Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kolegové na zabití aneb nejotravnější typy na pracovišti

  8:00aktualizováno  8:00
Velký manažer, playboy, Mirek Dušín, frajírek. Stoprocentně je máte i ve své práci a stoprocentně jsou horkými kandidáty na prohození oknem.

Poradíme vám, jak s otravnými kolegy zatočit, aniž byste vraždili. | foto: Profimedia.cz

Velký manažer

Poznávací znamení: V osmdesátých letech si přečetl první dvě kapitoly jakési manažerské příručky a žije z nich dodnes.

Zvládá dokonale terminologii, o které se domnívá, že je manažerská, takže pravidelně vyzve tým, aby šel tejknout brífink, na kterém hodí brejnstorming. Ve chvíli, kdy byste ho nejraději poslali kamsi, se vás zeptá, jaký z toho máte fíling a jestli jste óká.

Čím je nebezpečný: Je tak loajální, že z něho dostáváte kopřivku, a neustále touží někoho motivovat a ždímat z něj ještě lepší výkony. Samozřejmě že prémie se neobjeví na vaší výplatní pásce, ale na jeho. Jeho aktivita dosahuje téměř stadia radioaktivity.

Moc ukecaní, moc vychloubační, moc pracovití, moc přísní: důvodů, proč pomýšlet na rázné řešení, vám kolegové v práci nabízejí spoustu.

Jak na něj: Jeho vlastními zbraněmi. Buďte ještě aktivnější než on a snažte se ho zaměstnat. Jeho produktivita se obvykle blíží nule, takže jakýkoli úkol, kterým ho pověříte, mu vezme chuť na další ekšn.

Playboy

Poznávací znamení: Kupodivu ho nepoznáte podle vzhledu. Může klidně vykazovat všechny charakteristiky metrosexuála, ale stejně tak to může být firemní šmudlinka.

Jeho sebevědomí ohledně něžného pohlaví však dosahuje neuvěřitelných hodnot. Je přesvědčen, že je zcela a naprosto neodolatelný a že byl zrozen k tomu, aby roztoužené ženy nocovaly před jeho domovními dveřmi.

Čím je nebezpečný: Jeho historky mohou být možná zábavné v hospodě, ale ve chvíli, kdy začne házet svůdným okem po kolegyni, na kterou jste poslední tři měsíce házel oko vy, je zle.

Jak na něj: Jednoduchou a přímou konfrontací. Žádná žena na světě (nebo jen málokterá) se nechce spustit s chlapem, který si to rozdal (nebo to alespoň tvrdí) se zástupem jiných.

Zeptejte se ho před kolegyněmi, jestli pořád ještě spí s tou žačkou z deváté třídy i s její matkou. O tu, která o něj projeví zájem i potom, byste stejně nestál.

Mirek Dušín

Poznávací znamení: Obvykle se odívá do neuvěřitelných modelů, které očividně ještě pamatují časy, kdy navštěvoval základní školu. Je ohromně a neuvěřitelně čestný, takže máte pocit, že je ztělesněním božího oka.

Moc ukecaní, moc vychloubační, moc pracovití, moc přísní: důvodů, proč pomýšlet na rázné řešení, vám kolegové v práci nabízejí spoustu.

On by prostě nikdy v životě neodešel z práce o deset minut dříve. Potom je pochopitelné, že pokud to uděláte vy, nemůže vás krýt, protože neumí lhát a jeho morální kredit by se pod takovým těžkým hříchem rozpadl jako domeček z karet.

Čím je nebezpečný: Zkuste mít chvíli za zády boží oko a pochopíte. Každý, snad kromě matky Terezy, si vedle něj musí zákonitě připadat jako neuvěřitelný bídák.

Jak na něj: Protizbraně dosud nebyly nalezeny. Zatím se jako jediná účinná jeví operace mozku.

Frajírek

Poznávací znamení: Všechno zná, všechno ví, všude byl dvakrát a moc rád a moc rozvláčně vám o tom povykládá. Většinou vykazuje všechny znaky metrosexuála, jezdí ve fantasticky nadupaném sporťáku, má fantasticky nadupanou babu a vy po pěti minutách v jeho společnosti pociťujete fantastickou touhu dupnout mu na obličej.

Pro svou pracovní pozici si obvykle vymyslí nějaké hodně složité, nic neříkající, ale důležitě znějící pojmenování.

