Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Konec guvernátora se blíží. Půjde Arnold do Hollywoodu, nebo do Bílého domu?

aktualizováno 
Hasta la vista, baby! Pozor, Arnold Schwarzenegger to už brzy řekne znovu. Za pár týdnů to nadobro zabalí v úřadu guvernéra Kalifornie. Máme pár tipů, co bude dělat pak. Stane se ekologickým aktivistou, novým Billem Clintonem, nebo spisovatelem?

Arnold Schwarzenegger | foto: Profimedia.cz

Je mu 63 let. Je v kondici. Vypadá pořád dobře. Jeho jméno má zvuk. Má vliv a vysloužil si úctu. Do starého železa tudíž rozhodně nepatří, a tak při loučení určitě může použít další ze svých proslavených hlášek: "Já se vrátím." Zůstává jediná záhada, totiž v jakém převtělení se zjeví. Za svůj život stihl tři obrovské kariéry: byl Mr. Universe, Terminátor i "guvernátor". Co od něj můžeme čekat dál, lze zatím jen odhadovat.

Možnost číslo jedna: film (náš tip: 75 procent)

Nabízí se docela jasně jako nejpřirozenější a nejlogičtější řešení. Ať dělal co dělal, i ve funkci guvernéra v něm stejně všichni viděli jen herce, který si na nějakou dobu odskočil mimo světla ramp. Mohl si to dovolit. Jeho poslední film Terminátor 3 mu hodil 30 milionů dolarů. A protože s herectvím je to jako s jízdou na kole (nezapomíná se), není důvod, proč by se nevrátil do staré řeky.

Koneckonců, nedávno se Arnie sešel se svým starým přítelem Jamesem Cameronem (ano, režisérem Terminátora 2, Titaniku, Pravdivých lží i Avataru), což v Hollywoodu okamžitě vyvolalo spoustu drbů.

Herec Tom Arnold, který hrál se Schwarzeneggerem v Pravdivých lžích, se nechal slyšet, že spolu začnou natáčet Pravdivé lži 2 hned den poté, co Arnie předá klíče od guvernérské kanceláře.

A kritici z Hollywoodu říkají, že si umějí Schwarzeneggera v podobném filmu představit. Hrál by stárnoucího akčního hrdinu, tajného agenta na penzi, který je sice pořád vtipný, silný a mužný, ale už nemůže skákat z pátého patra do bazénu. Měl by trochu artritidu, trochu potíže s prostatou, ale pořád by bojoval se zloduchy. Už to vyřešili i marketingově, takového akčního hrdinu si určitě zamilují šedivějící diváci z generace baby-boomers. Bude jedním z nich. Schwarzeneggerovo publikum totiž stárne se svým idolem.

Arnold Schwarzenegger

Možná by ale nebylo od věci zeptat se přímo jeho. Pokud je známo, na rozdíl od "expertů", kteří mají ve všem jasno, se zatím nevyslovil. "To by záviselo na okolnostech," řekl nedávno vyhýbavě. "Kdyby někdo přišel s fantastickým scénářem, s velkou myšlenkou, vidělo by se. Ale měl bych ještě trpělivost trávit na place tři měsíce nebo půl roku? To opravdu nevím."

Možnost číslo 2: politika (60 procent)

Budete se divit, ale Arniemu se politika očividně líbí a dokonce je jasné, kde by mohl skončit: v Bílém domě.

Ovšem jen někde v přízemí. Hodně nasvědčuje tomu, že by mohl pracovat pro Obamu. Arnie je sice republikán, ale velmi umírněný a Obama bude muset teď po prohraných volbách do týmu pár republikánů získat. Schwarzenegger by mohl ve vládě dostat místo související s ochranou životního prostředí.

