Knír na vlastní kůži. Udělal ze mě macho gaunera i slizouna a vyčlenil mě ze společnosti

aktualizováno 
Zprávy ze světa zněly jasně: knír se vrací do módy. Redaktor Lukáš Kašpar si ho proto nechal narůst a tři týdny zkoumal, zda má knír šanci vrátit se na tváře českých mužů. Jeho život se změnil víc, než předpokládal. Nikoli k lepšímu. "Byl jsem divný. Pánové, žádný comeback se nekoná!" vzkazuje vám.

Knír typu gaučovský práskač. U tohoto kníru lze ještě sem tam očekávat, že někdo vaši image ocení. Můžete být za rockera, co si "jede to svý" | foto:  David Neff, MAFRA

V kinech ve filmu Machete řádí nositel velemachistického kníru Danny Trejo a při natáčení krváku Hanebný pancharti si nechal narůst knír i Brad Pitt. A jal se ho šířit po Hollywoodu.

"Knír je neprávem opomíjený. Doby, kdy ho nosili jen homosexuálové, jsou dávno pryč. Dobře udržovaný knírek promění i nejtuctovější tvář v zajímavého člověka, za kterým se každá ženská otočí," vysvětloval. Jeho partnerka Angelina Jolie byla opačného názoru. Dnes je Pitt opět bezvousý.

Možná se ale opravdu začíná blýskat na lepší časy. A nejen v Iráku, kde na muže bez kníru skoro nenarazíte. Rozhodl jsem se tedy přispět k jeho rehabilitaci. Vždyť ho měli Einstein i Nietzsche. A po vzoru sportovních či hudebních idolů nosí naši otcové kníry dodnes.

Například můj táta - knír měl dávno před mým narozením a nikdy jsem ho bez něj neviděl. A ani nechci. Ale že bych ho měl mít já?

Původně jsem si chtěl nechat den dva knír jen z legrace (samotný, kombinace s bradkou neplatí) a bavit se reakcemi známých. Nakonec mě v rámci reportáže zdobil tři týdny. O děsivých důsledcích toho nápadu jsem přemýšlel už před započetím pokusu, kdy jsem se neholil. A chtělo se mi do jeho realizace čím dál méně.

vyberte si

Knír typu polský dělník. Nejčastěji se za něj náš redaktor dočkal označení slizoun a úchylák.

Knír typu polský dělník. Nejčastěji se za něj náš redaktor dočkal označení slizoun a úchylák.

Knír typu chaplinovská štětka. Riskantní varianta, protože právě tenhle knír nosil Adolf Hitler, takže vám na ulici hrozí inzultace

Knír typu chaplinovská štětka. Riskantní varianta, protože právě tenhle knír nosil Adolf Hitler, takže vám na ulici hrozí inzultace.

"Hlavně si pořiď na noc klapku, aby se ti nemuchlal," radí mi osmnáctiletá kamarádka Anka, která dostala záchvat smíchu, když jsem se jí se svým plánem svěřil. "Dovezeš mě s knírem na stužkovák? Představím tě spolužačkám jako svého přítele. A bacha na flórku a na nudlovou polívku," děsí mě a moje sebevědomí klesá. Prý ale děsně omládnu, až TO dám pryč. "Ale já TO pryč nedám," děsím zase já ji. Zdá se, že ze mne bude solidní atrakce.

Vypadat jako Freddie

Konečně přišel den K. Den kníru, kdy se zbavím vousu vyjma porostu pod nosem. Budu vypadat jako mafiánský boss, nebo jako machistický kovboj?

No a vypadám… divně. Ani náhodou se nedá mluvit o decentní lince. Knír prý dodává na důležitosti. Nevím. Ten chlápek, který na mě zírá ze zrcadla, by měl poslouchat country, nosit džísku a kožený klobouk.

Jak s tímhle vyrazím mezi lidi? Můžu se zeptat školáka, kolik je hodin? Balit holky? Chodit ve třiceti po ulici s knírem mi přijde horší než si navléci mnišskou kutnu a vyrazit na diskotéku. Jako první odnese můj nový outfit kamarádka Pavla. Zazvoní, a když jí otevřu, dělá, jako by nic. Evidentně neví, kam se koukat. Po chvíli napětí jí vysvětlím svou teorii o diskriminaci mladé generace kníratých.

"Když mi otevřel Freddie Mercury, ztratila jsem řeč. Nevěděla jsem, co si myslet. Co kdybys to myslel vážně!" říká Pavla.