Čím je nebezpečný: Jeho společnost ohrožuje vaše duševní zdraví. Bohužel už se mu do hlavy pro všechny ty fantastické věci, které vyplňují jeho život, nevešla žádná sociální inteligence, takže mu nikdy nedojde, že vás otravuje.

Moc ukecaní, moc vychloubační, moc pracovití, moc přísní: důvodů, proč pomýšlet na rázné řešení, vám kolegové v práci nabízejí spoustu.

Jak na něj: Můžete si z něj zkusit utahovat a dělat si z něj legraci před ostatními kolegy, ale i když pobavíte celý kolektiv, jemu to nedocvakne. Jeho ego je totiž z rodu neprůstřelných.

Přizdisráč
Poznávací znamení: Je pořád vstřícný, příjemný, chápavý, skoro až mazlivě přítulný. Nikdy s ním nebudete mít žádný konflikt, protože se vám bojí postavit a nesebere na to odvahu.

Jakmile se ale otočíte zády nebo polevíte v pozornosti, zjistíte, že už má připravenou celou sadu drobných kudliček, které by do vás rád zarazil.

Čím je nebezpečný: Může vám velmi znepříjemnit pracovní život. Stížnosti, námitky, pomluvy a připomínky vám totiž nikdy nesdělí přímo, ale za tepla je donese vašemu nadřízenému.

Pokud máte tu smůlu, že je to váš nadřízený, počítejte s tím, že se za vás nikdy nepostaví a bude vás brzdit, co to půjde.

Jak na něj: Musíte mu ukázat, že z něj nemáte strach, a odkázat ho do patřičných mezí. Jakmile se ho zeptáte přímo, co má za problém, většinou se stáhne. Jestliže se vám ho podaří dohnat do otevřeného konfliktu, napište si rovnou o diplom z psychologie.

Velká pusa

Poznávací znamení: Nikdy nikdo ho neviděl pracovat, ale zato ho všichni stále slyší, jak o tom mluví. Vyběhal si pohodlnou trafiku a teď dál spřádá a rozšiřuje síť užitečných kontaktů.

Na pracovišti se vyskytuje minimálně, protože většinu času tráví na neodkladných pracovních schůzkách v kavárnách, na rautech, recepcích, firemních dýcháncích a výletech. Nic z toho samozřejmě neplatí.

Čím je nebezpečný: Musíte na něj dělat. Jeho neschopnost a lenost se samozřejmě odrazí negativně v produktivitě celého kolektivu – a ten si potom musí rozdělit i jeho povinnosti.

Z jeho bezpáteřnosti a slizkosti, s jakou se všude vetře, se vám navíc dělá fyzicky nevolno.

Jak na něj: Dávejte mu konkrétní úkoly, pokud možno časově co nejnáročnější. A neustále ho uhánějte ohledně termínů.

Pouze pokud bude mít konkrétní zodpovědnost, kterou neukecá, existuje naděje, že se jakýchsi výsledků dočkáte.

Autoři:


Nejčtenější

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...Monogamie není nadřazená. Ke spokojenosti vedou i otevřené vztahy

Vědecké studie čas od času vystaví otevřeným vztahům dobrozdání.

Otevřené vztahy jsou reakcí na to, že máme od svazků stále větší očekávání, která jeden partner naplní jen těžko....

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Extrémní gastronomie: Rybí hobliny katsuobushi vám zatancují na talíři

Příprava katsuobushi vyžaduje trpělivost a um.

Ryby dokážou plavat a některé i létat, ale jen tuňák pruhovaný vám zatancuje. Jen to chce trochu trpělivosti. Rybí...

Další z rubriky

Monogamie není nadřazená. Ke spokojenosti vedou i otevřené vztahy

Vědecké studie čas od času vystaví otevřeným vztahům dobrozdání.

Otevřené vztahy jsou reakcí na to, že máme od svazků stále větší očekávání, která jeden partner naplní jen těžko....

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

Na návštěvě v palírně whisky: nejvíc si tu cení měděných sudů

Milovník whisky se tu cítí jako v ráji, ano.

Přízvisko hlavní město skotské whisky mu sluší, v Dufftownu najdeme hned sedm velkých palíren. Navštívili jsme tu...

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.

Najdete na iDNES.cz