Výš to v Bílém domě opravdu nedotáhne. Nemůže být prezidentem ani viceprezidentem. Brání mu v tom americké zákony. Do téhle funkce nesmí nikdo, kdo se nenarodil v USA. Pravidlo pochází z pravěku USA, ale platí pořád. Pryč jsou ty časy, kdy se vážně hovořilo o tom, že by se zrovna kvůli Arniemu mohlo přepsat.

Možnost číslo 3: spisovatel (70 procent)

Je vlastně zvláštní, že Arnie, který zkusil skoro všechno, ještě nic nenapsal. Už se ale dal slyšet, že napíše "jednu nebo dvě knížky". Je to výnosný nápad. Jeho autobiografie by se prodávala po celém světě. Není od věci předpokládat, že by na ní vydělal deset až patnáct milionů dolarů.

Možnost číslo 4: senátor (10 procent)

Tahle varianta spadá vlastně ještě pod politiku. Pokud by v ní chtěl Arnie zůstat a být nezávislý, byla by to ideální cesta. Ale zdlouhavá. Nejbližší okno příležitosti by se mu otevřelo za dva roky. A navíc by se mu v Senátu asi nelíbilo. Ti, kdo ho znají, říkají, že na něco takového nemá trpělivost, protože není akční jen na plátně.

Možnost číslo 5: ekologický aktivista (65 procent)

Nesmějte se. Arnold bere ekologii smrtelně vážně. A rve se za ni. Dodnes se trápí tím, že si kdysi jako první Američan koupil humvee s obrovskou spotřebou. Dnes ho má taky, jenže na elektřinu. Ekologie je jeho vášeň.

Arnold Schwarzenegger

A tak není vůbec vyloučeno, že by se z něj mohl stát zaťatý globální bojovník za životní prostředí a ekologické technologie, jakým je třeba Al Gore. Už teď Arnieho poselství světu zní: Omezte emise a investujte do zelených technologií, jako solární a větrné elektrárny.

Možnost číslo 6: nový Bill Clinton (50 procent)

Arnold je bohatý, zná ho každý a má vliv. A tak by mohl dělat to, co dělají vysloužilí politici a celebrity: objíždět svět a prodávat myšlenky, které mají udělat zemi lepší. Mohl by být vyslancem OSN či vyslancem dobré vůle ve službách Ameriky anebo jen vyslancem ve službách své nadace.

Dělal by přesně to, co dělají Bill Clinton, Jimmy Carter, Pelé, Angelina Jolie nebo tenistka Šarapovová. Arnie by moc rád dělal velké dobré věci. jde to vyčíst z toho, že neúnavně opakuje, jak obdivuje rodinu své manželky Marie Shiverové (patří do rodinného klanu Kennedyových), která rozjela paralympiády a další podobné akce.

Možnost číslo 7: propagátor zdravého života (30 procent)

Nejsvalnatějším mužem světa se už nestane, ale do posilovny bude chodit pořád. "Budu cvičit, dokud mě smrt neskolí," prohlásil. "A doufám, že v rakvi budu mít nějaké činky… Budu navždy pokračovat v propagaci posilování, fitness a zdravého životního stylu."

Michelle Obamová je určitě na příjmu. Pokud si s Arniem neplácne její muž, hrábne po něm a jeho manželce sama, aby jí pomohli v křižáckém tažení proti obezitě Ameriky. Arnold i Maria jsou fanatiky zdravé výživy, ona navíc spolu se svým bratrem založila zmrzlinářskou firmu Lovin' Spoonful, která nabízí zmrzlinu s polovičním obsahem tuku. Firmě se vede dobře. Zřejmě proto, že když je ta zmrzlina tak zdravá, dá si člověk rovnou dvě.

Arnie jako Neruda: Vším jsem byl rád

Uvidíme, co si Arnie vybere. Na jedno můžete vsadit už teď: určitě nechce strávit zbytek života v papučích u televize. Má se sebou jiné plány. Když v 70. letech točil svůj první film Pumping Iron (byl to dokument o přípravě vrcholných kulturistů), řekl do kamery: "Vždycky na mě dělali dojem lidé, které jsme znali napříč staletími, jako třeba Ježíš, kterého známe tisíce let, rozumíte?"