"Tak to je krutopřísnej knír! Jak dlouho ho budeš mít?" ptá se mě kamarád. Když přiznám, že tři neděle, odpoví: "Tak to si tři týdny ani neškrtneš." Tahle pravda bolí a odkrývá, v čem knír selhává. Čekáte, že se stanete králem večírků, ale v hospodě jste jednoduše za kolíka. Ne že bych normálně balil holky na baru, ale knír mě zcela paralyzoval. Neoslnil jsem skoro nikoho, většinou jako bych neexistoval či vyzařoval potenciální nebezpečí.

Prostě ultradivnej typ, jak jsem zaslechl: "Hmm, ty budeš asi drsňák." "Jistě, hlavně pod nosem. Něco se ti na mým kníru nezdá?" "Ne, pěknej." "Takže máš teď čas?" "Promiň, strejdo, už musím."

Osamělost muže s knírem

Mám chuť zůstávat doma nebo vycházet jen s rouškou a v černých brýlích. Knír prostě neschováte, neodložíte ho jen tak na chvíli. Všude mám potřebu každému vysvětlit, že ten mrož pod nosem je recese nebo sázka.

A lidé se dívají. Ale jen když si myslí, že se nedívám já. Jinak hned nahodí skelný pohled. Bezostyšně na mě zírají cizinci a mladí kluci. Smějí se víc, než jsem čekal, ale nikdo mi sám od sebe nic neřekne. Já bych ostatně taky knír u vrstevníků taktně přešel mlčením. Teď si všímám lidí s knírem a mumlám si pod vousy: "Na toho nemáš, to jsou roky práce. Podívej, jak ho má hustýho."

Jeden z účastníků New York City Beard and Moustache Championships v roce 2006

Můj vědecký zájem se upíná na mladší ročníky, ale najít někoho takového je na dlouhé lokte. Do tramvaje nastupuje mladík v klobouku s brýlemi. S knírem vypadá na pětatřicet, je mu minimálně o deset méně. Když ho přepadnu a snažím se zjistit jeho filozofii ohledně podnosní ozdoby, patrně ho znejistí můj vlastní knír a kvapem vystoupí.

"Když máte ke kníru bradku, tak je to v pořádku. Sexy je dnes strniště, se samotnými kníry se vůbec nesetkávám. Knír je out. Chlapa dělá starším," vysvětluje mi stylistka Tatiana Sladíková. "Reakce okolí je pochopitelná. Jste prostě generace, ke které knír nepatří. Má ho možná pár recesistů a sem tam nějaká výjimka, někomu ale sedne, cítí se fajn a neřeší to."

Například na seriózní právnické fakultě jsem za půl dne uzřel pouze mladíka s vizáží Olivera Hardyho a decentním knírkem. Víc mu evidentně nenarostl. Starší muži však zvyšují průměr, spočítal jsem, že osobou s "čistým" knírem je přibližně každá patnáctá, kterou potkám. To už dá dohromady statisíce obyvatel Česka.

Ovšem bytí s knírem v mém věku, to je téměř zcela osamělá pouť. Zkouším proto přimět kamarády, s nimiž se chystám na vandr, aby se solidárně přidali. "Bylo by to hezké: tři mládenci s knírkem jdoucí krajinou. Co, jdeme do toho?" souhlasí první. "Ahoj duos moustachos! Já si vousy na bradě holit nehodlám, to by se manželka fakt nasr... " odpoví druhý.

Mám zřejmě štěstí, že jsem momentálně single. U nositele kníru zní lépe starý mládenec.

I po několika dnech chodím po ulici rudý jako rak. A to je Praha anonymní. Když pak v rodném Kolíně kamarádkám prozradím tajemství kníru předem, je to v pohodě. Když přepadnu cizí, jako bych na ně odněkud vybafnul. Buď prchají, nebo mě sveřepě ignorují.

Freddie Mercury

Bude milosrdná aspoň tahle? říkám si, ale nedozvídám se nic pěkného. "No to je moc, tohle!" "Mužný? Ne, ale úchylný určitě. Hlavně s tím nepostávej nikde před školou!" "Ohol to, prosim tě. Ne? Tak se aspoň koukej jinam, když se mnou mluvíš."

Slizoun, frajer, hochštapler?

Postupně však na knír začínám zapomínat. Občas se sice leknu, když projdu kolem zrcadla, ale sem tam si ho dokonce zálibně prohlížím. Je koncentrátem vaší osobnosti, záležitostí identity. To není, jako když si jen obarvíte vlasy nebo si oholíte hlavu. Tohle je víc.

A poznám to naplno v kolínské hospodě, když se mě jakýsi štamgast optá: "Tak kdy zejtra začínáte?" Nechápu. Teprve později zjistím, že ve městě byl cirkus.

