Konec rvaček, teď se mazlím s holuby, svěřil se Mike Tyson čtenářům Xman.cz

Exkluzivně   8:00aktualizováno  8:00
Nepodléhat emocím. Tak zní jeho recept na úspěch v ringu i v životě. "Největším soupeřem každého člověka je on sám," prozradil čtenářům Xman.cz Mike Tyson. Sám, zdá se, alespoň protentokrát nad svým divokým srdcem zvítězil. Někdejší potížista teď žije pro své děti, charitu a opeřené miláčky, holuby.

Mike Tyson | foto: Profimedia.cz

Dnešní celebrita vyrostla v Brooklynu, ve čtvrti plné kriminality, na své kořeny ale nezapomíná: "Mám mnoho přátel z dětství. Některým se daří dobře a jiným ne, každopádně jsem s nimi v kontaktu co nejčastěji." Dodává, že považuje za štěstí, že potkal spoustu lidí z různých zákoutí společnosti.

"Mnoha z nich si pro jejich vlastnosti vážím, a to z různých důvodů. I bezdomovec si zasluhuje můj respekt. Nevím, co se mu přihodilo a proč dopadl tak, jak dopadl. Klidně se mohlo stát, že bych byl na jeho místě a on na mém," vysvětluje a má pravdu. Bylo mu kolem deseti, když vstoupil do světa dětských gangů, zlodějen a rvaček.

První bitka, kterou na ulici absolvoval, byla přitom kvůli tomu, že mu jeden z výrostků zabil jeho milovaného holuba. Tihle ptáci jako by rámovali celý život. I kvůli nim jezdí do Brooklynu i dnes, kdy žije v Las Vegas. "V Brooklynu mám holubníky, takže se na místo, kde jsem vyrůstal, vracím kdykoli mám čas."

Disciplína a klasika

Ze spárů džungle na ulici ho tehdy vyrval jeho první boxerský trenér Constantin "Cuz" D´Amato. A co byla první věc, kterou ho legendární kouč naučil? "Nepodléhej svým pocitům. V souboji jde o to, zda zvládneš své emoce. Největším soupeřem každého člověka je on sám. Musíme vědět, jak porazit sebe, než dokážeme porazit protivníka," předává Tyson poselství čtenářům Xman.cz. "To znamená disciplínu. Každý úspěšný člověk si ji musí vybudovat, pokud chce dokázat něco velikého."

Mike Tyson odpovídal na dotazy čtenářů Xman.cz

To, co se děje v ringu a mimo něj, neodděluje striktně. "Mou největší zbraní v ringu byly mé instinkty a rychlost," prozrazuje. A mimo ring? Pro změnu: "Moje instinkty a rychlost."

A hlavně disciplína. "Sportu musíte přinést oběť. Trenér mě nikdy nemusel budit. Byl jsem vzhůru dřív než všichni ostatní, i když jsem někdy měl rozbolavělé celé tělo. Nikdy jsem se nevyhýbal překážkám, vždy jsem jim čelil přímo."

Čtenářům, kteří si občas boxerky nasadí a vyzvídali praktické rady ohledně tréninku, radí: "Nejdůležitější je opakování. Běh, box, jednotvárné cvičení, zase a znova celý den," zdůrazňuje Mike Tyson a ohledně posilování doporučuje klasiku. "Nepotřebujete žádné extravagantní vybavení. K úspěchu stačí kliky a sedy-lehy."

Mike Tyson

V některých odpovědích překvapí, když se na věc podívá z jiného úhlu pohledu, než by se od boxera čekalo. "Box překonal bariéry mezi lidmi a rasami, protože každý se ztotožňuje s bojovným boxerem. Ne nutně proto, že je to úspěšný boxer, ale spíše proto, že se nevzdává, i když ho to může stát život," napsal na redakční otázku, co pro něj znamená černošský boxer Jack Johnson, který na počátku minulého století šokoval americkou společnost svým rebelským sebevědomím.