Arnold Schwarzenegger

Rozumíme, Arnie. Taky nechceš, aby se na tebe zapomnělo, zatímco ty budeš lenošit někde v ústraní. O tom byl celý tvůj život.

Schwarzenegger se pořád dral nahoru, i když občas byl trochu k smíchu. Američanům kvůli hroznému akcentu, zbytku světa pro lehkou neohrabanost. Jako herec nebyl Michael Douglas, který měl talent od Pánaboha (a od táty).

Ale hořela v něm touha být trochu jako ti, "které jsme znali napříč staletími". Makal, snažil se a někam to dotáhl. Jako neduživý kluk, hubené dítě těsně poválečné generace (narodil se poblíž Štýrského Hradce roku 1947 otci, který byl v nacistické NSDAP, a matce s jadrným českým jménem Jadrny) začal ve čtrnácti posilovat a stal se nejsvalnatějším mužem světa. Stačí zajet tam, kde začínal, a pochopíte to úsilí: místní tam ukazují jezero, kolem kterého denně běhal, a strom, na němž dělal desítky shybů.

Stal se držitelem titulu Mr. Universe a Mr. Olympia, což je kulturistický vrchol. Pak se vrhl na další kariéru, filmovou. Nejdřív ukazoval jen svaly, teď má otisk v Chodníku slávy a je třetím nejslavnějším akčním hrdinou po Bruce Willisovi a Sylvestru Stallonem.

Kromě toho je taky úspěšný byznysmen. Svůj první milion vydělal dřív, než ho začal platit Hollywood. V Americe vystudoval ekonomii a na co sáhl, to se mu dařilo. Jeho jmění se odhaduje až na 200 milionů dolarů a to se prý odhadci drží hodně při zemi.

Nakonec přišla politická kariéra. Když ohlásil úmysl stát se kalifornským guvernérem, vypadalo to jako zvláštní následek braní bobulí. Ale on se jím opravdu stal. Stanul tak v čele státu, který má osmou největší ekonomiku světa. Zpočátku se dařilo, působil jako zjevení. Teď, když je na odchodu, je to špatné: Kalifornie propouští státní zaměstnance a má dluh 19 miliard. Tahle role akčního hrdiny neskončila happy-endem, byť i jeho političtí odpůrci říkají, že to není jeho vina, protože Kalifornie se postavit na nohy nedá.

Autoři:Nejčtenější

Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...VIDEO: Splašky v puse, červi a tuk. Omdléval jsem při čištění kanálů

Nejužší stoky mají 60 na 110 centimetrů, musíte se v nich plazit a přitom ještě...

Nejen splašky, ale i červi, kameny nebo hroudy tuku. To všechno plave v pražské kanalizaci. Každý den proto vstupuje do...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

CIA v Himálaji: američtí špioni na střeše světa ztratili plutonium

Zvládneme to také! Čínští technici a dělníci oslavují úspěšný jaderný test....

Aby mohla sledovat první čínské krůčky na poli jaderného zbrojení, spustila CIA v polovině šedesátých neobvyklou...

OBRAZEM: Grid Girls odcházejí. Na svou práci jsme byly hrdé, říkají

Pro jedny je to další malé vítězství moderních hodnot a ženské emancipace, pro...

Pro jedny je to další malé vítězství moderních hodnot a ženské emancipace, pro jiné úzkoprsý diktát, který samotným...

Extrémní gastronomie: bosintang je opravdu silný psí vývar

Mnozí Korejci se bosintangu nechtějí vzdát.

Jen v samotném Soulu se kvůli masu zabijí dva miliony psů ročně. Je to především kvůli pokrmu bosintang, psímu vývaru....

Najdete na iDNES.cz