Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kondomy: všechno, co potřebujete vědět

aktualizováno 
Častěji je kupují ženy, patnáct procent mužů se při jejich používání dopouští chyb, a i když se na to pánové rádi vymlouvají, kondomy nemají absolutně žádný vliv na erekci. Přečtěte si, co jste o kondomech možná ještě nevěděli.

Kondomy zůstávají podle průzkumů nejčastější ochranou při intimních hrátkách. | foto: Profimedia.cz

Častou stížností mužů je, že sex s kondomem je stejný jako snažit se přivonět ke květině v plynové masce. Muži je neradi používají především proto, že mají pocit, že se tím ochuzují o prožitek a potěšení ze sexu. Argumentují sníženou citlivostí i přítomností čehosi "cizího" mezi dvěma nahými těly. Sexuologové však tvrdí, že je to nesmysl. Studie z letošního roku zkoumala, zda existuje rozdíl mezi sexuální spokojeností mužů, kteří používají kondomy, a těmi, kteří je odmítají.

Výzkum překvapivě neshledal žádný rozdíl. I ti respondenti, kteří uváděli, že používají kondom pravidelně, označovali svůj sexuální život za velmi uspokojivý a erotické prožitky za příjemné a plnohodnotné. Stejně tak si na používání kondomů, respektive na horší sexuální prožitek s kondomem, nestěžovaly ani ženy. Nepotvrdil se ani argument odpůrců kondomů, podle něhož kondomy negativně ovlivňují schopnost erekce. Podle autorů studie vyplývá častý odpor mužů ke kondomům v podstatě pouze z předsudků.

Umíte je používat?

Považujete se za sexuálního matadora, kterého už nemůže nic překvapit a poslední, o čem byste se nechali poučovat, je nasazování a používání kondomu? Potom zařaďte zase rychle zpátečku. Výzkum z roku 2012 totiž zjistil, že většina mužů se sice považuje v otázce používání kondomů za prakticky neomylné, ale ve skutečnosti se celých patnáct procent při jejich nasazování nebo použití dopouští více či méně závažných chyb.

Kondomy se obvykle používají jako ochrana proti pohlavním nemocem nebo nechtěnému těhotenství, a když už se pro ně rozhodnete, je ve vašem vlastním zájmu, abyste je používali tak, aby fungovaly co nejlépe. Podle autorů výzkumu však muži neustále správné používání kondomů trestuhodně podceňují a mají pocit, že je v tomto ohledu už nemůže nikdo o ničem poučit. Přitom víc než padesát procent respondentů přiznalo, že alespoň jednou nasadili kondom špatně (tedy že ho nasadili jen částečně). Celá čtvrtina lidí ho zase minimálně jednou stáhla příliš pozdě, takže kondom sklouzl ještě uvnitř vagíny.

Víc než pětadvacet procent přiznalo, že kondom předtím, než jej nasadí na penis, částečně rozrolují, a stejný počet lidí netuší, že by se před nasazením kondomu měla zmáčknout jeho špička, aby pod tlakem ejakulátu nepraskl. A neuvěřitelných osmdesát procent lidí nenapadne, že by před použitím měli zkontrolovat obal kondomu, zda není poškozený. Až čtyřicet procent (v závislosti na konkrétním výzkumu) lidí má potom zkušenost s prasklým kondomem. Stejně tak je neuvěřitelné, že až padesát procent sexuálně aktivních mužů si nasazuje kondom buď příliš brzo, nebo naopak příliš pozdě. A spíše úsměvné už je potom zjištění, že dvě procenta lidí otevírají obal s kondomem ostrým předmětem a tři procenta použijí stejný kondom dvakrát až třikrát.

Stydliví muži

Možná budete překvapeni, ale výzkumy ukazují, že většina mužů se stydí kondomy kupovat, takže tuto roli za ně přebírají ženy. Podle autorů výzkumu používá kondom při sexu dvaašedesát procent párů, ale čtyřiapadesát procent žen má zkušenost se situací, kdy se jejich partner styděl kondom v obchodě koupit.

Průzkumy přesto potvrzují, že kondomy zůstávají nejoblíbenější a nejčastěji používanou sexuální ochranou.

Autor:

Nejčtenější

Kalendář Pirelli 2018 se představil: zbavuje Alenku v říši divů nevinnosti

Alenka zbavená nevinnosti: Duckie Thotová

Je průkopnický, excentrický, magický. Kalendář Pirelli pro rok 2018 nabídne příběh Alenky v říši divů, se surreálnou...

Nahota je pro mě přirozená, svoje tělo mám ráda, říká MOgirl Ilona

„Ráda si dělám radost,“ říká MOgirl Ilona.

Je upřímná a přiznává, že automaticky očekává, že od druhých se jí dostane téhož. „S každým člověkem se pro mě otevírá...Přes rauš až na vrchol. Kuřáci marihuany mají více sexu, říká studie

Konzumace marihuany podle vědců souvisí s častějším sexem. Proč to tak je, však...

Lidé, kteří si dopřávají marihuanu, mají o dvacet procent více sexu než ti, kteří se droze zcela vyhýbají. Tvrdí to...

Wilhelm Tranow: génius, který louskal britské šifry a pak zmizel

Wilhelm Tranow (na snímku) byl génius, který zasáhl do druhé světové války ve...

Vydal za celé divize německých vojáků. Drtil totiž jednu spojeneckou šifru za druhou. Pro kryptoanalytika Wilhelma...

Zdravá síla. Cvičení s činkami i vlastní vahou sníží riziko rakoviny

Síla je dobrá ve všech směrech. Snižuje riziko předčasného úmrtí i rakoviny,...

Kliky, dřepy, mrtvé tahy jsou cestou k delšímu a zdravějšími životu. Takové je poselství aktuální rozsáhlé studie....

Další z rubriky

Rakve s periskopem i alarmem: děs z pohřbení zaživa měl i Washington

Odsouzeni ke smrti. Lidstvo hrozba pohřbení zaživa fascinovala odnepaměti.

Lidstvo provází od nepaměti. Tafofóbie, tedy psychopatologický strach z vlastního předčasného pohřbu, ovládá naši mysl...

Wilhelm Tranow: génius, který louskal britské šifry a pak zmizel

Wilhelm Tranow (na snímku) byl génius, který zasáhl do druhé světové války ve...

Vydal za celé divize německých vojáků. Drtil totiž jednu spojeneckou šifru za druhou. Pro kryptoanalytika Wilhelma...

Kalendář Pirelli 2018 se představil: zbavuje Alenku v říši divů nevinnosti

Alenka zbavená nevinnosti: Duckie Thotová

Je průkopnický, excentrický, magický. Kalendář Pirelli pro rok 2018 nabídne příběh Alenky v říši divů, se surreálnou...Najdete na iDNES.cz