že máte rádi třeba rum. Zjistil jsem si, že Margaret Thatcherová nikdy na snowboardu nejezdila. Tak jsem se automaticky tvářil, že ho ideologicky nesnáším. Ale ve skutečnosti ho mám raději než lyže. Někdy si nalepím falešnou tvář, jezdím na prkně a jsem skoro dokonale šťastný.

Xman.cz: A proč?
VK:
Jsem pravicový člověk a snowboarding vám poskytuje opravdovou svobodu. Můžete si jezdit, kde chcete. Nejhorší je pro mě pomyšlení, že jsem závislý na někom, kdo mi ujezdí sjezdovku. Jak říkal Milton Friedman, teprve snowboard je apriorně intaktní vůči všem formálním normativům. Prostě si jedete, kam chcete.

Ten pocit, když vám košile plandá přes kalhoty

Xman.cz: Je ještě něco, co máte rád a musíte to tajit?
VK:
Víte, strašně rád nosím košili přes kalhoty.

Xman.cz: Pane prezidente, myslíte takhle? (Vytahuji si košili z kalhot a dávám si ji volně přes ně.)
VK:
Ano, přesně tak. Mrzí mě, že jsem i to musel odsoudit jako typicky levičácký styl. To víte, člověk musí pořád udržovat image konzervativce. Díval jsem se na fotky Margaret Thatcherové a nikdy neměla košili přes kalhoty. Ale když jsem sám, rád si dávám košili přes kalhoty. Jsou to nejlepší chvilky mého dne. Nejraději to dělám v hotelu, protože tam za vámi nikdo nemůže jen tak vtrhnout jako do kanceláře. Skoro si někdy myslím, že létám do ciziny hlavně proto, abych si na chvíli mohl vysoukat košili ven. Dělám to takhle. (Vytahuje si košili z kalhot a dává si ji volně přes ně.)

Xman.cz: Proč máte pořád u sebe Jakla a Hájka?
VK:
Protože jsou chytří. Ale já taky, a tak je používám hlavně pro odvedení pozornosti.

Xman.cz: V jakém smyslu?
VK:
Láďa má větší bříško než já a pana Hájka mám pro případ, že bych někdy řekl nějakou velkou hloupost. Věřím mu, že by to dokázal tak do dvou dnů přebít.

Xman.cz: Pane prezidente, co si myslíte o panu prezidentu Havlovi?
VK:
Myslíte toho vysokého sportovního blonďáka? To víte, že ho mám rád. Je to můj vzor. Chtěl bych být jako on. Proto jsem snížil i tempo psaní knih, aby mě mohl dohnat. Upřímně mu závidím, že se dostal do Bílého domu. Ale přeju mu to. A vždycky se taky moc bavím, když se někdo přeřekne a řekne: Vítáme tady prezidenta Václava Havla. Dělá mi upřímnou radost, že památka na Havla je pořád tak živá. Jen mi je divné, že když on byl prezidentem, pokud vím, nikdy se nestalo, že by mu řekli: Vítáme tady prezidenta Václava Klause. Demokracie je o vyvažování. Všechny mocenské pilíře by měly být vzájemně vyvážené. A v tomto případě to, nezlobte se, moc není.

Xman.cz: Pane prezidente, Xman je magazín pro chlapy. Takže: co ženský?
VK:
Nezlobte se, ale já při výkonu své státnické funkce nemám čas se něčím takovým zabývat. Mimoto jsem pořád na cestách, a tak jediné ženy, které potkávám, jsou maximálně letušky.

Xman.cz: Myslím, že člověk ve funkci prezidenta musí být velmi osamělý. Na co myslíte nejčastěji, když jste sám na Hradě a řešíte nějakou další zapeklitou vládní krizi?
VK:
Že bych si dal tyčinku Margot.

Xman.cz: Proč zrovna tyčinku Margot?
VK:
Jak říkám, jsem jen obyčejný člověk. Stejný jako vy, váš holič nebo třeba princ William. Ale taky jsem konzervativec. Zkoušel jsem tu velkou čokoládu plněnou nějakým meruňkovým krémem, která se teď prodává, ale nebylo to ono.

Autor:


Nejčtenější

Chci karavan a zběsilé jízdy po světě, říká MOgirl Dreya

Jsem sarkastická a tvrdohlavá, říká MOgirl Dreya.

Sarkastická, tolerantní a empatická, ale též tvrdohlavá a zbrklá. Tak se vidí MOgirl Dreya.

Lobotomii v USA podstoupilo 40 tisíc lidí. Ničila životy

Walter Freeman a James Watts přinesli lobotomii do Spojených států. Postup...

Byly to nešetrné zákroky bez sterilních podmínek. Profesor Walter Freeman jich zvládl desítky týdně. Byl showman,...Poklad! Zlato a stříbro z vraku musel Alex Storm osm měsíců tajit

Alex Storm, hledač pokladů z potopených lodí

Tisíce zlatých a stříbrných mincí vynášeli z oceánského dna dvacet dní. Byl to poklad jako z pohádky. Následujících osm...

VIDEO: Seriál Jiné tváře lásky vás provede světem prostituce v Česku

Koncem devadesátých let bylo Česko rájem prostituce. Dnes počty prodejných žen...

Každý den je v Česku připraveno prodávat své tělo v průměru na deset tisíc žen. „Škála je velká. Od holek bez dokončené...

Stelete si postel? Máte víc sexu i přátel, tvrdí výzkum

Naše ranní ložnicové návyky o nás prozradí víc, než myslíme, tvrdí studie.

Jako by ostrým řezem dělil společnost na dvě opravdu odlišné skupiny. Jako by to nebyl jen pouhý ranní návyk. S tím,...

Další z rubriky

Uprostřed bojů s islamisty mi palba zevšedněla, říká dokumentaristka

„Samozřejmě jsem měla momenty, kdy jsem si pobrečela,“ přiznává.

Než si získala důvěru iráckých a kurdských vojáků, trvalo to. Poté s nimi však absolvovala řadu bojových akcí i v...

Věřím, že žraloci pod hladinou nečekají na mě, říká česká dálková plavkyně

Když jste sám v oceánu, z arogantního pocitu, že jste pán tvorstva, vás to...

Utkává se silnými vodními proudy, číhají na ni medúzy, hrozí jí setkání se žraloky. Hlavně však ve svých výzvách musí...

Je lepší se bát, říká Čech, který vystupoval v Cirque du Soleil

Čtyři pohádkové roky, tak vzpomíná na své působení v Cirque du Soleil David...

Čtyři roky působil ve slavném „Slunečním cirku“ a vzpomíná na to jako na práci snů. Přiznává však, že riziko bylo...

Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.

Najdete na iDNES.cz