O minulosti jsem toho už řekl dost

On sám poslední roky příkladným sportsmanem ale nebyl, v obtloustlém chlapíkovi by bývalého boxerského šampiona hledal jen málokdo. Pak se však do posilovny vrátil a začal žít zdravěji.

Stal se z něj vegan. "Dokážu díky tomu snáze udržovat rovnováhu ve svém životě. Momentálně mám z veganských jídel nejraději grilované artyčoky," říká a prozrazuje trochu nerealistické přání: "Těším se, až ochutnám nějakou českou veganskou specialitu."

Výtržník se usadil. Svůj život chce zasvětit dětem, charitě, svým zbožňovaným holubům. Po snímku Pařba ve Vegas má další nabídky a nevylučuje, že by zkusil vychovat boxerského šampiona. Dívá se prý dopředu, z toho, co bylo, ale ničeho nelituje.

Vracet se k tomu však nechce. Otázky ohledně jeho pobytu ve vězení, skandálního zápasu s Evanderem Holyfieldem, při němž svému protivníkovi ukousl kus ucha, drog či nesmyslně utracených milionů důsledně ignoroval.

mike tyson tour

Slavný boxer přijede v rámci Mike Tyson Tour 19. až 24. října i do Prahy. Vedle návštěvy motolské nemocnice bude součástí jeho pobytu i galavečer 22. října na Žofíně a následná party v klubu SaSaZu.Nejčtenější

Miluji kuře na paprice od mamky a pět knedlíků, říká MOgirl Lenka

Touhy, sny, plány mám, ale žiji současným dnem, říká MOgirl Lenka.

Podle vlastního soudu je neústupná, sebevědomá, energická. A nezastírá, že též tvrdohlavá a sarkastická. „Jsem taková,...

VIDEO: Různé tváře orgasmu. Jinak vypadá v Evropě a jinak v Asii

Zřetelné výrazy obličeje interpretují bolest i potěšení napříč kulturami.

Bolest se do našich tváří vpisuje docela stejně, bez ohledu na to, z které části planety jsme. Orgasmus však nikoli. My...Extrémní gastronomie: syrový mořský červ připomíná neklidný penis

Na pohled je to podivný tvor, způsob jeho konzumace bývá ještě bizarnější,...

Při procházce jihokorejským tržištěm je nepřehlédnete. Kádě s jejich bledě růžovými tělíčky přitahují pozornost. Na...

Každý je světec. Než ke mně přijde s kapavkou, říká dermatovenerolog

"Můj obor je vedle plastické korektivní dermatologie či kosmetologie popelkou...

Je to pohyb na tenkém ledu. Diagnóza pohlavně přenosné choroby je velmi intimní verdikt. I proto je většinou reakcí...

V tajze by se hodila mačeta i puška, říká Čech, který obletěl zeměkouli

Dva protagonisté české premiéry, pilot a propagátor českého národního...

Cílem jeho mise nebylo jen obletět jako první český pilot planetu. Též při ní zaznamenával české stopy ve světě. Aby...

Další z rubriky

Jedno kolo v ringu, další u šachové desky. Šachbox má i profi bojovníky

Šachbox není žádnou potrhlou disciplínou. Má své šampionáty, mezinárodní...

Kontrastnější disciplínu byste snad nenašli. Box potřebuje silné a rychlé tělo, šachy bystrou, analytickou mysl. Spojit...

Siláci tahali kamion, zvedali auta. Českým mistrem se stal Jiří Tkadlčík

Je to jednoručka, ale jiná, než jakou znáte z fitka.

Má četné mezinárodní úspěchy, je legendou českých strongmanů, proto byl favoritem. Oprávněně. Jiří Tkadlčík první český...

VIDEO: Podívejte se na zápasy Vémoly, Ondruše a Muradova z XFN Plzeň

Zápas měl Vémola pevně v rukou.

Bomby létaly při každém duelu v kleci, tři souboje však byly nejsledovanější. Vítězně z nich na plzeňském galavečeru...Najdete na iDNES.cz