Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Klausova fiktivní přiznání: Rád nosím košili přes kalhoty

  4:30aktualizováno  4:30
Bylo to docela překvapení. Zavolali z Hradu, že pan prezident chce u příležitosti svých sedmdesátin poskytnout opravdu otevřený rozhovor médiu, jehož si skutečně váží. Vybral si právě Xman.cz. Zarazilo nás to.

Václav Klaus musí oficiality dodržovat, prý při nich však trpí. Pod konzervativní maskou v něm dřímá rozevlátý rebel. | foto:  David Neff, MAFRA

Xman.cz: Pane prezidente, proč jste si vybral v záplavě všech médií zrovna Xman.cz? Je to proto, že tam pracuje vaše sestřenice?
VK: Ne, bylo to proto, že přestávám věřit médiím a už mě nebaví je číst. Vymýšlejí si a nehrají čestnou hru. Byl jsem opravdu rád, když jsem narazil na Xman.cz a zjistil, že se s ním v mnoha věcech ztotožňuji. Třeba článek Gorilí maso bych nejedl, říká ředitel pražské zoo. Přesně totéž bych za sebe řekl i já, kdyby se mě na to někdo zeptal. Konečně jsem našel médium, které je mi hodnotově blízké.

Xman.cz: Pane prezidente, přichází otázka, kterou nemohu nepoložit, byť se za ni omlouvám. Jak to bylo s tím perem v Chile?
VK:
To bylo velké, ale opravdu velké nedorozumění. Fakt jsem ho nechtěl ukrást. Je to úplně absurdní. Skutečně mě to uráží. To pero jsem si nechtěl nechat. Byl to omyl. Ve skutečnosti jsem si chtěl odnést ten popelníček, co byl na stole.

Xman.cz: Pane prezidente, mohl byste mi, prosím, vrátit moji propisku, co jsem s ní teď psal? Mám jenom jednu a neměl bych si čím zapisovat vaše odpovědi…
VK:
Jak se vám podařilo dát ji do náprsní kapsy mého saka? Tady ji tedy máte. To by byla škoda, kdybyste nemohl pro veřejnost a budoucnost zapisovat mé pěkné odpovědi, že?

Margaret na snowboardu nedrandila. Bohužel

Xman.cz: Pane prezidente, obraťme list. Jaký je váš nejoblíbenější sport? Lyžování, nebo basketbal?
VK:
Snowboarding.

Xman.cz: Ale vy jste přece několikrát řekl, že snowboard je levičácký dopravní prostředek.
VK:
A taky jsem řekl, že vám prozradím, jaký opravdu jsem. Tohle je můj coming-out. Pochopte, politika je věc, kvůli níž musím obětovat a potlačit i to, co mám rád. Jako prezident nemůžete říct, že máte rádi třeba rum. Zjistil jsem si, že Margaret Thatcherová nikdy na snowboardu nejezdila. Tak jsem se automaticky tvářil, že ho ideologicky nesnáším. Ale ve skutečnosti ho mám raději než lyže. Někdy si nalepím falešnou tvář, jezdím na prkně a jsem skoro dokonale šťastný.

Xman.cz: A proč?
VK:
Jsem pravicový člověk a snowboarding vám poskytuje opravdovou svobodu. Můžete si jezdit, kde chcete. Nejhorší je pro mě pomyšlení, že jsem závislý na někom, kdo mi ujezdí sjezdovku. Jak říkal Milton Friedman, teprve snowboard je apriorně intaktní vůči všem formálním normativům. Prostě si jedete, kam chcete.

Ten pocit, když vám košile plandá přes kalhoty

Xman.cz: Je ještě něco, co máte rád a musíte to tajit?
VK:
Víte, strašně rád nosím košili přes kalhoty.

Xman.cz: Pane prezidente, myslíte takhle? (Vytahuji si košili z kalhot a dávám si ji volně přes ně.)
VK:
Ano, přesně tak. Mrzí mě, že jsem i to musel odsoudit jako typicky levičácký styl. To víte, člověk musí pořád udržovat image konzervativce. Díval jsem se na fotky Margaret Thatcherové a nikdy neměla košili přes kalhoty. Ale když jsem sám, rád si dávám košili přes kalhoty. Jsou to nejlepší chvilky mého dne. Nejraději to dělám v hotelu, protože tam za vámi nikdo nemůže jen tak vtrhnout jako do kanceláře. Skoro si někdy myslím, že létám do ciziny hlavně proto, abych si na chvíli mohl vysoukat košili ven. Dělám to takhle. (Vytahuje si košili z kalhot a dává si ji volně přes ně.)