Nejprve nosím po vzoru gaučů podlouhlého mrože, poté přejdu na kratší, zato koncentrovanější typ Rosák, který nakonec zkrátím až na maličký knírek a la Chaplin. Ten se zve i Adolf a má jednoznačné politické konotace. V jeho případě na se mě dívají udiveně či znechuceně všichni.

O úpravě se radím s holičem. První typ mi leze do pusy a vypořádat se s rýmou také není legrace. "Knír je známkou toho, že je člověk seriózní. Chlapi si vousy vždy nějak upravovali. Společensky porost obličeje často odlišoval, ke které vrstvě patříte. Panstvo dávalo najevo, že má na to zajít si k holiči," vysvětluje mi při holení Tomáš Kožíšek, který pracuje klasicky s břitvou. Uklidňuje mě, že druhý typ kníru už bude příjemnější.

Jenže teorie o seriózním kníru vezmou zasvé hned v metru. Několik teenagerů mi dá záchvatem smíchu najevo, že takhle to prostě nejde. "Předtím jsi vypadal trochu jako rocker, teď jen jako slizoun. Nenápadnej pán, co je na chlapečky," říká kolega a uslyším to ještě mnohokrát.

Knír navíc každému asociuje něco jiného. Strýc Harryho Pottera Vernon má velký knír coby symbol maloměšťáctví. A jako znak mužnosti ho nosí řada amerických filmových policajtů. "Lidé si je spojují s některými profesemi, jako jsou policisté, opraváři motorek, pornoherci, instalatéři a kováři," naráží na stereotypy Aaron Perlut, předseda Amerického institutu pro kníry. Mají je však i hokejoví rozhodčí, profesoři či sňatkoví podvodníci. Dnešní padesátníci a šedesátníci zažili módní vlnu knírů a je pro ně zcela přirozený. Řada z nich ho nosí už od vysoké školy. "Byla to frajeřina, připadali jsme si mužně. Oholili jsme ho snad jen na vojně," tvrdí svorně. Knír byl často jistou formou rebelantství, k jeho holení vás však na rozdíl od stříhání dlouhých vlasů většinou nikdo nenutil.

"Kdy jste si nechal narůst knír?" ptám se jedenapadesátiletého pedagoga Vladimíra Gavriněva. "Hned jak to bylo možné. Což nebylo bohužel příliš brzy, až tak kolem dvacítky." Motivovala ho prý hlavně lenost se holit, ale i inspirace vzory, jako byl Petr Spálený či Jan Kodeš. "Kodešův přísný výraz ve tváři při ťukání míčem o zem před podáním mám živě před očima dodnes. V potřebném sebevědomí hrál jeho knír, řekl bych, významnou úlohu. Bez kníru by Wimbledon býval nevyhrál," říká Gavriněv a dává kníru šanci. Podle něho přijde nepochybně znovu do módy.

Ke komisaři Schimanskému knírek patřil

Bez kníru je těžko představitelný Václav Havel, Karel Schwarzenberg či Václav Klaus. "Knír určitě zesiluje výraz ve tváři při jakékoliv grimase, od komické po tragickou. Jednoduše podtrhuje nebo spíš nadtrhuje zakřivení úst, které ten výraz činí. Vezměte si například nějakého představitele státu, jehož koutky směřují neustále dolů ve výrazu znechucení nad nechápavostí bližních. Bez kníru by to zdaleka nebylo ono," upozorňuje Gavriněv. Vzpomínáte, jak se změnil Jan Kalvoda?

Dáme kníru šanci?

Pokusy sblížit se na ulici jsou však zoufalé se všemi druhy knírů. Ve studentských hospodách to není lepší a ani obsluha neztratí víc slov, než je nutné. Dívají se na mě jako na retardovaného burana. Pevně doufám, že je to jen kvůli kníru, a jsem přes psychické vypětí vytrvalý, dokud se jedna holka nedá do řeči. Není to miss, ale je příjemná a zdá se, že jí knír nevadí. Po chvíli se však ukáže, že sbírá podklady pro jakousi práci o "zvyšování sebevědomí osob nesmělých a plachých".

Jediné místo, kde jsem se cítil v pohodě, byl sraz hráčů deskových her, kam přišli daleko svéráznější týpci (dva okníření). Dokonce se na mě během večera usmívaly i dvě vzhledné dívky. Což mi dodalo odvahu zveřejnit svůj knír na Facebooku a vyřešit tak existenciální otázku: "Save it or shave it?" Tedy ponechat, či oholit? Dostalo se mi i několika "pochval", třeba že vypadám jako Pablo Escobar…

Čekal jsem sociální odpor, ale nikoliv tak mohutný. Když ho holím, nemohu říci, že nerad. Během několika týdnů si však u mě získal velký respekt. Změní vás vizuálně i psychologicky.
Mají tedy kníry znovu šanci?

"Možné je všechno, trendy se rychle mění. Ale návrat kníru neočekávám. I proto, že chlapi se dnes nechtějí zdržovat," míní stylistka Tatiana Sladíková.

Naši generaci tedy knír asi opravdu minul a já rád jeho případný comeback přenechám mladším. Podle odborníků i mého skromného průzkumu sice knír není zrovna trendová záležitost, ovšem nic nebrání, abyste ji z něj udělali. Třeba tím, že se už zítra neoholíte. Pod nosem samozřejmě.

rekordman

V září 2006 si po čtrnácti letech český rekordman Jiří Patera oholil knír, který měl 86 centimetrů. Než mu část uhořela, dosahovala jeho chlouba dokonce 124 cm. Knír si nechal narůst, když si vzal půjčku na dům s tím, že se po jejím splacení oholí. A protože půjček bylo víc, knír narostl do obřích rozměrů. Nosil ho přehozený za uši a sepjatý do culíku.

Kníratý rekordman Jiří Patera


Kníru se německy říká schnurbart, v Anglii a ve Francii moustache, ve Španělsku bigote, v Americe "mo" nebo "tache". Latinsky je to labia sebucula, což znamená retní svetr.

Aktivní sdružení mužů s knírem American Mustache Institute naleznete na www.americanmustacheinstitute.org.

Každý únor pořádají studenti uměleckých škol soutěž Knír knírů s mottem "Zdraví, sílu najdeš v sýru. Úspěch, prestiž zase v kníru."

Herečka Salma Hayeková vzbudila pozornost v roce 2002, kdy si nechala kvůli hlavní roli ve filmu Frida narůst knírek. "Stačilo, aby mi maskérka zvýraznila chloupky řasenkou, a můžu trumfnout nejednoho chlapa. Divili byste se, kolik mužů ten můj knírek vzrušuje," pravila.


Odzvonilo podle vás knírům?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 18. listopadu 2010. Anketa je uzavřena.

Ano 3063
Ne 1459
Autoři:

Nejčtenější

Kalendář Pirelli 2019 se představil. Ženy v něm odhalují své sny

Fotografie Laetitie Casta se Sergejem Poluninem jsou nabité intimitou, vášní. A...

Žijí svými touhami, ambicemi, vášněmi. Mají sny, pracují na jejich naplnění. Jsou individualitami. Fotograf Albert...

Vlastnosti, které vám zajistí sex: věda odhalila, čím oslovíte ženy

Jak souvisejí osobnostní rysy a frekvence sexuálního života? Vědci nalezly...

Je to vůbec největší studie, která zkoumá vztah mezi osobnostními vlastnostmi a mírou sexu a počtem potomků. Tvrdí, že...

Líbání, sexy esemesky: muži a ženy se neshodnou, kde začíná nevěra

Příliš důvěrné polibky na večírku s cizí ženou? Pro polovinu mužů to není...

Dopustit se opilého líbání s někým cizím na večírku. Z nudy flirtovat na seznamovací aplikaci. Dopřát si intimní...

VIDEO: Svůdná těla, intimní hračky. Prahu navštívil erotický veletrh

V Praze se konal další ročník Erotického veletrhu

Erotické pomůcky, spodní prádlo, ale též šperky, afrodiziaka, moderní aplikace, které spojují erotiku s technologií....

Zkáza Franklinovy výpravy: mráz, beznaděj a kanibalismus

Někteří členové výpravy se rozhodli vydat pěšky na jih. Po prvních úmrtích se...

Měla to být výjimečná výprava plná objevů. Jenže britská Franklinova námořní expedice mířící do země arktického ledu...

Další z rubriky

Líbání, sexy esemesky: muži a ženy se neshodnou, kde začíná nevěra

Příliš důvěrné polibky na večírku s cizí ženou? Pro polovinu mužů to není...

Dopustit se opilého líbání s někým cizím na večírku. Z nudy flirtovat na seznamovací aplikaci. Dopřát si intimní...

Atropia: americké vojáky připravuje na boj fiktivní země

Výcvik ve Fort Irwing má být co nejautentičtější.

Prašné ulice lemované domky, stánky s trhovci nabízejícími zboží. V davu halasících civilistů se však skrývá terorista....

Oslavuje ženskou krásu, sny, ambice. Kalendář Pirelli dražte 19. prosince

Herečka a modelka Laetitia Casta představuje  ženu, která sní o umělecké dráze....

Skvostné fotografie, krásné a silné ženy i muži, působivé poselství. Kalendář Pirelli pro rok 2019 se stal zásluhou...

Najdete na iDNES.cz