Xman.cz: Proč máte pořád u sebe Jakla a Hájka?
VK:
Protože jsou chytří. Ale já taky, a tak je používám hlavně pro odvedení pozornosti.

Xman.cz: V jakém smyslu?
VK:
Láďa má větší bříško než já a pana Hájka mám pro případ, že bych někdy řekl nějakou velkou hloupost. Věřím mu, že by to dokázal tak do dvou dnů přebít.

Xman.cz: Pane prezidente, co si myslíte o panu prezidentu Havlovi?
VK:
Myslíte toho vysokého sportovního blonďáka? To víte, že ho mám rád. Je to můj vzor. Chtěl bych být jako on. Proto jsem snížil i tempo psaní knih, aby mě mohl dohnat. Upřímně mu závidím, že se dostal do Bílého domu. Ale přeju mu to. A vždycky se taky moc bavím, když se někdo přeřekne a řekne: Vítáme tady prezidenta Václava Havla. Dělá mi upřímnou radost, že památka na Havla je pořád tak živá. Jen mi je divné, že když on byl prezidentem, pokud vím, nikdy se nestalo, že by mu řekli: Vítáme tady prezidenta Václava Klause. Demokracie je o vyvažování. Všechny mocenské pilíře by měly být vzájemně vyvážené. A v tomto případě to, nezlobte se, moc není.

Xman.cz: Pane prezidente, Xman je magazín pro chlapy. Takže: co ženský?
VK:
Nezlobte se, ale já při výkonu své státnické funkce nemám čas se něčím takovým zabývat. Mimoto jsem pořád na cestách, a tak jediné ženy, které potkávám, jsou maximálně letušky.

Xman.cz: Myslím, že člověk ve funkci prezidenta musí být velmi osamělý. Na co myslíte nejčastěji, když jste sám na Hradě a řešíte nějakou další zapeklitou vládní krizi?
VK:
Že bych si dal tyčinku Margot.

Xman.cz: Proč zrovna tyčinku Margot?
VK:
Jak říkám, jsem jen obyčejný člověk. Stejný jako vy, váš holič nebo třeba princ William. Ale taky jsem konzervativec. Zkoušel jsem tu velkou čokoládu plněnou nějakým meruňkovým krémem, která se teď prodává, ale nebylo to ono.

Autor:Nejčtenější

Dějiny úprav intimních partií: od Egypťanek po Brazilky a celebrity

Přírodní, nebo upravené? Historie trendy střídá.

Zdá se to být moderním trendem, který přišel s bikinami a pornem, intimní partie bez chloupků však mají mnohem delší...

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...Čím víc se ocitnu na dně, tím výš se pak zvednu, říká MOgirl Linuef

Miluju vyjet do přírody a hrát larp, říká MOgirl Linuef.

Motivovat ji dokážou i negativní věci, tlaky a trable. Je energetická, extrovertní, silná i upřímná. „A jsem též hrozný...

OBRAZEM: Byla sexuální ikonou 80. let. Samantha Fox slaví 52 let

Nějaký song by ti, kdo vyrůstali v osmdesátých letech, z hlavy možná vytáhli....

Nějaký song by ti, kdo vyrůstali v osmdesátých letech, z hlavy možná vytáhli. Její hřívu blond vlasů a poprsí si však...

Vzdejme se dětí. Vymřít je etické, říká hlasatel antinatalismu

Belgický spisovatel Théophile de Giraud je provokatérem a hlasatelem...

Bolest a neštěstí jsou v životě intenzivnější, obvyklejší a delší než štěstí, říká. „Porovnejte migrénu a orgasmus,“...

Další z rubriky

Svou whisky si najde každý. Musí se k ní ale propít, říká expert

Whisky není jen pro snoby a boháče, snaží se bourat mýtus Václav Rout.

Pít whisky na večírku s přáteli je jako pustit si hudbu kvůli kulise. Ovšem degustovat ji je jako návštěva koncertu,...

Nejcennější whisky mám v hlídaném skladu, říká sběratel

Cena této padesát let staré whisky Glenfiddich se odhaduje na 800 tisíc korun.

Kromě starých jaguárů, obrazů od Picassa a diamantů můžete peníze ukládat i do pití. Do lahví, jejichž cena je vysoká...

Ochutnal jsem i pivo staré sto let. Pít se dalo, říká expert

Trend příchutí už odezněl, říká Jan Šuráň.

Nejsilnější české pivo se chlubí stupněm čtyřiatřicet, svět však zná i pivo stupně sedmdesát šest. „Jde to donekonečna,...

Najdete na iDNES.cz